Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Jak wyglądają przetłuszczające się włosy i jak się je rozpoznaje?

Włosy są jednym z najważniejszych aspektów naszego wizerunku. Dlatego chcemy by nasze włosy wyglądały lśniąco, zadbanie i ogólnie jak najlepiej, bo są one oznaką zdrowia i piękna. 

Gdy włosy się za bardzo przetłuszczają, cierpimy z tego powodu, głównie pod względem estetycznym, ponieważ wtedy świeżo umyte włosy szybko się zlepią i znów będą wyglądać matowo. Mamy też wyobrażenie przetłuszczających się włosów z niechlujnymi włosami. Często także myślimy, że włosy będą tłuste, jeśli nie będziemy ich wystarczająco często myć. Ale w rzeczywistości częste mycie włosów powoduje ich przetłuszczanie.

Jeżeli upłyneło wiele dni od umycia włosów, jest oczywiste że włosy są przetłuszczone. Niestety u niektórych włosy przetłuszczają się już po paru godzinach od ich umycia, ten stan jest bardzo uciążliwy. Młodzież i dorośli przeważnie mają problemy z przetłuszczającymi się włosami tuz po ich umyciu.

Na szczęście istnieją dobre sposoby na przywrócenie do zdrowia przetłuszczających się włosów. Chodzi przede wszystkim o przestrzeganie kilku dobrych wskazówek dotyczących pielęgnacji i mycia włosów.

Przeskocz prosto doWskazówki dotyczące włosów przetłuszczających się | Produkty do włosów przetłuszczających się


Jakie są przyczyny przetłuszczania się włosów?

Na skórze głowy mamy wiele gruczołów łojowych, podobnie jak na skórze pozostałych części ciała (z wyjątkiem dłoni i podeszw stóp). Funkcją gruczołów łojowych jest wytwarzanie sebum, które składa się z naturalnych olejków i martwych komórek skóry. Łój ma za zadanie chronić naszą skórę, aby była ona wodoodporna, nie wysychała i nie stawała się zbyt krucha.

Częste mycie włosów

Kiedy myjemy włosy, odtłuszczamy skórę głowy, ponieważ usuwamy z niej naturalne oleje. Dla organizmu jest to sygnał, że gruczoły łojowe (mieszki włosowe) powinny zacząć wytwarzać więcej sebum, aby chronić skórę głowy przed przesuszeniem. Ponieważ skóra głowy wytwarza więcej sebum, skóra głowy i włosy stają się bardziej natłuszczone. Następnie spieszymy się, aby umyć włosy, i usunąć ich tłustego wyglądu. Tym sposobem zaczyna się błędne koło.

Dlatego częste mycie włosów jest jednym z głównych winowajców dla przetłuszczających się włosów. Ogólnie rzecz biorąc, mycie włosów jest obciążające zarówno dla włosów, jak i skóry głowy, a ich częste mycie jest jeszcze gorsze, więc nie należy codzienne myć włosów.

Wpływy hormonalne

W okresie dojrzewania w organizmie dochodzi do wielu zmian, w ich wyniku powstają dodatkowe hormony. Nadprodukcja hormonów skutkuje w nadprodukcji łoju w gruczołach łojowych. Może to spowodować zatkanie gruczołów łojowych, a następnie powstanie zaskórnika lub pryszcza. Zwiększona produkcja sebum we włosach i skórze głowy sprawia, że włosy będą się przetłuszczać. Dlatego nadprodukcja hormonów może powodować zarówno przetłuszczanie się, jak i zanieczyszczenie skóry i włosów.

Nie tylko w okresie dojrzewania doświadczamy zmian hormonalnych, a tym samym większej skłonności do przetłuszczania się włosów. Może się to również zdarzyć w późniejszym wieku. Na przykład dla kobiet może to być związane z pigułkami antykoncepcyjnymi lub ciążą. U obu płci może się to zdarzyć w kontekście stresu, który wpływa również na równowagę hormonalną.

Tak jak niektórzy mogą mieć genetyczne predyspozycje do zanieczyszczania skóry, tak ty możesz mieć genetyczne predyspozycje do produkcji zbyt dużej ilości sebum i przetłuszczania się włosów.

Stres

Stres wpływa nie tylko na psychikę. Mogą też wystąpić jego konsekwencje na nasze zdrowie fizyczne. Stres wpływa na równowagę hormonalną i, jak wspomniano powyżej, może wpływać na włosy. Włosy mogą mieć tendencję do szybszego przetłuszczania się, gdy jesteśmy zestresowani.

Zdrowe odżywianie i zdrowy styl życia

Ważne jest, aby żyć i odżywiać się zdrowo - z wielu różnych powodów. Twoja dieta i styl życia mogą również wpływać na włosy.

Nadmiar pustych węglowodanów, zbyt dużo cukru i zbyt mało warzyw nie są dobre dla organizmu, ani dla włosów i skóry głowy. Może to powodować zwiększoną skłonność do przetłuszczania się włosów.

2 produkty do włosów przetłuszczających się
Szampon i peeling z olejkiem z drzewa herbacianego do tłustej skóry głowy i włosów
+15.000 recenzji
Cena regularna 129,99 zl
Cena promocyjna 129,99 zl Cena regularna 149,99 zl
2 produkty do włosów przetłuszczających się - Szampon i peeling z olejkiem z drzewa herbacianego do tłustej skóry głowy i włosów

Co możesz zrobić z przetłuszczającymi się włosami?

Gdy masz już przetłuszczające się włosy, traktuj i pielęgnuj je ze szczególną uwagą. To nie znaczy, że musisz je częściej myć, wręcz przeciwnie.

Unikaj codziennego mycia włosów

Oparcie się pokusie mycia przetłuszczających się włosów może być bardzo trudne. Jednak unikanie mycia włosów to najlepsza rzecz, jaką możesz w tym wypadku zrobić. Optymalny harmonogram to mycie włosów dwa razy w tygodniu. Ale jeśli jesteś przyzwyczajony do codziennego mycia włosów, ponieważ szybko się przetłuszczają, prawdopodobnie nie będziesz w stanie zacząć myć włosy tylko dwa razy w tygodniu.

Zamiast tego możesz złagodzić proces. Zacznij od mycia włosów co drugi dzień zamiast codziennego mycia. Po kilku tygodniach możesz pominąć kolejny dzień, więc w efekcie będziesz myć włosy tylko co trzy dni.

Dobierz odpowiedni szampon do swojej skóry głowy

Należy unikać codziennego mycia włosów, gdy są one przetłuszczone. Ale myjąc włosy, ważne jest, aby wybrać szampon odpowiedni dla skóry głowy.

Wielu z nas wybiera szampon w zależności od rodzaju włosów, ale tak naprawdę należy przede wszystkim dobrać szampon do stanu skóry głowy. Jeśli włosy są suche i szorstkie, a skóra głowy przetłuszczona, to do włosów przetłuszczających się należy wybrać szampon, a końcówki włosów pielęgnować innymi produktami.

Wideo: Skuteczna Kuracja Przeciw Przetłuszczaniu się Włosów- Zobacz, Jak to Zrobić


Szampon do włosów przetłuszczających się

Wybrany szampon powinien zatem być szamponem specjalnym do włosów przetłuszczających się. Na rynku dostępnych jest wiele różnych marek, w wielu różnych przedziałach cenowych. Nie pozostaje nic innego, jak je wypróbować, aż znajdziesz najlepszy szampon do włosów przetłuszczających się, który będzie pasował do Twojej skóry głowy.

ZOBACZ TEŻSzampon do włosów przetłuszczających się

Zapytaj swojego fryzjera o radę. On lub ona rozumie zasady pielęgnacji włosów i skóry głowy i może Cię poprowadzić.

Istnieje szereg szamponów zawierających naturalne składniki lub ekstrakty ziołowe, które mogą pomóc w walce z przetłuszczającymi się włosami. Olejek z Drzewa Herbacianego jest znany ze swojej skuteczności przy wielu problemach skórnych, a także tego, że dobrze usuwa olejek z cebulek włosów. Zioła, takie jak pokrzywa, rozmaryn i rumianek, są również znane jako skuteczne przeciwko przetłuszczającym się włosom.


Suchy szampon na dni bez mycia włosów

W dni, kiedy nie myjesz włosów, możesz użyć suchego szamponu. Wchłania on olej ze skóry głowy, dzięki czemu można usunąć większość tłustego wyglądu. Suchy szampon stosuje się przede wszystkim na skórze głowy, u nasady włosów, ale można go również stosować na resztę włosów, jeśli wydaje się, że wyglądają na tłuste.


Maseczka do włosów przetłuszczających się

Jeśli chcesz zrobić coś ekstra dla swoich włosów, od czasu do czasu możesz o nie zadbać dobrą maską do przetłuszczających się włosów. Możesz ją kupić u fryzjera. Upewnij się, że wybrałaś produkt przeznaczony specjalnie do przetłuszczających się włosów.

Jeśli nie chcesz wydawać tak dużych pieniędzy na maseczkę do włosów lub wolisz maskę do włosów wykonaną wyłącznie z naturalnych składników, możesz sobie zrobić własną maskę. Można znaleźć wiele różnych przepisów na maseczki do włosów, w tym wiele specjalnie do włosów przetłuszczających się.

Mogą one zawierać tak różnorodne składniki, jak: jajka, miód, awokado, banan, piwo, olej kokosowy, proszek do pieczenia i mąka kukurydziana. Jeśli wolisz produkty organiczne, możesz wybrać właśnie takie składniki, aby maska ​​do włosów była w 100% organiczna.

2 produkty do włosów przetłuszczających się
Szampon i peeling z olejkiem z drzewa herbacianego do tłustej skóry głowy i włosów
+15.000 recenzji
Cena regularna 129,99 zl
Cena promocyjna 129,99 zl Cena regularna 149,99 zl
2 produkty do włosów przetłuszczających się - Szampon i peeling z olejkiem z drzewa herbacianego do tłustej skóry głowy i włosów

Nie myj włosów

W zupełnie innym duchu istnieje metoda, który doradza całkowitego zaprzestania mycia włosów, aby całkowicie uniknąć chemikaliów we włosach, które mogą zakłócać naturalną równowagę i naturalną produkcję sebum. Ta metoda nazywa się „no poo”.

Podobno po jakimś czasie włosy i skóra głowy powinny odzyskać naturalną równowagę i nie wytwarzać zbyt dużo sebum. Jednak droga do celu będzie długa i nieco niewygodna. Wiele osób jest sceptycznie nastawionych do tego, czy włosy naprawdę mogą być całkowicie samooczyszczające.

Drogą pośrednią może być mycie włosów znacznie rzadziej niż zwykle i wybór szamponu zawierającego jak najmniej chemikaliów, opartego na naturalnych składnikach.


Dobra rada dla włosów przetłuszczających się

Kiedy masz przetłuszczające się włosy, prawdopodobnie będziesz myć je bardzo często, jak większość ludzi. Ale tak na prawdę, to zły pomysł, ponieważ sprawia to, że ​​włosy stają się jeszcze bardziej tłuste. Co więc możesz zrobić, aby pozbyć się przetłuszczających się włosów?

Wskazówki, jak unikać przetłuszczania się włosów

 1. Przede wszystkim unikaj codziennego mycia włosów. Dwa razy w tygodniu jest optymalne.
 2. Żyj i jedz zdrowo, ponieważ stres i niezdrowa dieta / styl życia również wpływają na przetłuszczanie się włosów.
 3. Wybierz dobry szampon i odżywkę opracowaną specjalnie dla włosów przetłuszczających się - używaj suchego szamponu w dni, kiedy nie myjesz włosów.
 4. Zastosuj dobrą kurację do włosów, która pomoże skorygować nadmiar sebum na skórze głowy.
 5. Od czasu do czasu spróbuj nałożyć szampon na suche włosy, pozostawić na chwilę, a następnie zmyć. W ten sposób efekt szamponu utrzyma się nieco dłużej niż zwykłe mycie włosów pod prysznicem.
 6. Ważne, by zawsze myć włosy dwa razy. Podczas pierwszego mycia włosów oczyszczasz włosy z tłuszczu, brudu, zabrudzeń i produktów do stylizacji. Przy kolejnym myciu włosów, szampon może porządnie zadbać o włosy i skórę głowy.
 7. Jeśli masz tendencję do przetłuszczających się, nie masuj zbyt mocno skóry głowy opuszkami palców podczas nakładania szamponu na włosy, ponieważ może to stymulować produkcję sebum w skórze głowy.
 8. Pamiętaj, że odżywkę należy nakładać wyłącznie na końcówki włosów. Nie należy jej wcierać w skórę głowy, ponieważ może to spowodować jej przetłuszczenie. Warto też użyć odpowiedniej odżywki do włosów przetłuszczających się.
 9. Suszarka do włosów mocno obciąża włosy. Może wysuszyć włosy, ale w rzeczywistości może też sprawić, że będą bardziej tłuste. Zamiast tego susz włosy w naturalny sposób tak często, jak to możliwe.
 10. Zawsze myj włosy w letniej wodzie zamiast w bardzo gorącej, gorąca woda może spowodować przetłuszczenie się włosów.

Często zadawane pytania dotyczące przetłuszczających się włosów

Mam tłuste włosy - co mam robić?

Najważniejszą radą w walce z przetłuszczającymi się włosami jest to, aby nie myć ich codziennie, bo to tylko powoduje, że skóra głowy wytwarza więcej tłuszczu. Na początku może to być trudne, ponieważ włosy będą wyglądały na tłuste, ale w końcu zobaczysz rezultaty. W razie potrzeby używaj suchego szamponu w dni, kiedy nie myjesz włosów. I pamiętaj, aby wybrać dobry szampon stworzony specjalnie do włosów przetłuszczających się.


Dlaczego moje włosy są takie tłuste?

Twoje włosy stają się tłuste, ponieważ gruczoły łojowe (mieszki włosowe) na skórze głowy wytwarzają zbyt dużo sebum. Może to wynikać z tego, że zbyt często myjesz włosy, co odtłuszcza skórę głowy - spowoduje to, że organizm zareaguje dodatkową produkcją sebum. Nadprodukcja sebum może mieć również charakter hormonalny lub wynikać ze stresu i niezdrowego trybu życia lub diety.


Czy tłuste włosy są zdrowe?

Tłuste włosy nie są niezdrowe. To tylko wskazówka, że ​​włosy i skóra głowy produkują za dużo sebum. W rzeczywistości są tacy, którzy uważają, że przetłuszczające się włosy są po prostu zdrowe.


Co to są włosy przetłuszczone?

Przetłuszczanie się włosów jest spowodowane nadmiernym wydzielaniem sebum przez skórę głowy w gruczołach łojowych (mieszkach włosowych). Może tak być, ponieważ zbyt często myjesz włosy. To wysusza skórę głowy, przez co zaczyna ona produkować więcej sebum, aby to zrekompensować. Nadprodukcja tłuszczu może być również spowodowana brakiem równowagi hormonalnej, stresem lub niezdrową dietą i stylem życia.


Jak pozbyć się przetłuszczających się włosów?

Najlepszym lekarstwem na przetłuszczające się włosy jest ograniczenie ich mycia. Myj je tylko dwa razy w tygodniu. Dodatkowo możesz używać szamponu, odżywki i maski do włosów, które zostały stworzone specjalnie z myślą o pielęgnacji skóry głowy.


Co powoduje przetłuszczanie się włosów?

Włosy przetłuszczające się powstają w wyniku nadprodukcji sebum w gruczołach łojowych (mieszkach włosowych) na skórze głowy. Gdy skóra głowy wyprodukuje zbyt dużo oleju, rozprowadzi się on na włosach a następnie będą one wyglądały tłusto.


Jak zapobiegać przetłuszczaniu się włosów?

Najlepszym lekarstwem na przetłuszczające się włosy jest zapobieganie nadmiernemu wydzielaniu sebum przez skórę głowy. Należy unikać niepotrzebnego odtłuszczania skóry głowy. Częste mycie włosów odtłuszcza skórę głowy, więc należy tego unikać. Dodatkowo warto wybrać szampon, odżywkę i maskę do włosów, które są łagodne i odżywcze dla skóry głowy.


Czy można odziedziczyć przetłuszczające się włosy?

Przetłuszczające się włosy mogą do pewnego stopnia być dziedziczne, ponieważ możesz mieć genetyczne predyspozycje do wytwarzania zbyt dużej ilości sebum. Jednak w większości przypadków przetłuszczanie się włosów będzie spowodowane takimi czynnikami, jak zbyt częste mycie włosów, niewłaściwy rodzaj szamponu, stres, niezdrowa dieta i styl życia albo brak równowagi hormonalnej w organizmie.

2 produkty do włosów przetłuszczających się
Szampon i peeling z olejkiem z drzewa herbacianego do tłustej skóry głowy i włosów
+15.000 recenzji
Cena regularna 129,99 zl
Cena promocyjna 129,99 zl Cena regularna 149,99 zl
2 produkty do włosów przetłuszczających się - Szampon i peeling z olejkiem z drzewa herbacianego do tłustej skóry głowy i włosów

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie