Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Co to są rozstępy - i kto może mieć rozstępy?

Kiedy słyszymy słowo rozstępy, większość ludzi myśli o kobietach w ciąży i ich szybko rosnących brzuszkach. Rozstępy ciążowe są rzeczywiście bardzo powszechnym zjawiskiem. Lekarze szacują, że aż 90% wszystkich ciężarnych kobiet będzie w pewnym stopniu doświadczać rozstępów pod koniec ciąży.

Rozstępy są spowodowane szybkim i ekstremalnym rozciąganiem skóry. Dzieje się tak zazwyczaj w wyniku przyrostu masy ciała - np. u kobiet w ciąży lub innych osób, które przybierają na wadze w szybkim tempie. Ale nie tylko w ciąży pojawiają się rozstępy i nie są one zarezerwowane wyłącznie dla kobiet. Mogą również wystąpić w związku ze znacznym wzrostem mięśni, który często obserwujemy u kulturystów, w połączeniu z nagłą utratą masy ciała lub u młodych ludzi, których ciała szybko rosną i zmieniają się w okresie dojrzewania.

Rozstępy, po łacinie nazywane striae, to blizny występujące pod skórą- szczególnie na elastycznej środkowej warstwie skóry, zwanej skórą właściwą. Skóra właściwa jest najgrubszą warstwą skóry i pęka włąśnie w tej warstwie, co powoduje powstawanie rozstępów.

Rozstępy często przybierają postać fioletowych, różowych lub niebieskich smug na skórze. Nie znikają same, ale z czasem mogą wyblaknąć i jaśniej zabarwić. To powiedziawszy, istnieją różne metody leczenia rozstępów, którym przyjrzymy się bardziej szczegółowo poniżej.


Dlaczego masz rozstępy?

Nasza skóra jest ogólnie bardzo elastyczna i dlatego jest w stanie wiele wytrzymać bez pękania. Jednak, kiedy jest poddawany niezwykłemu naciskowi i ekstremalnemu rozciąganiu w bardzo krótkim czasie, w związku z szybkim przyrostem masy ciała, gwałtowną utratą wagi lub szybkim wzrostem, nie zawsze radzi sobie z presją. Może się to zdarzyć zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, zarówno młodych, jak i starszych.

Kiedy elastyczne włókna naszej skóry są narażone na znaczne rozciągnięcie, tracą swoją elastyczność. Włókna nigdy nie odzyskują tej elastyczności, dlatego powstałe blizny są w dużej mierze trwałe.

Powód, dla którego niektórzy ludzie mają rozstępy, a inni nie, jest związany z typem i elastycznością skóry. Niektórzy ludzie mają po prostu bardziej elastyczną skórę niż inni. Ważną rolę odgrywa tu również genetyka. Niektórzy ludzie są po prostu bardziej podatni na rozstępy w wyniku ich genetyki i historii rodzinnej.

Na szczęście, rozstępy nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, jednak zazwyczaj są niepożądane z czysto kosmetycznego punktu widzenia. Rozstępy mogą czasami powodować lekkie swędzenie, ale inaczej ich nie zauważysz- z wyjątkiem sytuacji, gdy spojrzysz w lustro.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​możesz zmniejszyć widoczność rozstępów, zapewniając skórze dużo nawilżenia i odżywienia. Świetnym sposobem na to jest użycie Body Oil, który jest pełen aktywnych składników, które odżywiają skórę i poprawiają wygląd rozstępów.

Olejek na rozstępy i blizny
Olejek do ciała z olejkiem z drzewa herbacianego na rozstępy, blizny i plamy pigmentowe
+15.000 recenzji
Cena regularna Od 64,99 zl
Cena promocyjna Od 64,99 zl Cena regularna
Olejek na rozstępy i blizny - Olejek do ciała z olejkiem z drzewa herbacianego na rozstępy, blizny i plamy pigmentowe

Dojrzewanie, przyrost masy ciała i utrata masy ciała

Nastolatki bardzo szybko rosną w okresie dojrzewania. W większości przypadków nasza skóra jest w stanie nadążyć, ale czasami wzrost może nastąpić tak szybko, że skóra pęka i tworzą się rozstępy. Brak równowagi hormonalnej, który występuje w okresie dojrzewania, może również odgrywać rolę w zwiększaniu ryzyka wystąpienia rozstępów.

Szybki przyrost masy ciała naraża skórę na duży stres, ponieważ w krótkim czasie musi ona znacznie się rozciągnąć. Rozstępy ciążowe są szczególnie częste pod koniec ciąży, kiedy skóra jest znacznie rozciągnięta. Ryzyko wystąpienia rozstępów jest szczególnie wysokie w przypadku ciąż bliźniaczych, ciąż z dużą ilością płynu owodniowego oraz ciąż z nadwagą. Zmiany w równowadze hormonalnej podczas ciąży zwykle również odgrywają rolę w tym, czy pojawią się rozstępy i w jakim stopniu.

Pocieranie ciała dobrym olejkiem do pielęgnacji skóry to jeden ze sposobów na zmniejszenie ryzyka wystąpienia rozstępów lub innych form nierówności na skórze. Body Oil od Australian Bodycare można stosować przez całą ciążę i po porodzie, niezależnie od tego, czy karmisz piersią, czy nie.

Rozstępy mogą również wystąpić w bardzo podobny sposób u osób, które szybko przybierają na wadze. Oraz u kulturystów i ciężarowców, którzy budują duże ilości masy mięśniowej w krótkim czasie, a tym samym narażają swoją skórę na znaczny nacisk.

Nawet utrata wagi może wywierać nacisk na skórę, jeśli utrata wagi gwałtownie nastąpi w krótkim okresie czasu. Wiele osób uważa, że ​​utrata wagi natychmiast spowoduje gładką i atrakcyjnie wyglądającą skórę, ale niestety nie tak to działa, co dla wielu ludzi jest irytuje.

Możesz jednak pomóc w utrzymaniu tej gładkiej i pięknie wyglądającej skóry, używając dobrego body scrub aby usunąć martwe komórki naskórka i bakterie ze skóry. Stosując potem dobry skincare oil najlepiej dwa razy dziennie - zapewnisz swojej skórze największe szanse na uzyskanie pięknego i gładkiego wyglądu. Body Oil od Australian Bodycare zawiera składniki nawilżające, takie jak skwalan, który pomaga zachować zdrową i nawilżoną skórę.

Rozstępy i skórka pomarańczowa

Rozstępy i skórka pomarańczowa, znana również jako cellulit, są często mylone ze sobą. Jednak te dwie rzeczy są zupełnie niepowiązane.

Skórka pomarańczowa jest spowodowana nagromadzeniem się tłuszczu pod skórą. Gdy tkanka łączna napina się, na powierzchni skóry pojawiają się małe wgłębienia. Czasami wyglądają trochę jak skórki pomarańczy, stąd nazwa. Cellulit występuje najczęściej na pośladkach i udach.

Jeśli frustruje Cię pojawienie się cellulitu na skórze, rozważ zastosowanie skutecznego peelingu do ciała, aby usunąć martwy naskórek i odżywczego olejku do pielęgnacji skóry, aby zmniejszyć widoczność cellulitu. Body Scrub i Body Oil od Australian Bodycare zapewniają skórze bardzo potrzebną elastyczność i nawilżenie, podczas gdy proces wmasowywania olejku do ciała w skórę za pomocą okrężnych ruchów może zwiększyć krążenie krwi w tkance łącznej i sprawić, że skóra będzie ładniejsza i gładsza.  

Peeling do ciała dla skóry trądzikowej
Głęboko oczyszczający peeling z 100% naturalnym olejkiem z drzewa herbacianego, przeciw zaskórnikom i rozszerzonym porom
+15.000 recenzji
Cena regularna 74,99 zl
Cena promocyjna 74,99 zl Cena regularna
Peeling do ciała dla skóry trądzikowej - Głęboko oczyszczający peeling z 100% naturalnym olejkiem z drzewa herbacianego, przeciw zaskórnikom i rozszerzonym porom

Gdzie możesz dostać rozstępów?

Rozstępy mogą pojawić się na większości części ciała. Często pojawiają się na brzuchu, udach, pośladkach, biodrach, piersiach, ramionach i przedramionach. Są to obszary, w których nasze ciała mają tendencję do gromadzenia największej ilości tłuszczu.

Rozstępy ciążowe najczęściej występują na piersiach i brzuchu. Mogą również wystąpić na udach i ramionach u kobiet, które podczas ciąży przybierają na wadze. U osób z nadwagą rozstępy najczęściej występują na udach i biodrach. W przypadku kulturystów ramiona są szczególnie wrażliwe. Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie grupy mogą doświadczać rozstępów w dowolnym miejscu na ciele. To jest coś, co znacznie się różni w zależności od osoby.

Bez względu na to, gdzie występują rozstępy, często przybierają one wygląd fioletowych, różowych lub niebieskich smug na skórze. W większości przypadków z czasem wyblakną i nabiorą jaśniejszego koloru.

Na szczęście, Body Oil może być stosowany bez względu na to, gdzie na ciele pojawiają się rozstępy. Nadaje się do stosowania na każdej części ciała, a codzienne stosowanie pomoże poprawić wygląd rozstępów.


Jak pozbyć się rozstępów

Rozstępy mogą z czasem stać się mniej widoczne, ale nigdy same nie znikną całkowicie. Uszkodzone włókna skóry i spowodowane przez nie blizny, nigdy nie będą w stanie się zagoić. Na szczęście jednak większość rozstępów z czasem się kurczy i zanika.

Zakrycie lub ukrycie rozstępów może być trudne, dlatego niektóre kobiety i mężczyźni niestety unikają noszenia bikini lub kąpielówek lub ubierania się w szorty lub koszulki z krótkim rękawem. Może to zacząć mieć bardzo ograniczający wpływ na nasze życie i powodować problemy u osób dotkniętych chorobą. Rozstępy mogą być trudne w życiu, zwłaszcza u młodych ludzi. Dlatego warto zbadać, czy jest coś, co możesz zrobić, aby leczyć lub pozbyć się rozstępów - lub czy możesz coś zrobić, aby im zapobiec.

Nie ma dobrze udokumentowanych sposobów na pozbycie się rozstępów, a zatem nie ma naukowych dowodów na to, czy którykolwiek z dostępnych sposobów leczenia faktycznie działa, ale istnieje wiele różnych opcji, z których nadal może skorzystać.

Ponieważ jednak rozstępów nie można całkowicie usunąć, celem każdego zabiegu będzie tylko zmniejszenie widoczności rozstępów.

Aby odżywić skórę i zmniejszyć widoczność rozstępów, można użyć dobrego olejku z zawartością składników nawilżających, takich jak olej słonecznikowy i migdałowy.

Olejek na rozstępy i blizny
Olejek do ciała z olejkiem z drzewa herbacianego na rozstępy, blizny i plamy pigmentowe
+15.000 recenzji
Cena regularna Od 64,99 zl
Cena promocyjna Od 64,99 zl Cena regularna
Olejek na rozstępy i blizny - Olejek do ciała z olejkiem z drzewa herbacianego na rozstępy, blizny i plamy pigmentowe

Kremy z kwasem witaminy A

Stosowanie kremu z kwasem witaminy A - znanym również jako krem ​​z tretinoiną- jest popularnym sposobem leczenia rozstępów. Krem działa stymulująco na produkcję komórek w tkance łącznej w celu przywrócenia elastyczności. Dostępnych jest kilka różnych produktów, które można kupić w lokalnej aptece.

Wiele firm kosmetycznych produkuje również kremy i olejki które mają przeciwdziałać rozstępom - albo zapobiegając im lub zmniejszając ich widoczność.

Redukcja rozstępów poprzez ćwiczenia

Regularne ćwiczenia utrzymują ładną sylwetkę, napinają skórę i zapobiegają przybieraniu na wadze. To wszystko jest dobre dla organizmu- ale także pomaga zmniejszyć widoczność rozstępów. Nie jest to jednak podejście, które przyniesie efekty w wielkim pośpiechu.

Leczenie laserowe lub mikroigłowanie

Jeśli masz dość rozstępów, warto rozważyć leczenie laserem. To coś, co możesz otrzymać u dermatologa, ale pamiętaj, że ponieważ jest to zabieg kosmetyczny, jest to coś, co będziesz musiał sfinansować na własny koszt.

Zabieg laserowy działa poprzez pobudzenie skóry do pracy nad stymulacją produkcji komórek w tkance łącznej, aby spróbować wymienić uszkodzone włókna i przywrócić elastyczność skóry.

Inną prywatną opcją dostępną na rynku za pośrednictwem dermatologa lub prywatnej kliniki pielęgnacji skóry jest proces zwany mikroigłowaniem. Zabieg ten wykorzystuje urządzenie znane jako derma roller, który jest małym ręcznym wałkiem z mikroigłami chirurgicznymi. Igły stymulują wzrost nowych komórek w kontakcie ze skórą, aby poprawić elastyczność i pobudzić produkcję nowego kolagenu. Dlatego aktywuje i wykorzystuje naturalną zdolność organizmu do samo-uzdrawiania.

Jeśli zabieg laserowy nie jest dla Ciebie, alternatywną opcją jest wypróbowanie dobrego olejku do ciała, który dostarczy Twojej skórze odżywienia i składników aktywnych. Body Oil od Australian Bodycare zawiera olej migdałowy i olej słonecznikowy, które są bogate w witaminę E. Witamina E odgrywa ważną rolę w poprawie naszego zdrowia dermatologicznego i wygładzaniu rozstępów. 

Domowe sposoby na rozstępy

Istnieje szeroki wachlarz różnych domowych środków na wszelkiego rodzaju dolegliwości, a rozstępy nie są wyjątkiem. Jeden z takich środków zaleca wcieranie skóry w zwykły olej kuchenny. Innym jest zrobienie domowego peelingu z cukru. Białka jaj, sok z cytryny i sok ziemniaczany są również uważane za skuteczne na rozstępy. Te różne środki mogą być warte wypróbowania, jeśli chcesz wypróbować tani i naturalny sposób na zmniejszenie widoczności rozstępów.

Jeśli zdecydujesz się na dobry body scrub, możesz rozważyć taki, który zawiera naturalny olejek z drzewa herbacianego, który skutecznie usuwa martwy naskórek.

Ponadto dostępnych jest wiele naturalnych olejków, o których wiadomo, że mają korzystny wpływ na objawy różnych dolegliwości skórnych. Należą do nich australijski olejek z drzewa herbacianego, a także różne oleje zawierające aloes, migdał lub kokos.

Na przykład wypróbuj skuteczny olejek do pielęgnacji skóry z migdałów i oleju słonecznikowego, które działają zmiękczająco i zawierają witaminę E - która jest ważnym składnikiem pomagającym zmniejszyć rozstępy.

Olejek na rozstępy i blizny
Olejek do ciała z olejkiem z drzewa herbacianego na rozstępy, blizny i plamy pigmentowe
+15.000 recenzji
Cena regularna Od 64,99 zl
Cena promocyjna Od 64,99 zl Cena regularna
Olejek na rozstępy i blizny - Olejek do ciała z olejkiem z drzewa herbacianego na rozstępy, blizny i plamy pigmentowe

Zapobieganie rozstępom

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby uniknąć rozstępów, jest uniknięcie szybkiego przyrostu masy ciała lub nadwagi. Dotyczy to zarówno ciąży, jak i ogólnie. Nie ma jednak gwarancji, ponieważ nawet szczuplejsze kobiety często doświadczają rozstępów w ciąży.

Dostępnych jest wiele różnych kremów, maści, olejków i balsamów, które mają zapobiegać rozstępom. Nie ma dowodów naukowych na to, że one działają, ale ponieważ te środki są całkowicie nieszkodliwe i wolne od ryzyka, warto je tym samym mimo wszystko spróbować. W szczególności kobiety w ciąży znajdą szeroką gamę produktów skierowanych do nich, które mają zapobiegać występowaniu rozstępów.

Skóra zawsze może skorzystać z dodatkowego nawilżenia, które zapobiegnie jej wysychaniu, więc używanie dobrego kremu, balsamu lub oleju na skórze nigdy nie zaszkodzi.

Zdrowa i urozmaicona dieta bogata w witaminy i warzywa jest dobra dla całego organizmu, a zatem również dla skóry, dlatego też warto o tym pamiętać.

Olejek na rozstępy i blizny
Olejek do ciała z olejkiem z drzewa herbacianego na rozstępy, blizny i plamy pigmentowe
+15.000 recenzji
Cena regularna Od 64,99 zl
Cena promocyjna Od 64,99 zl Cena regularna
Olejek na rozstępy i blizny - Olejek do ciała z olejkiem z drzewa herbacianego na rozstępy, blizny i plamy pigmentowe

FAQ na temat rozstępów

Jak usunąć rozstępy?

Nie ma kuracji, która całkowicie usunęłaby rozstępy, ale można wiele zrobić, aby rozstępy były znacznie mniej widoczne. Na przykład użyj dobrego olejku do pielęgnacji skóry który sprawi, że Twoja skóra będzie bardziej elastyczna i gładka.


Co to są rozstępy?

Rozstępy to pęknięcia skóry właściwej spowodowane szybkim i ekstremalnym rozciąganiem skóry. Zwykle występują w związku z szybkim przyrostem masy ciała, utratą masy ciała lub szybkim wzrostem w okresie dojrzewania. Rozstępy często przybierają postać fioletowych, różowych lub niebieskich smug na skórze.


Czy rozstępy znikają?

Rozstępy nie znikają same, chociaż z czasem mogą się kurczyć i blednąć. Możesz nawilżyć i uelastycznić obszary skóry z rozstępami, używając dobrego olejku do pielęgnacji skóry który jest pełen składników odżywczych, takich jak skwalan i witamina E.


Czy rozstępy znikają, jeśli schudniesz?

Rozstępy nie znikają same. Jeśli jednak schudniesz i wykonasz ćwiczenia napinające skórę, możesz mieć szczęście, że zauważysz poprawę wyglądu rozstępów. Pamiętaj jednak, że skrajna i szybka utrata wagi może być również przyczyną rozstępów.

Aby zadbać o skórę i zminimalizować widoczność rozstępów, wypróbuj Body Oil od Australian Bodycare. Ten olejek do pielęgnacji skóry zawiera aktywny składnik: olejek z drzewa herbacianego, który działa antybakteryjnie, a także olej migdałowy i olej słonecznikowy, które nawilżają i odżywiają skórę.


Co powoduje rozstępy?

Rozstępy pojawiają się, ponieważ skóra szybko się rozciąga poza swoje możliwości. Kiedy elastyczne włókna naszej skóry są narażone na ekstremalne rozciąganie, tracą swoją elastyczność, powodując pękanie skóry i pojawianie się rozstępów.


Dlaczego pojawiają się rozstępy, kiedy budujesz mięśnie?

Jeśli angażujesz się w trening siłowy i szybko zwiększasz masę mięśniową (np. poprzez podnoszenie ciężarów), Twoja skóra może czasami nie nadążyć za zmianą. Kiedy skóra jest szybko i mocno rozciągnięta, może pęknąć - a to powoduje pojawienie się rozstępów.


Czy istnieją zabiegi laserowe do usuwania rozstępów?

Rozstępy można usunąć lub zmniejszyć ich widoczność dzięki zabiegom laserowym, które można zrobić u dermatologa.

Jeśli jednak zabieg laserowy nie jest dla Ciebie, możesz zamiast tego zadbać o skórę i rozstępy, używając dobrego olejku do pielęgnacji skóry.


Czy możesz zapobiec rozstępom?

Tak jak nie ma prawdziwego sposobu na wyleczenie rozstępów, tak i nie ma niezawodnego sposobu, aby im zapobiec. Możesz jednak pomóc zapobiec rozstępom do pewnego stopnia, utrzymaniem masy ciała, zdrowym odżywianiem, regularnym ćwiczeniem i utrzymaniem dobrego nawilżenia skóry, stosując dobry krem, balsam lub olejek.


Jak zapobiegać rozstępom?

Uniknięcie rozstępów może być trudne, nawet jeśli zrobisz absolutnie wszystko, aby im zapobiec. Możesz być szczupła i zdrowa, ale niestety w ciąży nadal pojawiają się rozstępy.

Możesz zminimalizować pojawianie się rozstępów i zmniejszyć ich widoczność, stosując na co dzień dobry olejek do pielęgnacji skóry. Body Oil od Australian Bodycare to odpowiedni olejek, który można stosować zarówno w ciąży, jak i podczas karmienia piersią.


Dlaczego na pośladkach pojawiają się rozstępy?

Rozstępy często pojawiają się w miejscach, w których skóra jest najbardziej narażona na rozciąganie. Są to zazwyczaj te części ciała, w których gromadzone są duże ilości tłuszczu, takie jak, między innymi, pośladki.


Kiedy znikają rozstępy?

Niestety rozstępy nie znikają same po wyrządzeniu szkody. Jednak można wiele zrobić, aby rozstępy były mniej widoczne. Na przykład spróbuj użyć olejku do ciała, którego formuła sprawia, że ​​skóra jest piękna i gładka.


Jak wyglądają świeże rozstępy?

Wczesne rozstępy przybierają postać małych smug na skórze o barwie jasnoróżowej, niebieskiej lub fioletowej. Z czasem mogą stać się bardziej wyraźne.


Dlaczego kobiety w ciąży mają rozstępy?

Kobiety w ciąży mogą mieć rozstępy, ponieważ ich skóra jest narażona na ekstremalne rozciąganie w krótkim czasie, gdy ich brzuszki i ciała rozszerzają się.


Dlaczego moje rozstępy swędzą?

Rozstępy mogą czasami powodować lekkie swędzenie. To irytujące, ale nie ma się czym martwić. Rozstępy to problem całkowicie kosmetyczny.


Kiedy rozstępy stają się białe?

Rozstępy, które pojawiają się jako niebieskie, fioletowe lub różowe smugi na skórze, mogą z czasem nieco się kurczyć, a kolorowe smugi mogą blednąć do mniej widocznego odcienia bieli.


Jak zakryć rozstępy?

Zakrycie rozstępów może być trudne, chociaż oczywiście można je ukryć pod ubraniem lub pokryć korektorem / kolorowym kremem. Jednak znacznie lepszym podejściem jest zastosowanie leczenia, które ma na celu zmniejszenie widoczności rozstępów, a nie po prostu ich ukrycie.

Możesz zapewnić skórze nawilżenie i elastyczność, stosując Body Oil, który zawiera olej migdałowy, olej słonecznikowy i skwalan- wszystkie składniki, które zapewniają gładką i atrakcyjną skórę.


Czy ćwiczenia pomagają pozbyć się rozstępów?

Ćwiczenia i trening mogą pomóc wzmocnić skórę, a to może mieć korzystny wpływ na rozstępy, dzięki czemu mogą być mniej widoczne.


Czy rozstępy bolą?

Rozstępy zwykle nie są bolesne. Czasami mogą lekko swędzić. Jeśli okaże się, że rozstępy powodują ból, poproś lekarza, aby się im przyjrzał.


Czy rozstępy tolerują słońce?

Rozstępy rzeczywiście tolerują słońce, jednak podobnie jak skóra na pozostałej części ciała, najlepiej jest utrzymywać je na umiarkowanym poziomie. I pamiętaj, aby spędzając czas na słońcu używać dobrego kremu do opalania.

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie