Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Czym jest potliwość stóp i śmierdzące buty ?

Śmierdzące buty to buty, które brzydko pachną. Proste. Nieprzyjemny zapach może być intensywny więc może Cię krępować chodzenie w śmierdzących butach.

Śmierdzące buty i potliwość stóp są często ze sobą powiązane. Spocone stopy pojawiają się, gdy zachodzi nadmierne pocenie się tej części ciała. W ten sam sposób, w jaki możesz pocić się pod pachami, możesz również pocić się na stopach. Jest to powszechny problem, którego doświadcza lub doświadczyła większość ludzi.

Krótko mowiąc, nie jesteś w stanie tego uniknąc - zwłaszcza jeżeli uprawiasz sport lub wychodzisz na gorące słońce. Brzydki zapach butów pojawiają się, gdy Twoje stopy są zamknięte w ciasny środowisku buta - zwłaszcza jeśli Twoje stopy naturalnie się pocą.

Dlatego spocone stopy są dla wielu powszechnym problemem. Jednak zapach spoconych stóp może być, w niektórych przypadkach, tak wyraźny, że staje się społecznym ograniczeniem dla osoby dotkniętej tym problemem. Silne pocenie się stóp może wpływać na codzienne czynności w sposób, który utrudnia prowadzenie normalnego, codziennego życia. Spocone stopy nie są wprost chorobą, ale uciążliwością, na którą wpływają okoliczności zewnętrzne.


Ile osób cierpi na śmierdzące buty i spocone stopy?

Jak już wspomniano, większość ludzi wie, jak to jest mieć śmierdzące buty po długim dniu spędzonym w zamkniętych butach, w których pocą się ich stopy. Jest to całkiem normalne, ale kiedy stan staje się utrudnieniem w sposób, który utrudnia wejście w kontekst społeczny i normalne życie codzienne, problem nazywa się ciężką formą potliwości stóp.

Stan ciężko spoconych stóp dotyka około 1-2% Brytyjczyków i dlatego jest stanem stosunkowo rzadkim.

Zestaw kosmetyków na pocące się i śmierdzące stopy
3 skuteczne produkty na śmierdzące stopy i buty
+15.000 recenzji
Cena regularna 144,99 zl
Cena promocyjna 144,99 zl Cena regularna 189,99 zl
Zestaw kosmetyków na pocące się i śmierdzące stopy - 3 skuteczne produkty na śmierdzące stopy i buty

Co powoduje śmierdzące buty i potliwość stóp?

Spocone stopy to problem, z którego zdają sobie sprawę wszyscy Brytyjczycy- dlatego nie należy się denerwować, nie jest to nic dziwnego. Każdego dnia, wszyscy się pocą, oczywiście niektórzy bardziej niż inni.

Spocone stopy są naturalne

Przyczyna spoconych stóp jest zatem całkowicie naturalna, ponieważ wszyscy z natury pocimy się każdego dnia- nawet na stopach. Nie możesz tego zmienić. Jednak, naturalnie, bardziej prawdopodobne jest, że spocisz się, jeśli nosisz zamknięte buty, niż jeśli wybierasz otwarte i przewiewne.

Spocone stopy w odpowiedzi na stres i emocje

Inną przyczyną spoconych stóp – zwłaszcza ich ciężkiej formy - jest stres i okoliczności emocjonalne. Ci, którzy cierpią z powodu silnie spoconych stóp, często stwierdzają, że pot zwiększa się, gdy znajdują się w stresujących sytuacjach. Może to być sytuacja egzaminu, długi korek, uniemożliwiający terminowe dotarcie na spotkanie i inne, podobne przykłady.

Jednocześnie pocenie się stóp może być wywołane reakcjami emocjonalnymi, kiedy jesteś bardzo zdenerwowany, podekscytowany lub odczuwasz inne, intensywne emocje.

Stary pot i bakterie powodują śmierdzące buty

Nawet jeśli masz spocone stopy, buty niekoniecznie będą śmierdzieć. Świeży pot nie pachnie. Ale jeśli pot osadza się w bucie i nie jest już świeży- stary pot będzie wydzielał kwaśny zapach.

To nie pot powoduje nieprzyjemny zapach butów. To kwas masłowy i bakterie powstające ze starego potu powodują nieprzyjemny zapach. Kiedy chodzisz w zamkniętych butach, bakterie mają idealne warunki do namnażania się, dzięki czemu powstaje nieprzyjemny zapach.

Spocone stopy i zamknięte środowisko w bucie może również prowadzić do rozwoju infekcji grzybiczej stóp, która jest również bardzo uciążliwym stanem.


Jak leczyć śmierdzące buty i potliwość stóp?

Czy istnieje kuracja, która pomoże Ci pozbyć się potliwości stóp? Oczywiście, że jest. Możesz podjąć kilka kroków, aby rozwiązać problem potliwości stóp i śmierdzących butów.

Środek w sprayu na śmierdzące buty i potliwość stóp

Istnieje kilka sposobów, aby złagodzić problem spoconych stóp i często towarzyszącemu mu, nieprzyjemnemu zapachowi w butach. Z Foot Spray od Australian Bodycare, który skutecznie pozbywa się problemu spoconych stóp i śmierdzących butów, otrzymujesz spray do stóp i spray do butów w jednym produkcie.

Spray zapobiega poceniu się stóp i nieprzyjemnym zapachom dzięki właściwościom antyperspiracyjnym autralijskiego Olejku z Drzewa Herbacianego. Hamuje on i zmniejsza produkcję potu, jednocześnie redukując bakterie, które powodują nieprzyjemny zapach na stopach i butach. Spray jest zatem skuteczny w usuwaniu zapachów z butów, ponieważ można go rozpylić na stopach, aby zmniejszyć pocenie, a także bezpośrednio na podeszwy i w butach.

Dzięki sprayowi do śmierdzących butów i spoconych stóp możesz zachować świeżość Swoich stóp, aby nie przeszkadzał Ci zawstydzający zapach spoconych palców u Twoich stóp.

Uzupełnij proces codziennym myciem stóp - pomaga to zmyć pot i ograniczyć bakterie do minimum, aby nie miały odpowiednich warunków do tworzenia nieprzyjemnego zapachu. Ponadto nawilżaj stopy dobrym kremem do stóp, który wzmacnia równowagę skóry i odporność na bakterie.

Możesz otrzymać kompletną serię na potliwość stóp i śmierdzące buty składającą się z bodywashfoot cream i foot spray od Australian Bodycare. Może on pomóc Ci w drodze do pozbycia się spoconych stóp i śmierdzących butów na zawsze.

Zabiegi trucizną przy problemach ze spoconymi stopami

Jeśli problemy ze spoconymi stopami są tak zaostrzone, że psują Twoje codzienne życie, możesz potrzebować mocniejszych zabiegów. Jednym z takich zabiegów na spocone stopy jest po prostu wstrzyknięcie trucizny w stopę poprzez mikroiniekcje. Brzmi to boleśnie i poważnie, ale wcale tak nie jest.

Trucizna nazywana jest toksyną botulinową, która jest powszechnie znana jako botoks. Jest to lek stosowany na całym świecie do zabiegów rozluźniania mięśni, w których skutecznie redukuje się zmarszczki. Ale substancja może być również używana do rozluźnienia gruczołów potowych w stopie i zmniejszenia ich aktywności. Botoks jest często aplikowany małymi wstrzyknięciami w palce, brzegi i wierzchy stóp. Ważne jest, aby wstrzyknięcia dokonał lekarz specjalista.

Alternatywne metody leczenia i dobre domowe środki zaradcze

Istnieje również kilka dobrych domowych środków do zwalczania śmierdzących butów i potliwości stóp. Możesz znaleźć ich przegląd tutaj:

Użyj octu do śmierdzące butów. Cuchnące buty i ocet dobrze ze sobą współgrają. Używając octu, korzystasz z naturalnego produktu, który może pomóc Ci przy spoconych stopach i śmierdzących butach. Dzieje się tak, ponieważ ocet może zrównoważyć pH skóry, jednocześnie mając właściwości antybakteryjne. Wymieszaj ciepłą wodę z octem zamocz stopy i pozwól mieszaninie zmniejszyć ilość bakterii i brzydki zapach w ciągu 10 minut.

Usuń zapach z butów za pomocą proszku do pieczenia. Proszek do pieczenia może zdziałać znacznie więcej niż tylko spowodować wzrost ciasta i chleba w piekarniku. Działa również jako naturalny dezodorant. Posypując stopy odrobiną proszku do pieczenia i wsypując go bezpośrednio do butów, zapobiegasz nadmiernemu poceniu, a tym samym tworzeniu się kwaśnego, nieprzyjemnego zapachu w butach i na stopach.

Włóż buty do zamrażarki, aby pozbyć się zapachu. Jeśli włożysz buty do zamrażarki z mięsem, mrożonymi warzywami i innymi mrożonkami, możesz zamrozić śmierdzące bakterie. Bakterie wywołujące brzydki zapach nie mogą przetrwać mrozu, dlatego giną.

Przygotuj miksturę dezynfekującą, aby pozbyć się zapachu. Dobrym pomocnikiem na śmierdzące buty może być środek do dezynfekcji w sprayu (na przykład Dettol). Jeśli używasz butelki z rozpylaczem, możesz spryskać nim buty i pozbyć się brzydkiego zapachu.


Zapobieganie śmierdzącym butom i potliwości stóp

Istnieje kilka dobrych sposobów leczenia śmierdzących butów i spoconych stóp. Ale jedną z najskuteczniejszych metod leczenia jest po prostu zapobieganie. Na szczęście możesz to zrobić na wiele sposobów, jeśli chcesz, aby na Twoje stopy i buty nie przedostał się pot i nieprzyjemny zapach.

  • Dokładnie myj palce u nóg. Może się to wydawać oczywiste, ale aby powstrzymać pot i niekorzystne bakterie powstające w wyniku pocenia się, musisz pracowicie obchodzić się z mydłem. Dokładnie myj stopy każdego dnia. Pamiętaj, aby je dobrze wysuszyć, wychodząc z wanny lub prysznica, aby bakterie nie tworzyły się pod wpływem wilgoci pozostawionej między palcami.
  • Posypuj stopy talkiem. Przed założeniem skarpetek możesz oprószyć stopy talkiem. W ten sposób masz absolutną pewność, że cała wilgoć zostanie wchłonięta, dzięki czemu Twoje stopy pozostaną suche i nie będą skraplać wody w skarpetkach.
  • Codziennie zmieniaj skarpetki i buty. Ważne jest, aby codziennie nosić parę czystych skarpetek. Należy też prać brudne skarpetki w temperaturze co najmniej 60 stopni, aby upewnić się, że wszystkie bakterie zostały zabite. Unikaj też noszenia tych samych butów przez dwa kolejne dni- zamiast tego zmieniaj buty. Wtedy nie tak łatwo zaczną brzydko pachnieć. Przewietrz je również po użyciu.
  • Unikaj sztucznych materiałów. Materiały syntetyczne utrudniają skórze oddychanie. Dlatego warto kupować skarpetki wykonane z naturalnych materiałów, aby pory stóp nie zapychały się i pozbywały wilgoci.
  • Wybieraj przewiewne buty. Aby uniknąć spoconych stóp i śmierdzących butów, warto kupować buty otwarte lub wykonane z materiału, który pozwala stopom oddychać.

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie