Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Sucha skóra - co to jest i u kogo występuje?

Każdy - kobiety i mężczyźni, starsi i młodsi - może mieć suchą skórę przez dłuższy lub krótszy czas. Większość z nas wie o suchej skórze na dłoniach i suchych ustach w zimie, gdy na dworze panuje przenikliwy chłód. Dobry, pielęgnujący krem do skóry rozwiąże ten problem u większości osób, ale oczywiście najlepiej jest pamiętać o stosowaniu kremu do skóry suchej zapobiegawczo, kiedy skóra znów stanie się miękka i normalna.

Ogólnie rzecz biorąc, każdy z nas jest bardziej narażony na suchość skóry zimą, kiedy na zewnątrz jest zimno, a klimat jest suchy, zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach. Ponadto osoby starsze oraz osoby cierpiące na astmę, egzemę lub alergie są bardziej narażone na suchość skóry. Problemy metaboliczne, cukrzyca i niektóre rodzaje leków również mogą powodować suchą skórę. Osoby, które często myją ręce mydłem lub środkami czystości, być może w związku z wykonywaną pracą, są również bardziej narażone na suchość skóry. Dlatego powinny one używać mydła przeznaczonego do skóry suchej.

Najważniejszym objawem suchej skóry - i zarazem najbardziej dokuczliwym - jest swędzenie. Sucha skóra może być również bolesna, a jej napięcie i swędzenie może być uciążliwe. Na szczęście suchość skóry nie jest czymś, z czym trzeba się pogodzić - istnieją dobre sposoby jej leczenia i zapobiegania.

Jakie są objawy suchej skóry?

Sucha skóra swędzi. Jest to nieprzyjemne i dokuczliwe, może też boleć, gdy skóra jest napięta. Skóra może również pękać, co powoduje jeszcze większy ból. Skóra staje się szorstka i sucha, mogą pojawić się na niej czerwone plamy. Skóra może również zacząć się łuszczyć.

Drapanie powoduje nasilenie swędzenia. Trudno jest jednak się nie drapać. Gdy swędzenie jest naprawdę silne, istnieje ryzyko, że zadrapiesz skórę na wylot. Umożliwia to dostęp bakteriom, które mogą wywołać infekcje, w najgorszych przypadkach wymagające leczenia antybiotykami. Istnieje więc wiele powodów, dla których warto coś zrobić z suchą skórą, zanim jej stan się pogorszy.

Suchość skóry może występować w każdym miejscu na ciele, ale najczęściej pojawia się na twarzy, ustach, dłoniach, pod pachami i na podudziach.

Co powoduje suchą skórę?

Sucha skóra oznacza, że w górnej warstwie skóry, zwanej naskórkiem, nie ma wystarczającej ilości wody. Zawartość tłuszczu w naskórku pomaga zatrzymywać wilgoć. Z wiekiem liczba gruczołów łojowych spada, a w skórze jest mniej naturalnego oleju, przez co ma ona mniejszą zdolność do zatrzymywania wilgoci. Z tego powodu osoby starsze są szczególnie narażone na suchość skóry.

Zdrowie i dziedziczność

Okazuje się, że sucha skóra może być dziedziczna. Można mieć genetyczne predyspozycje do problemów skórnych, takich jak sucha skóra. Można mieć również genetyczne predyspozycje do alergii, astmy i egzemy, które również mogą przyczyniać się do skłonności do suchej skóry.

Choroby, takie jak zaburzenia metabolizmu, cukrzyca oraz choroby wątroby lub nerek, mogą powodować suchość skóry. Nieprawidłowa dieta, na przykład niedobór witaminy A, również może przyczynić się do suchości skóry. Wreszcie, niektóre rodzaje leków mogą wpływać na skórę w taki sposób, że staje się ona bardziej sucha. Przykładem są produkty na trądzik, alergie lub wysokie ciśnienie krwi.

Zmiany hormonalne mają wpływ na skórę. Można to zaobserwować na przykład w przypadku problemów skórnych w okresie dojrzewania. W okresie menopauzy wiele kobiet zauważa, że ich skóra staje się bardziej sucha.

Mydło i środki czyszczące

Niektóre zawody wymagają częstego mycia rąk. Mydło i chemiczne środki czyszczące lub produkty czyszczące z alkoholem są szkodliwe dla rąk, dlatego osoby, które często myją ręce, są szczególnie narażone na wysuszenie skóry. Dlatego ważne jest, by pamiętać o dodatkowej pielęgnacji rąk przy użyciu produktów do skóry suchej, aby jej uniknąć.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli masz suchą skórę, ważne jest, abyś sprawdził, jakich mydeł, środków czystości i kremów używasz. Mogą one być zbyt ostre dla Twojej skóry i pomocna może okazać się zmiana produktu na łagodniejszy.

Ubrania z wełny i włókien syntetycznych

Jeśli masz tendencję do suchej skóry, może Ci pomóc unikanie ubrań wykonanych z wełny lub włókien syntetycznych. Mogą one podrażniać skórę i pogarszać stan suchej skóry. Ubrania bawełniane są często wygodniejsze, jeśli skóra jest sucha i może swędzieć.

Wpływ pór roku

Sucha, mroźna i wietrzna zima nie jest dobra dla skóry. Większość z nas odczuwa, jak skóra staje się bardziej napięta i sucha, gdy na zewnątrz jest zimno i wietrznie. Podkręcamy ogrzewanie w pomieszczeniach, ale w efekcie uzyskujemy ciepły, suchy klimat o niskiej wilgotności, a to również nie jest dobre dla skóry. W przypadku większości z nas suchość skóry ma charakter sezonowy: zimą skóra jest sucha, ale latem nie mamy z nią problemów.

Większości osób wystarcza dobry krem i kilka dobrych produktów do pielęgnacji ust. W przypadku osób, które już mają skłonność do suchej skóry, zimowa pogoda może ją znacznie pogorszyć, dlatego muszą one zapobiegać jej powstawaniu lub leczyć ją odpowiednimi produktami, zanim stanie się ona zbyt poważna.

Egzema atopowa

Nie jest niczym niezwykłym, że nawet całkiem małe dzieci mają bardzo suchą skórę i egzemę atopową, zwaną też atopowym zapaleniem skóry. Ta choroba skóry jest często spotykana. Często zaczyna się, gdy dziecko ma kilka miesięcy, a może trwać przez kilka lat, w niektórych przypadkach aż do okresu dojrzewania.

Skóra staje się bardzo sucha i szorstka. Może zacząć łzawić lub tworzyć się na niej pęcherze. Jest to nieprzyjemne i bolesne. Egzema często pojawia się na twarzy, gardle, grzbietach nadgarstków i kolan oraz wewnętrznej stronie łokci.

Egzemę atopową można leczyć za pomocą bogatego kremu nawilżającego oraz specjalnej maści na egzemę atopową zawierającej kortyzon. Ważne jest, aby stosować krem odżywczy i nawilżający kilka razy dziennie, aby zapewnić skórze odpowiednią ilość wilgoci, także w okresie, kiedy egzema jest uśpiona.

Dobre rady dotyczące suchej skóry

Sucha skóra w żaden sposób nie zniknie sama z siebie, dlatego konieczne jest podjęcie działań mających na celu rozwiązanie tego problemu. To, co powinieneś zrobić, zależy w dużej mierze od tego, jak poważnie odczuwasz dolegliwości związane z suchą skórą. Na szczęście istnieją duże szanse, że uda Ci się wyleczyć suchą skórę dzięki odpowiedniemu leczeniu, a także - co nie mniej ważne - profilaktyce.

Codzienna rada dla suchej skóry zimą

Złuszczaj skórę raz lub dwa razy w tygodniu. Wiele osób pamięta o stosowaniu peelingu do twarzy, ale Ty także powinnaś pamiętać o złuszczaniu skóry całego ciała za pomocą peelingu. Pomoże to skórze lepiej wchłonąć krem nawilżający.

Peeling do ciała od Australian Bodycare to złuszczający peeling z łupinami orzechów drzewa sandałowego i naturalnym olejkiem z drzewa herbacianego, który zwalcza suchość skóry zimą i usuwa zanieczyszczenia.

Używając peelingu do ciała od Australian Bodycare, masujesz skórę i usuwasz górną warstwę martwych komórek naskórka, usuwasz zanieczyszczenia i oczyszczasz skórę dogłębnie. W peelingu zastosowano łupiny orzechów drzewa sandałowego, który zawiera również glicerynę i alantoinę, które nawilżają i zmiękczają skórę.

Temperatury na zewnątrz i wewnątrz budynków

Mroźna, wietrzna zimowa pogoda nie jest dobra dla skóry. Również częste przechodzenie z zimnego powietrza na zewnątrz do ciepłego wewnątrz może być uciążliwe dla skóry. Suche powietrze w obu temperaturach również nie jest ulubionym środkiem leczniczym dla skóry.

Niewiele można zrobić w kwestii klimatu, ale można odpowiednio zadbać o skórę, stosując kremy nawilżające, aby lepiej znosiła wiatr i niepogodę. Zadbaj o dokładne wietrzenie pomieszczeń. Zielone rośliny również pomagają stworzyć dobry klimat w pomieszczeniach. Upewnij się też, że nie jest zbyt gorąco. Piec na drewno jest przytulny, ale sprawia, że powietrze jest gorące i suche.

Słońce jest wspaniałe, ale jego nadmiar może wysuszyć skórę, więc korzystaj z niego w małych dawkach.

Mydło i woda

Długie kąpiele w gorącej wodzie są rozkoszne, ale są bardzo uciążliwe dla skóry. Jeśli więc masz tendencję do wysuszania skóry, najlepiej skrócić czas kąpieli i obniżyć jej temperaturę. Nie ma też potrzeby brać więcej niż jednej kąpieli dziennie.

Trudno obejść się bez mydła i produktów do mycia ciała, ale wybieraj je ostrożnie, aby uniknąć tych, które są najgorsze dla Twojej skóry. Produkty antybakteryjne o przyjaznym dla skóry pH są bardzo korzystne dla Twojej skóry. Nasz płyn do mycia ciała z antybakteryjnym olejkiem z drzewa herbacianego pomaga utrzymać skórę wolną od niepożądanych bakterii.

Jeśli masz poważne problemy z suchą skórą, nie powinieneś jej zbyt mocno trzeć i szorować. Zamiast tego staraj się osuszyć ją bardzo miękkim ręcznikiem.

Używaj dobrego kremu nawilżającego

Po kąpieli pamiętaj, aby nałożyć na całe ciało odżywczy krem nawilżający. Jeśli masz bardzo suchą skórę, wybierz krem o wysokiej zawartości tłuszczu, taki jak nasz krem do ciała. Jeśli nie masz problemów z suchą skórą, możesz wybrać lżejszy krem. Do codziennej pielęgnacji, aby zapobiec wysuszeniu skóry, polecamy balsam do ciała do skóry suchej z antybakteryjnym olejkiem z drzewa herbacianego.

Pamiętaj też o dobrym kremie do twarzy. Skóra na twarzy jest cieńsza i delikatniejsza niż na reszcie ciała, dlatego powinnaś wybrać krem, który jest szczególnie odpowiedni dla skóry twarzy. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy używasz kremu do mycia twarzy, a wtedy ważne jest, aby wybrać krem do mycia twarzy przeznaczony do skóry suchej.

Istnieją także specjalne kremy do ust, które pielęgnują je i chronią przed wiatrem i pogodą. Dłonie również są narażone na działanie czynników zewnętrznych, dlatego należy im poświęcić szczególną uwagę, stosując dobry krem do rąk bez parabenów. Zimowa aura jest trudna dla rąk, a częste mycie rąk jest również trudne dla skóry.

Może się zdarzyć, że konieczne będzie uzupełnienie kremu maścią zawierającą kortyzon. Dotyczy to na przykład sytuacji, gdy suchej skórze towarzyszy egzema atopowa.

Ogólnie rzecz biorąc, ważne jest, aby stosować krem kilka razy dziennie, a w razie potrzeby częściej. Można kupić wiele dobrych kremów, ale działają one tylko wtedy, gdy pamięta się o ich stosowaniu!

Balsam do ciała na suchą skórę i wypryski
Odżywczy balsam do ciała, który zapobiega wysuszaniu skóry
+15.000 recenzji
Cena regularna Od 74,99 zl
Cena promocyjna Od 74,99 zl Cena regularna
Balsam do ciała na suchą skórę i wypryski - Odżywczy balsam do ciała, który zapobiega wysuszaniu skóry

Noś ubrania wykonane z bawełny

Wełna i włókna syntetyczne mogą podrażniać skórę, a jeśli skóra jest już sucha i podrażniona, nie ma powodu, by ją pogarszać. Bawełna jest znacznie wygodniejsza w noszeniu, zwłaszcza przy skórze.

Pomyśl o swojej diecie

Ważne jest, aby pić dużo wody, ponieważ skóra może stać się sucha "od środka", jeśli nie otrzymuje wystarczającej ilości płynów.

Wpływ na skórę mogą mieć także pokarmy o dużej zawartości kwasów tłuszczowych. Orzechy włoskie i tłuste ryby, takie jak tuńczyk, łosoś i makrela, zawierają duże ilości kwasów tłuszczowych Omega-3.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące suchej skóry

Co mogę zrobić z suchą skórą?

Ważne jest, aby zapewnić skórze odpowiednią ilość wilgoci. Można to zrobić, stosując bogaty, odżywczy i nawilżający krem. Następnie można sprawdzić, jakich mydeł i produktów oczyszczających używasz. Być może można zmienić je na łagodniejsze i bardziej przyjazne dla skóry. Długie, gorące kąpiele nie są dobre dla suchej skóry. I wreszcie, dobrym pomysłem może być unikanie wełny i włókien syntetycznych przy skórze.

Jakie są najczęstsze przyczyny suchości skóry?

Wiele czynników może powodować suchość skóry. Osoby starsze oraz cierpiące na astmę, egzemę lub alergie są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia suchości skóry. Podobnie jest z osobami, które często myją ręce, na przykład w związku z wykonywaną pracą. Ważną rolę odgrywa też pogoda. Wiatry i zimna, mroźna pogoda są niekorzystne dla skóry.

Czy sucha skóra swędzi?

Sucha skóra zazwyczaj swędzi. Drapanie skóry nie jest dla niej korzystne. W dłuższej perspektywie może to spowodować, że skóra stanie się grubsza i ciemniejsza. Dlatego ważne jest, aby łagodzić swędzenie suchej skóry.

Czy sucha skóra może powodować powstawanie plam?

Z pewnością możesz mieć suchą skórę i plamy jednocześnie. W rzeczywistości, walcząc z trądzikiem i wypryskami, należy uważać, by nie stosować zbyt ostrych produktów, które powodują wysuszenie skóry. Stosowanie takich produktów powoduje wysuszenie skóry, która zaczyna produkować więcej tłuszczu, co stanowi idealne podłoże dla powstawania plam.

Co można zrobić z suchością skóry spowodowaną myciem rąk?

Częste mycie rąk jest trudne dla skóry. Jeśli jednak musisz to robić, być może ze względu na swoją pracę, ważne jest, by używać łagodnego mydła bez alkoholu i chemikaliów. Pamiętaj o częstym stosowaniu dobrego, pielęgnującego kremu do rąk.

Czy zawsze można pozbyć się suchej skóry?

W zdecydowanej większości przypadków pielęgnacja przy użyciu dobrego kremu pomaga wyleczyć suchą skórę. Czasami jednak może być konieczne uzupełnienie kremu maścią zawierającą kortyzon. Zazwyczaj wymaga to recepty, dlatego należy udać się do lekarza. Inną rzeczą, którą możesz zrobić, jest sprawdzenie używanych przez Ciebie mydeł i produktów oczyszczających, a być może zastąpienie ich łagodniejszymi produktami. Jeśli żadna z tych sugestii nie pomoże, należy udać się do lekarza, aby znaleźć inne rozwiązanie.

Balsam do ciała na suchą skórę i wypryski
Odżywczy balsam do ciała, który zapobiega wysuszaniu skóry
+15.000 recenzji
Cena regularna Od 74,99 zl
Cena promocyjna Od 74,99 zl Cena regularna
Balsam do ciała na suchą skórę i wypryski - Odżywczy balsam do ciała, który zapobiega wysuszaniu skóry

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie