Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Co to jest grzybica?

To, co kryje się za terminem naukowym Tinea corporis lub dermatophytosis corporis et extremitas, to infekcja grzybicza, która jest znana głównie pod nazwą liszaj.

Tinea corporis to grzyb na ciele. Liszaj obrączkowy to infekcja grzybicza na zewnętrznej warstwie skóry, która powstaje z powodu grupy grzybów zwanych dermatofitami.


Jakie są objawy grzybicy?

Jeśli cierpisz na grzybicę, pojawi się ona w postaci swędzących wyprysków o okrągłym kształcie z zaczerwienieniem, szorstką skórą i łuszczącym się obrysem. Skórą w środku okręgu będzie wyglądała normalnie.

Zazwyczaj wypryski mają kształt koła lub pierścienia, często z kilkoma pierścieniami.

Pierścień rozprzestrzenia się z czasem i staje się większy, jeśli grzybica nie jest leczona.

Atak grzybicy może być swędzący i może występować w postaci kilku, nakładających się pierścieni.


Twój lekarz może pomóc

Powinieneś skonsultować się z lekarzem, jeśli podejrzewasz grzybicę. Twój lekarz może zapytać Cię, czy miałeś kontakt ze zwierzętami, ponieważ jest to bardzo typowy sposób zarażenia się.

Diagnoza jest zwykle łatwa, jeśli zidentyfikuje się typowe okrągłe wybicie. Należy zbadać i wykluczyć inne problemy dermatologiczne, takie jak łuszczyca lub wyprysk atopowy.

Infekcja nie jest groźna, ale może powodować swędzenie i wpływać na funkcjonowanie skóry jako bariery ochronnej przed bakteriami. Poza tym możesz zarazić innych ludzi, jeśli cierpisz na grzybicę. Dlatego zaleca się jak najszybsze leczenie liszaja obrączkowego.

Jeśli test wykaże obecność grzybów- jako kurację zastosuje się krem do smarowania.

Upewnij się również, że sprawdziłeś swoje zwierzęta domowe pod kątem grzybicy. Infekcja często wygląda jak łysina na skórze, na której brakuje futra.

Ważne jest, aby wyeliminować źródło infekcji. Oznacza to, że w przypadku rozprzestrzenienia się infekcji przez zwierzę gospodarskie lub zwierzę domowe należy je również leczyć.


Jak zarażasz się grzybicą?

Infekcja grzybicą to tak zwana infekcja zoofilna, ponieważ jest przenoszona poprzez kontakt ze zwierzętami, takimi jak psy, koty, chomiki i świnki morskie.

Oznacza to, że infekcja może być przenoszona ze zwierząt na ludzi.

Grzybica rozprzestrzenia się poprzez bezpośredni kontakt ze zwierzętami.

Możesz zarazić się grzybicą, dotykając zwierząt domowych, które same są zarażone. Możesz również dostać grzybicy od innych zwierząt, takich jak krowy, kozy, świnie lub konie.

Grzybica może również rozprzestrzeniać się, jeśli dotkniesz przedmiotów lub powierzchni, które były wcześniej dotykane przez zarażone osoby lub zwierzęta, które miały wcześniej kontakt z tym obiektem. Może to być ręcznik, prześcieradła, grzebień lub szczotka do włosów.

Nie udostępniaj innym osobom ubrań, szczotek do włosów, ręczników ani innych przedmiotów osobistych, jeśli cierpisz na grzybicę.

Grzyby prowadzące do grzybicy mają szczególnie dobre warunki wzrostu w wilgotnym, zamkniętym otoczeniu.


Zaraźliwość

Ryzyko infekcji szybko zmniejsza się, jeśli pacjent poddaje się leczeniu. Jeśli Twoje dzieci mają grzybicę, będą one mogły uczęszczać do przedszkola następnego dnia po pierwszej dawce leczenia.

W szkołach i przedszkolach może dochodzić do wybuchów grzybicy.

Jeśli Twoje dziecko ma zwierzaka, ryzyko zarażenia się grzybicą jest większe.

Osoby ze słabym układem odpornościowym mają znacznie większe ryzyko zakażenia.

Dzieci z grzybicą mogą również zarażać inne dzieci. W rzadkich przypadkach mogą również zostać zarażeni dorośli. Szczególnie osoby pracujące na farmach zwierzęcych są narażone na wysokie ryzyko infekcji.


Leczenie grzybicy

W większości przypadków wystarczające jest zastosowanie kremu do leczenia grzybów. Krem nakłada się raz dziennie przez tydzień.

Krem należy nałożyć na grzybicę, a także około 2 cm wokół dotkniętego obszaru. Alternatywnie istnieją inne sposoby leczenia grzybów, które są równie stosowane na skórze.

Taki krem należy nakładać 2-3 razy dziennie ze średnim okresem leczenia 3-4 tygodnie, ale po ustąpieniu objawów należy kontynuować kurację około 2 tygodnie.

Jeśli grzybica i zdiagnozowana infekcja grzybicza rozprzestrzeniają się, konieczne może być leczenie za pomocą tabletek. Zwróć uwagę na skutki uboczne tych leków. Najczęstsze z nich to dyskomfort na żołądku, wysypka lub zaburzenia czynności wątroby.

W przypadku jednoczesnego przyjmowania innych leków, na przykład leków rozrzedzających krew lub przeciw wysokiemu cholesterolowi, mogą wystąpić dalsze działania niepożądane - należy porozmawiać z lekarzem w celu rozwiania wszelkich wątpliwości.


Produkty do pielęgnacji skóry na grzybicę

W wyniku infekcji grzybiczej, takiej jak liszaj, naturalna bariera skóry przeciwko bakteriom zostaje zniszczona.

Dlatego pomocne może być stosowanie Body Wash. To mydło do ciała zawiera naturalny olejek z drzewa herbacianego, który oczyszcza i chroni przed niepożądanym rozwojem bakterii.

Body Lotion może następnie leczyć zakażoną skórę, nawilżając ją.

Żel pod prysznic z olejkiem z drzewa herbacianego
Żel pod prysznic do codziennej pielęgnacji skóry trądzikowej
+15.000 recenzji
Cena regularna Od 54,99 zl
Cena promocyjna Od 54,99 zl Cena regularna
Żel pod prysznic z olejkiem z drzewa herbacianego - Żel pod prysznic do codziennej pielęgnacji skóry trądzikowej

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Czy liszaj to robak pod moją skórą?

Nie, liszaj zawdzięcza swoją nazwę czerwonym, okrągłym pierścieniom, które są widoczne na skórze w większości przypadków grzybicy.


Czy mogę dostać grzybicy w innych miejscach niż na mojej skórze?

Tak, na paznokciach- ale tutaj infekcja objawia się obrzękiem i przebarwieniem paznokci, które żółkną i tworzy się biała warstwa na ich wierzchu.


Czy grzybica jest widoczna tylko jako czerwone kręgi na skórze?

Nie, grzybica może również wyglądać jak łuszczące się, czerwone plamy, a na skórze głowy może wyglądać jak zwykły pryszcz.


Czy tylko dzieci chorują na grzybicę?

Nie, dorośli również mogą zarazić się grzybicą. Przeważnie osoby dorosłe są zarażone wtedy, gdy mają kontakt ze zwierzętami lub futrem zwierzęcym. Dlatego weterynarze i rolnicy często się zarażają.


Czy grzybicę można leczyć lekami bez recepty?

Tak, grzybicę można leczyć lekami niewymagającymi recepty. Pamiętaj, aby przed użyciem kremu zapoznać się z instrukcją.


Czy objawy pojawiają się natychmiast po zakażeniu grzybicą?

Nie, grzybica ma długi czas inkubacji, czyli okres między infekcją a pierwszymi widocznymi objawami. Może minąć od kilku dni do tygodnia, zanim na skórze pojawią się czerwone plamy lub kręgi. Objawy grzybicy na skórze głowy mogą pokazać się po okresie 2 lub 3 tygodni.


Czy inne osoby niż osoby zarażone powinny być leczone?

Tak, jeśli jeden członek Twojej rodziny jest zarażony grzybicą, zaleca się, aby wszyscy w gospodarstwie domowym byli leczeni, aby uniknąć zarażenia siebie i innych.


Czy potrzebuję antybiotyków do leczenia grzybicy?

Nie, ponieważ infekcje grzybicze nie są związane z bakteriami. Dlatego należy stosować leki przeznaczone do leczenia grzybów.


Czy mogę złapać liszaj więcej niż raz?

Tak, możesz. Zwłaszcza jeśli po zakończeniu własnego leczenia nadal masz kontakt z zarażonymi ludźmi lub zwierzętami.

Balsam do ciała na suchą skórę i wypryski
Odżywczy balsam do ciała, który zapobiega wysuszaniu skóry
+15.000 recenzji
Cena regularna Od 74,99 zl
Cena promocyjna Od 74,99 zl Cena regularna
Balsam do ciała na suchą skórę i wypryski - Odżywczy balsam do ciała, który zapobiega wysuszaniu skóry

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie