Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Czym są zakażenia grzybicze pachwin?

Grzybica pachwin to naprawdę nieprzyjemne schorzenie skóry wywołane przez grzyby chorobotwórcze, zwane również dermatofitami. Podobnie jak wiele innych infekcji grzybiczych, jest to bardzo częsta choroba skóry.

Infekcje grzybicze pachwin są również nazywane świądem pachwin lub Tinea Cruris, co jest ich łacińską nazwą. Infekcje grzybicze pachwin należą do „rodziny” innych rodzajów grzybic, w tym grzybic stóp, takich jak Tinea Pedis, grzybic paznokci i grzybic skóry głowy.

Kto cierpi na zakażenia grzybicze pachwin?

Grzybica pachwin to nieprzyjemny stan, który może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jednak infekcje grzybicze pachwin występują najczęściej u mężczyzn, zwłaszcza u tych aktywnych, uprawiających sport.

Sport i aktywność fizyczna powodują zwiększoną produkcję potu, co tworzy wilgotne środowisko, w którym mogą rozwijać się infekcje grzybicze.

Dlatego, jeśli jesteś bardzo aktywny, bardzo ważne jest, aby zwracać jak największą uwagę na higienę i regularne mycie się - zadbaj o to, aby dobrze się umyć, a następnie dokładnie wysuszyć. Nie udostępniaj swojego ręcznika innym osobom, jeśli masz infekcję grzybiczą pachwin, ponieważ jest ona zaraźliwa.

Infekcje grzybicze pachwin są również powszechne u osób z nieodpowiednią higieną. Wilgotne i zamknięte środowisko stwarza doskonałe warunki do rozwoju grzybów.

Dlatego osoby otyłe również mogą być zagrożone, ponieważ utrzymanie czystości może być trudniejsze ze względu na fałdy skórne lub trudności w zasięgu do niektórych obszarów ciała.

Istnieje kilka różnych obszarów ciała, na których, w fałdach skórnych, mogą tworzyć się infekcje grzybicze. Cechuje je optymalne środowisko dla grzybów, ponieważ jest wilgotne i ciepłe.

Ogólnie rzecz biorąc, osoby otyłe lub z nadwagą pocą się bardziej, a spocone, wilgotne środowisko jest idealne dla grzybów.

Osoby z cukrzycą są również bardziej narażone na zakażenie grzybicze pachwin (i ogólnie inne infekcje grzybicze). Dzieje się tak, ponieważ diabetycy mają podwyższony poziom cukru we krwi, przy którym dobrze rozwijają się grzyby.

PRZESKOCZ PROSTO DOLeczenie infekcji grzybiczej pachwin

Dlaczego masz grzybicę pachwin?

Wszyscy mają grzyby, bakterie i mikroorganizmy żyjące w naszym ciele. To zupełnie normalne i całkiem nieszkodliwe. Zarodniki grzybów żyją z martwych komórek skóry, a dopóki nie są w stanie rosnąć i infekować twojego ciała, nie wyrządzają ci krzywdy.

Jeśli jednak zapewnisz grzybom optymalne warunki wzrostu, zaczną się rozmnażać, co może powodować infekcje.

Grzyby uwielbiają ciepłe i wilgotne warunki, takie jak występują w okolicach pachwin - zwłaszcza jeśli nie zwracasz szczególnej uwagi na pachwiny i nie zawsze utrzymujesz czyste, suche i higieniczne ciało.

Przejdź do: Infekcje grzybicze pachwin u kobiet

Zestaw produktów do higieny intymnej
3 produkty do higieny intymnej zapobiegające wysuszaniu, zapachowi, swędzeniu i innym dyskomfortom intymnym
+15.000 recenzji
Cena regularna 159,99 zl
Cena promocyjna 159,99 zl Cena regularna 199,99 zl
Zestaw produktów do higieny intymnej - 3 produkty do higieny intymnej zapobiegające wysuszaniu, zapachowi, swędzeniu i innym dyskomfortom intymnym

Zakażenia grzybicze pachwin u mężczyzn

Grzybica pachwin występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet i są często obserwowane u sportowców i mężczyzn aktywnych fizycznie. Są powszechnie określane jako „świąd sportowca”. Ponadto infekcje grzybicze pachwin występują częściej u otyłych mężczyzn i diabetyków.

Mężczyźni noszący obcisłą bieliznę i spodnie są również bardziej narażeni na infekcje grzybicze pachwiny.

W związku z tym nic dziwnego, że często młodzi mężczyźni zapadają na infekcje grzybicze pachwiny: są zwykle bardziej aktywni fizycznie i często noszą obcisłą bieliznę i spodnie!!

PRZESKOCZ PROSTO DOLeczenie grzybicy pachwin

Objawy grzybicy pachwin u mężczyzn

Typowymi objawami infekcji grzybiczych pachwin u mężczyzn są: charakterystyczna czerwonawa wysypka, swędzenie i bolesność skóry. Skóra będzie wyglądać na podrażnioną, a także może pękać i łuszczyć się, jeśli zbyt mocno ją podrapiesz.

Obszar dotknięty chorobą może być dość duży i obejmować całą powierzchnię pachwin, obszar między pośladkami, wewnętrzną stronę ud i mosznę. Z łatwością zauważysz różnicę między zdrową skórą pachwin, a zakażonymi obszarami.

Grzybica pachwin jest zaraźliwa

Infekcje grzybicze pachwin mogą być transmitowane przez bezpośredni kontakt skóry ze skórą lub przez kontakt pośredni, na przykład przy dzieleniu się ręcznikiem. Dlatego też, jeśli masz grzybicę tych okolic, ważne jest, aby natychmiast rozpocząć leczenie, aby nie zarażać innych.

Możesz również złapać infekcję od samego siebie, na przykład, jeśli masz infekcję grzybiczą stóp, którą się dotąd nie zająłeś. Jeśli zauważysz objawy infekcji grzybiczej, musisz natychmiast znaleźć odpowiedni sposób leczenia, aby uniknąć swędzących i drażniących objawów oraz zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji na innych partiach ciała.


Infekcje grzybicze pachwin u kobiet

Chociaż grzybica pachwin częściej dotyka mężczyzn niż kobiet, kobiety mogą również cierpieć na infekcje grzybicze w dolnych partiach ciała. Grzyby najlepiej rozwijają się na ciele, gdzie jest wilgotno i gorąco.

To sprawia, że ​​okolice pachwin są idealne do rozwoju infekcji grzybiczych, zwłaszcza jeśli utrzymujesz słabą higienę i szybko zmieniasz spoconą bieliznę i odzież sportową na suchą i czystą bieliznę lub ubrania, bez umycia się.

Kobiety z cukrzycą i nadwagą również mają zwiększone ryzyko zakażenia grzybiczego pachwin. Infekcje grzybicze rozwijają się lepiej u osób, zwłaszcza diabetyków, u których poziom cukru we krwi jest podwyższony.

Jeśli masz nadwagę, fałdy skórne tworzą idealne wilgotne, gorące środowisko, w którym grzyby mogą się rozwijać. Ponadto, jeśli cierpisz na otyłość, może być Ci trudniej utrzymać się w czystości w fałdach skóry.

Wreszcie, ciasna bielizna, rajstopy i spodnie mogą być również przyczyną zwiększonego rozrostu grzybów, co może prowadzić do infekcji grzybiczej pachwin. Jeśli często masz problemy z infekcjami grzybiczymi, może zaistnieć potrzeba zmiany garderoby na luźniejszą bieliznę, spódnice i spodnie.

Objawy grzybicy pachwin u kobiet

Typowymi objawami grzybicy pachwin u kobiet są świąd i podrażnienie. Skóra jest bolesna i piekąca, często można zaobserwować czerwonawą wysypkę, która jest wyraźnie widoczna na tle zdrowych obszarów skóry w pachwinach.

Podrażniona skóra może również tworzyć małe pęknięcia i rany, jeśli ją zadrapiesz. Dotknięty obszar na pachwinie może być dość duży i rozciągać się do wewnętrznej strony ud oraz między pośladkami.

Infekcje grzybicze pachwin są zaraźliwe

Możesz zarazić innych, jeśli masz infekcję grzybiczą pachwiny- i sam możesz zostać zarażony przez innych. Może się to zdarzyć poprzez bezpośredni kontakt skóry ze skórą, na przykład podczas stosunku seksualnego z partnerem, który ma grzybiczą infekcję pachwin. Może być również przenoszony poprzez kontakt pośredni, na przykład dzielenie się ręcznikiem z innymi osobami.

Ogólnie rzecz biorąc, dobrze jest nie dzielić się ręcznikami, zwłaszcza jeśli masz infekcję grzybiczą.

Jeśli masz infekcję grzybiczą w innym miejscu ciała, na przykład grzybicę stóp, powinieneś również mieć świadomość, że możesz sam się zakazić i przenieść grzyby ze stóp do pachwin. Dlatego zawsze upewnij się, że każda infekcja grzybicza jest natychmiast leczona, niezależnie od jej lokalizacji.

Zestaw produktów do higieny intymnej
3 produkty do higieny intymnej zapobiegające wysuszaniu, zapachowi, swędzeniu i innym dyskomfortom intymnym
+15.000 recenzji
Cena regularna 159,99 zl
Cena promocyjna 159,99 zl Cena regularna 199,99 zl
Zestaw produktów do higieny intymnej - 3 produkty do higieny intymnej zapobiegające wysuszaniu, zapachowi, swędzeniu i innym dyskomfortom intymnym

Leczenie grzybicy pachwin

Jeśli podejrzewasz, że swędzenie, pieczenie i podrażnienie, których doświadczasz, mogą być spowodowane infekcją grzybiczą, dobrze jest poprosić lekarza o kontrolę. Dotyczy to oczywiście również sytuacji, gdy występują podobne objawy, ale nie masz pewności, czy jest to spowodowane przez grzyby.

Jeśli masz pewność, że twoje objawy są spowodowane infekcją grzybiczą- lub rozpoznajesz objawy, ponieważ wcześniej miałeś infekcję grzybiczą- możesz od razu udać się do apteki i kupić kremy na infekcje grzybicze pachwin.

Jeśli jednak objawy nie ustąpią po kilku tygodniach leczenia, należy udać się do lekarza.

Lekarz często zdiagnozuje infekcję po zobaczeniu skóry; ale dla pewności może on również pobrać mały wymaz ze skóry do badania mikroskopowego i hodowli. Niektóre formy egzemy i łuszczycy mogą przypominać infekcje grzybicze.

Leczenie kremami lub tabletkami

Na szczęście infekcje grzybicze pachwin są nieszkodliwym schorzeniem, które można stosunkowo łatwo wyleczyć. Twój lekarz zazwyczaj zaleci lekarstwo w postaci kremu grzybobójczego, który należy nakładać bezpośrednio na skórę.

Możesz kupić tego typu krem ​​w aptece, jak również otrzymać receptę od lekarza. W niektórych przypadkach, jeśli krem ​​jest nieskuteczny przeciwko infekcji grzybiczej, bardziej odpowiednie mogą okazać się przepisane, doustne środki farmaceutyczne.

Rozpoczynając leczenie grzybicy pachwin zwykle odczuwa się natychmiastowe złagodzenie swędzenia i podrażnienia. Po kilku tygodniach i w większości przypadków, infekcja grzybicza zostanie wyleczona.

Kiedy problem całkowicie minie, musisz skupić się na zapobieganiu infekcjom grzybiczym pachwin w przyszłości.

Olejek z Drzewa Herbacianego na swędzenie i podrażnienia

Jeśli masz problemy ze swędzeniem i podrażnieniami, możesz skorzystać ze środków z naturalnymi składnikami; na przykład, Australijski Olejek z Drzewa Herbacianego jest znany z tego, że skutecznie zwalcza swędzenie i podrażnienia.

Zaletą stosowania naszych produktów z Olejkiem z Drzewa Herbacianego jest to, że można ich używać nieograniczoną ilość razy, ponieważ zawierają w 100% naturalne składniki.

Możesz użyć kremu z Olejkiem z Drzewa Herbacianego, który jest przeznaczony do bardzo suchej skóry na obolałych obszarach pachwin. Krem można również stosować przy egzemie, łuszczycy oraz na bardzo suchej skórze. Z Australian Bodycare możesz skorzystać z Body Cream, w którego składzie znajdziesz Olejek z Drzewa Herbacianego.

Dodatkowo możesz użyć płynu do higieny intymnej z Olejkiem z Drzewa Herbacianego. Na przykład, używaj Intim Wash za każdym razem, gdy bierzesz kąpiel lub prysznic, a następnie skorzystaj z kremu do ciała, który można nakładać dwa razy dziennie na suchą skórę.

Femigel od Australian Bodycare, został stworzony z myślą o kobietach, aby radzić sobie ze swędzeniem i podrażnieniami skóry intymnej i może być regularnie używany. Mężczyźni mogą korzystać z tego produktu do mycia pośladków genitaliów.


Zapobieganie infekcjom grzybiczym pachwin

Utrzymanie higieny jest najważniejszym narzędziem do zapobiegania grzybicy pachwin. Skoncentruj się na upewnieniu się, że ten obszar jest czysty i suchy oraz unikaj długich okresów wilgoci i ciepła. Najlepsze, co możesz zrobić, to myć się codziennie, najlepiej łagodnymi, przyjaznymi dla skóry produktami. Po myciu równie ważne jest, aby pamiętać o dokładnym wysuszeniu się, aby cała wilgoć została usunięta.

Jeśli lubisz uprawiać sport lub aktywność fizyczną, podczas której nadmiernie się pocisz, dobrze jest umyć się natychmiast po zakończeniu ćwiczeń. Nie chcesz przecież pozostawać w tych samych, wilgotnych ubraniach, które będą blokować wydzielony pot.

Pamiętaj też, aby codziennie nosić świeżą bieliznę. Jeżeli masz uporczywe problemy z infekcjami grzybiczymi pachwin, unikaj ciasnej bielizny (i spodni), ponieważ uniemożliwiają one oddychanie w obszarze pachwin, przez co skóra staje się bardziej wilgotna i gorętsza.

Nawet jeśli nie masz infekcji grzybiczej, dobrym pomysłem może być użycie żelu nawilżającego zawierającego Olejek z Drzewa Herbacianego podczas seksu, aby zapewnić dodatkowe nawilżenie. Lubrykant zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii i może być również stosowany do zapobiegania rozwojowi grzybów.

Domowe wskazówki do unikania grzybicy pachwin

Infekcje grzybicze mogą być czymś, na co często cierpisz, ale przestrzegając kilku prostych zasad, możesz łatwo całkowicie zapobiec infekcjom grzybiczym pachwin:

  • Pamiętaj, aby myć się codziennie- i zawsze myj się natychmiast po uprawianiu sportu lub aktywności fizycznej.
  • Do mycia pachwiny używaj łagodnych, przyjaznych dla skóry produktów.
  • Po myciu, dokładnie się wysusz.
  • Codziennie noś świeżą bieliznę- lepsza będzie bawełniana od takiej z włókien sztucznych.
  • Unikaj ciasnej bielizny i spodni.
  • Nie udostępniaj ręczników innym osobom.
  • Jeśli gdzie indziej na ciele występuje infekcja grzybicza, używaj jednego ręcznika do miejsca zakażenia, a drugiego, czystego do reszty ciała. Często pierz ręczniki w temperaturze 60 stopni.
  • Zapobiegaj swędzeniu i podrażnieniom w przyszłości, stosując krem, odpowiedni do ​​narządów płciowych zawierający Olejek z Drzewa Herbacianego - naturalny składnik, którego możesz używać tak często, jak trzeba.
  • W razie potrzeby użyj kremu nawilżającego, aby zwalczyć suchość podczas stosunku płciowego i odpowiednio się nawilżyć.

Ponieważ infekcje grzybicze pachwin występują zwykle, gdy skóra jest wilgotna i ciepła, można wiele zrobić, aby zapobiec ich wystąpieniu. Pomyśl więc o swoich przyzwyczajeniach - codzienne, dokładne umycie skóry, a potem całkowite jej wysuszenie nie zajmuje dużo czasu.

Często zadawane pytania o infekcjach grzybiczych pachwin

Jak można dostać infekcji grzybiczej pachwin?

Infekcje grzybicze pachwiny występują zwykle, gdy skóra jest ciepła i wilgotna. Może to wynikać z tego, że dużo ćwiczysz i przez to nadmiernie się pocisz lub nosisz ciasną bieliznę i ubranie, które uniemożliwiają skórze oddychanie. Może to również wynikać z braku higieny. Dlatego ważne jest, aby skóra w okolicy pachwin była czysta i sucha. Infekcja grzybicza pachwin może być również przeniesiona od innej osoby poprzez kontakt bezpośredni lub pośredni.


Skąd biorą się infekcje grzybicze pachwin?

Infekcje grzybicze pachwin mogą wystąpić, jeśli skóra jest ciepla, wilgotna i przykryta przez długi czas. Na przykład może to być spowodowane tym, że bierzesz udział w wielu zajęciach sportowych i przez to dużo się pocisz. Jeśli nie zmyjesz potu i nie wysuszysz się dokładnie lub nosisz obcisłe ubrania, które utrudniają skórze oddychanie, bardziej prawdopodobne jest wystąpienie infekcji.


Czy można zarazić się infekcją grzybiczą pachwin?

Infekcją grzybiczą można zarazić poprzez bezpośredni kontakt skóry ze skórą lub przez kontakt pośredni, na przykład, jeśli dzielisz z kimś ręcznik. Infekcje grzybicze w pachwinie nie są silnie zaraźliwe, ale jeśli masz infekcję, upewnij się, że szybko uda Ci się ją wyleczyć, aby nie ryzykować zarażenia innych, na przykład partnera lub członków rodziny.


Jak wygląda grzybica pachwin?

Typowe objawy grzybicy pachwin to swędzenie, podrażnienie i pieczenie. Skóra zaczerwieni się, a granica między dotkniętą chorobą skórą, a zdrową skórą będzie wyraźnie zaznaczona. Ponadto skóra może zacząć się łuszczyć i tworzyć małe pęknięcia.


Czy infekcje grzybicze pachwin mają zapach?

Infekcje grzybicze mogą mieć lekki serowy / pleśniowy zapach,a to z powodu czynnika drożdżowego w połączeniu z ciepłem. Są irytujące i nieprzyjemne, ale nie jest to infekcja wydzielająca płyn ani silnie pachnąca. Typowe objawy to swędzenie, pieczenie i podrażnienie skóry.

Zestaw produktów do higieny intymnej
3 produkty do higieny intymnej zapobiegające wysuszaniu, zapachowi, swędzeniu i innym dyskomfortom intymnym
+15.000 recenzji
Cena regularna 159,99 zl
Cena promocyjna 159,99 zl Cena regularna 199,99 zl
Zestaw produktów do higieny intymnej - 3 produkty do higieny intymnej zapobiegające wysuszaniu, zapachowi, swędzeniu i innym dyskomfortom intymnym

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie