Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Czym są pryszcze w uchu? 

Pryszcze - trądzik - wypryski - mają wiele nazw. Jednak wszystkie są tak samo irytujące i zawsze wydają się pojawiać w najbardziej niefortunnych momentach, kiedy idziesz na duże przyjęcie lub na ważną rozmowę kwalifikacyjną. Aby jednak zrozumieć, czym są pryszcze w uchu, ważne jest, aby zrozumieć, czym jest „wyprysk”, niezależnie od jego wielkości i położenia.

Wyprysk jest blokadą w normalnym funkcjonowaniu skóry i powoduje wypiętrzony, czerwony stan zapalny objawiający się jako czerwony obszar z żółtawym środkiem.

Krótko mówiąc, wyprysk to infekcja, która prowadzi do zapalenia skóry. Mogą pojawić się w uchu, a także w każdym innym miejscu na ciele, gdzie znajdują się gruczoły łojowe. Pryszcze w uchu mogą znajdować się zarówno wewnątrz kanału słuchowego, jak i na samym uchu lub na płatku ucha. Kiedy tworzą się w uszach, często są najbardziej kłopotliwe.


Jaka jest przyczyna pryszcza w uchu?

Dlaczego masz pryszcze w uchu? Istnieje wiele powodów, które opisano poniżej;

Akumulacja sebum i bakterii

Przyczyna powstawania pryszczy w uchu jest związana z produkcją sebum przez skórę. Kiedy pojawia się plama, jest to spowodowane nadprodukcją sebum przez skórę. Na całej skórze znajdują się gruczoły łojowe, które zapewniają nawilżenie i elastyczność skóry i włosów. Gdybyś ich nie miał, Twoja skóra wysychałaby i była podrażniona. Łój to płyn składający się z tłuszczu, cholesterolu, wosków i trójglicerydów, które nawilżają skórę i włosy od wewnątrz. Dlatego gruczoły łojowe i sebum są niezbędne dla zdrowej skóry.

Jednakże, gdy gruczoły łojowe wytwarzają zbyt dużo łoju i sebum, ujścia z gruczołów łojowych mogą zostać zablokowane lub ograniczone, co utrudnia normalne wypływanie łoju. Prowadzi to do gromadzenia się łoju w gruczole, ponieważ jego produkcja nie ustaje, mimo że łój nie może wydostać się przez kanały.

Jeśli gruczoł łojowy zostanie zatkany z powodu nadmiaru sebum, staje się wrażliwy. Ciało próbuje rozłożyć nadmiar sebum. Podczas tego procesu powstają odpady i kwasy tłuszczowe. Te odpady są doskonałym pokarmem dla bakterii Propionebacterium acnes. W miarę rozmnażania się bakterii, podrażnia gruczoł, powodując stan zapalny i ostatecznie plamkę składającą się z rozłożonego sebum i innych produktów przemiany materii. To zapalenie jest przyczyną zaczerwienienia, a „odpadami” jest żółtawa wydzielina, która tworzy się pod skórą.

Brud i podrażnienia

Pryszcze w uchu powstają, ponieważ gruczoły łojowe i pory zatykają się odpadami, bakteriami lub brudem, powodując stan zapalny. Kiedy pojawiają się pryszcze w uchu, często dzieje się tak, ponieważ gromadzi się tam brud. Może to być spowodowane tym, że zapomnisz umyć uszy (zdarza się to wielu osobom) lub tłuszcz i brud są przenoszone z telefonu komórkowego.

Czy słuchasz muzyki z małymi słuchawkami dousznymi? Mogą one wypełnić ucho brudem i bakteriami, gdy wyjmujesz je z kieszeni i uszu. Jeśli masz długie włosy, może również zwiększyć liczbę bakterii w uszach, szczególnie jeśli są tłuste. Możesz pomyśleć, że lekarstwem byłoby użycie patyczków higienicznych, aby chronić uszy przed bakteriami i brudem, ale w rzeczywistości mają one odwrotny skutek. Waciki mogą faktycznie podrażniać ucho. Zamiast usuwać brud, patyczek po prostu wepchnie go głębiej. Dlatego waciki mogą przyczyniać się do powstawania pryszczy w uszach.

Dieta może być przyczyną

Być może spotkałeś ludzi, którzy obwiniają miskę chipsów, gdy w uchu, na czole lub gdziekolwiek indziej pojawia się pryszcz? Wiele osób uważa, że ​​tłuste potrawy są odpowiedzialne za plamy i pryszcze. Jest w tym trochę prawdy, ale nie ma jednoznacznych dowodów na to, że hamburgery, frytki i inne niezdrowe potrawy bezpośrednio powodują wypryski. Osoba, która utrzymuje zdrową i pożywną dietę, może również cierpieć z powodu przekrwienia skóry i pryszczy.

Jednak Twoja skóra może negatywnie reagować na duże ilości tłuszczu w diecie, dlatego warto starać się ograniczać tłuste potrawy i zwiększać spożycie owoców i warzyw. Sprawi to, że poczujesz się zdrowiej, a także pomoże w pielęgnacji skóry.

To powiedziawszy, w rzeczywistości istnieją produkty, które mogą mieć negatywny wpływ na skórę i mogą powodować wyprysk i- nawet w uszach. Na przykład mleko może wpływać na produkcję sebum w taki sam sposób, jak robią to hormony. Mleko krowie zawiera wysoki poziom hormonów i bioaktywnych cząsteczek, które mogą powodować, że Twoja skóra przyspiesza produkcję sebum.

Genetyka może powodować pryszcze

Genetyka może również odgrywać rolę, jeśli chodzi o wypryski w uszach i gdziekolwiek indziej.

Bardziej prawdopodobne jest, że będziesz mieć problemy z pryszczami, jeśli cierpieli na nie Twoi rodzice. Może to częściowo wynikać z tego, że możesz odziedziczyć podwyższony poziom produkcji sebum lub skłonność do zatykania porów po swojej matce lub ojcu.


Kto jest najbardziej podatny na pryszcz w uchu?

Czy często masz pryszcza w uchu? Więc na pewno nie jesteś sam. Plamy w uchu dotykają ludzi w każdym wieku i są bardziej rozpowszechnione, niż mogłoby się wydawać.

Wypryski w okresie dojrzewania

Chociaż pryszcze mogą wpływać na ludzi w każdym wieku, najczęściej dotykają młodych ludzi w wieku kilkunastu lat. Dzieje się tak, ponieważ równowaga hormonalna nastolatków zmienia się, gdy organizm przechodzi okres dojrzewania. Te wahania równowagi hormonalnej wpływają na produkcję sebum, przez co skóra staje się bardziej tłusta. Często problem pryszczy w uszach znika lub maleje w wieku około 19 lat.

Wypryski u dorosłych

Chociaż pryszcze w uszach i innych częściach ciała często stanowią większy problem w okresie dojrzewania, mogą również wystąpić u dorosłych.

Między innymi u kobiet w ciąży lub w okresie miesiączki może pojawić się przekrwienie skóry i pryszcz w uchu. Jest to również spowodowane zmianami poziomu hormonów, które mogą powodować nadprodukcję sebum i tym samym wypryski.


Objawy pryszcza w uchu

Skąd wiesz, czy masz wyprysk w uchu? Pryszcz w uchu pojawia się jako czerwonawy guzek na skórze z żółtawą ropą pośrodku. Pryszcz może znajdować się tuż przy wejściu do ucha, gdzie widać czerwony obrzęk. Jednak pryszcz, który znajduje się dalej w uchu, czasami jest trudny do zauważenia. Możesz tylko wiedzieć, że tam jest, ponieważ wnętrze twojego ucha jest bolesne lub tkliwe, zwłaszcza gdy go dotykasz.

Jak długo utrzymują się objawy? Najczęściej objawy i plamka w uchu utrzymują się od kilku dni do kilku tygodni, po czym stan zapalny ustępuje w sposób naturalny.


Jakie kuracje są dostępne?

Chociaż pryszcze są częstym stanem dla wielu osób, są one bardzo irytujące. Na szczęście istnieje wiele dobrych opcji leczenia pryszczy w uszach i innych miejscach na skórze, ale wymaga to trochę wysiłku z Twojej strony.

Trzymaj bakterie z daleka

Podobnie jak w przypadku wyprysków na całym ciele, ważne jest, aby skóra i uszy były czyste. Z Face Care Kit od Australian Bodycare  otrzymujesz cztery produkty w jednym opakowaniu, które skutecznie przeciwdziałają pryszczom w uszach i innych miejscach na skórze.

4 produkty dla skóry problematycznej
dla skóry problematycznej przeciwko zatkanym porom, pryszczom i zaskórnikom
+15.000 recenzji
Cena regularna 199,99 zl
Cena promocyjna 199,99 zl Cena regularna 234,99 zl
4 produkty dla skóry problematycznej

Wszystkie produkty Australian Bodycare zawierają naturalny australijski Olejek z Drzewa Herbacianego. Posiada on wyjątkowe właściwości przyjazne dla skóry i jest całkowicie wolny od parabenów. Olejek delikatnie, ale skutecznie przeciwdziała bakteriom i usuwa nadmiar sebum. Olejek tworzy na skórze antybakteryjną membranę, chroniąc ją i zapobiegając przenikaniu bakterii do porów i gruczołów skóry.

Jeśli zauważysz pierwsze oznaki pryszcza w uchu, możesz szybko się ich pozbyć za pomocą Spot Stick, który działa jako bardzo skuteczna pierwsza pomoc. Spot Stick natychmiast łagodzi objawy. Myj uszy Face Wash za każdym razem, gdy bierzesz prysznic, aby utrzymać je w czystości. Płyn do mycia twarzy można stosować w uszach, jest delikatny, nie wysusza i nie podrażnia twarzy ani uszu. Głęboko oczyść muszelkę i ucho wewnętrzne przy pomocy Face Tonic aby utrzymać drożność porów i przewodów gruczołowych. Na koniec pokryj wnętrze ucha ochronną membraną, delikatnie wcierając niewielką ilość Face Cream.

Leczenie

Zwykle większość pryszczy w uszach można leczyć, stosując odpowiednie procedury pielęgnacyjne i higieniczne. Jeśli jednak problem nie ustąpi lub będzie się powtarzał, może wymagać leczenia za pomocą silniejszych kremów lub tabletek.

W takim przypadku porozmawiaj ze swoim lekarzem, który może zalecić wizytę u wyspecjalizowanego dermatologa, który może ocenić, które leczenie jest dla Ciebie najlepsze.


Zapobieganie pryszczom w uchu- Co mogę zrobić z pryszczem w uchu?

Najlepszym sposobem leczenia pryszcza w uchu jest profilaktyka. Można to zrobić na kilka sposobów:

  • Utrzymuj skórę w uszach w czystości za pomocą delikatnych produktów przyjaznych dla skóry.
  • Nie używaj wacików do czyszczenia uszu.
  • Upewnij się, że włosy są czyste i unikaj woskowania i olejków, o ile to możliwe.
  • Regularnie czyść słuchawki i zatyczki do uszu.
  • Zminimalizuj spożycie produktów mlecznych.
  • Unikaj nakryć głowy.

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie