Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Dużo z nas boryka się z pryszczami na plecach. Nie są one wcale mile widziane i chcemy ich unikać lub jak najszybciej ich się pozbyć.

Wypryski na plecach są szczególnie problematyczne dla nastolatków i innych osób, które są na nie podatne. Mogą być bolesne, swędzące i po prostu uciążliwe zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Ale co właściwie powoduje ich występowanie na plecach? Dlaczego czasami pojawiają się one na plecach w większym stopniu, niż na innych częściach ciała?

I nie mniej ważne - jak się ich pozbyć?

Przeczytaj odpowiedzi poniżej i dowiedz się więcej o tym, jak pozbyć się pryszczy i przywrócić skórze pleców jej ładny, miękki i komfortowy wygląd.

Na początek przyjrzyjmy się bliżej, czym dokładnie są te wypryski.


Pryszcze na plecach - co to właściwie jest?

Pryszcze na plecach w zasadzie nie różnią się od innych pryszczy na ciele. Są one spowodowane tym samym procesem, który zachodzi, gdy pojawiają się wypryski na twarzy, ramionach lub w jakimkolwiek innym miejscu na ciele.

Wypryski lub pryszcze na plecach pojawiają się, gdy twoje pory są zatkane lub blokowane. Dzieje się tak, gdy twoje ciało wytwarza zbyt dużo sebum, które wydostaje się przez pory.

Jeśli ta oleista substancja nie jest w stanie wydostać się z ciała, wówczas w twoim ciele pojawi się stan zapalny, przy którym gruczoł łojowy jest zatkany. To właśnie ten stan zapalny powoduje pryszcze i pozostawia nierówną skórę pleców.

Dlatego ważne jest, aby zapobiegać zatykaniu porów na plecach przez łój i martwe komórki skóry. Skóra musi być świeża i zdrowa, a pory otwarte, aby sebum nie gromadziło się i ich nie blokowało.


Co powoduje wypryski na plecach?

Wiele osób ma wypryski na plecach. Często pojawiają się one na plecach w większym stopniu niż w innych miejscach na ciele.

Jaka jest tego przyczyna?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ale możemy podpowiedzieć, że pory na plecach są większe niż pory na większości innych części ciała.

Dodatkowo, największe gruczoły łojowe zlokalizowane są również na plecach, co oznacza, że ​​w tym obszarze ryzyko nadmiernej produkcji sebum jest większe.

Ostatecznie oznacza to, że ryzyko zakażenia pleców jest znacznie większe niż ryzyko gdzie indziej na ciele.


Jak pozbyć się wyprysków na plecach?

Nikt nie lubi pryszczy na ciele, a wiele osób uważa, że ​​dotknięte nimi plecy są szczególnie irytujące.

Jednym z powodów jest to, że wypryski mogą być nieco bolesne i powodować fizyczny dyskomfort. Innym problemem jest to, że uniknięcie kontaktu pleców z otoczeniem może być trudne- np. podczas leżenia, zmiany ubrania itp.

Występowanie zakażonych pleców może również powodować wiele fizycznej frustracji i wyzwań, ponieważ często odczuwamy potrzebę ukrycia się i ukrycia wyprysków na plecach.

Nie chcemy, aby inni zauważyli nasz trądzik i często robimy wszystko, aby powstrzymać go przed ujrzeniem światła dziennego bardziej, niż jest to absolutnie konieczne.

W najgorszym przypadku, wypryski mogą prowadzić do niskiej samooceny, a nawet depresji. Dlatego bardzo ważne jest, aby szybko zadziałać, gdy tylko pojawi się problem.

Jak pozbyć się wyprysków na plecach:

Codzienna pielęgnacja skóry - pierwszym krokiem jest próba przejęcia kontroli nad codzienną pielęgnacją skóry. Większość postaci zatkanej skóry, w tym wyprysków na plecach, można wyleczyć poprzez codzienną pielęgnację. Myj problematyczne miejsca dwa razy dziennie, aby usunąć nadmiar sebum, martwe komórki skóry i bakterie. Zmniejszy to ryzyko zatykania się gruczołów łojowych i tworzenia się pryszczów.

  • Olejek z drzewa herbacianego jest produktem naturalnym i antyseptycznym, dzięki czemu jest skuteczny przeciwko bakteriom. Dlatego zalecamy stosowanie produktów zawierających olejek z drzewa herbacianego do leczenia wyprysków na plecach.
  • Środki dostępne bez recepty - Innym sposobem na pozbycie się wyprysków na plecach jest stosowanie leków dostępnych bez recepty lub kremów. Należy jednak pamiętać, że wiele kremów może mieć skutki uboczne i działać odwadniająco na skórę. Alternatywnie można ich używać tylko na określonych obszarach problematycznych lub prosto na wypryski, jeśli Twoja skóra jest dość wrażliwa. Pamiętaj, aby dobrze nawilżać skórę, jeśli zdecydujesz się użyć jednego z tych leków do leczenia pleców. Nałóż dobrej jakości krem ​​do twarzy na przekrwioną skórę dwa razy dziennie, aby zapobiec wysuszeniu skóry.
  • Skonsultuj się z lekarzem- jeśli stosowanie kremu nie pomaga, a po zabiegu nadal występują wypryski, może nadszedł czas, aby skonsultować się z lekarzem. Twój lekarz przepisze Ci leki bezpośrednio lub alternatywnie może skierować Cię do dermatologa, który może pomóc Ci w wyborze produktów na trądzik.
  • Leczenie laserowe - Laserowe leczenie trądziku stało się ostatnio coraz bardziej popularne. Jednak może to być bardzo kosztowna procedura i nigdy nie powinna być pierwszym krokiem. Zabieg laserowy może być jedynym skutecznym rozwiązaniem w niektórych przypadkach ciężkiego trądziku lub innych chorób skóry. Jest to również zabieg, który może całkowicie lub częściowo usunąć wypryski z pleców.

Oprócz powyższych metod jest kilka innych sposobów, które możesz wypróbować. Przyjrzymy się im poniżej.

Co mogę zrobić sam?

Jeśli chcesz poradzić sobie ze swoimi pryszczami tu i teraz lub jeśli wolisz prostsze rozwiązanie niż wizyta u lekarza lub poddanie się leczeniu laserowemu, przeczytaj porady poniżej.
Istnieje wiele metod, z którymi możesz eksperymentować, aby leczyć lub zapobiegać wypryskom na plecach:

  • Złuszczanie skóry na plecach
  • Głębokie oczyszczanie
  • Czyste ubrania
  • Ograniczenie treningu siłowego i białka w proszku
  • Mleko i laktoza
  • Unikanie noszenia zbyt ciasnych ubrań

Przeczytaj więcej o tych metodach w następnej sekcji. Niektóre metody to kroki, które możesz zacząć robić, podczas gdy inne są uwagami, o których należy pamiętać lub których należy całkowicie unikać.

Które metody wypróbujesz, zależne jest od nasilenia problemu z wypryskami na plecach.

Złuszczanie skóry na plecach

Złuszczanie pleców polega na użyciu środka złuszczającego lub narzędzia w celu dokładnego oczyszczenia i wyszorowania skóry pleców.

Na przykład możesz użyć szorstkiego materiału złuszczającego, takiego jak mydło z drobnymi ziarnami ściernymi, szczotka, szorstka i gruba gąbka lub odpowiednia rękawica do mycia. Nasz Body Scrub szczególnie dobrze nadaje się do tego celu.

Celem złuszczania pleców jest po prostu usunięcie brudu, zanieczyszczeń i martwych komórek naskórka. Martwe komórki naskórka zwiększają ryzyko pojawienia się pryszczy, a ponieważ ilość sebum jest szczególnie wysoka na plecach, również w tym miejscu zaobserwować można gęstsze występowanie martwych komórek skóry.

Należy unikać zbyt częstego złuszczania tej samej części ciała- w tym przypadku pleców. Najlepszym podejściem jest złuszczanie skóry 1–2 razy w tygodniu lub tylko w razie potrzeby.

Jeśli po złuszczaniu zauważysz, że Twoja skóra staje się zaczerwieniona, podrażniona lub nadwrażliwa, możesz rozważyć złuszczanie innym produktem lub rzadsze złuszczanie. 

Peeling do ciała dla skóry trądzikowej
Głęboko oczyszczający peeling z 100% naturalnym olejkiem z drzewa herbacianego, przeciw zaskórnikom i rozszerzonym porom
+15.000 recenzji
Cena regularna 74,99 zl
Cena promocyjna 74,99 zl Cena regularna
Peeling do ciała dla skóry trądzikowej - Głęboko oczyszczający peeling z 100% naturalnym olejkiem z drzewa herbacianego, przeciw zaskórnikom i rozszerzonym porom

Dokładnie czyść plecy

Jak wspomniano powyżej, pryszcze na plecach pojawiają się, gdy nadmiar sebum blokuje pory. Ale kiedy się pocimy, pot również wydostaje się przez nasze pory i osadza się na skórze.

Dlatego należy zadbać o dokładne mycie całego ciała, a zwłaszcza pleców po ich spoceniu. Użyj Body Wash, który usunie nadmiar sebum i niechciane bakterie.

Jeśli ćwiczysz na siłowni, grasz w piłkę nożną lub wykonujesz jakąkolwiek inną aktywność fizyczną, powinieneś szczególnie uważać, aby poddać plecy głębokiemu i dokładnemu myciu, aby usunąć pot całkowicie.

Dobrą wskazówką jest użycie Body Scrub od Australian Bodycare co może pomóc zapobiegać powstawaniu pryszczy na plecach.

Uwaga: należy unikać mycia pleców częściej niż 1–2 razy dziennie, ponieważ może to pogorszyć problem, powodując tak wysuszanie skóry.

Olejek z drzewa herbacianego jest produktem naturalnym i antyseptycznym, dzięki czemu jest skuteczny przeciwko bakteriom. Dlatego powinieneś rozważyć użycie produktu, który zawiera olejek z drzewa herbacianego, jeśli chcesz pozbyć się plam na plecach.

Upewnij się, że Twoje ubrania są czyste

Ogólnie rzecz biorąc, ważne jest, aby zawsze starać się utrzymywać ubrania tak czyste, jak to tylko możliwe. Jeśli cierpisz na wysyp pryszczy, powinieneś szczególnie uważać, aby regularnie prać ubrania i nosić tylko te czyste.

Kiedy ćwiczysz, a nawet podczas dnia, pozostawiasz pot i bakterie na wszystkim, co nosisz, od strojów gimnastycznych po T-shirty, staniki i swetry.

Nawet pościel i inne tkaniny, z którymi masz bezpośredni kontakt, mogą stać się siedliskiem bakterii, jeśli nie będziesz regularnie ich prać.

Te bakterie i pot mogą powodować epidemię wyprysków na plecach, a także zaostrzyć problem, jeśli już cierpisz z powodu pryszczy na plecach.


Trening siłowy i proszek białkowy mogą stanowić problem

Trening siłowy może powodować powstawanie wyprysków na plecach zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio. Samo ćwiczenie niekoniecznie jest problemem, ale może przynieść skutki uboczne i inne pośrednie czynniki, które mogą prowadzić do trądziku i pryszczy na plecach.

Przede wszystkim ćwiczenia powodują, że bardziej się pocimy. A jeśli nie dbasz o mycie zaraz po treningu lub nie pierzesz wystarczająco często swoich ubrań, wtedy pot i bakterie dostaną się do Twojej skóry i spowodują powstawanie zapalenia.

Co więcej, Twoja dieta, w tym białko w proszku i wszelkie inne suplementy diety, które mają pomóc wzmocnić organizm, mogą doprowadzić do powstania plam na plecach i w innych miejscach.

Jeśli musisz spożywać duże ilości białka podczas treningu, ale jednocześnie masz problemy z wypryskami, spróbuj zastąpić całość lub część spożywanego białka w proszku alternatywnymi pokarmami wysokobiałkowymi.

Ostatecznie, trening siłowy zwiększa stężenie męskiego hormonu płciowego, testosteronu w organizmie. To zwiększone stężenie powoduje zmiany hormonalne i może powodować więcej pryszczy na ciele.


Mleko i inne produkty z laktozą mogą wywoływać trądzik

W 2005 roku, badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Harvarda w USA wykazało możliwy związek między spożyciem laktozy a rozwojem trądziku.

Oznacza to, że istnieje dobry powód, aby zachować ostrożność, jeśli chodzi o mleko i inne produkty zawierające laktozę, ponieważ mogą one spowodować pojawienie się większej liczby pryszczy lub pogorszenie obecnej sytuacji.

Najpopularniejsza odmiana białka w proszku (białko serwatkowe) jest również wytwarzana z białek mleka, co oznacza, że ​​w proszku białkowym może znajdować się laktoza. To kolejny dobry powód, aby dokładnie przemyśleć swoje spożycie białka w proszku, jeśli wykonujesz treningi siłowe, a także cierpisz na trądzik i wypryski.


Upewnij się, że nosisz luźne ubrania

Ostatecznie, upewnij się, że nie nosisz zbyt ciasnych ubrań. Jeśli Twoje ubranie leży zbyt ciasno na ciele, a także na skórze, może to prowadzić do większej liczby pryszczy.

Jeśli masz skłonność do wyprysków na plecach, a także nosisz obcisłe ubrania, takie jak topy, koszule, T-shirty i stroje gimnastyczne, wypróbuj noszenie innych typów ubrań przez pewien czas.

Zamiast tego zacznij trenować w czymś luźniejszym i zamień obcisłe bluzki i T-shirty na bardziej luźne ubrania i zobacz, czy to pomoże.

Pozwolisz sobie na bardzo potrzebną przerwę od ciaśniejszych ubrań i sprawdzisz, czy ma to wpływ na Twoje wypryski.

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie