Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Czym są odleżyny?

Odleżyny i owrzodzenia w pozycji siedzącej są również znane pod wspólną nazwą odleżyn. Ponadto odleżyny znane są pod łacińską nazwą decubitus i duńskim terminem dekubitalsår.

Odleżyna jest bardzo bolesna, ale w wielu przypadkach osoba jej nie odczuwa, ponieważ najczęściej dotyka osoby sparaliżowane lub niezdolne do odczuwania jej z powodu silnych środków przeciwbólowych. Odleżyny zazwyczaj dotykają osoby przykute do łóżka przez długi czas lub poruszające się na wózku inwalidzkim z powodu podeszłego wieku, choroby lub osłabienia. Jedna trzecia wszystkich odleżyn to odleżyny w pozycji siedzącej, a dwie trzecie to odleżyny w łóżku.

Odleżyna pojawia się, gdy nacisk jest wywierany na obszar skóry nad występem kostnym przez długi okres czasu. Ucisk powoduje słabe krążenie krwi w tym obszarze. Powoduje to powolne "obumieranie" podskórnej tkanki tłuszczowej i mięśni, a na skórze tworzy się owrzodzenie. Jednak rana nie jest najgorsza. Odleżynę można porównać do góry lodowej, której tylko niewielka część jest widoczna. Uszkodzenie tkanki i kości pod skórą jest znacznie gorsze niż rana widoczna na powierzchni skóry.

Najważniejszym lekarstwem na odleżyny jest oczywiście zapobieganie ich powstawaniu. Jest to często możliwe, jeśli znasz objawy i osoby, które są zagrożone. Tutaj możesz przeczytać więcej o objawach, przyczynach, zapobieganiu i leczeniu, a także uzyskać szybkie odpowiedzi na niektóre z najczęstszych pytań dotyczących odleżyn w FAQ na ten temat.


Znajomość objawów odleżyn

Nawet jeśli wydaje nam się, że siedzimy lub leżymy nieruchomo przez długi czas, nieświadomie poruszamy się przez cały czas. I dzięki Bogu za to. Ponieważ to właśnie zapobiega powstawaniu odleżyn. Jednak osoby, które nie mogą się poruszać z powodu paraliżu, utraty przytomności lub osłabienia, są narażone na wysokie ryzyko rozwoju odleżyn.

Możesz myśleć, że odleżyny to coś, co dzieje się, gdy siedzisz lub leżysz nieruchomo przez tygodnie lub miesiące. W rzeczywistości jednak nie trzeba leżeć lub siedzieć nieruchomo przez wiele godzin, aby zaczęły pojawiać się odleżyny lub odleżyny. Do powstania odleżyn może wystarczyć okres 24 godzin.

Dlatego tak ważne jest, aby pracownicy służby zdrowia byli bardzo świadomi ryzyka wystąpienia odleżyn u pacjentów, którzy nie są w stanie poruszać się samodzielnie - zarówno tych przykutych do łóżka, jak i tych na wózkach inwalidzkich.

Gdzie występują odleżyny?

Odleżyny zazwyczaj występują na pośladkach i kości ogonowej, ramionach, plecach rąk i nóg, powyżej kości krzyżowej, biodrach, kostkach i piętach. Obszary te w dużym stopniu zależą od tego, czy pacjent jest przykuty do łóżka, czy porusza się na wózku inwalidzkim.

Pierwszą oznaką odleżyny jest to, że skóra staje się czerwona i wilgotna. Skóra może być lekko opuchnięta, swędząca i bolesna.

Cztery etapy powstawania odleżyn:

  1. Skóra jest podrażniona, wilgotna i zaczerwieniona na powierzchni, może być również ciepła, opuchnięta i swędząca.
  2. Skóra pękła, pozostawiając powierzchowną ranę lub mały pęcherz. Tkanka wokół rany może być odbarwiona w odcieniach czerwieni lub fioletu, a skóra może stać się czarna.
  3. Rana stała się głęboka i rozciąga się w głąb tkanki, ale jeszcze nie do samego mięśnia.
  4. Rana jest głęboka i przechodzi przez mięsień. Na dnie rany widoczna lub wyczuwalna jest kość. Otwarta rana z odsłoniętą kością jest niebezpieczna, ponieważ zapewnia bakteriom łatwy dostęp do krwiobiegu i może powodować posocznicę. Uszkodzeniu ulegną mięśnie, kości, ścięgna i stawy.

Większość odleżyn jest bardzo głęboka, nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie wyglądają na duże. Jednak pod powierzchnią może dojść do uszkodzenia tkanek i kości.

Zestaw kosmetyków dla skóry czerwonej, narażonej i uszkodzonej
2 produkty do pielęgnacji i ochrony uszkodzonej skóry
+15.000 recenzji
Cena regularna 99,99 zl
Cena promocyjna 99,99 zl Cena regularna 124,99 zl
Zestaw kosmetyków dla skóry czerwonej, narażonej i uszkodzonej  - 2 produkty do pielęgnacji i ochrony uszkodzonej skóry

Typowe przyczyny odleżyn

Odleżyny występują u osób, które nie są w stanie zmienić pozycji w łóżku lub na wózku inwalidzkim. Są to osoby osłabione, w dużym stopniu zależne od pomocy innych.

Nie zawsze potrzeba wiele, aby spowodować odleżynę. Może to być wózek inwalidzki, który nie jest prawidłowo wyregulowany lub prześcieradło lub bielizna nocna, która tworzy fałdę uciskającą w niewłaściwym miejscu.

Kto cierpi na odleżyny?

Wszyscy możemy cierpieć na odleżyny, jeśli leżymy lub siedzimy przez długi czas i nie jesteśmy w stanie samodzielnie zmienić pozycji. Często zdarza się to osobom starszym lub umierającym, które są bardzo słabe i dlatego leżą nieruchomo bez możliwości poruszania się. Może się to również zdarzyć osobom, które doznały upadku lub udaru i nagle zostały zmuszone do leżenia bez ruchu w szpitalnym łóżku. Mogą to być również osoby starsze i słabe w domach opieki, które nie są w stanie poruszać się w łóżku lub na wózku inwalidzkim i rozwijają się u nich odleżyny. A nawet jeśli mogą się trochę poruszać, mogą o tym zapomnieć, ponieważ leki przeciwbólowe uniemożliwiają im uświadomienie sobie, jak bardzo cierpią i że odleżyna lub odleżyna jest w drodze.

Nie tylko osoby starsze mogą cierpieć z powodu odleżyn. Po operacji, paraliżu lub utracie przytomności, młodsze i zdrowe osoby mogą nagle zostać przykute do szpitalnego łóżka lub wózka inwalidzkiego, niezdolne do samodzielnego poruszania się.

W rzeczywistości około jeden na dziesięciu hospitalizowanych pacjentów doświadcza odleżyn. Oznacza to, że każdego roku wielu Duńczyków cierpi z powodu odleżyn. Szacuje się, że aż 10 000-20 000 osób w Danii cierpi na odleżyny.

Grupy szczególnego ryzyka

Osoby starsze, osłabione, sparaliżowane i nieprzytomne są szczególnie narażone na powstawanie odleżyn lub owrzodzeń w pozycji siedzącej. Osoby o delikatnej skórze i osoby z upośledzonym krążeniem krwi, takie jak diabetycy, również mają zwiększone ryzyko rozwoju odleżyn.

Osoby, które są zdrowe, są mniej narażone na rozwój odleżyn i ogólnie mają łatwiejszy powrót do zdrowia po odleżynach. Wynika to z faktu, że ogólny stan zdrowia, w tym dobry stan odżywienia z gęstością tkanki tłuszczowej i mięśniowej, wpływa na odporność skóry i zdolność gojenia się ran.

Jednak dla każdego pierwsze kilka dni po unieruchomieniu (przykutym do łóżka lub siedzącym) są najbardziej krytyczne pod względem rozwoju odleżyn. Może to nastąpić po operacji, upadku, udarze lub utracie przytomności.


Leczenie odleżyn

Odleżyny są niestety powszechnym zjawiskiem w duńskich szpitalach i domach opieki. Istnieją dobre opcje leczenia odleżyn lub owrzodzeń w pozycji siedzącej, ale może to być długi proces, jeśli owrzodzenie urosło do dużych rozmiarów. Im wcześniej odleżyna zostanie rozpoznana i leczona, tym lepiej, ponieważ nieleczona będzie się tylko pogarszać. Odleżyna postępuje znacznie szybciej, niż można przypuszczać.

Znaczenie szybkiego działania

Po wykryciu odleżyny ważne jest, aby zminimalizować uszkodzenia i zapobiec pogorszeniu się stanu odleżyny lub powstawaniu kolejnych odleżyn. Można to zrobić za pomocą specjalnego materaca przeciwodleżynowego do łóżka lub poduszki przeciwodleżynowej do wózka inwalidzkiego.

Ważne jest również, aby utrzymywać skórę w czystości i suchości oraz ćwiczyć i poruszać się, gdy tylko jest to możliwe. Wreszcie, zdrowa dieta z dużą ilością kalorii, białka, minerałów i witamin, takich jak witamina C i cynk, ma korzystny wpływ na gojenie się ran.

Różnica między małymi i dużymi odleżynami

Małe i mniej poważne rany mogą się szybko zagoić, jeśli obszar zostanie natychmiast pozbawiony ciśnienia. Większe i poważniejsze rany również muszą być utrzymywane w czystości, aby usunąć ropę i martwą tkankę. Specjalne opatrunki i plastry na rany są tutaj ważnymi narzędziami. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni bandaż i plaster w zależności od stadium odleżyny.

W niektórych przypadkach może być konieczny zabieg chirurgiczny w celu oczyszczenia rany i usunięcia złamanej kości. Następnie zwykle wymagana jest operacja plastyczna w celu przeszczepienia skóry do obszaru rany.

Jeśli w ranie rozwinie się infekcja, konieczne będzie leczenie antybiotykami. Mogą również istnieć inne środki, które mogą być stosowane w miejscowym leczeniu rany.

Zestaw kosmetyków dla skóry czerwonej, narażonej i uszkodzonej
2 produkty do pielęgnacji i ochrony uszkodzonej skóry
+15.000 recenzji
Cena regularna 99,99 zl
Cena promocyjna 99,99 zl Cena regularna 124,99 zl
Zestaw kosmetyków dla skóry czerwonej, narażonej i uszkodzonej  - 2 produkty do pielęgnacji i ochrony uszkodzonej skóry

Zapobieganie odleżynom

Najważniejszym sposobem zapobiegania odleżynom jest zapobieganie ich powstawaniu. Zapobieganie odleżynom jest zatem bardzo ważne, ponieważ mogą one być bardzo poważne. Gdy pojawi się odleżyna, uszkodzenia są nieodwracalne. Martwa tkanka nie jest po prostu zastępowana nową.

Dlatego przede wszystkim należy upewnić się, że pacjent często zmienia pozycję. Należy również zwracać szczególną uwagę na pacjenta, aby krytyczne obszary skóry były sprawdzane codziennie lub kilka razy dziennie.

Poduszki i materace zmniejszające nacisk

Bardzo ważne jest zmniejszenie nacisku na ten obszar. Pacjent obłożnie chory powinien być obracany co najmniej co dwie godziny, jeśli istnieje podejrzenie wystąpienia odleżyn. Ponadto korzystne może być zastosowanie specjalnego materaca przeciwodleżynowego, materaca z poduszką powietrzną lub materaca wodnego. Pacjent na wózku inwalidzkim powinien również często zmieniać pozycję, najlepiej kilka razy na godzinę. Pomocna może być tutaj poduszka odciążająca.

Ważne jest również, aby skupić się na małych rzeczach, które mogą mieć duże znaczenie. Na przykład upewnienie się, że na prześcieradle lub bieliźnie nocnej nie ma zagnieceń. Ważne jest również, aby skóra była sucha, ponieważ pot lub mocz mogą rozpuszczać skórę i przyczyniać się do powstawania odleżyn. Wreszcie, ważne jest również, aby pacjent był aktywny, na przykład dzięki fizjoterapii.

Zdrowa dieta bogata w białka, kalorie i suplementy witaminy C i cynku może mieć zarówno zapobiegawczy, jak i leczniczy wpływ na odleżyny.


FAQ o odleżynach

Jak można zapobiegać odleżynom?

Odleżynom można zapobiegać przede wszystkim poprzez obniżanie ciśnienia w danym obszarze. Pacjent zagrożony wystąpieniem odleżyn powinien zatem często zmieniać pozycję. Materac przeciwodleżynowy w łóżku lub poduszka przeciwodleżynowa na wózku inwalidzkim również mogą być korzystne.


Jak leczyć odleżyny?

Pierwszy etap leczenia odleżyn jest bardzo podobny do zapobiegania owrzodzeniom. Należy odciążyć dany obszar i pomóc pacjentowi w częstej zmianie pozycji. W przypadku poważniejszych odleżyn konieczna może być interwencja chirurgiczna i antybiotykoterapia.


Jak powstają odleżyny?

Odleżyny powstają, gdy zbyt długo leżysz w tej samej pozycji bez ruchu. Powoduje to ucisk na obszar skóry powyżej występu kostnego. Krążenie krwi staje się słabe i na skórze tworzy się owrzodzenie.


Jak wyglądają odleżyny?

Nowa odleżyna jest czerwona, opuchnięta i podrażniona. Później skóra pęka i tworzy się widoczna rana lub pęcherz. Poważna odleżyna to duża, otwarta rana z odsłoniętą kością. Wygląda gwałtownie i jest również bardzo poważna.


Kto jest narażony na ryzyko wystąpienia odleżyn?

Każdy, kto nagle staje się przykuty do łóżka lub wózka inwalidzkiego, jest narażony na ryzyko wystąpienia odleżyn. Jednak osoby starsze, osłabione, sparaliżowane i nieprzytomne są szczególnie narażone na odleżyny


Jak szybko powstają odleżyny?

Odleżyna może pojawić się w ciągu zaledwie kilku godzin. Ale jeśli zostanie rozpoznana w tym momencie i zostanie wdrożona zarówno profilaktyka, jak i leczenie, może się szybko zagoić. Jeśli jednak nie zostanie wykryta, może szybko przekształcić się w coś poważniejszego.


Ile osób w Danii cierpi na odleżyny?

Szacuje się, że aż 10 000-20 000 osób w Danii ma odleżyny (odleżyny lub owrzodzenia w pozycji siedzącej). Około jeden na dziesięciu hospitalizowanych pacjentów doświadcza odleżyn.


Jak wyglądają odleżyny?

Początkowo odleżyna jest czerwona, opuchnięta i podrażniona. Skóra może być ciepła i swędząca. Później skóra pęka i powstaje widoczna rana lub pęcherz. Później znów pojawi się duża, otwarta rana z odsłoniętą kością. Poważna odleżyna wygląda bardzo nieestetycznie i wymaga intensywnego leczenia.


Czy można umrzeć z powodu odleżyn?

Odleżyny są niestety główną przyczyną zarówno chorób, jak i śmierci, zwłaszcza u osób starszych i słabych. Nieleczone odleżyny mogą szybko przekształcić się w poważne odleżyny z infekcją i uszkodzeniem tkanek, kości, mięśni i ścięgien.

Zestaw kosmetyków dla skóry czerwonej, narażonej i uszkodzonej
2 produkty do pielęgnacji i ochrony uszkodzonej skóry
+15.000 recenzji
Cena regularna 99,99 zl
Cena promocyjna 99,99 zl Cena regularna 124,99 zl
Zestaw kosmetyków dla skóry czerwonej, narażonej i uszkodzonej  - 2 produkty do pielęgnacji i ochrony uszkodzonej skóry

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie