Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Czym jest grzybica pochwy?

Grzybica pochwy jest bardzo powszechnym i raczej nieprzyjemnym schorzeniem wywołanym infekcją drożdżakami Candida Albicans. Te drożdżaki żyją naturalnie na naszych błonach śluzowych, w tym na błonie śluzowej pochwy: zwykle są nieszkodliwe i nawet nie zdajemy sobie sprawy, że tam są. Jeśli jednak nastąpi zmiana równowagi bakteryjnej w pochwie, stwarza to dobre warunki wzrostu dla grzybów. Może to prowadzić do zakażenia grzybiczego z nieprzyjemnymi objawami (więcej o objawach poniżej).

Przeskocz doLeczenie grzybicy pochwy

Przeczytaj więcej: Jak mogę leczyć swędzenie pochwy?

Kto cierpi na infekcje drożdżakowe pochwy?

Większość kobiet w pewnym momencie swojego życia doświadczy infekcji drożdżakowej - raz, lub kilka razy w razie powracającego problemu. Szacuje się, że 3 na 4 kobiety przynajmniej raz będą miały infekcję drożdżakową pochwy. Dlatego też infekcje grzybicze pochwy są bardzo częstym stanem chorobowym.

Dlaczego dostajesz infekcji drożdżakowej?

Infekcja grzybicza pochwy występuje, gdy zaburzona jest naturalna równowaga pochwy. Naturalna wydzielina z pochwy jest kwaśna (o niskim pH), ale jeśli równowaga zostanie zachwiana, może dojść do infekcji grzybiczej. To zaburzenie w pochwie może być spowodowane przez:

 •  Leczenie antybiotykami, terapia kortyzonem i leki immunosupresyjne: Na przykład chemioterapia. Kiedy naturalne bakterie kwasu mlekowego w pochwie zostaną zabite w wyniku tych zabiegów, grzyb może się rozmnażać i rosnąć, co może spowodować infekcję.
 •  Współżycie seksualne: Nasienie jest obojętne w skali pH, natomiast pochwa jest kwaśna. Dlatego stosunek może zakłócać naturalną równowagę pochwy.
 •  Ciąża / zmiany hormonalne: W czasie ciąży w organizmie zachodzą poważne zmiany hormonalne, w tym zmiany w błonach śluzowych pochwy. Może to spowodować infekcję grzybiczą.
 •  Cukrzyca: Kiedy masz cukrzycę, masz podwyższony poziom cukru we krwi. Cukry te mogą być magazynowane w błonie śluzowej pochwy, powodując w ten sposób infekcję grzybiczą.
 •  Nadmierna higiena: Czystość jest dobra, ale nadmierna higiena w okolicach intymnych nie jest tak dobra. Ryzykujesz zakłócenie naturalnej równowagi pochwy, gdy myjesz się zbyt często.
 •  Noszenie obcisłej bielizny: Jeśli często nosisz obcisłą bieliznę i / lub spodnie wykonane z materiału syntetycznego, okolice narządów płciowych nie mają miejsca na oddychanie. Tworzy to zamknięte, wilgotne środowisko, które jest idealne dla rozwoju grzybów.
 •  Używanie wkładek higienicznych, podpasek i tamponów: Podobnie jak w przypadku obcisłej bielizny, używanie wkładek higienicznych, wkładek i tamponów ogranicza wolną przestrzeń dla obszarów intymnych. Codzienne używanie podpasek lub tamponów (w szczególności), gdy nie miesiączkujesz, jest czymś, przed czym ostrzegają ginekolodzy.

Zestaw produktów do higieny intymnej
3 produkty do higieny intymnej zapobiegające wysuszaniu, zapachowi, swędzeniu i innym dyskomfortom intymnym
+15.000 recenzji
Cena regularna 159,99 zl
Cena promocyjna 159,99 zl Cena regularna 199,99 zl
Zestaw produktów do higieny intymnej - 3 produkty do higieny intymnej zapobiegające wysuszaniu, zapachowi, swędzeniu i innym dyskomfortom intymnym

Czy zakażenia grzybicze pochwy są zaraźliwe?

Grzybica pochwy to nieprzyjemne zaburzenie, ale na szczęście nie jest ono niebezpieczne. Należy jednak jak najszybciej wyleczyć infekcję, aby całkowicie ją wyeliminować, wraz z objawami takimi jak podrażnienie i swędzenie.

Możesz zarazić swojego partnera poprzez stosunek seksualny, ale jeśli nie odczuwa on żadnych objawów, może nie wymagać to leczenia i nie może Cię w tedy zarazić. Kobiety mogą zarazić mężczyzn infekcją grzybiczą, ale mężczyźni nie mogą zarażać kobiet. Z tego powodu infekcje drożdżakowe nie są uważane za chorobę przenoszoną drogą płciową. Zwykle przyczyną infekcji grzybiczej jest brak równowagi w pochwie, a nie złapanie infekcji od innej osoby.


Objawy: Jak objawiają się infekcje drożdżakowe pochwy?

Infekcje drożdżakowe, znane również jako zakażenie grzybicze pochwy lub grzybica pochwy, to nieprzyjemne zaburzenie. Wszystkie kobiety, które przeszły infekcję, rozpoznają podrażnienie, jeśli wystąpi ponownie. Trzy na cztery kobiety doświadczą tego przynajmniej raz w życiu.

Możesz mieć infekcję drożdżakową pochwy i o tym nie wiedzieć, po prostu dlatego, że nie odczuwasz żadnego dyskomfortu ani innych objawów. Jednak w większości przypadków od razu zorientujesz się, że coś jest nie tak.

Najczęstszymi objawami infekcji grzybiczych pochwy są:

 • Silne swędzenie, pieczenie, tkliwość, podrażnienie i zaczerwienienie skóry wokół ujścia pochwy (wargi sromowe).
 • Wydzielina, która jest biała i gęsta (konsystencja podobna do twarogu). Ta wydzielina z pochwy zwykle nie pachnie.
 • Ból i dyskomfort podczas stosunku.
 • Uczucie kłucia podczas oddawania moczu.

Jednak te typowe objawy grzybicy pochwy mogą być również spowodowane innymi zaburzeniami, dlatego zawsze należy pozwolić lekarzowi na zbadanie, jeśli jest to pierwsze ich wystąpienie. Jeśli miałaś wcześniej zakażenie drożdżakowe pochwy, będziesz w stanie zdiagnozować u siebie objawy - nie przeocz ich. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zawsze wybierz się do lekarza.


Infekcje grzybicze pochwy po seksie

Istnieje wiele różnych przyczyn infekcji pochwy. Seks może być jedną z nich. Wiele kobiet po stosunku płciowym doświadcza infekcji grzybiczej. Nie dzieje się tak dlatego, że mężczyzna kobietę czymś zaraził, ponieważ nie można przenieść grzybicy w ten sposób. Naturalna równowaga pochwy może zostać zakłócona przez nasienie, co może spowodować infekcję.

Środowisko pochwy jest kwaśne z normalnym pH 3,8-4,2. Znajdujące się w pochwie kwaśne bakterie kwasu mlekowego chronią przed infekcjami i zaburzeniami równowagi. Z drugiej strony nasienie jest obojętne i ma pH około 8. Nasienie może zatem zakłócać naturalną równowagę kwasową. Prezerwatywy mogą również wpływać na równowagę pochwy, dlatego warto również zwrócić uwagę, kiedy dostałaś infekcję i co ją spowodowało.

Masz dość swędzenia i podrażnień po stosunku?

Wiele kobiet odczuwa swędzenie, pieczenie i podrażnienie po seksie, co może być nieprzyjemne. Jeśli przyczyną problemu jest seks, pomocne może być użycie żelu, który może złagodzić suchość podczas stosunku. Firma Australian Bodycare opracowała żel na bazie Olejku z Drzewa Herbacianego. Intim Glide jest testowany dermatologicznie i może złagodzić suchość pochwy i dyskomfort intymny, a także zapewnia bardziej zmysłowe doznania.

Intim Glide od Australian Bodycare to lekki, gładki żel. Zawiera naturalny składnik: Olejek z Drzewa Herbacianego który może złagodzić swędzenie, pieczenie, suchość i podrażnienie, których wiele kobiet doświadcza podczas i po seksie.

Lubrykanty na bazie wody przeciw suchości, swędzeniu i szczypaniu
Naturalny żel intymny przeciw suchości w okolicach intymnych
+15.000 recenzji
Cena regularna 64,99 zl
Cena promocyjna 64,99 zl Cena regularna
Lubrykanty na bazie wody przeciw suchości, swędzeniu i szczypaniu - Naturalny żel intymny przeciw suchości w okolicach intymnych

Leczenie grzybicy pochwy

Jeśli podejrzewasz, że masz infekcję drożdżakową pochwy, powinnaś znaleźć lekarstwo. W niektórych przypadkach grzybica może zniknąć samoczynnie, ponieważ organizmowi udaje się przywrócić naturalną równowagę pochwy. Tak więc rzadko się to zdarza i nie ma potrzeby cierpieć przez długi czas, czekając, aż problem sam przejdzie. W większości przypadków zakażenia grzybicze pochwy są bardzo łatwe do wyleczenia.

Twój lekarz może szybko ustalić, czy twoje objawy (takie jak swędzenie, pieczenie, wydzielina itp.) Są spowodowane infekcją grzybiczą, czy czymś innym. Można to zrobić poprzez badanie ginekologiczne i pobranie małej próbki wydzieliny. Jeśli miałaś wcześniej zakażenie drożdżakowe pochwy i rozpoznajesz objawy, możesz po prostu wybrać się do apteki, aby samodzielnie kupić lek.

Jak leczyć infekcje drożdżakowe pochwy?

Leczenie grzybicy pochwy przywróci naturalną, kwaśną równowagę pochwy. Możesz to zrobić na kilka różnych sposobów:

 • Vaginal cream do nałożenia bezpośrednio na dotknięty obszar. W aptece można kupić różne produkty lecznicze w postaci kremów.
 • Globulki do wprowadzenia do pochwy. W wielu przypadkach lekarz zaleci połączenie obu zabiegów; krem na objawy i globulka przywracająca równowagę. Globulki można również kupić w aptece.
 • Leczenie tabletkami do przyjmowania doustnego. Tabletki są przepisywane na receptę, nie są wolno dostępne w aptece. Nie jest to najczęściej stosowana metoda leczenia grzybicy pochwy, ale jest przydatna, jeśli inne metody nie działają lub masz szczególnie ciężkie (i powtarzające się) przypadki infekcji drożdżakowych pochwy.

Leczenie środkami naturalnymi

Istnieje wiele opowieści i domowych porad, które sugerują, że infekcje drożdżakowe pochwy można leczyć naturalnym jogurtem i podobnymi produktami z kwaśnego mleka. Nie ma naukowych dowodów na to, że te terapie będą działać, jednak niektóre kobiety nadal twierdzą, że są skuteczne. Zdecydowanie zaleca się stosowanie dobrze znanych, sprawdzonych produktów leczniczych do leczenia infekcji grzybiczej.


Femigel z Olejkiem z Drzewa Herbacianego na swędzenie, pieczenie, tkliwość, podrażnienia i zaczerwienienia pochwy

Jeśli wolisz naturalne środki łagodzące swędzenie i podrażnienie, poproś o poradę farmaceutę lub sklep ze zdrową żywnością. Na przykład, Olejek z Drzewa Herbacianego jest dobrze znanym lekarstwem na swędzenie i podrażnienia, które można stosować w przypadku infekcji drożdżakowej. Występuje w produktach takich jak Femigel i Femi Daily od Australian Bodycare.

Femigel to żel na bazie wody, bez hormonów, który zapobiega swędzeniu i podrażnieniom. Pomaga przywrócić zdrową i naturalną równowagę w pochwie, a także odbudować nawilżenie wokół pochwy i narządów płciowych.

Femigel może być stosowany przez dłuższy czas lub według potrzeby codziennie, ponieważ zawiera 100% naturalnych składników. Z drugiej strony, tradycyjne leki mogą być stosowane tylko przez ograniczony czas, dając organizmowi przerwę przed rozpoczęciem nowego leczenia.

Zestaw produktów do higieny intymnej
3 produkty do higieny intymnej zapobiegające wysuszaniu, zapachowi, swędzeniu i innym dyskomfortom intymnym
+15.000 recenzji
Cena regularna 159,99 zl
Cena promocyjna 159,99 zl Cena regularna 199,99 zl
Zestaw produktów do higieny intymnej - 3 produkty do higieny intymnej zapobiegające wysuszaniu, zapachowi, swędzeniu i innym dyskomfortom intymnym

Nawracające zakażenia grzybicze pochwy

Niestety, niektóre kobiety wielokrotnie cierpią na infekcje grzybicze pochwy. Jeśli wystąpią infekcje grzybicze pochwy więcej niż cztery razy w ciągu roku, to znaczy, że cierpisz na nawracające lub powikłane zakażenia grzybicze.

Jeśli miałaś tylko jedną infekcję grzybiczą pochwy (bez powikłań), możesz z łatwością skorzystać z różnych metod leczenia wymienionych powyżej. Jeśli jednak wielokrotnie cierpisz na nawracające infekcje grzybicze, może to być bardzo problematyczne, ponieważ tradycyjne leki grzybobójcze można stosować tylko przez ograniczony czas.


Prewencja

Na szczęście tylko niewiele kobiet doświadcza nawracających infekcji grzybiczych pochwy. Najprawdopodobniej raz doświadczysz infekcji drożdżakowej i nigdy więcej jej nie będziesz mieć. Można zrobić wiele, aby infekcje grzybicze pochwy nie stały się nawracającym problemem.

Jak zapobiegać grzybicy pochwy:

 • Unikaj nadmiernej higieny wokół genitaliów. Zawsze należy myć genitalia wodą lub łagodnym kremem intymnym lub mydłem. Należy jednak unikać perfumowanych i pachnących mydeł, ponieważ mogą one zaburzać równowagę pochwy i powodować infekcję grzybiczą.
 • Unikaj niepotrzebnych wkładek higienicznych. Codzienne używanie wkładek higienicznych, podpasek i tamponów nie jest dobrym pomysłem, ponieważ powoduje, że Twoje genitalia są zamknięte i wilgotne, co sprzyja rozwojowi grzybów. Oczywiście unikanie wkładek higienicznych podczas miesiączki może być trudne. Jeśli regularnie zmieniasz podpaski i tampony, i używasz ich tylko podczas miesiączki, nie powinnaś mieć żadnych problemów.
 • Unikaj ciasnej bielizny i materiałów syntetycznych. Ciasna bielizna otacza genitalia i utrzymuje je w cieple i wilgoci. Jest to idealne środowisko do namnażania się i wzrostu grzybów. Taki sam efekt daje bielizna wykonana z materiałów syntetycznych. Jeśli czasami masz problemy z infekcjami grzybiczymi lub po prostu chcesz ich uniknąć, dobrze jest nosić bawełnianą bieliznę i całkowicie unikać obcisłych spodni.

Często zadawane pytania dotyczące zakażeń grzybiczych pochwy

Skąd biorą się infekcje drożdżakowe pochwy?

Infekcje grzybicze powstają, gdy zaburzona jest naturalna równowaga pochwy. Niektóre z najczęstszych przyczyn tego stanu to: antybiotykoterapia i inne formy leków, współżycie seksualne, zmiany hormonalne w czasie ciąży, cukrzyca, nadmierna higiena narządów płciowych i częste noszenie syntetycznej i obcisłej bielizny, podpaski/ wkładki i tampony.


Czy infekcja drożdżakowa ustąpi samoistnie??

W niektórych przypadkach możesz mieć infekcję grzybiczą, nie wiedząc o tym, ponieważ sama ona po czasie ustąpi. Jednak w zdecydowanej większości przypadków nie zniknie samoistnie. Zwykle zauważysz objawy i powinieneś natychmiast zgłosić się do leczenia, aby uniknąć podrażnień i jak najszybciej przywrócić równowagę.


Czy infekcje grzybicze pochwy mogą zarazić mężczyzn?

Infekcje drożdżakowe mogą zarazić mężczyzn podczas stosunku. Ale zarażenie nie może przebiegać w drugą stronę - mężczyźni nie mogą zarazić kobiet infekcjami grzybiczymi. Dlatego infekcje drożdżakowe nie są uważane za choroby przenoszone drogą płciową. Jeśli mężczyźni są zarażeni grzybicą, powinni również poddać się leczeniu.


Co to są infekcje grzybicze pochwy?

Infekcje grzybicze pochwy są również znane jako; grzybica pochwy, infekcje drożdżakowe lub pleśniawki pochwy.


Jak wygląda grzybica pochwy?

Infekcje drożdżakowe to nieprzyjemne zaburzenie. Typowe objawy to silny świąd, pieczenie, tkliwość i podrażnienie pochwy. Częsta jest również czerwonawa wysypka. Dodatkowo możesz mieć gęsty biały wyciek (podobny w konsystencji do twarogu). Wiele osób odczuwa również ból i dyskomfort podczas stosunku płciowego oraz prawdopodobnie uczucie pieczenia podczas oddawania moczu.


Jak rozpoznaje się infekcje grzybicze pochwy?

Twój lekarz może szybko zdiagnozować problem, częściowo przeprowadzając badanie ginekologiczne i pobierając próbkę do wymazu. Jeśli miałaś wcześniej infekcję drożdżakową, prawdopodobnie rozpoznasz objawy i będziesz w stanie samodzielnie kupić lek w aptece.


Czy możesz dostać infekcję pęcherza w wyniku infekcji grzybiczej pochwy?

Objawy infekcji pęcherza moczowego i pochwy mogą być bardzo podobne: zwykle występują jako pieczenie, swędzenie, kłucie podczas oddawania moczu itp. Zarówno infekcje pochwy, jak i pęcherza moczowego występują, gdy zaburzona jest naturalna równowaga kwasowa pochwy. Infekcje pęcherza są zwykle wywoływane przez bakterie, ale infekcje grzybicze pochwy mogą również prowadzić do infekcji pęcherza. Oba problemy należy zawsze leczyć, więc jeśli wystąpią tego typu objawy, zasięgnij porady lekarza.


Czy możesz umrzeć z powodu infekcji grzybiczych pochwy?

Infekcja drożdżakowa jest niewygodna, ale wcale nie jest niebezpieczna. Nie możesz umrzeć z powodu infekcji grzybiczej pochwy. Ale jeśli masz infekcję grzybiczą, upewnij się, że jest leczona: nie ma potrzeby znoszenia jej objawów.


Czy możesz stać się niepłodna z powodu infekcji grzybiczych pochwy?

Infekcje grzybicze pochwy to nieprzyjemne, ale całkowicie nieszkodliwe zaburzenie. W żadnym wypadku nie powodują niepłodności z powodu infekcji drożdżakowej, bez względu na to, ile razy ją miałaś.

Zestaw produktów do higieny intymnej
3 produkty do higieny intymnej zapobiegające wysuszaniu, zapachowi, swędzeniu i innym dyskomfortom intymnym
+15.000 recenzji
Cena regularna 159,99 zl
Cena promocyjna 159,99 zl Cena regularna 199,99 zl
Zestaw produktów do higieny intymnej - 3 produkty do higieny intymnej zapobiegające wysuszaniu, zapachowi, swędzeniu i innym dyskomfortom intymnym

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie