Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Co powoduje pryszcze na brodzie?

Pryszcze, krosty, grudki, zaskórniki, trądzik, przekrwiona skóra, wypryski- wszystko to wskazuje, że skóra jest zestresowana w dotkniętym obszarze. Pryszcze to małe czerwone obrzęki na skórze, które mogą mieć żółtawą warstwę ropy lub sebum.

Pryszcze na brodzie to stan zapalny skóry, który może szybko rozwinąć się, gdy skóra jest narażona na działanie bakterii. Bakterie namnażają się w porach i przewodach gruczołów łojowych. To właśnie ten stan zapalny powoduje obrzęk i podrażnienie skóry.

Wypryski mogą pojawić się na brodzie, ale także na reszcie twarzy i na ciele. Występują najczęściej tam, gdzie jest dużo gruczołów łojowych i porów. Twarz jest najczęściej dotknięta chorobą, ponieważ istnieje wiele porów, w których mogą pojawić się plamy.

Pryszcze na brodzie oraz w innych miejscach na twarzy i ciele mogą stanowić duży problem. Może to być krępujące, ponieważ czujesz, że wszyscy na nie patrzą.

Ale dlaczego w ogóle masz pryszcze na brodzie? Poniżej opiszemy, jak one powstają.


Jakie są przyczyny pryszczy na brodzie?

To bardzo denerwujące, gdy na brodzie pojawia się czerwona i zaogniona plama. Ale jakie są prawdziwe przyczyny pryszczy na brodzie? Może być kilka powodów, dla których pojawia się pryszcz na brodzie. Zwykle w najbardziej niefortunnych momentach!

Łój i zatkane pory powodują powstawanie plam

Kiedy pojawiają się plamy na brodzie, dzieje się tak, ponieważ pory skóry są zatkane tłuszczem, martwymi komórkami skóry i brudem. To zatyka pory i powoduje, że na skórze pojawia się czerwony obrzęk, który znamy jako pryszcz.

Jednak pryszcze są również spowodowane sebum. Cała ludzka skóra w naturalny sposób wytwarza sebum. Sebum jako takie jest naturalnym środkiem nawilżającym skórę i jest ważne w utrzymaniu skóry w czystości i zdrowiu. Jednak, gdy gruczoły łojowe wytwarzają zbyt dużo łoju, kanały prowadzące z gruczołów łojowych mogą zostać zablokowane lub zwężone. Gruczoł nadal wytwarza łój, powodując gromadzenie się, co z kolei przyciąga bakterie, które następnie powodują puchnięcie i podrażnienie gruczołu.

Bakteria nazywa się Propionebacterium acnes i odżywia się sebum skóry. Bakteria tworzy stan zapalny, który powoduje obrzęk i zaczerwienienie skóry- wyprysk.

Dlatego nadprodukcja sebum i zatkane pory są jednym z najczęstszych powodów, dla których mogą pojawić się pryszcze na brodzie i w innych miejscach. Genetyka też może tu odgrywać rolę. Jeśli twoi rodzice mają rozszerzone pory, możesz być również bardziej podatny na tem sam problem. Nie można jednak powiedzieć, że pryszcze są bezpośrednio dziedziczne.

Przyczyną mogą być zaburzenia równowagi hormonalnej

Jeśli cierpisz z powodu pryszczy na brodzie, może to być również spowodowane brakiem równowagi hormonalnej. Hormony są ważną częścią naturalnej funkcji organizmu, a jeśli nie mają naturalnej równowagi, mogą prowadzić do przekrwienia skóry i podrażnień. Ten brak równowagi może być spowodowany stresem lub ciążą.

Tłuste potrawy są często obwiniane za przekrwienie skóry i pryszcze. Nie ma naukowych dowodów na to, że chipsy i inne niezdrowe i tłuste potrawy mają bezpośredni związek z powstawaniem pryszczy. Nawet jeśli jesz dużo warzyw, możesz mieć pryszcze. Jednak niektóre pokarmy mogą powodować zaburzenia równowagi hormonalnej. Może tak być w przypadku mleka.

W mleku krowim znajdują się naturalne hormony, ponieważ krowa, podobnie jak człowiek, produkuje hormony. Są one naturalną częścią mleka krowiego, jednak nie są niebezpieczne. Jednak delikatna skóra, z tendencją do pryszczy, może reagować nawet na te niskie poziomy hormonów i powodować powstawanie wyprysków.


U kogo najczęściej występują pryszcze na brodzie?

Pryszcze są jedną z najczęstszych chorób skóry i każdy może mieć pryszcze na brodzie lub w innym miejscu. Jednak problem jest bardziej wyraźny w przypadku niektórych grup ludzi.

Wypryski u nastolatków

Szczególnie często w okresie dojrzewania pojawiają się pryszcze na brodzie i twarzy. W okresie dojrzewania wzrasta poziom hormonów płciowych we krwi - dotyczy to obu płci. Gdy hormony płciowe stają się bardziej aktywne, wpływa to na enzymy w gruczołach łojowych. Oznacza to, że gruczoły łojowe powiększają się i zwiększa się również produkcja sebum.

Zwiększona ilość sebum powoduje, że skóra staje się bardziej tłusta, dlatego często powoduje w tym czasie więcej plam. Pryszcze na brodzie i twarzy mogą stanowić problem dla nastolatków, ale często ustępują one w wieku około 19 lat.

Wypryski w dorosłości

Chociaż pryszcze na brodzie są często problemem dla młodych ludzi z tendencją do tłustej skóry, nie oznacza to, że jako dorosły nie jesteś na nie podatny. Na przykład kobiety mogą być bardziej podatne na pryszcze podczas menstruacji lub ciąży z powodu zmian poziomu hormonów, które mogą powodować nadmierną produkcję sebum.


Objawy wyprysków, pryszczy na brodzie

Pryszcze na brodzie pojawiają się jako czerwony obrzęk na skórze- często z widoczną krostą żółtawego płynu, powodującą unoszenie się skóry i uwydatnienie stanu zapalnego. Pryszczowi często towarzyszy tkliwość, która pogarsza się, gdy go dotkniesz.

Pryszcze mogą wyglądać jak powierzchowne przekrwienie, ale mogą również pojawiać się jako głębokie krosty na skórze z oślizgłymi, żółtymi wydzielinami. W tym przypadku pryszcz może przypominać kulkę pod skórą.

Objawy stopniowo ustępują, a pryszcz staje się coraz mniejszy w ciągu kilku dni. Jeśli jednak jest to głęboko leżący i duży pryszcz, może minąć więcej czasu, zanim stan zapalny zniknie, zanim skóra będzie mogła się zagoić.


Jak leczyć wypryski, pryszcze?

Jeśli cierpisz z powodu pryszczy na brodzie, co najlepiej zrobić, aby leczyć problem? Jest to problem, z którym boryka się wiele osób i na szczęście istnieją sposoby na jego rozwiązanie.

4 produkty na pryszcze na brodzie
Produkty do twarzy do codziennego oczyszczania pryszczy na brodzie
+15.000 recenzji
Cena regularna 189,99 zl
Cena promocyjna 189,99 zl Cena regularna 234,99 zl
4 produkty na pryszcze na brodzie - Produkty do twarzy do codziennego oczyszczania pryszczy na brodzie

Pamiętaj, aby oczyszczać skórę

By pozbyć się pryszczy, w pierwszej kolejności pamiętaj, by skóra była czysta i wolna od bakterii, które są przyczyną stanu zapalnego. To najskuteczniejszy sposób na redukcję pryszczy i przekrwienia skóry.

Australian Bodycare zestaw Face Care, to kompletny pakiet czterech produktów, które skutecznie usuwają i zapobiegają powstawaniu pryszczy na brodzie i reszcie twarzy. Opakowanie zawiera Spot Stick, Face Wash, Face Tonic i Face Cream, z których wszystkie zawierają w 100% naturalny, australijski Olejek z Drzewa Herbacianego. Olejek ma wyjątkowe właściwości antybakteryjne, które przeciwdziałają bakteriom, pokrywając skórę cienką błoną, która utrudnia bakteriom penetrację gruczołów łojowych i porów skóry oraz przyczepianie się do pryszcza objętego stanem zapalnym.

Produkty razem utrzymują skórę czystą i wolną od bakterii. Myj twarz łagodnym Face Wash, rano i wieczorem. To oczyszcza skórę z bakterii, tłuszczu i brudu- bez wysuszania skóry. Pamiętaj jednak, aby nie myć zbyt mocno twarzy, ponieważ to po prostu podrażni to skórę i pogorszy problem. Następnie zastosuj Face Tonic, który głęboko oczyszcza pory. Na koniec nawilż skórę Face Cream. Dzięki temu skóra będzie jędrna, miękka i nawilżona, a także bardziej zdolna do zwalczania bakterii i stanowi ostatnią warstwę ochrony przed bakteriami.

Ze Spot Stick masz pod ręką kurację tu i teraz, która pomaga zatrzymać rozwój pryszcza na brodzie. Użyj sztyftu na obszarze skóry, gdy tylko zauważysz pierwsze oznaki wyprysku. Daje skuteczną i natychmiastową ulgę oraz zapobiegnie rozwojowi pryszczy

4 produkty na pryszcze na brodzie
Produkty do twarzy do codziennego oczyszczania pryszczy na brodzie
+15.000 recenzji
Cena regularna 189,99 zl
Cena promocyjna 189,99 zl Cena regularna 234,99 zl
4 produkty na pryszcze na brodzie - Produkty do twarzy do codziennego oczyszczania pryszczy na brodzie

Leczenie pryszczy

Chociaż mycie i czyszczenie to najskuteczniejszy sposób zapobiegania i zmniejszania pryszczy na brodzie, w niektórych wypadkach może stan wymagać dodatkowego leczenia i wizyty u lekarza. W przypadku silnego trądziku i plam dobrze jest zasięgnąć porady własnego lekarza, aby uniknąć trwałego uszkodzenia skóry.

W takim przypadku mogą być konieczne leki: silniejsze maści i tabletkami. W zdecydowanej większości przypadków lekarz skieruje Cię do dermatologa, który oceni, jakie środki najlepiej pomogą Ci uporać się z problemem.

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie