Skończ z suchymi stopami

Ostatnia aktualizacja: 30/11/2022

Suchość stóp może być początkiem bolesnych i kłopotliwych problemów. Jeśli jednak zapewnisz swoim stopom odpowiednią pielęgnację, możesz zapobiec ich bolesności, stosując odpowiednie produkty. W końcu Twoje stopy noszą cię przez całe twoje życie.

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Anne, Apteka Varde
Anne ma tytuł magistra farmacji na Uniwersytecie Południowej Danii i przez kilka lat pracowała jako farmaceuta w Aptece Varde. Tutaj doradza zarówno klientom, jak i lekarzom w zakresie prawidłowego stosowania produktów medycznych. Tutaj możesz zobaczyć profil Annes.

Twoje stopy zasługują na uwagę

Stopom nie zawsze poświęca się tyle uwagi, na ile zasługują. Wiele z nas codziennie wieczorem używa kilku ulubionych produktów, aby przygotować twarz do snu. Być może masz nawet cudowny balsam do ciała, który starannie nakładasz na siebie po odprężającej kąpieli.

A co z Twoimi stopami, które wszędzie dźwigają Twój ciężar?

Będą robić to jak najlepiej, jeśli zapewnisz im odpowiednią pielęgnację i uwagę.

Najczęstsze przyczyny suchych, matowych stóp

 • Wiatr i pogoda - skóra pod stopami jest grubsza niż na reszcie ciała, dlatego nie jest prawie tak dobrze nawilżana. Latem, gdy stopy wystawione są na działanie wiatru i pogody, narażone są na wysuszenie i szorstkość. Skóra wysusza się także zimą, w tym także stopy. Nie pomaga jej także podkręcenie ogrzewania przez rodzinę.
 • Stały nacisk - Twoje stopy są stale narażone na nacisk spowodowany ciężarem Twojego ciała, kiedy stoisz lub chodzisz. Jeśli pozwolisz, by wszystko się po nich ślizgało, ciągły nacisk może skutkować bardzo suchymi stopami, popękanymi piętami i twardą skórą.
 • Nieodpowiednia pielęgnacja stóp - Suchość skóry stóp może być również wynikiem niepoświęcania stopom odpowiedniej uwagi i nieleczenia ich.

Jak rozpoznać, że suchym stopom przydałoby się leczenie?

Najlepiej jest zawsze poświęcać stopom taką samą uwagę, jaką poświęcasz reszcie ciała. Dzięki temu będziesz wiedzieć, kiedy są bardziej suche niż zwykle. Oczywiście, istnieje kilka innych czynników, na które możesz zwrócić uwagę:

 • Szorstka, czerwona lub popękana skóra
 • Swędzenie skóry
 • Tworząca się twarda skóra
 • Złuszczanie się skóry pod stopami

Kto cierpi na suche stopy?

Niestety, nikt nie może być pewien, że uniknie suchym stopom. Zapewne znasz to uczucie, gdy trzymasz w dłoni małą, miękką stópkę dziecka. Stopy niemowląt są miękkie i jedwabiste, ponieważ nie są jeszcze zużyte w codziennym użytkowaniu.

Możesz być szczególnie podatna na suche stopy, ale nawet jeśli tak nie jest, prawdopodobnie prędzej czy później zetkniesz się z tym problemem. Z wiekiem skóra traci swoją elastyczność i staje się sucha.  

Nigdy nie jest za późno, by coś zrobić z suchymi stopami. 

Jeśli masz pecha, suche stopy mogą przerodzić się w coś gorszego

Jeśli nie jesteś świadomy sygnałów wysyłanych przez Twoje stopy, suchość stóp może prowadzić do ich pękania. Pęknięcia i twarda skóra na stopach mogą prowadzić do powstawania nagniotków, które często są bolesne.

Pęknięcia pojawiają się na piętach, gdy skóra stała się zbyt sucha. Na szczęście pęknięcia nie są głębokie i dotyczą tylko wierzchniej warstwy skóry (naskórka). Mogą one jednak postępować aż do dolnej warstwy (skóry właściwej) i wtedy stają się bolesne.

Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na suchość skóry.

Podstawowa zasada: Lepiej zapobiegać niż leczyć

Mając to na uwadze, zdecydowanie podkreślamy znaczenie zapobiegania suchości stóp, zanim dojdzie do etapu, w którym konieczne jest leczenie.  

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla swoich stóp, jest utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia. Nawilżona skóra jest po prostu lepiej odporna na codzienne zużycie, na jakie narażone są stopy. Skóra jest w końcu największym organem ciała.  

Czy masz suche stopy? Zastosuj te produkty - i przywróć im nawilżenie

Nie ma już wątpliwości, jak ważna jest profilaktyka. Skoro i tak w łóżku wykonujesz zabiegi pielęgnacyjne twarzy, równie dobrze możesz zadbać o stopy.  

Dzięki czterem produktom z serii Australian Bodycare możesz pielęgnować i nawilżać swoje stopy, aby położyć kres suchej i zniszczonej skórze. Nasze produkty są testowane dermatologicznie, dają 100-procentową gwarancję satysfakcji i nieograniczone prawo zwrotu.

1) Codzienna pielęgnacja przy użyciu nawilżającego kremu do stóp

Codzienna pielęgnacja z zastosowaniem nawilżającego kremu do stóp może naprawdę zdziałać cuda. Dobry krem do stóp zawiera unikalne połączenie olejku z drzewa herbacianego, mocznika i masła shea i zapobiega wysuszaniu stóp, które może prowadzić do pęknięć skóry. Krem do stóp należy stosować razem z peelingiem do ciała i płynem do mycia ciała, ale jeśli masz suche stopy, najlepiej nakładaj go dwa razy dziennie.

2) Stosuj Heel Repair na suche i popękane pięty

Zapobieganie jest ważne, ale nie trzeba wiele, aby pękły Ci pięty. Jeśli tak się stało, zastosuj nasz preparat Heel Repair, który chroni pęknięcia na piętach przed bakteriami dzięki składnikowi aktywnemu, jakim jest olejek z drzewa herbacianego. Wysoka zawartość mocznika pomaga również zmiękczyć twardą skórę pięt. Stosuj go dwa razy dziennie.

3) Użyj peelingu do ciała

Wykonaj peeling do stóp, aby głęboko oczyścić skórę. Stosuj go raz lub dwa razy w tygodniu podczas kąpieli. Złuszczaj skórę stóp, aby usunąć martwe komórki naskórka. Przed nałożeniem peelingu zwilż skórę i masuj ją okrężnymi ruchami.

Peeling do ciała dla skóry trądzikowej

Głęboko oczyszczający peeling z 100% naturalnym olejkiem z drzewa herbacianego, przeciw zaskórnikom i rozszerzonym porom

59,99 zl

4) Spłucz skórę płynem do mycia ciała

Spłucz skórę, a następnie użyj płynu do mycia ciała, aby pomóc skórze optymalnie wchłonąć krem nawilżający. Delikatnie osusz skórę i zakończ zabieg, stosując krem odżywczy, który nawilża i zapobiega wysuszeniu. 

Żel pod prysznic z olejkiem z drzewa herbacianego

Żel pod prysznic do codziennej pielęgnacji skóry trądzikowej

39,99 zl

Rozpieszczaj swoje stopy

Jeśli stosujesz te produkty codziennie i co tydzień, zgodnie z powyższymi zaleceniami, jesteś na dobrej drodze. Zawsze warto też otoczyć stopy troskliwą opieką, ponieważ to one przez całe życie dźwigają ciężar Twojego ciała:

 • Uwolnij je - dobrze jest od czasu do czasu przewietrzyć stopy na podłodze w salonie.
 • Używaj odpowiedniego rodzaju obuwia - zadbaj o to, by stopy mogły oddychać, zwłaszcza podczas uprawiania sportu.
 • Kąpiel stóp dobrze im zrobi - ale nie za długo. Gorąca woda może również niepotrzebnie wysuszyć stopy. Po kąpieli stóp wcieraj w nie krem.
 • Wybierz odpowiednie skarpety - bawełna i wełna to najlepsze materiały, w które możesz owinąć swoje stopy.

Jeśli poświęcisz swoim stopom właściwą uwagę i zadbasz o nie, możesz pozbyć się suchości stóp, pęknięć na piętach, a nawet znacznie gorszych dolegliwości. Twoje stopy zasługują na to, co najlepsze!