Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Co to są hemoroidy?

Większość ludzi słyszała o hemoroidach lub palach i być może żartowała na ich temat - ale co to właściwie znaczy, że ktoś ma hemoroidy? Zasadniczo hemoroidy to wypełnione krwią otwory na wewnętrznej ścianie odbytnicy. Można powiedzieć, że to rodzaj żylaków odbytu (tzn. naczynia krwionośne uległy rozciągnięciu i dlatego wybrzuszają się ze ściany odbytnicy). Hemoroidy powstają, gdy błona śluzowa wewnątrz odbytu staje się cienka i osłabiona. Naczynia krwionośne znajdujące się pod błoną mogą wówczas zacząć się wybrzuszać, a w końcu mogą wystawać z otworu odbytu.

Hemoroidy są łagodne i rzadko niebezpieczne, ale mimo to mogą powodować znaczny dyskomfort, taki jak kłucie, swędzenie, podrażnienie, ból i ewentualnie krwawienie podczas wizyt w toalecie. 

Leczenie jest jednak skuteczne, a najczęściej stosuje się krem, ewentualnie uzupełniony o czopki. W niektórych przypadkach może być konieczny zabieg chirurgiczny w celu usunięcia hemoroidów.

Krem i żel do mycia na swędzenie odbytu
2 produkty przeciw śwędzeniu odbytu
+15.000 recenzji
Cena regularna 109,99 zl
Cena promocyjna 109,99 zl Cena regularna 134,99 zl
Krem i żel do mycia na swędzenie odbytu - 2 produkty przeciw śwędzeniu odbytu

Kto może zachorować na hemoroidy?

W zasadzie każdy może zachorować na hemoroidy. Są one bardzo częstą dolegliwością i szacuje się, że jedna trzecia populacji miała je albo raz, albo kilka razy jako powracający problem.

Hemoroidy lub pale zazwyczaj dotykają dorosłych. Ludzie wolą o nich nie mówić, ale szacuje się, że być może połowa populacji w wieku powyżej 50 lat ma lub miała hemoroidy. Ryzyko wystąpienia hemoroidów wzrasta wraz z wiekiem. Jeśli hemoroidy występują u osób młodszych, to zazwyczaj dotykają kobiet w związku z ciążą i porodem. Wynika to ze znacznego wzrostu ciśnienia w żyłach. To samo dzieje się np. przy zaparciach i ucisku podczas wizyt w toalecie, przy podnoszeniu ciężarów lub ogólnie przy ciężkiej pracy fizycznej. Kobiety, które urodziły wiele dzieci również mają zwiększone ryzyko wystąpienia hemoroidów.


Jakie są objawy hemoroidów?

Większość pacjentów odkrywa, że ma hemoroidy, ponieważ nagle odczuwa swędzenie, kłucie, podrażnienie i/lub ból w okolicy odbytu - zwykle w związku z wizytami w toalecie. Wiele osób ma również trudności z utrzymaniem czystości po wizycie w toalecie.

Niektórzy odkrywają hemoroidy, ponieważ podczas wycierania się w toalecie na papierze toaletowym pojawia się krew. Jeśli hemoroid pęknie, będzie to wyglądać dość dramatycznie, z dużą ilością krwi w muszli klozetowej. Hemoroid można porównać do balonu, który jest wypełniony krwią zamiast powietrzem. Jeśli pęknie, będzie krwawił tylko do momentu opróżnienia go z krwi. Wygląda to jednak dramatycznie i za pierwszym razem może być niepokojące.

Jeśli hemoroidy są wewnętrzne, nie można ich od razu zobaczyć ani poczuć. Natomiast hemoroidy zewnętrzne są wyraźnie widoczne jako wgłębienia w odbycie i można je wyczuć, jeśli palcem. W wielu przypadkach po wizycie w toalecie możliwe jest wepchnięcie wyrostka z powrotem do odbytu.

Lekarze dzielą hemoroidy na pięć kategorii lub stopni, w zależności od tego, jak duże i uciążliwe są ujścia:

  1. Hemoroidy wewnętrzne, które krwawią, ale nie są widoczne i nie wybrzuszają się na zewnątrz.
  2. Hemoroidy wewnętrzne, które wybrzuszają się tylko przy naciskaniu na toalecie, a następnie samoistnie się cofają.
  3. Hemoroidy zewnętrzne, które są widoczne, wybrzuszają się i muszą być wepchnięte na miejsce po wizycie w toalecie.
  4. Hemoroidy zewnętrzne, które wybrzuszają się stale i nie dają się wcisnąć z powrotem do jelita.

Leczenie hemoroidów

Hemoroidy są nieprzyjemne, ale na szczęście dostępne są dobre metody leczenia. Leczenie w dużej mierze zależy od tego, czy hemoroidy są stosunkowo małe, czy też są duże i uciążliwe.

Małe, wewnętrzne hemoroidy

Małe, wewnętrzne hemoroidy, które powstały np. z powodu zaparć, można w wielu przypadkach leczyć po prostu poprzez likwidację zaparć, tak aby stolce stały się miękkie i regularne. Często można to osiągnąć poprzez picie dużej ilości wody i spożywanie wystarczającej ilości błonnika w diecie. Błonnik można uzyskać na przykład z chleba żytniego, chleba razowego, owsa i owoców. Można to uzupełnić produktem bogatym w błonnik, takim jak Husk (nasiona psyllium). Ostre zaparcia można również leczyć środkami przeczyszczającymi, które można kupić bez recepty w aptece.

W dłuższej perspektywie hemoroidom spowodowanym zaparciami można często zapobiegać, pijąc dużo wody, uprawiając ćwiczenia fizyczne i stosując zdrową dietę z dużą ilością błonnika.

Większe, zewnętrzne hemoroidy

Jeśli hemoroidy stały się większe i dokucza Ci ból, kłucie i swędzenie, leczenie będzie prawdopodobnie polegało na stosowaniu kremu, który można kupić bez recepty w aptece. Po nałożeniu bezpośrednio na hemoroidy krem działa jak miejscowy środek znieczulający i łagodzi ból.

Oprócz zwykłych produktów leczniczych dostępnych w aptece istnieją inne środki, które są skuteczne w przypadku problemów w okolicy odbytu, takich jak swędzenie i dyskomfort związany z hemoroidami. Jednym z nich jest żel zawierający olejek z australijskiego drzewa herbacianego firmy Australian Bodycare, który łagodzi swędzenie, kłucie i podrażnienie, a zatem może być stosowany jako środek pielęgnacyjny w celu złagodzenia dyskomfortu w okolicy odbytu.

Krem i żel do mycia na swędzenie odbytu
2 produkty przeciw śwędzeniu odbytu
+15.000 recenzji
Cena regularna 109,99 zl
Cena promocyjna 109,99 zl Cena regularna 134,99 zl
Krem i żel do mycia na swędzenie odbytu - 2 produkty przeciw śwędzeniu odbytu

Jeśli nagle poczujesz ból (zazwyczaj w związku z wizytą w toalecie), prawdopodobnie jest to duży hemoroid, który wysunął się przez odbyt. Często można go samemu wepchnąć z powrotem, aby nie utknął i nie bolał. Jeśli nie możesz tego zrobić samodzielnie, lekarz będzie mógł to zrobić za Ciebie.

W razie wątpliwości należy zgłosić się do lekarza

Jeśli odczuwasz ból, kłucie lub swędzenie w odbycie, lub jeśli po wizycie w toalecie na papierze toaletowym lub w toalecie nagle pojawia się krew, prawdopodobnie masz hemoroidy. Jednak objawy te mogą być również spowodowane innymi chorobami, dlatego należy się z nimi zgłosić do lekarza.

Lekarz prawdopodobnie będzie w stanie stwierdzić, czy masz hemoroidy po prostu oglądając dany obszar. Może on również zbadać odbyt palcem w odbycie.

Lekarz zazwyczaj zaproponuje leczenie kremem lub maścią na hemoroidy, ewentualnie uzupełnione o czopki. Tylko w rzadkich przypadkach hemoroidy są na tyle duże i bolesne, że wymagają usunięcia chirurgicznego.

Leczenie chirurgiczne hemoroidów

W zdecydowanej większości przypadków hemoroidy mogą być skutecznie leczone za pomocą kremu. W rzadszych przypadkach może być wymagany zabieg chirurgiczny w celu usunięcia hemoroidów.

Czasami może to oznaczać, że lekarz wykonuje małe nacięcie w hemoroidzie, aby opróżnić go z krwi. Odbywa się to w znieczuleniu miejscowym. W innych przypadkach, jeśli hemoroid jest większy, może zostać wokół niego ciasno umieszczona gumka. Zatrzymuje to dopływ krwi do hemoroidu, który następnie kurczy się i odpada. Jest to najmniej niewygodna forma leczenia chirurgicznego i może być wykonana jako procedura ambulatoryjna bez znieczulenia.

Jeśli u pacjenta występują duże i bardzo bolesne hemoroidy, konieczne może być ich chirurgiczne usunięcie. Zabieg ten może być przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym lub pełnym, w zależności od tego, gdzie znajdują się hemoroidy i jak duże są. 

Hemoroidy, które cofnęły się samoistnie - z lub bez leczenia - mogą w niektórych przypadkach pozostawić małe, luźne znaczniki skórne. Są one nieszkodliwe, nie krwawią i nie powodują bólu, ale niestety oznaczają, że utrzymanie czystości w tym miejscu po wizycie w toalecie może być trudniejsze. Jeśli są one bardzo uciążliwe, można je usunąć za pomocą niewielkiego zabiegu chirurgicznego.


Krem do stosowania w przypadku hemoroidów

W zdecydowanej większości przypadków hemoroidy można skutecznie leczyć za pomocą kremu, który można kupić bez recepty w aptece lub drogerii.

Krem działa częściowo w celu zmniejszenia rozmiaru hemoroidu, powodując skurcz naczyń krwionośnych, a jednocześnie dezynfekuje i regeneruje. Jeśli chcesz, aby krem działał również jako miejscowy środek znieczulający i łagodził ból, będziesz potrzebował recepty od lekarza. 

Gdy hemoroidy są spowodowane zaparciami, ważne jest, aby zająć się również zaparciami. Środek przeczyszczający pomoże w krótkim okresie, a w dłuższej perspektywie pomaga spożywać więcej błonnika, pić więcej płynów i uprawiać więcej ćwiczeń fizycznych - wszystkie te czynniki pomagają w utrzymaniu regularności wypróżnień.

Jednak dla większości ludzi konieczne jest stosowanie żelu, który leczy hemoroidy tu i teraz, aby złagodzić uciążliwe i nieznośne swędzenie, kłucie i ból. Krem można kupić w aptece lub drogerii, lub w sklepach ze zdrową żywnością, jeśli wolisz produkt z bardziej naturalnych składników. Można je znaleźć na przykład w żelu Australian Bodycare z olejkiem z drzewa herbacianego, który jest odpowiedni do leczenia kłucia, swędzenia i podrażnień wokół odbytu. Produkty zawierające olejek z drzewa herbacianego są znane ze skuteczności w zwalczaniu swędzenia i podrażnień, dlatego mogą być stosowane w przypadku problemów wokół odbytu.

Płyn do higieny intymnej do stosowania przed goleniem
przeciwdziała czerwonym kropkom, podrażnieniom i wrastającym włosom po goleniu
+15.000 recenzji
Cena regularna Od 59,99 zl
Cena promocyjna Od 59,99 zl Cena regularna
Płyn do higieny intymnej do stosowania przed goleniem - przeciwdziała czerwonym kropkom, podrażnieniom i wrastającym włosom po goleniu
Krem i żel do mycia na swędzenie odbytu
2 produkty przeciw śwędzeniu odbytu
+15.000 recenzji
Cena regularna 109,99 zl
Cena promocyjna 109,99 zl Cena regularna 134,99 zl
Krem i żel do mycia na swędzenie odbytu - 2 produkty przeciw śwędzeniu odbytu

Jakie są przyczyny powstawania hemoroidów?

Zazwyczaj hemoroidy pojawiają się z powodu zaparć lub w związku z ciążą i porodem. Wielokrotne podnoszenie ciężarów i ogólnie ciężka praca również mogą przyczynić się do rozwoju hemoroidów. Bardzo silny nacisk wywierany na żyły w błonie śluzowej odbytu może powodować powstawanie wylewów w naczyniach krwionośnych i rozwój hemoroidów. 

Hemoroidy pojawiają się, gdy tkanka podtrzymująca wokół naczyń krwionośnych w odbytnicy jest nadmiernie napięta i osłabiona. Może się to zdarzyć w związku z ciążą, porodem lub zaparciami, a także ogólnie z wiekiem, dlatego im jesteśmy starsi, tym większe ryzyko wystąpienia hemoroidów.

O ile w przypadku ciąży i porodu nie można wiele zrobić w kwestii ryzyka rozwoju hemoroidów, o tyle można zastanowić się nad nawykami toaletowymi i dźwiganiem ciężarów. 

Jeśli masz skłonność do hemoroidów, a Twoja praca wymaga dźwigania ciężarów i długiego przebywania w pozycji stojącej, dobrym pomysłem może być próba poprawy warunków pracy. 

Jeśli często miewasz zaparcia i twarde stolce, powinieneś zastanowić się nad tym, co jesz. Dieta z większą ilością błonnika w postaci chleba żytniego lub pełnoziarnistego, płatków owsianych i owoców, duża ilość płynów i regularne ćwiczenia utrzymają pracę jelit i zapewnią bardziej miękkie stolce, dzięki czemu łatwiej będzie uniknąć zaparć.

Jest to również kwestia dobrych nawyków w toalecie. Idź do toalety, kiedy musisz i nie tłum pragnienia. Kiedy siedzisz na toalecie, unikaj długotrwałego nacisku. Nie siedź tam również przez dłuższy czas czytając gazetę lub sprawdzając telefon komórkowy.


FAQ na temat hemoroidów


Co to są hemoroidy?

Hemoroidy lub inaczej pale to rodzaj żylaków odbytu, czyli wypełnionych krwią ujść w błonie śluzowej odbytu. Mogą to być małe, wewnętrzne hemoroidy umiejscowione wewnątrz odbytu lub większe, zewnętrzne hemoroidy, które wysuwają się z otworu odbytu. Hemoroidy są kłopotliwe i nieprzyjemne, ale na szczęście są dolegliwością nieszkodliwą.


Dlaczego ludzie chorują na hemoroidy?

Hemoroidy powstają wewnątrz odbytnicy w pobliżu odbytu, kiedy błona śluzowa jest napięta, staje się cienka i osłabiona. Naczynie krwionośne znajdujące się pod błoną ulega wówczas wybrzuszeniu i może w końcu wystawać z otworu odbytu. Hemoroidy pojawiają się często z powodu zaparć lub w związku z ciążą i porodem. Również dźwiganie ciężarów może być przyczyną hemoroidów. 


Jak wyglądają hemoroidy?

Hemoroidy to wypełnione krwią otwory na wewnętrznej ścianie odbytnicy. Mogą się one znacznie różnić wielkością i być mniej lub bardziej wypełnione krwią. Mogą to być małe, wewnętrzne hemoroidy w odbycie, których nie widać, lub mogą to być duże, zewnętrzne hemoroidy, które są widoczne, ponieważ przesunęły się poza odbyt.


W jaki sposób ludzie chorują na hemoroidy?

Hemoroidy są zazwyczaj spowodowane przez zaparcia lub w związku z ciążą i porodem. Rozwijają się one, gdy na żyły w okolicy odbytu wywierany jest dodatkowy nacisk. Tkanka podporowa wokół żył jest przeciążona i osłabiona, dlatego naczynia krwionośne tworzą ujścia - i wtedy pojawiają się hemoroidy.


Jak odczuwalne są hemoroidy?

Hemoroidy są bardzo nieprzyjemne i mogą powodować swędzenie, kłucie lub ból w okolicy odbytu. Dodatkowo, hemoroidy mogą krwawić, albo tylko sączyć się, albo bardzo obficie, jeśli jeden z nich zostanie przebity.


Kiedy hemoroidy ustępują?

Małe, wewnętrzne hemoroidy mogą czasami ustąpić samoistnie, zwłaszcza jeśli zostały spowodowane zaparciami, a Ty szybko sobie z nimi poradziłeś. Z drugiej strony, większe, widoczne hemoroidy rzadko znikają same. Muszą być leczone kremem, który spowoduje ich obkurczenie i który złagodzi objawy takie jak swędzenie, kłucie i podrażnienie.


Czy hemoroidy mogą zniknąć same bez leczenia?

Małe, wewnętrzne hemoroidy mogą czasami zniknąć same, jeśli podejmie się działania przeciwko zaparciom, stosując środki przeczyszczające i/lub zwiększając ilość błonnika w diecie. Z drugiej strony, nie można oczekiwać, że większe, widoczne hemoroidy znikną same bez leczenia. Należy je leczyć za pomocą kremu.


Co należy zrobić w przypadku hemoroidów?

Jeśli masz hemoroidy, należy je leczyć specjalnym kremem, który powoduje ich obkurczenie, a także powstrzymuje swędzenie, kłucie i podrażnienie. Ponadto należy zwracać szczególną uwagę na dokładne mycie się po skorzystaniu z toalety, ponieważ może to być trudne w przypadku hemoroidów. Jeśli masz tendencję do zaparć, powinieneś włączyć do swojej diety więcej błonnika, upewnić się, że pijesz dużo wody i regularnie ćwiczysz.


Dlaczego hemoroidy swędzą?

Swędzenie hemoroidów wynika przede wszystkim z tego, że przy hemoroidach bardzo trudno jest utrzymać okolicę odbytu w całkowitej czystości. Dlatego ważne jest, aby leczyć je kremem, który po pierwsze spowoduje ich obkurczenie, a następnie złagodzi swędzenie, kłucie i podrażnienie.


Jak leczy się hemoroidy?

W zdecydowanej większości przypadków hemoroidy można leczyć za pomocą kremu, który powoduje ich obkurczenie, a także pomaga w walce ze swędzeniem i podrażnieniem. Dzięki większej ilości błonnika w diecie można zapobiec zaparciom, które są częstą przyczyną hemoroidów. W niektórych przypadkach może być konieczne uzupełnienie go za pomocą czopków. W rzadkich przypadkach i przy większych hemoroidach może być konieczne ich usunięcie chirurgiczne.

Płyn do higieny intymnej do stosowania przed goleniem
przeciwdziała czerwonym kropkom, podrażnieniom i wrastającym włosom po goleniu
+15.000 recenzji
Cena regularna Od 59,99 zl
Cena promocyjna Od 59,99 zl Cena regularna
Płyn do higieny intymnej do stosowania przed goleniem - przeciwdziała czerwonym kropkom, podrażnieniom i wrastającym włosom po goleniu
Krem i żel do mycia na swędzenie odbytu
2 produkty przeciw śwędzeniu odbytu
+15.000 recenzji
Cena regularna 109,99 zl
Cena promocyjna 109,99 zl Cena regularna 134,99 zl
Krem i żel do mycia na swędzenie odbytu - 2 produkty przeciw śwędzeniu odbytu

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie