Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Co to jest świąd pochwy - kogo dotyka?

Swędzenie pochwy to coś, czego większość kobiet - młodych i starszych - doświadcza w pewnym momencie swojego życia. Swędzenie pochwy lub podbrzusza jest niewygodne, ale rzadko niebezpieczne.

I z pewnością nie ma powodu, aby cierpieć w milczeniu, ponieważ prawie we wszystkich przypadkach istnieją świetne, łatwe sposoby leczenia irytującego swędzenia.


Jak można leczyć śwędzacą pochwę?

W większości przypadków swędzenie pochwy można leczyć produktami zdrowotnymi, które można kupić w drogeriach, aptekach, a nawet w supermarketach.

Jeśli możesz rozpocząć leczenie szybko po pierwszym ataku swędzenia, często da się bardzo szybko pozbyć świądu.

Wiele osób prawdopodobnie słyszało plotki, że swędzenie i pieczenie w pochwie można wyleczyć za pomocą produktów mlecznych.

Uważa się, że produkty zawierające żywe kultury bakterii i kwas mlekowy, takie jak jogurt naturalny Yeo Valley lub jogurt w stylu Arla Skyr, łagodzą swędzenie.

Chociaż jogurt może pomóc w niektórych przypadkach, gdy swędzenie pochwy jest spowodowane przez bakterie, nie pomoże, jeśli swędzenie jest spowodowane infekcją grzybiczą.

Brak równowagi bakteryjnej w pochwie należy leczyć bakteriami kwasu mlekowego, które zamiast jogurtu można otrzymać w aptece w postaci kapsułek dopochwowych.

Jednak grzybicę należy leczyć fungicydami w postaci czopków i kremów, które można otrzymać w aptece. Ponadto istnieją naturalne środki na infekcje grzybicze.

Można je znaleźć w drogeriach lub w sklepach ze naturalnymi produktami.

Wiadomo również, że produkty zawierające olejek z drzewa herbacianego skutecznie zwalczają uczucie swędzenia.

Femigel od Australian Bodycare to żel łagodzący dyskomfort w okolicach intymnych, takich jak swędzenie, suchość, podrażnienia i brzydkie zapachy. Femigel jest testowany dermatologicznie i ginekologicznie w warunkach klinicznych.

Badanie kliniczne preparatu Femigel wykazało następujące wyniki:

  • 100% kobiet, które wypróbowały produkt, stwierdziło, że Femigel usuwa swędzenie.
  • 94% stwierdziło, że Femigel usuwa suchość.
  • 94% stwierdziło, że Femigel eliminuje podrażnienia.
  • 88% stwierdziło, że Femigel usuwa niepożądane zapachy.

Możesz przeczytać więcej o Femigel od Australian Bodycare tutaj.

Femigel przeciw swędzeniu, zapachowi i suchości pochwy
Odżywczy żel przeciw dyskomfortowi intymnemu i podrażnieniom
+15.000 recenzji
Cena regularna Od 64,99 zl
Cena promocyjna Od 64,99 zl Cena regularna
Femigel przeciw swędzeniu, zapachowi i suchości pochwy - Odżywczy żel przeciw dyskomfortowi intymnemu i podrażnieniom

Skontaktuj się z lekarzem

Jeśli nie możesz samodzielnie pozbyć sie swędzenia za pomocą produktów kupionch w sklepie, skonsultuj się z lekarzem. Twój lekarz będzie mógł pobrać próbkę z błony śluzowej pochwy. Jeśli swędzenie jest spowodowane przez bakterię, leczenie antybiotykami może być konieczne.

Jeśli jednak swędzenie jest infekcją grzybiczą, zwykle można ją leczyć fungicydem w postaci czopków lub kremów. Jeśli nie uda Ci się samodzielnie wyleczyć swędzenia w ciągu tygodnia, skonsultuj się z lekarzem w celu zbadania, ponieważ swędzenie może być spowodowane chorobą lub czymś innym.

Zapobiegaj swędzeniu, używając odpowiednich produktów

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby zapobiec nawrotom swędzenia, jest unikanie używania perfumowanych produktów w intymnych partiach ciała.

Dlatego nie używaj perfumowanych żeli pod prysznic, talku ani żadnych innych produktów w okolicach genitalii. Myj się łagodnym, przyjaznym dla skóry i nieperfumowanym produktem specjalnie opracowany do mycia okolic intymnych. Oczywiście ważne jest, aby myć się i utrzymywać dobrą higienę, ale nadmierne mycie może zakłócać naturalną równowagę pH pochwy.

Brak równowagi w pochwie często powoduje swędzenie, dlatego należy utrzymywać ten obszar w czystości i zawsze używać odpowiedniego, nieperfumowanego mydła.

Ciasna bielizna z materiału syntetycznego oraz wkładki higieniczne i tampony również mogą być czymś, czego należy unikać (jeśli to możliwe), jeśli wystąpią nawracające ataki świądu pochwy.

Zestaw produktów do higieny intymnej
3 produkty do higieny intymnej zapobiegające wysuszaniu, zapachowi, swędzeniu i innym dyskomfortom intymnym
+15.000 recenzji
Cena regularna 159,99 zl
Cena promocyjna 159,99 zl Cena regularna 199,99 zl
Zestaw produktów do higieny intymnej - 3 produkty do higieny intymnej zapobiegające wysuszaniu, zapachowi, swędzeniu i innym dyskomfortom intymnym

Dlaczego moje narządy płciowe swędzą?

Większość kobiet w pewnym momencie doświadczyła swędzenia na genitaliach. Jest to irytujące i nieprzyjemne, ale na szczęście zwykle można to wyleczyć.

Swędzenie narządów płciowych może mieć wiele różnych przyczyn, ale objawy są zazwyczaj takie same: zaczerwieniona i podrażniona skóra. Odczucie może rozwinąć się z lekkiego swędzenia do absolutnie przerażającego swędzenia, które utrudnia skupienie się na czymkolwiek innym.

Ponadto, podczas stosunku seksualnego może wystąpić ból lub pieczenie z powodu podrażnionej skóry.

Większość kobiet wie, że infekcje grzybicze podbrzusza powodują swędzenie, dlatego większość ludzi spodziewa się, że swędzenie pochwy jest również spowodowane grzybem. Jest to prawdą w wielu przypadkach, ale mogą istnieć inne przyczyny świądu pochwy, które wymagają innego rodzaju leczenia.

Najczęstsze przyczyny swędzenia pochwy:

Grzybicze infekcje wywołane przez grzyby Candida albicans nazywane są grzybami Candida. Otwór pochwy zaczerwieni się i pojawi się stan zapalny, może również pojawić się nieprzyjemnie pachnąca wydzielina. Im bardziej dotykasz tego obszaru, tym gorszy się staje, a swędzący obszar może stać się obolały i bolesny w całym podbrzuszu.

Bakterie i grzyby występują naturalnie w pochwie, podobnie jak w pozostałej części ciała. Ale zwykle ich poziom jest obniżany przez naturalne bakterie w pochwie, które tworzą kwaśne środowisko, w którym grzyby nie mogą się rozwijać.

Jednak grzyby mogą rosnąć, gdy naturalna równowaga pochwy jest zaburzona, na przykład z powodu nadmiernej higieny intymnej (mycie produktami perfumowanymi), kuracji antybiotykami lub zmian hormonalnych. Cukrzyca, upośledzony układ odpornościowy, stres i stosowanie środków antykoncepcyjnych mogą również w niektórych przypadkach zmienić równowagę między grzybami i bakteriami, powodując w ten sposób swędzenie pochwy.

Bakteryjne zapalenie pochwy, zwane również zaburzeniem równowagi bakteryjnej, jest infekcją bakteryjną spowodowaną nadprodukcją normalnych organizmów i bakterii, które dobrze się rozwijają w pochwie. Pochwa napina się i może pojawić się śmierdząca wydzielina. Najczęstszą bakterią jest Gardnerella vaginalis.

Kontaktowe zapalenie skóry w pochwie lub w jej okolicy może być spowodowane alergią. Możesz być uczulony na pewne substancje, z którymi miała kontakt Twoja skóra. Na przykład mogłeś użyć perfumowanego sprayu do ciała lub żelu pod prysznic, którego używałeś w okolicach genitalii. Lub może to być nowy detergent, którego Twoja skóra nie toleruje.

Dlatego należy całkowicie unikać używania perfumowanych produktów w okolicach intymnych, w tym perfumowanego papieru toaletowego, sprayu do ciała i perfumowanych tamponów. Możesz także przełączyć się na detergent, szczególnie dla skóry wrażliwej i skłonnej do alergii.

Suchość pochwy. Suchość pochwy może powodować podrażnienie skóry i swędzenie. Suchość pochwy obserwuje się zwłaszcza u kobiet w okresie menopauzy, gdzie zmiany hormonalne powodują wysychanie błony śluzowej. Ten objaw najlepiej rozwiązać za pomocą wewnętrznego kremu nawilżającego pochwę.

Niektóre choroby przenoszone drogą płciową mogą powodować swędzenie pochwy. Obejmuje to opryszczkę, chlamydie i brodawki narządów płciowych (kłykciny). Choroby przenoszone drogą płciową powinien leczyć lekarz, po leczeniu świąd ustąpi.


Swędzenie pochwy po stosunku

Niektóre kobiety odczuwają nagłe swędzenie po stosunku. Może to być spowodowane kilkoma różnymi problemami. Suchość pochwy może powodować swędzenie lub ból pochwy po stosunku. Jeśli masz infekcję grzybiczą, możesz również zauważyć, że swędzenie nasila się po stosunku.

Plemniki mogą czasami wywoływać reakcję alergiczną w postaci swędzenia. Przyczyną świądu może być również choroba przenoszona drogą płciową. Jeśli wystąpią objawy, takie jak: swędzenie, kłucie lub cokolwiek innego, i stwierdzisz, że środki niemedyczne są nieskuteczne, skonsultuj się z lekarzem.

Może to być choroba przenoszona drogą płciową i dlatego należy ją leczyć w inny sposób. Ważne jest, abyś była leczona, aby nie zarażać innych.

Jeśli masz problemy ze swędzeniem po stosunku, zalecamy stosowanie Intimate Glide od Australian Bodycare. Używając tego lubrykantu podczas stosunku płciowego, złagodzisz swędzenie i podrażnienie, które zwykle odczuwasz po nim.


Swędzenie podczas ciąży

Ciało podczas ciąży przechodzi wiele zmian, które mogą prowadzić do świądu pochwy. Swędzenie podbrzusza i pochwy może być jedną ze zmian, których doświadczasz. W większości przypadków jest to spowodowane innym niż zwykle śluzem pochwy, który pojawił się w wyniku zmian hormonalnych zachodzących w organizmie podczas ciąży.

Infekcje grzybicze są nieszkodliwe dla kobiet w ciąży, ale należy je wyleczyć przed porodem. Możesz leczyć się fungicydem, ale jeśli nie zadziała on w ciągu tygodnia, powinnaś zostać zbadana przez lekarza, który pomoże znaleźć leczenie, które może wyleczyć swędzenie.

Zestaw produktów do higieny intymnej
3 produkty do higieny intymnej zapobiegające wysuszaniu, zapachowi, swędzeniu i innym dyskomfortom intymnym
+15.000 recenzji
Cena regularna 159,99 zl
Cena promocyjna 159,99 zl Cena regularna 199,99 zl
Zestaw produktów do higieny intymnej - 3 produkty do higieny intymnej zapobiegające wysuszaniu, zapachowi, swędzeniu i innym dyskomfortom intymnym

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie