Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Czym jest wydzielina z pochwy?

Wydzielina to płyn pochodzący z pochwy, który często zawiera również martwe komórki szyjki macicy. Płyn ten nieustannie przepływa przez pochwę i dlatego codziennie obserwujesz u siebie pewien poziom wydzieliny.

To wydzielina, która pomaga utrzymać wilgotność i zdrowie pochwy. Płyn ten tworzy się w błonach śluzowych zdrowej pochwy i ma zwykle przezroczysty lub mleczny kolor.

Wydzielina zawiera bakterie kwasu mlekowego, dlatego ma na ogół niskie pH 3,8-4,2 w skali kwasowo-zasadowej. To bakterie kwasu mlekowego utrzymują kwaśne warunki w pochwie.

Wraz z bakteriami kwasu mlekowego wydzielina składa się również z innych mikroorganizmów, które pomagają chronić Cię przed zapaleniem pochwy. Kwaśne środowisko hamuje rozwój bakterii chorobotwórczych (zakaźnych).

Zestaw produktów do higieny intymnej
3 produkty do higieny intymnej zapobiegające wysuszaniu, zapachowi, swędzeniu i innym dyskomfortom intymnym
+15.000 recenzji
Cena regularna 159,99 zl
Cena promocyjna 159,99 zl Cena regularna 199,99 zl
Zestaw produktów do higieny intymnej - 3 produkty do higieny intymnej zapobiegające wysuszaniu, zapachowi, swędzeniu i innym dyskomfortom intymnym

Czy wszystkie kobiety mają wydzielinę, i czy to normalne, mieć wydzielinę codziennie?

Kobiety w każdym wieku mają wydzielinę - to całkowicie normalne. U większości kobiet wydzielina rozpoczyna się na kilka lat przed okresem dojrzewania i występuje przez całe życie, aż do kilku lat po menopauzie.

Jednak ilość wydzielanego płynu może się różnić w zależności od osoby. U niektórych kobiet jest to tylko niewielka ilość płynu, podczas gdy u innych może to być duża, i to może stanowić problem.

Niektóre kobiety czują, że muszą codziennie nosić podpaski, ponieważ ich bielizna jest stale mokra od wydzieliny pochwowej. Dotyczy to nawet jednej piątej kobiet w wieku rozrodczym.

Występowanie wydzieliny u kobiet jest normalne, ale trudno jest dokładnie określić, jaka jej ilość jest normalna - właśnie dlatego, że różni się ona w zależności od osoby.

Tak jak wydzielina jest czymś normalnym dla wszystkich kobiet, tak samo jest całkiem normalne, że pojawia się ona każdego dnia. Jednak ilość wydzieliny może się również zmieniać z dnia na dzień. Jednego dnia możesz odczuć dużo wilgoci, następnego może się okazać, że będzie jej bardzo mało.

Wszystko zależy od tego, na jakim etapie cyklu miesiączkowego się znajdujesz.

Na przykład, możesz doświadczyć zwiększonego wydzielania płynu w okresie owulacji, ponieważ jest to sposób, w jaki Twój organizm może śledzić drogę komórek nasiennych do jajników.

W skrócie: wszystkie kobiety mają pewną ilość wydzieliny.


Dlaczego u kobiet występuje wydzielina?

Uwalnianie płynów to sposób na ochronę organizmu. Wydzielina jest naturalnym sposobem samooczyszczenia się kobiecego ustroju. Dlatego wydzielina jest częścią mechanizmu obronnego pochwy i szyjki macicy.

Mikroorganizmy i bakterie kwasu mlekowego żyjące w pochwie zachowują się niczym żołnierze, którzy zapobiegają przedostawaniu się szkodliwych bakterii do jajowodu, jajników i macicy.

Dlatego wydzielina jest bardzo ważną częścią dobrze funkcjonującego organizmu. Wydzielina utrzymuje Cię w czystości i bez szkodliwych bakterii, które mogą atakować i infekować błony śluzowe pochwy. Ale chociaż „żołnierze” strzegą i chronią twoją pochwę przed bakteriami, istnieje wiele powodów, dla których mogą oni Cie zawieść, a szkodliwe bakterie przetrwają.

Może to doprowadzić do infekcji pochwy.


Powody odczuwalnych zmian wydzieliny

Nie możemy określić, jaka jest normalna ilość wydzieliny dla kobiety, ponieważ różni się ona w zależności od osoby. Dlatego musisz uważnie monitorować wszelkie zmiany w ilości wydzieliny, aby stwierdzić, czy coś jest nie tak. Mogą wystąpić zmiany w ilości wydzieliny i jej teksturze, może też zmienić się jej kolor. Normalna wydzielina ma przezroczysty lub biały kolor, który zmienia się - od konsystencji wody do bardziej śluzowatej i lepkiej.

Dlatego powinnaś obserwować swoją wydzielinę, aby natychmiast zauważyć, jeśli wystąpią jakiekolwiek nagłe zmiany. Te zmiany mogą być sygnałem od Twojego ciała, że coś jest nie tak. Poniżej znajduje się przegląd różnych, potencjalnych przyczyn zmiany wyglądu wydzieliny.


Dlaczego moja wydzielina jest brązowa i co ona oznacza ?

Może być wiele powodów, dla których wydzielina na bieliźnie nagle zmienia kolor na brązowy. Brązowy kolor występuje zwykle, gdy wydzielina zawiera niewielką ilość krwi. Jest to całkiem normalne pod koniec miesiączki, na przykład, kiedy pochwa wypłukuje ostatnią ilość krwi, aby mogła powrócić do „normalnego” stanu.

Jeśli jednak wystąpią brązowe upławy, które nie pojawią się w dalszym ciągu Twojego cyklu miesiączkowego, w wielu przypadkach może to oznaczać, że jesteś w ciąży. Brązowa wydzielina często występuje w związku z krwawieniem ciążowym.

Krwawienie i wynikające z niego brązowawe wydzieliny są normalne dla wielu kobiet we wczesnych stadiach ciąży. Jeżeli jednak krwawienie nie ustąpi, a brązowa wydzielina nasili się w 37 tygodniu ciąży, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ może to wskazywać na różne powikłania.

Jeśli doświadczasz brązowej wydzieliny i niedawno doszło do stosunku seksualnego bez zabezpieczenia, często dobrym pomysłem jest wykonanie testu ciążowego. Z drugiej strony, jeśli nie jesteś w ciąży, powinnaś skonsultować się z lekarzem. Brązowa wydzielina może być objawem ukrytych chorób, takich jak rak jajnika lub szyjki macicy. Nie zawsze jest to oznaka raka, ale aby wykluczyć taką możliwość, skonsultuj się z lekarzem.


Czemu moja wydzielina brzydko pachnie?

Możesz również doświadczyć zmian w zapachu wydzieliny, którym często towarzyszą zmiany koloru i tekstury. Jest jednak całkiem normalne, że wydzielina z pochwy ma łagodny, kwaśny zapach. Ale jeśli zapach staje się ostrzejszy, może to być spowodowane infekcją pochwy. Dlatego nie musisz się martwić, jeśli wydzielina ma delikatny zapach, ponieważ jest to spowodowane kwaśnymi warunkami w pochwie. Ale silniejsze zapachy, które stają się coraz bardziej cierpkie, mogą być oznaką problemu z pochwą- powinnaś sprawdzić to u lekarza.

Zestaw produktów do higieny intymnej
3 produkty do higieny intymnej zapobiegające wysuszaniu, zapachowi, swędzeniu i innym dyskomfortom intymnym
+15.000 recenzji
Cena regularna 159,99 zl
Cena promocyjna 159,99 zl Cena regularna 199,99 zl
Zestaw produktów do higieny intymnej - 3 produkty do higieny intymnej zapobiegające wysuszaniu, zapachowi, swędzeniu i innym dyskomfortom intymnym

Jaka infekcja lub bakteria może zmienić wydzielinę?

Istnieje wiele powodów, z powodu których zmienia się wydzielina. Czasami przyczyny są całkiem nieszkodliwe, podczas gdy innym razem zmiana może wskazywać na poważniejszy stan. Dlatego, ponownie, ważne jest aby uważnie monitorować wszelkie zmiany w wydzielinie i inne objawy, które mogą pojawić się z upływem czasu.

Bakteryjne zapalenie pochwy

Brak równowagi między naturalnymi bakteriami i mikroorganizmami w pochwie może powodować wzrost ilości wydzieliny oraz zmianę jej konsystencji, zapachu i koloru. Bakteryjne zapalenie pochwy powoduje zachwianie równowagi w pochwie, charakteryzujące się nieprzyjemną, szarą wydzieliną i ostrym zapachem. Zapach jest określany jako „rybi” i zwykle staje się bardziej intensywny po stosunku seksualnym.

Kiedy zapach wzmaga się po stosunku, jest to zwykle spowodowane mieszaniem się kwaśnej wydzieliny z nasieniem. W przypadku bakteryjnego zapalenia pochwy poziom bakterii kwasu mlekowego i mikroorganizmów jest zmniejszony, więc niektóre bakterie mogą się namnażać bardziej niż inne. Często jest to bakteria „Gardnerella vaginalis”, która namnaża się najbardziej w tych stanach, powodując zaburzenia równowagi w pochwie.

Seks bez zabezpieczenia, w którym to nasienie przyczynia się do zachwiania równowagi naturalnych kwasów, może być przyczyną bakteryjnego zapalenia pochwy. Problem może być również spowodowany przez zmiany hormonalne. Ten nieprzyjemny stan jest ogólnie dobrze znany i ponad 1/3 wszystkich kobiet go kiedyś doświadczyła, chociaż częściej dotyka starsze kobiety.

Infekcje grzybicze pochwy

Infekcje grzybicze i drożdżakowe to kolejna, częsta, przyczyna zmian w wydzielinie. W tych przypadkach wydzielina jest zazwyczaj biała, ziarnista i grudkowata - prawie jak twarożek. W zdecydowanej większości przypadków grzybicy przyczyną infekcji jest „Candida albicans”, która powoduje zmianę równowagi bakteryjnej pochwy. Drożdże rosną naturalnie na błonach śluzowych pochwy, obok mikroorganizmów i bakterii kwasu mlekowego. Kiedy naturalny poziom bakterii zostaje naruszony, stwarza to idealne warunki do wzrostu i namnażania się grzybów drożdżowych.

Infekcje drożdżakowe są bardzo częste u kobiet w każdym wieku - ale to nie sprawia, że są mniej niekomfortowe. Podobnie jak w przypadku bakteryjnego zapalenia pochwy, naturalna równowaga bakteryjna może się zmienić, jeśli nasienie wejdzie w kontakt z kwaśną wydzieliną. W takim przypadku poziom bakterii kwasu mlekowego w pochwie może się zmniejszyć. Daje to grzybom więcej miejsca do namnażania.

Jednak uciążliwe problemy z wydzieliną mogą wystąpić również w związku z ciążą, cukrzycą lub leczeniem antybiotykami w niezwiązanych chorobach. Leczenie antybiotykami jest główną przyczyną infekcji grzybiczych pochwy. Antybiotyki zmniejszają poziom przyjaznych bakterii, które zatrzymują naturalnie występujące ilości grzybów w pochwie. Bez obecności tych bakterii, grzyby mogą swobodnie rozmnażać się i rosnąć.

Infekcje grzybicze pochwy mogą również powodować białą, gęstą i grudkowatą wydzielinę, której towarzyszy swędzenie i pieczenie podczas oddawania moczu i w czasie stosunku. Jeśli chodzi o seks, istnieje szansa, że jako kobieta możesz zarazić swojego partnera infekcją grzybiczą w czasie stosunku, chociaż jest to bardzo rzadkie. Ale z drugiej strony, mężczyzna nie może cię zarazić. Z tego powodu infekcje grzybicze nie są uważane za chorobę przenoszoną drogą płciową.

Chlamydia

Chlamydia jest jedną z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową; jest to infekcja bakteryjna genitaliów. Infekcja może wystąpić zarówno w cewce moczowej, odbytnicy, jak i szyjce macicy. Chlamydia może się początkowo objawiać zmniejszoną ilością wydzieliny, co często wiąże się z bolesnością podczas seksu, jak również podczas oddawania moczu. Wiele osób porównuje bolesne objawy chlamydii do uczucia skaleczenia się szkłem. Ponadto, ta infekcja może powodować również ból brzucha.

Jeśli masz zwiększoną ilość wydzieliny i niektóre z innych opisanych objawów, dobrym pomysłem będzie udanie się do lekarza. Jednak w wielu przypadkach chlamydia nie daje żadnych objawów. Dlatego cierpi na nią wiele osób, wcale nie zdając sobie z tego sprawy. Nieleczona chlamydia może w najgorszych przypadkach prowadzić do bezpłodności. Dlatego, jeżeli uprawiasz seks bez zabezpieczenia, powinnaś regularnie badać się obecność chlamydii, abyś mogła ją wyleczyć na czas.

Rzęsistkowica

Jeśli wydzielina nagle zmieni zapach i kolor, może to być również spowodowane rzęsistkowicą, która jest infekcją wywoływaną przez pasożyta Trichomonas vaginalis. Ta infekcja pasożytnicza w pochwie zazwyczaj powoduje śmierdzącą wydzielinę, która staje się żółta; w niektórych przypadkach może być również zielonkawa. Konsystencja wydzieliny jest często pienista.

Pasożyt Trichomonas jest najczęściej przenoszony podczas stosunków płciowych i występuje w wielu częściach świata. Zmianom w wyglądzie wydzieliny może również towarzyszyć swędzenie i podrażnienie pochwy, a także uczucie pieczenia podczas oddawania moczu.


Czy mężczyźni mogą mieć wydzielinę?

Chociaż określenie wydzielina zwykle odnosi się do płynów kobiecych, mężczyźni mogą w rzeczywistości doświadczać wydzielin. Podczas gdy u kobiet wydzielina wypływa z pochwy i jest całkowicie naturalna, wyciek z cewki moczowej u mężczyzn nie jest stanem naturalnym.

Wydzielina z cewki moczowej u mężczyzn może być objawem zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak chlamydia lub rzeżączka. Zakażenie chlamydią może powodować bezbarwną i śluzowatą wydzielinę z cewki moczowej, podczas gdy na rzeżączkę może wskazywać gęstszą, żółtą wydzielinę. Jeśli mężczyzna cierpi na przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego, może w tym wypadku również wystąpić niewielka ilość wydzieliny z cewki moczowej.


Jak leczyć pogarszający się stan wydzieliny?

Zmiany w wydzielinie, w tym jej kolorze, teksturze i objętości, mogą z czasem zanikać. Jeśli jednak wystąpią zmiany w wydzielinie, które utrzymują się przez długi czas bez powrotu do normalnego stanu zdrowia, będzie to wymagało leczenia.

W większości przypadków wystarczy przywrócić naturalną równowagę bakteryjną pochwy za pomocą bakterii kwasu mlekowego. W wielu sytuacjach zmienna wydzielina pojawia się, ponieważ część bakterii kwasu mlekowego w pochwie została „zabita”, a zatem nie mogą one chronić błon śluzowych. Dostępne są różne kuracje- większość z nich można znaleźć w najbliższej aptece lub drogerii. Jeśli leczenie bakteriami kwasu mlekowego nie przyniesie efektów, skonsultuj się z lekarzem w celu zaplanowania dalszego leczenia.

Możesz zrobić wiele, aby zaradzić i zapobiec nienaturalnej wydzielinie. Nigdy nie myj okolic intymnych mydłem; wystarczy czysta, świeża woda. Ale jeśli chcesz mieć wrażenie wyjątkowej czystości i chcesz dodatkowo zadbać o skórę w miejscach wrażliwych, możesz użyć Płynu do Higieny Intymnej od Australian Bodycare. To mydło jest wyjątkowo łagodne i zostało opracowane specjalnie do mycia okolic intymnych. Bakterie są skutecznie i delikatnie zmywane, nie zaburzając równowagi skóry i nie powodując podrażnień.

Ponadto, możesz codziennie delikatnie nawilżać okolice intymne za pomocą Femi daily. Ten produkt zawiera składniki odżywcze, w tym australijski Olejek z Drzewa Herbacianego, który zapobiega poczuciu dyskomfortu narządów płciowych. Delikatnie nakładaj środek wokół warg sromowych - żel zapobiega swędzeniu, podrażnieniom, wysuszeniu i niepożądanym zapachom.

Zestaw produktów do higieny intymnej
3 produkty do higieny intymnej zapobiegające wysuszaniu, zapachowi, swędzeniu i innym dyskomfortom intymnym
+15.000 recenzji
Cena regularna 159,99 zl
Cena promocyjna 159,99 zl Cena regularna 199,99 zl
Zestaw produktów do higieny intymnej - 3 produkty do higieny intymnej zapobiegające wysuszaniu, zapachowi, swędzeniu i innym dyskomfortom intymnym

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie