Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Czym jest łuszczyca i kogo dotyka?

Łuszczyca jest jedną z najczęstszych chorób skóry, dotykającą od dwóch do trzech procent populacji Danii. Łuszczyca może dotknąć każdego, ale często występuje w wieku 10-30 lat. Mężczyźni i kobiety są w równym stopniu dotknięci tą chorobą.

Łuszczyca jest chorobą dziedziczną, ale można mieć predyspozycje do zachorowania na tę chorobę bez jej wystąpienia. Jednak choroba może również rozwinąć się u osób, u których w rodzinie nie występowała łuszczyca lub choroba ominęła jedno pokolenie.

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą skóry, która nie jest zaraźliwa. Jest to choroba zapalna, która obejmuje stan zapalny skóry. Ogniska choroby charakteryzują się czerwonymi, zgrubiałymi i swędzącymi obszarami na skórze pokrytymi białawymi, błyszczącymi łuskami.


Leczenie i zapobieganie, ale nie lekarstwo

Niestety, nie ma lekarstwa na łuszczycę - więc jeśli raz zachorujesz na łuszczycę, będziesz ją mieć do końca życia. Jednak nasilenie łuszczycy i częstotliwość występowania ognisk choroby są bardzo zróżnicowane. Istnieją też dobre możliwości leczenia ognisk choroby i zapobiegania nowym ogniskom poprzez rozpoznanie i przestrzeganie różnych czynników.

Łuszczyca nie jest niebezpieczną chorobą, ale bardzo stresujące jest życie z chorobą, która objawia się w postaci widocznych czerwonych i białych plam na skórze. Łuszczyca jest zatem dużym wyzwaniem, zwłaszcza pod względem psychologicznym i społecznym.

Krem do ciała na suchą skórę i swędzenie
Intensywny krem nawilżający dla bardzo suchej i zniszczonej skóry
+15.000 recenzji
Cena regularna 64,99 zl
Cena promocyjna 64,99 zl Cena regularna
Krem do ciała na suchą skórę i swędzenie - Intensywny krem nawilżający dla bardzo suchej i zniszczonej skóry

Jakie są objawy łuszczycy?

Objawy łuszczycy to czerwone, zgrubiałe plamy na skórze, które zazwyczaj są wyraźnie zaznaczone. Plamy mogą mieć różne rozmiary - od małych plamek w kształcie łezki do plam wielkości dłoni. Plamy są zwykle pokryte białawą, błyszczącą łuską. Dotknięte obszary mogą swędzieć. Podczas drapania lub drapania plamy zaczną łatwo krwawić.

Bardzo łagodne przypadki łuszczycy mogą być mylone z egzemą. Jeśli więc masz niewielką plamę łuszczycy na plecach, możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, że masz łuszczycę. Na drugim końcu skali znajdują się ciężkie przypadki łuszczycy, które obejmują większość ciała i w których osoba cierpiąca jest poważnie dotknięta chorobą.

Gdzie może wystąpić łuszczyca?

Łuszczyca najczęściej dotyka dolnej części pleców, łokci, kolan, skóry głowy, twarzy, pośladków, dłoni, paznokci, pod pachami, pachwin i brzucha. Łuszczyca może wystąpić na większości części ciała, a w zależności od tego, gdzie zostanie zaatakowana, ogniska choroby również wyglądają inaczej. Przeczytaj więcej na ten temat w poniższych sekcjach dotyczących różnych rodzajów łuszczycy.

Łuszczyca plackowata (lub łuszczyca zwykła)

Najczęstszy rodzaj łuszczycy znany jest jako łuszczyca plackowata lub łuszczyca zwykła. Jest to typ łuszczycy, na który cierpi 80% wszystkich pacjentów z łuszczycą. Charakteryzuje się czerwonymi i białymi plamami o łuszczącej się powierzchni. Plamy zaczynają się jako mała czerwona kropka lub kropla, która rozrasta się w duże czerwone i łuszczące się, zgrubiałe płaty skóry.

Plamy są zazwyczaj okrągłe i mają rozmiar od 3 do 10 cm. Często plamy pojawiają się symetrycznie; to znaczy, jeśli masz plamę na jednym łokciu, będziesz mieć podobną plamę na drugim łokciu. Ognisko może mieć postać kilku plam lub rozprzestrzenić się na większość ciała. Plamy są swędzące i powodują uczucie pieczenia na skórze.

Łuszczyca plackowata lub łuszczyca zwykła zazwyczaj występuje na łokciach, kolanach, nogach, kostkach, plecach, dłoniach, podeszwach, genitaliach i skórze głowy.

Dobry krem do rąk bez parabenów

Łuszczyca odwrócona

Łuszczyca odwrócona jest odmianą łuszczycy zwykłej. Łuszczyca odwrócona lub wewnętrzna najczęściej występuje w ciepłych i wilgotnych fałdach skóry. Może występować pod pachami, w pachwinach, pod piersiami, między pośladkami, w jamie brzusznej i na narządach płciowych.

Łuszczyca odwrócona objawia się jako czerwone, błyszczące plamy, które zazwyczaj nie drapią. U kobiet, które mają łuszczycę w jamie brzusznej, wysypka zwykle pojawia się na wargach sromowych i między nimi, w pachwinach i po wewnętrznej stronie ud. U mężczyzn wysypka pojawia się po wewnętrznej stronie napletka.

Łuszczycę odwróconą można łatwo pomylić z infekcją grzybiczą, częściowo dlatego, że wiąże się ona również ze swędzeniem.

Łuszczyca kropelkowata

Łuszczyca kropelkowata to kolejna bardzo powszechna postać łuszczycy. Zazwyczaj objawia się wysypką w kształcie łzy o wielkości 2-5 mm na całym ciele.

Łuszczyca kropelkowata często pojawia się w młodym wieku w związku z infekcją, zwykle infekcją paciorkowcową związaną z anginą.

Łuszczyca krostkowa

W łuszczycy krostkowej na skórze tworzą się pęcherze wypełnione płynem lub ropą. Pęcherze ostatecznie wysychają i zamieniają się w brązowawe strupy. Łuszczyca krostkowa może dotyczyć dłoni i podeszew stóp lub ogólnie całego ciała. Dotknięte obszary stają się opuchnięte, czerwone i tkliwe. Ten typ łuszczycy zwykle dotyka tylko osoby dorosłe.

Łuszczyca skóry głowy

Łuszczyca skóry głowy jest bardzo powszechnym rodzajem łuszczycy, dotykającym około jednego na dwóch pacjentów z łuszczycą. Zwykle pojawia się na linii włosów za uszami, na karku lub na czole, gdzie wygląda jak lekko czerwone plamy lub swędzące, zgrubiałe obszary łusek.

Serum do włosów przeciw łupieżowi i suchej skórze głowy
Serum oczyszczające do swędzącej skóry głowy, włosów tłustych i podrażnień
+15.000 recenzji
Cena regularna Od 74,99 zl
Cena promocyjna Od 74,99 zl Cena regularna
Serum oczyszczające do swędzącej skóry głowy, włosów tłustych i podrażnień

Łuszczyca paznokci

Około 25-50% wszystkich pacjentów z łuszczycą cierpi również na łuszczycę paznokci, która objawia się jako punktowe wgłębienia w paznokciu ("kropki naparstka") lub ciemne przebarwienia lub zgrubienia paznokcia. Na paznokciu mogą również występować smugi, a paznokieć może stać się luźny. Choroba może dotyczyć zarówno paznokci u stóp, jak i u nóg.

Czy podejrzewasz u siebie łuszczycę?

W przypadku wystąpienia objawów przypominających łuszczycę, ważne jest, aby udać się do lekarza. Lekarz rodzinny może skierować Cię do dermatologa, który może postawić diagnozę i zaproponować leczenie.

Ważne jest, aby uzyskać konkretną diagnozę przed rozpoczęciem samodzielnego próbowania różnych metod leczenia, ponieważ objawy mogą być oznaką innych chorób.

Jak można leczyć łuszczycę?

Niestety, łuszczycy nie można wyleczyć, niezależnie od jej rodzaju. Dlatego celem leczenia zawsze będzie złagodzenie objawów, utrzymanie choroby pod kontrolą i upewnienie się, że nie zrujnuje ona jakości życia.

Ze względu na przewlekły charakter choroby, łatwo jest być zdruzgotanym po zdiagnozowaniu łuszczycy - choroby charakteryzującej się swędzącymi i bardzo widocznymi wysypkami. Reakcją może być złość, smutek, poczucie bezsilności lub zaprzeczanie. Wyglądanie inaczej nigdy nie jest zabawne dla dzieci i dorosłych, ale może być szczególnie trudne dla nastolatków.

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest zapoznanie się z chorobą i jej skutkami. Ważne jest również, aby przyjąć aktywną rolę w leczeniu i dowiedzieć się, co można zrobić, aby zapobiec wybuchom epidemii.

Wybór opcji leczenia

Rodzaj łuszczycy i stopień jej nasilenia będą odgrywać dużą rolę w wyborze leczenia przez lekarza. Nasilenie łuszczycy mierzy się za pomocą tak zwanego wyniku PASI, a podział na stopnie zależy przede wszystkim od tego, jak duża część ciała jest dotknięta chorobą. Rozróżnia się łuszczycę łagodną, umiarkowaną i ciężką.

Leczenie zewnętrzne

Pierwszym leczeniem, które zasugeruje lekarz, będzie prawie zawsze leczenie zewnętrzne kremami, maściami, szamponami, piankami i mazidłami. Są to produkty zawierające smołę, witaminę D lub hormony o różnej mocy, takie jak hormon kory nadnerczy. Wszystkie te rzeczy należy stosować w domu.

Ponieważ łuszczyca jest chorobą zapalną, chodzi o przeciwdziałanie bakteriom i zwalczanie stanu zapalnego w skórze.

W przypadku łagodnej łuszczycy często wystarczy leczenie bogatym kremem nawilżającym lub kremami i maściami.

Zwłaszcza łuszczycy odwróconej mogą towarzyszyć infekcje grzybicze i bakteryjne, które również należy leczyć osobnymi lekami.

Krem do ciała na suchą skórę i swędzenie
Intensywny krem nawilżający dla bardzo suchej i zniszczonej skóry
+15.000 recenzji
Cena regularna 64,99 zl
Cena promocyjna 64,99 zl Cena regularna
Krem do ciała na suchą skórę i swędzenie - Intensywny krem nawilżający dla bardzo suchej i zniszczonej skóry

Kąpieliska

W umiarkowanych przypadkach łuszczycy leczenie miejscowe kremami, maściami itp. można uzupełnić kąpielami w słonej wodzie, które mają korzystny wpływ na skórę. W Danii istnieją dwa kąpieliska solankowe: w Mariager i na Læsø. Ponadto można poddać się leczeniu klimatycznemu za pomocą kąpieli solankowych w Morzu Martwym w Izraelu.

Kąpiele smołowe są dostępne w szpitalach, gdzie można również poddać się zabiegom z użyciem smoły. Smoła jest jedną z najstarszych znanych metod leczenia łuszczycy. Jest to skuteczna metoda leczenia. Jednak wadą smoły jest to, że ma nieprzyjemny zapach i zwiększa światłoczułość skóry.

Fototerapia

Słońce w umiarkowanych ilościach ma korzystny wpływ na łuszczycę. Regularne wakacje na słońcu i plaży będą zatem korzystne dla pacjentów z łuszczycą. Wielu pacjentów stwierdza również, że ich choroba poprawia się latem, kiedy słońce i wyższa wilgotność mają korzystny wpływ.

Zamiast leczenia na słońcu można zastosować sztuczne światło w postaci terapii światłem, w tym światłem ultrafioletowym. Jest to skuteczna metoda leczenia dla wielu osób.

Leczenie systemowe

Leczenie miejscowe obejmuje tylko dotknięty obszar skóry. Z kolei leczenie ogólnoustrojowe obejmuje całe ciało. Można to zrobić za pomocą tabletek lub zastrzyków.

Leczenie ogólnoustrojowe jest stosowane tylko u pacjentów z ciężką i wyniszczającą łuszczycą, ponieważ jest to leczenie ostre.

Upewnij się, że przestrzegasz zasad leczenia

Duża część leczenia łuszczycy odbywa się w domu. Należy stosować kremy i maści zgodnie z planem podanym przez lekarza. Dla dobrych wyników leczenia ważne jest, aby trzymać się planu. Pomaga to również zminimalizować ryzyko pojawienia się nowych ognisk choroby.

Niestety, wielu pacjentów z łuszczycą przerywa leczenie swojej choroby, ponieważ nie mogą znieść codziennego stosowania kremów i maści lub ponieważ nie czują, że leczenie działa. Ważne jest jednak, aby znaleźć nową opcję leczenia zamiast całkowicie przerywać leczenie.


Co można zrobić, aby zapobiec łuszczycy?

Nawet jeśli masz dziedziczną predyspozycję do łuszczycy, nadal musi istnieć czynnik wyzwalający chorobę. Może to być: infekcja (na przykład paciorkowcem lub wirusem HIV), alkohol, palenie tytoniu, otyłość, stres, ciąża lub niektóre leki. Nawet jeśli masz już łuszczycę, możesz również zrobić wiele, aby zapobiec lub zatrzymać nowe ogniska choroby. Możesz mieć łuszczycę, ale doświadczać lat między wybuchami. Szanse na długi czas między wybuchami choroby wzrastają, jeśli dbasz o siebie i swoje ciało.

Zdrowy styl życia

Zdrowy styl życia z umiarkowanym spożyciem alkoholu lub jego brakiem, niepaleniem, zdrową żywnością i ćwiczeniami ma korzystny wpływ na łuszczycę.

Stres, zarówno fizyczny, jak i psychiczny, nie jest dobry dla organizmu - nawet w przypadku łuszczycy.

Nie zapomnij o kremie

W przypadku łuszczycy ważne jest, aby stosować kremy co najmniej raz dziennie. Skóra łuszczycowa wysycha szybciej niż skóra normalna. Jeśli skóra stanie się zbyt sucha, może zacząć się łuszczyć. Wygląda to niekomfortowo i wpływa na samopoczucie.

Unikaj długich, gorących kąpieli, które wysuszają skórę. Pamiętaj też o stosowaniu kremu nawilżającego za każdym razem, gdy bierzesz prysznic.

CZYTAJ WIĘCEJ: Sucha skóra - jak pozbyć się problemu?

Krem do ciała na suchą skórę i swędzenie
Intensywny krem nawilżający dla bardzo suchej i zniszczonej skóry
+15.000 recenzji
Cena regularna 64,99 zl
Cena promocyjna 64,99 zl Cena regularna
Krem do ciała na suchą skórę i swędzenie - Intensywny krem nawilżający dla bardzo suchej i zniszczonej skóry

Światło słoneczne w umiarkowanych ilościach

Światło słoneczne ma korzystny wpływ na osoby cierpiące na łuszczycę, ale oczywiście ważne jest, aby korzystać ze słońca z umiarem i pamiętać o stosowaniu dobrego kremu przeciwsłonecznego, aby się nie poparzyć.

Wielu pacjentów z łuszczycą doświadcza wyraźnej poprawy latem - i niestety odpowiednio wyraźnego pogorszenia jesienią i zimą. Jeśli masz możliwość wyjazdu na słoneczne wakacje zimą, jest to oczywiście dobra rzecz. Upewnij się jednak, że w miarę możliwości unikasz mrozu i zimna. Dobrze się ubieraj, gdy wychodzisz z domu.

Czym jest łuszczycowe zapalenie stawów i kogo dotyczy?

Łuszczycowe zapalenie stawów znane jest również pod łacińską nazwą psoriatic arthritis. Badania sugerują, że nawet u jednej trzeciej wszystkich pacjentów z łuszczycą ostatecznie rozwinie się łuszczycowe zapalenie stawów. Choroba ta dotyka w równym stopniu mężczyzn i kobiety. Podobnie jak łuszczyca, łuszczycowe zapalenie stawów jest dziedziczne i u wielu osób rozwija się w młodym wieku.

Łuszczycowe zapalenie stawów jest łuszczycowym zapaleniem stawów i może dotyczyć dowolnego miejsca na ciele, ale zwykle występuje w palcach rąk i nóg, nadgarstkach, plecach, kolanach, biodrach i miednicy. Typowe objawy obejmują ból, zaczerwienienie i obrzęk stawów, ograniczoną ruchomość stawów, sztywność stawów rano i wieczorem, a także zmiany w paznokciach i zapalenie spojówek.

Objawy mogą być podobne do objawów innych postaci zapalenia stawów. Jeśli jednak cierpisz już na łuszczycę, pamiętaj, aby o tym wspomnieć, aby lekarz był dodatkowo świadomy, że możesz mieć łuszczycowe zapalenie stawów.

Łuszczycowe zapalenie stawów jest chorobą przewlekłą, której nie można wyleczyć, ale istnieją różne opcje leczenia. Wybór zależy od stopnia zaawansowania choroby. Objawy można złagodzić lekami dostępnymi bez recepty, lekami na zapalenie stawów lub zastrzykami hormonu kory nadnerczy. Jeśli dolegliwości są bardzo dotkliwe, można zdecydować się na leczenie ogólnoustrojowe, które obejmuje całe ciało, za pomocą tabletek lub zastrzyków.

Słońce i ciepło są również dobre na łuszczycowe zapalenie stawów, więc podróżowanie w ciepłe miejsca jest dobrym lekarstwem, a terapia światłem jest kolejną opcją. Fizjoterapeuta, kręgarz i terapeuta zajęciowy mogą pomóc w treningu fizycznym, ćwiczeniach, masażu, leczeniu oraz prawidłowej postawie i pomocy.


FAQ o łuszczycy


Czym jest łuszczyca?

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą skóry, która nie jest zaraźliwa. Jest to choroba zapalna, która obejmuje stan zapalny skóry. Ogniska choroby charakteryzują się czerwonymi, zgrubiałymi i swędzącymi obszarami na skórze pokrytymi białawymi, błyszczącymi łuskami.


Dlaczego chorujesz na łuszczycę?

Łuszczyca jest chorobą dziedziczną, ale nawet jeśli masz tę chorobę w organizmie, nadal musi istnieć czynnik wyzwalający jej wybuch. Może to być infekcja (na przykład paciorkowcem lub wirusem HIV), alkohol, palenie tytoniu, otyłość, stres, ciąża lub niektóre leki.


Jak wygląda łuszczyca?

Objawy łuszczycy to czerwone, zgrubiałe plamy na skórze, które zazwyczaj są wyraźnie zaznaczone. Plamy mogą mieć różne rozmiary - od małych plamek w kształcie łezki do plam wielkości dłoni. Plamy często pokryte są białawą, błyszczącą łuską. Dotknięte obszary skóry mogą swędzieć.


Czym jest łuszczyca zwykła?

Łuszczyca zwykła jest najczęstszą chorobą łuszczycową i jest również znana jako łuszczyca plackowata. Charakteryzuje się czerwonymi i białymi plamami o łuszczącej się powierzchni. Plamy pojawiają się zazwyczaj na łokciach, kolanach, nogach, kostkach, plecach, dłoniach, podeszwach, genitaliach i skórze głowy.


Co pogarsza łuszczycę?

Łuszczyca może być zaostrzona przez niezdrowy styl życia, w tym palenie tytoniu, alkohol, niezdrowe jedzenie, brak ruchu i nadwagę. Stres może również nasilać chorobę. Wreszcie, wysuszenie skóry, na przykład z powodu zimnej pogody lub braku stosowania kremu nawilżającego, może zaostrzyć objawy.


Co pomaga na łuszczycę?

Łuszczycy nie można wyleczyć, ale można zrobić wiele, aby zapobiegać i leczyć jej ogniska. Prowadzenie zdrowego trybu życia, codzienne stosowanie kremu nawilżającego oraz wystawianie skóry na słońce i ciepło pomaga. Ponadto istnieją również alternatywne naturalne środki, które mogą pomóc w leczeniu łuszczycy. A przede wszystkim istnieją różne zabiegi medyczne z kremami, maściami, szamponami, tabletkami, zastrzykami i słoną wodą oraz kąpielami smołowymi i zabiegami świetlnymi.


Ile osób choruje na łuszczycę w Wielkiej Brytanii?

Szacuje się, że łuszczyca dotyka około 2-3 procent populacji. To sprawia, że łuszczyca jest jedną z najczęstszych chorób skóry.


Kto choruje na łuszczycę?

Każdy może zachorować na łuszczycę, ale często pojawia się ona w wieku 10-30 lat. Mężczyźni i kobiety są w równym stopniu dotknięci tą chorobą. Jest to choroba dziedziczna, do której możesz być genetycznie predysponowany, ale możesz również zachorować na łuszczycę, nawet jeśli nie występuje ona w Twojej rodzinie.


Co można zrobić samemu w przypadku łuszczycy?

Jeśli cierpisz na łuszczycę, możesz zrobić wiele, aby ją złagodzić, zapobiegać jej i leczyć. Przede wszystkim należy prowadzić zdrowy tryb życia i zdrowo się odżywiać, unikać stresu i przynajmniej raz dziennie stosować dobry krem nawilżający. Ponadto słońce i ciepło są dobre dla skóry.


W jaki sposób leczy się łuszczycę?

Łuszczycę leczy się zewnętrznie za pomocą kremów, maści i szamponów. Ponadto można ją również leczyć za pomocą tabletek lub zastrzyków, kąpieli solankowych i smołowych oraz zabiegów świetlnych.


Czy łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną?

Łuszczyca jest uważana za chorobę autoimmunologiczną charakteryzującą się autodestrukcją organizmu i niszczeniem własnych tkanek. Innymi słowy, układ odpornościowy atakuje ciało. Naukowcy wciąż nie wiedzą dokładnie, dlaczego tak się dzieje.


Czy łuszczyca jest chorobą przewlekłą?

Łuszczyca jest chorobą przewlekłą, której nie można wyleczyć, ale na szczęście istnieją dobre opcje leczenia i zapobiegania, które łagodzą ból, utrzymują chorobę pod kontrolą i zapobiegają pogorszeniu jakości życia.


Jakim sposobem jest łuszczyca dziedziczna?

Łuszczyca jest chorobą dziedziczną, ale nawet jeśli masz tę chorobę w organizmie, nie zawsze może ona wybuchnąć. Aby choroba wybuchła, musi wystąpić czynnik wyzwalający. Może to być: infekcja (np. paciorkowcem lub wirusem HIV), alkohol, palenie tytoniu, otyłość, stres, ciąża lub niektóre leki.


Czy łuszczycę można leczyć?

Łuszczycę można leczyć, ale nie wyleczyć, ponieważ jest to choroba przewlekła.


Czy łuszczyca może pojawić się na twarzy?

Łuszczyca może występować na twarzy i większości ciała. Niektóre osoby cierpiące na łuszczycę doświadczają pojedynczego wybuchu choroby z niewielką plamą, podczas gdy inni mają mniej lub bardziej stałą łuszczycę na dużych obszarach ciała.


Czy łuszczyca może pojawić się w jamie ustnej?

Łuszczyca może pojawić się w jamie ustnej, choć nie jest to najczęściej spotykany obszar.


Czy łuszczyca może pojawić się w okolicy narządów płciowych?

Może wystąpić rodzaj łuszczycy zwany łuszczycą odwróconą lub łuszczycą wewnętrzną brzucha.


Czy można zachorować na łuszczycę w wieku dorosłym?

Wiele osób choruje na łuszczycę w młodym wieku (często w wieku 10-30 lat), ale można na nią zachorować również w wieku dorosłym i starszym.


Czy łuszczycę można drapać?

Najlepiej jest unikać drapania wysypek łuszczycowych, ponieważ mogą one łatwo zacząć krwawić.


Czy można farbować włosy, gdy ma się łuszczycę?

W przypadku łuszczycy należy zachować szczególną ostrożność podczas farbowania włosów. W razie potrzeby należy zwrócić się do fryzjera.


Czy łuszczyca może ustąpić samoistnie?

Łuszczyca nie może zniknąć sama, ale jeśli zastosujesz się do kilku wskazówek dotyczących zapobiegania łuszczycy, możesz mieć szczęście, że zminimalizujesz liczbę ognisk choroby, tak aby rzadko pojawiały się nowe ogniska - a ogniska nie stawały się tak poważne.


Więcej informacji można znaleźć tutaj:

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie