Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Wrastające włoski - co to jest?

Wrastające włoski to włoski, które rosną do wewnątrz, ponieważ nie mogą wniknąć ze skóry lub są ponownie wciskane w skórę. Wrastające włosy mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele i twarzy, gdzie znajdują się włosy. Wrastające włosy mogą wystąpić zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

Problem pojawia się zwłaszcza po goleniu, dlatego mężczyźni najczęściej borykają się z wrastającymi włoskami na twarzy i szyi, a kobiety szczególnie podczas golenia nóg, pach i okolic intymnych.

Jednak wrastanie włosków może również wiązać się z tarciem lub uciskiem, na przykład jeśli nosisz bardzo obcisłą odzież. Mogą to być obcisłe dżinsy lub elastyczny brzeg pary nylonowych pończoch. Ponadto uważa się, że osoby z kręconymi włosami i mężczyźni z dużą ilością owłosienia na ciele mają większą skłonność do wrastania włosów.

Wrastające włosy nie są niebezpieczne, ale nie wyglądają ładnie. Wrastający włos zaczyna się jako guzek na skórze, który może powodować zaczerwienienie, pieczenie i swędzenie. Często przypomina pryszcz i może być z nim mylony. Jest to denerwujące, zwłaszcza gdy występuje w widocznych miejscach.

W rzeczywistości nieleczone wrastające włosy mogą również przekształcić się w zakażony stan zapalny i bolesny pryszcz lub ropień skóry. Dlatego istnieje wiele dobrych powodów, aby upewnić się, że leczysz wrastające włosy - i zrobić wszystko, aby przede wszystkim zapobiec ich wystąpieniu.


Jakie są przyczyny wrastania włosków?

Kiedy w mieszku włosowym powstają nowe włosy, zwykle rosną i wnikają w skórę. Ale jeśli coś blokuje wzrost włosów prosto w górę, zamiast tego wyrosną one na boki pod skórą, stając się wrastającymi włosami. Mogą to być na przykład martwe komórki skóry, które uniemożliwiają wzrost włosów przez skórę.

Wrastanie włosów może również wystąpić, gdy czubek dorosłego włosa zostanie wciśnięty z powrotem w skórę lub do mieszka włosowego, z którego wyszedł. Dzieje się tak na przykład od ucisku obcisłej odzieży lub po goleniu.

Wrastające włoski po goleniu

Golenie jest trudne dla Twojej skóry. Często organizm niestety reaguje na surowe traktowanie pieczeniem, swędzeniem, czerwonymi guzkami, oparzeniem brzytwą i wrastającymi włoskami.

Golenie to najczęstsza przyczyna wrastania włosów. Wrastające włosy mogą pojawić się wszędzie tam, gdzie się golisz- na twarzy i nogach, pod pachami, na plecach, w okolicach intymnych i na całym ciele.

Objawy mogą wyglądać podobnie, ale wrastające włosy i guzki po goleniu z czerwonymi pąkami nie są takie same, a przyczyny nie są takie same.

PRZECZYTAJ TEŻSposób na guzki po goleniu

Guzki po goleniu występują, gdy w mieszku włosowym dochodzi do infekcji bakteryjnej i następującego po niej zapalenia. Czerwone pączki, które są widoczną oznaką guzków po goleniu, mogą przekształcić się w pryszcze lub pęcherze wypełnione zapaloną ropą. Te ropne guzy są również nazywane czyrakami. W najgorszym przypadku mogą przekształcić się w prawdziwe czyraki. Zazwyczaj to bakterie gronkowca lub paciorkowca wywołują stan zapalny.

Jednak, jak wspomniano powyżej, przyczyną wrastania włosków jest po prostu to, że włosy rosną pod skórą, ponieważ są ponownie wciskane. Objawy wrastania włosów mogą być takie same, jak guzki po goleniu: czerwony pąk, który jest podrażniony, szczypiący i swędzący. A pączek może później przekształcić się w stan zapalny lub ropień.

Wrastające włosy z powodu ciasnej odzieży

Kiedy czubek włosa dorosłego jest wciskany z powrotem w skórę lub do mieszka włosowego, z którego wyszedł, może to być spowodowane uciskiem obcisłej odzieży. Mogą to być obcisłe dżinsy lub gumka pary nylonowych skarpet, które nieustannie naciskają na skórę, zapobiegając w ten sposób swobodnemu wzrostowi włosów.

Problem wrastających włosów pojawia się zwłaszcza po goleniu - obcisła odzież tylko zwiększy ryzyko wrastania włosków. Dlatego pierwszego dnia po goleniu lub depilacji woskiem należy unikać obcisłych dżinsów lub obcisłej elastycznej bielizny i skarpetek.

Wrastające włosy, które nie odrastają

Wrastanie włosów może wystąpić, ponieważ są one zablokowane, więc nigdy nie sięgają powierzchni skóry. Kiedy włosy zostaną „uwięzione” pod powierzchnią skóry, będą rosnąć dalej pod skórą, tworząc stan zapalny.

Zjawisko to - gdy podczas golenia nie można usunąć wrośniętego włos - może wystąpić wszędzie, ale jest szczególnie częste u mężczyzn z gęstymi włosami między pośladkami. Wrastające włosy tworzą wypełnioną płynem jamę (cystę). Kiedy cysta zostaje zakażona bakteriami, powstaje czerwony i bolesny ropień. Nazywana jest włoskowatą torbielą i jest ona widoczna między pośladkami a odbytnicą. Chirurgiczne usunięcie takiej torbieli może być konieczne.

Zestaw produktów do golenia intymnego
3 produkty przeciw wrastającym włoskom, podrażnieniom i czerwonym krostkom po goleniu intymnym
+15.000 recenzji
Cena regularna 149,99 zl
Cena promocyjna 149,99 zl Cena regularna 179,99 zl
Zestaw produktów do golenia intymnego - 3 produkty przeciw wrastającym włoskom, podrażnieniom i czerwonym krostkom po goleniu intymnym

Jak leczyć wrastające włoski

Najlepszym sposobem leczenia wrastających włosów jest zapobieganie ich powstawaniu. Ale jeśli masz już wrastające włoski, na szczęście jest kilka dobrych sposobów na ich leczenie, więc się go pozbędziesz.

Oto jak usunąć wrastające włosy:

Krok 1. Rozpocznij od delikatnego złuszczania miejsca, w którym znajdują się wrastające włosy. Peeling usuwa łój, tłuszcz, brud, martwe komórki naskórka i inne rzeczy, które mogą powodować zatkanie skóry. Możesz użyć kremu złuszczającego i ewentualnie uzupełnić go rękawicą do szorowania. Jednym z produktów, który jest odpowiedni do zwalczania wrastających włosów za pomocą składników antybakteryjnych, jest Body Scrub od Australian Bodycare. Peeling do ciała usuwa martwy naskórek oraz zapobiega wrastaniu włosków.

Peeling do ciała dla skóry trądzikowej
Głęboko oczyszczający peeling z 100% naturalnym olejkiem z drzewa herbacianego, przeciw zaskórnikom i rozszerzonym porom
+15.000 recenzji
Cena regularna 74,99 zl
Cena promocyjna 74,99 zl Cena regularna
Peeling do ciała dla skóry trądzikowej - Głęboko oczyszczający peeling z 100% naturalnym olejkiem z drzewa herbacianego, przeciw zaskórnikom i rozszerzonym porom

Krok 2. Namocz i ogrzej skórę ciepłym i wilgotnym ręcznikiem dociśniętym w miejscu wrastania włosa. Na przykład możesz użyć flaneli wypłukanej w ciepłej wodzie, a następnie skręconej. Możesz również zmiękczyć skórę, biorąc ciepłą kąpiel.

Krok 3. Delikatnie usuń włosy za pomocą sterylnej pęsety lub igły. Gdy skóra jest zmiękczona i ciepła, włosy powinny wydostać się na powierzchnię i być bardziej widoczne. Nie "kop" w poszukiwaniu włosów, ponieważ ryzykujesz tym uszkodzenie skóry.

Krok 4. Umyj obszar, w którym są wrastające włosy za pomocą body wash.

Żel pod prysznic z olejkiem z drzewa herbacianego
Żel pod prysznic do codziennej pielęgnacji skóry trądzikowej
+15.000 recenzji
Cena regularna Od 54,99 zl
Cena promocyjna Od 54,99 zl Cena regularna
Żel pod prysznic z olejkiem z drzewa herbacianego - Żel pod prysznic do codziennej pielęgnacji skóry trądzikowej

Krok 5. Pamiętaj o regularnym złuszczaniu skóry w celu usunięcia sebum, tłuszczu, brudu i martwych komórek naskórka, minimalizując w ten sposób ryzyko nowych wrastających włosków. Przy każdym goleniu używaj również dobrego mleczka do ciałabalsamu po goleniu lub sprayu przy każdym goleniu.

Przeciwdziała podrażnieniom skóry i wrastaniu włosków. Istnieją różne produkty przeciwdziałające wrastaniu włosków. Wybierz produkt, który koi skórę. Na przykład olejek z drzewa herbacianego i aloes przeciwdziałają bakteriom i swędzeniu.

Balsam po goleniu przeciw wrastającym włosom
Balsam odżywczy przeciw wysypce po goleniu i zaczerwienieniu skóry
+15.000 recenzji
Cena regularna 69,99 zl
Cena promocyjna 69,99 zl Cena regularna
Balsam po goleniu przeciw wrastającym włosom - Balsam odżywczy przeciw wysypce po goleniu i zaczerwienieniu skóry

Alternatywne sposoby leczenia wrastających włosków

Oprócz złuszczania, podgrzewania i mokrych ręczników oraz używania igły lub pęsety istnieją inne domowe sposoby na usuwanie wrastających włosów.

Na przykład kawałek chleba namoczony w ciepłym mleku powinien zmiękczyć skórę, aby łatwo było usunąć wrastające włosy. Trochę soli zmieszanej z gorącą wodą też powinno być skuteczne. Sok z cytryny może być również skutecznym lekarstwem na wrastające włoski. A jeśli wmasujesz w to miejsce trochę kawy, powinna ona na tyle zmiękczyć skórę, że łatwiej będzie usunąć wrastające włosy.

Terapia Laserowa i chirurgia

Jeśli w ogóle nie możesz pozbyć się wrastających włosków, rozwiązaniem może być zabieg laserowy, który trwale usuwa włosy. Dzięki zabiegowi laserowemu możesz trwale usunąć zarówno wrastające włosy, jak i wszystkie pozostałe w okolicy, dzięki czemu w przyszłości nie będziesz musiał myśleć o goleniu czy innych metodach usuwania owłosienia. W ten sposób możesz w przyszłości uniknąć wrastania włosków.

W najgorszym przypadku konieczne może być chirurgiczne usunięcie wrastających włosów. Jest to rzadkie i zdarza się tylko wtedy, gdy wrastające włosy są w stanie zapalnym i są tak zakażone, że nie można ich usunąć w żaden inny sposób.


Co można zrobić, aby zapobiec wrastającym włoskom?

Wrastające włoski powstają głównie w wyniku golenia. Tak więc rada zapobiegawcza dotyczy tak naprawdę prawidłowego golenia. Jeśli jednak często doświadczasz wrastających włosków, zastanów się, czy problem może wynikać z noszenia bardzo ciasnych ubrań.

Dobre rady dotyczące golenia

Jeśli chodzi o wrastające włoski i golenie, to przede wszystkim należy zadbać o skórę i dokładnie ją pielęgnować przed, po i w trakcie golenia. Wrastające włoski nie pojawiają się tak łatwo na miękkiej i nawilżonej skórze.

Przed goleniem przygotuj skórę do golenia, myjąc ją i oczyszczając ciepłą wodą oraz delikatnym kremem na wrastające włoski, najlepiej zawierającym składniki antybakteryjne. Warto wziąć gorącą kąpiel, ponieważ zmiękcza ona skórę i ułatwia golenie, nie uszkadzając jej.

Gdy skóra jest czysta i sucha, przed rozpoczęciem golenia można nałożyć na nią piankę lub krem ​​do golenia. Dezynfekuje skórę i zmniejsza ryzyko kontuzji. Pamiętaj, aby golić włosy w kierunku, w którym rosną - zmniejsza to ryzyko wrastania włosków. Jeśli musisz golić się pod włos, zrób to bardzo ostrożnie.

Po zakończeniu golenia zmyj ze skóry nadmiar kremu do golenia, zanim nałożysz dobry po goleniu lub balsam do ciała. Wiele osób uwielbia produkty zawierające olejek z drzewa herbacianego lub aloes, o których wiadomo, że działają kojąco na skórę, jednocześnie przeciwdziałając bakteriom.

Warto unikać produktów perfumowanych, ponieważ produkty perfumowane mogą zwiększyć podrażnienia skóry po goleniu. Dostępne są również specjalne produkty przeznaczone specjalnie do zapobiegania i leczenia wrastających włosów.

Podczas golenia ważna jest higiena. Pamiętaj, aby zawsze używać czystej maszynki do golenia, regularnie wymieniać ją na nowe i czyste oraz nie udostępniać swojej maszynki innym.

Istnieją obszary skóry, które są szczególnie wrażliwe i gdzie skóra jest wyjątkowo cienka. Dotyczy to na przykład linii bikini. Kobiety - i mężczyźni - golący okolice intymne powinni zatem zwrócić szczególną uwagę na to, aby odpowiednio dbać o skórę w tym miejscu, aby zminimalizować ryzyko wrastania włosków.


FAQ o wrastających włoskach

Dlaczego pojawiają się wrastające włoski?

Wrastanie włosów pojawia się, gdy włosy nie rosną swobodnie. Zamiast tego włosy odrosną do wewnątrz. Może to być spowodowane tym, że włosy nie mogą wnikać w powierzchnię skóry i zamiast tego nadal rosną na boki pod skórą. Może to być również spowodowane tym, że włosy są zmuszone do wrastania z powrotem w skórę lub do mieszków włosowych, z których pochodzą. Przyczyną może być między innymi golenie lub ciasne ubranie.


Jaka jest różnica między wrastającymi włosami a guzkami po goleniu?

Wrastanie włosa pojawia się, gdy włos wrasta do wewnątrz. Może powodować stan zapalny skóry. Z drugiej strony guzki po goleniu pojawiają się z powodu infekcji bakteryjnej, a następnie zapalenia mieszków włosowych w wyniku golenia. Przyczyny są różne, ale objawy są bardzo podobne.


Jak pozbyć się wrastających włosów?

Złuszczanie jest ważnym środkiem do usuwania wrastających włosów. Złuszczanie skóry usuwa łój, tłuszcz, brud i martwe komórki naskórka, które mogą zatykać skórę. Po złuszczaniu upewnij się, że skóra jest miękka i ciepła, zanim delikatnie spróbujesz usunąć wrastające włosy sterylną igłą lub pęsetą. Pamiętaj o późniejszym umyciu i nawilżeniu skóry produktami o właściwościach dezynfekujących i antybakteryjnych.


Czy kobiety mogą mieć wrastające włoski?

Włoski mogą wrastać zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Wrastające włosy mogą pojawić się wszędzie tam, gdzie są włosy - i wszędzie tam, gdzie je golisz. Ponadto wrastające włosy mogą również wystąpić z powodu nacisku na skórę przez ciasną odzież.


Czy można doświadczyć wrastających włosków w dowolnym miejscu na ciele?

Wrastające włoski mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, gdzie znajdują się włosy. Często wrastające włoski pojawiają się w miejscu golenia. Dlatego u mężczyzn najczęściej będzie się to dziać na twarzy i szyi, podczas gdy u kobiet częściej na nogach, pod pachami i wokół bikini.


Jak uniknąć wrastania włosków?

Najlepszym sposobem uniknięcia wrastania włosów jest - oprócz zaprzestania golenia - częste złuszczanie skóry, na przykład kilka razy w tygodniu. Ponadto ważne jest, aby podczas golenia dobrze dbać o skórę. Po goleniu ważne jest, aby skóra była miękka i nawilżona dobrym balsamem do ciała lub kremem po goleniu.

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie