Biały język - co zrobić z białym nalotem na języku

Ostatnia aktualizacja: 10/2/2023

Biały nalot na języku to problem, z którym boryka się wiele osób. Może on mieć wiele przyczyn, ale na szczęście jest też wiele sposobów, aby sobie z nim poradzić.

Dlaczego u ludzi pojawia się biały nalot na języku? Co oznacza biały język? I jakie są najlepsze sposoby na jego leczenie i zapobieganie?

Dowiedz się więcej o tym wszystkim tutaj i zobacz, jak możesz mieć zdrowy język.

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Anne, Apteka Varde
Anne ma tytuł magistra farmacji na Uniwersytecie Południowej Danii i przez kilka lat pracowała jako farmaceuta w Aptece Varde. Tutaj doradza zarówno klientom, jak i lekarzom w zakresie prawidłowego stosowania produktów medycznych. Tutaj możesz zobaczyć profil Annes.

Jak wygląda biały język? 

Zdrowy język ma wyraźny różowy kolor i jest pokryty małymi, krótkimi wypustkami, które mogą przypominać małe włoski. Są to tzw. brodawki, które nadają językowi jego szorstką powierzchnię.

Pomiędzy brodawkami mogą znajdować się resztki jedzenia, martwe komórki skóry itp. Najdalej wysunięte do tyłu przestrzenie na języku są największe, więc najwięcej pozostałości i bakterii znajduje się właśnie tutaj.

Zdrowy język nie ma plamek, grudek ani zgrubień, ale jest równy na swój sposób.

Twój język jest jednym z najważniejszych mięśni w organizmie. Odbiera on wszystkie wrażenia smakowe z jedzenia i napojów, a jednocześnie pomaga w przełykaniu. Nie mniej ważne jest to, że umożliwia on wyrażanie siebie za pomocą słów. Bez niego nie mógłbyś mówić.

Dlatego też język jest bardzo wyjątkowy - i tym bardziej należy dbać o jego zdrowie.

5 pak produktów na biały nalot na języku

Kosmetyki na biały nalot na języku spowodowany przez bakterie lub grzyby na języku

214,99 zl

Jak leczyć i zapobiegać białemu nalotowi na języku? 

Jeśli masz problem z białym nalotem na języku, pomoc jest na szczęście w zasięgu ręki.

Jeśli biały nalot jest spowodowany martwymi komórkami skóry i bakteriami, to generalnie jest to kwestia utrzymania dobrej, zdrowej higieny jamy ustnej. Możesz to zrobić w kilku prostych krokach każdego dnia:

  1. Dokładnie szczotkuj swoje zęby. Na przykład pastą do zębów Tea Tree Oil Australian Bodycare, która skutecznie pomaga zwalczać bakterie i utrzymuje jamę ustną w świeżości i czystości.
  2. Używaj nici dentystycznej między zębami, tam gdzie nie może dotrzeć szczoteczka do zębów.
  3. Przepłucz usta płynem Mouth Wash, który skutecznie przeciwdziała rozwojowi bakterii i nieświeżemu oddechowi.
  4. Zakończ pielęgnację jamy ustnej skrobaczką do języka, która oczyszcza język z martwych komórek skóry i bakterii.

Jeśli masz grzyba na języku, wymaga to dobrej higieny jamy ustnej i konkretnych leków bezpośrednio na język. Możesz zastosować nasz żel do ust na grzyba na języku, ponieważ zawiera on skuteczne składniki antybakteryjne.

Aby optymalnie skorzystać z żelu, należy stosować go co najmniej raz dziennie, a najlepiej do czterech razy dziennie. Należy wycisnąć 2 cm żelu na palec lub szczoteczkę do zębów i rozprowadzić go po języku.

Nie należy spłukiwać żelu, a także należy unikać jedzenia i picia przez 30 minut po jego zastosowaniu, aby zapewnić największy efekt.

5 pak produktów na biały nalot na języku

Kosmetyki na biały nalot na języku spowodowany przez bakterie lub grzyby na języku

214,99 zl

Trzy sposoby na zapobieganie białemu nalotowi na języku 

  •  Upewnij się, że dokładnie szczotkujesz zęby i język dwa razy dziennie, aby pozbyć się bakterii. 
  •  Pij dużo wody w ciągu dnia, aby uniknąć odwodnienia. Woda jest dobra - dla Twojej skóry, języka i ogólnego samopoczucia. 
  •  Rzuć papierosy, jeśli palisz. Palenie osłabia naturalną zdolność jamy ustnej do utrzymania zdrowego środowiska jamy ustnej. 

Dlaczego na języku pojawia się biały nalot?

Może być kilka różnych przyczyn białego lub żółtawego języka. Niektóre z nich są nieszkodliwe, podczas gdy inne wymagają poważniejszej uwagi. 

Słaba higiena jamy ustnej

Czy zapominasz o myciu zębów na czas snu i po wstaniu z łóżka? A może pamiętasz o myciu zębów, ale nie języka?

Zła higiena jamy ustnej jest jedną z najczęstszych przyczyn, gdy język staje się biały i tworzy się na nim nalot. 

Picie za małej ilości wody i odwodnienie

Czy jesteś pewien, że pijesz wystarczającą ilość wody w ciągu dnia? Jeśli nie pijesz wystarczająco dużo, a Twoje spożycie wody jest niskie, może to spowodować biały nalot na języku.

Jeśli odkryjesz, że masz biały język, a także stwierdzisz, że nie pijesz wystarczająco dużo, odwodnienie może być przyczyną pojawienia się białego nalotu na języku. 

Nagromadzenie martwych komórek skóry

Jeśli widzisz na języku białe powłoki, może to być spowodowane tym, że gromadzą się na nim martwe komórki skóry.

Między brodawkami mogą utknąć martwe komórki skóry, nadając językowi specyficzny biały lub żółtawy kolor

Palenie 

Czy odkryłeś biały nalot na swoim języku? A czy palisz papierosy?

Jeśli palisz, ryzykujesz również, że pojawi się u ciebie biały nalot na języku. Palenie silnie wpływa na środowisko w jamie ustnej, dlatego może objawiać się jako biały lub żółtawy kolor na języku. 

Infekcje

Zakażenie grzybicze candida może powodować powłokę na języku. Dotyczy to zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Gdy zakażenie to występuje w jamie ustnej, nazywane jest pleśniawką.

U dorosłych infekcja występuje najczęściej, gdy odporność jest osłabiona i jest to częsty efekt uboczny, jeśli jesteś chory lub przyjmujesz leki, takie jak antybiotyki.

Zakażenie grzybicze na języku może wystąpić w każdym wieku - ale najczęściej występuje u osób starszych i małych dzieci lub w czasie ciąży.  

Glossitis 

Jeśli masz biały nalot na języku, może to być spowodowane przez glossitis, który jest stanem zapalnym języka. Zazwyczaj język staje się obrzęknięty, z plamami białego nalotu.

Najczęściej jest to spowodowane alergią na określony rodzaj żywności lub leków, brakiem równowagi hormonalnej lub niedoborem witaminy B12. 

Liszaj płaski w jamie ustnej 

Jeśli masz chorobę skóry zwaną liszaj płaski jamy ustnej, może ona pojawić się na kilku częściach ciała i może nadać językowi charakterystyczny wygląd z białymi smugami lub koronkowym wzorem.

W tym samym czasie na języku mogą pojawić się czerwone owrzodzenia lub tkliwość. 

Rak i inne choroby 

Jeśli masz biały nalot na języku, a jednocześnie jest on spuchnięty, może to być spowodowane tym, że Twoje nerki są wyprowadzone z równowagi.

Inne poważne przyczyny mogą obejmować wczesne oznaki raka jamy ustnej, z których jedną jest biały nalot. 

Kiedy jest to problem? 

Twój język opowiada historie. Informuje o tym, co dzieje się w pozostałych częściach ciała. Z tego powodu język może być w rzeczywistości Twoim najlepszym przyjacielem, jeśli odkryjesz wczesne oznaki choroby.

Biały nalot jest najczęściej problemem, gdy występuje w połączeniu z innymi objawami. Dlatego ważne jest, aby udać się do lekarza lub dentysty, jeśli masz najmniejsze wątpliwości co do przyczyny powłoki. 

Wraz z białym nalotem mogą pojawić się inne konsekwencje, które są bardziej nieszkodliwe niż choroba. Możesz na przykład mieć nieświeży oddech, który nie jest poważny, ale mimo to jest bardzo nieprzyjemny - zarówno dla Ciebie, jak i dla osób z Twojego otoczenia.

5 pak produktów na biały nalot na języku

Kosmetyki na biały nalot na języku spowodowany przez bakterie lub grzyby na języku

214,99 zl