Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Co to jest zapalenie pęcherza moczowego?

Zapalenie pęcherza moczowego, znane również jako zakażenie dróg moczowych lub choroba miesiąca miodowego, jest zakażeniem dróg moczowych najczęściej występującym u kobiet. W większości przypadków choroba ta jest spowodowana przez bakterie przewodu pokarmowego, które przedostały się do moczu. Powoduje to stan zapalny w pęcherzu moczowym, do którego bakterie dostają się przez cewkę moczową.

Bakterie rozwijają się w moczu o temperaturze ciała i dlatego szybko się namnażają, kiedy dostaną się do pęcherza, powodując w końcu zakażenie błony śluzowej, która staje się czerwona i podrażniona. Cały pęcherz staje się podrażniony i zaczyna się kurczyć, nawet jeśli nie jest pełny.

Zapalenie pęcherza moczowego nie jest chorobą seksualną, ale można się zarazić zapaleniem pęcherza moczowego w wyniku aktywności seksualnej.

Atak zapalenia pęcherza nie jest niebezpieczny, a u większości zdrowych kobiet często ustępuje samoistnie bez leczenia. Jednakże, zapalenie pęcherza moczowego może powodować kłujący ból, a w niektórych przypadkach gorączkę, dlatego też wskazane może być zgłoszenie się do lekarza i poddanie się leczeniu. Lekarz przepisze antybiotyki.


Jakie są objawy zapalenia pęcherza moczowego?

Jeśli sama miałaś zapalenie pęcherza moczowego, prawdopodobnie znasz już te objawy. Pięćdziesiąt procent kobiet jest lub będzie dotkniętych zapaleniem pęcherza moczowego w ciągu swojego życia.

Zwykłe objawy zapalenia pęcherza moczowego:
 • Pieczenie przy oddawaniu moczu
 • Częste parcie na mocz
 • Trudności z całkowitym opróżnieniem pęcherza moczowego
 • Mętny mocz, który może mieć nieprzyjemny zapach
 • Ból brzucha
 • Gorączka i ogólnie złe samopoczucie
 • Krew w moczu

Niekoniecznie musisz mieć wszystkie objawy, jeśli masz zapalenie pęcherza moczowego. Niektórzy ludzie doświadczają wszystkich objawów, podczas gdy inni stwierdzają jedynie, że szczypie ich w czasie oddawania moczu.

Typowe objawy zapalenia pęcherza moczowego to uczucie ciągłej potrzeby oddawania moczu, a także pieczenie i ból podczas oddawania moczu.

Objawy, na które należy zwrócić szczególną uwagę

Jeśli musisz chodzić do toalety częściej niż zwykle, a podczas oddawania moczu odczuwasz ból i kłucie, możesz mieć infekcję dróg moczowych. Jeśli jest to bardzo bolesne, zaleca się wizytę u lekarza. Jednak zapalenie pęcherza moczowego często ustępuje samoistnie. 

Jeśli masz wysoką temperaturę i ból w dolnej części pleców, możesz mieć infekcję miedniczek nerkowych, a wtedy dobrze jest skontaktować się z lekarzem.

Zestaw 3 produktów do pielęgnacji intymnej przy zapaleniu pęcherza moczowego
Produkty do higieny intymnej zmniejszające suchość, szczypanie i podrażnienia
+15.000 recenzji
Cena regularna 159,99 zl
Cena promocyjna 159,99 zl Cena regularna 199,99 zl
Zestaw 3 produktów do pielęgnacji intymnej przy zapaleniu pęcherza moczowego - Produkty do higieny intymnej zmniejszające suchość, szczypanie i podrażnienia

Kto choruje na zapalenie pęcherza moczowego?

Zapalenie pęcherza moczowego najczęściej dotyka kobiet, ale mężczyźni i dzieci mogą tak samo zachorować na zapalenie pęcherza moczowego. Zapalenie pęcherza moczowego jest często odczuwane w różny sposób i dlatego objawy będą różne.

Pięćdziesiąt procent kobiet ma lub będzie miało zapalenie pęcherza moczowego w pewnym momencie swojego życia, ale liczba ta jest znacznie niższa w przypadku mężczyzn i dzieci. Spośród wszystkich kobiet, które przeszły zapalenie pęcherza moczowego, 30-44 % zachoruje na nie ponownie - zazwyczaj w ciągu trzech miesięcy. 

Dlaczego kobiety chorują na zapalenie pęcherza moczowego częściej niż mężczyźni?

Istnieje ku temu bardzo naturalna przyczyna. Po prostu dlatego, że cewka moczowa u kobiet jest bardzo krótka (4-5 centymetrów), a jednocześnie odbyt i cewka moczowa znajdują się znacznie bliżej niż u mężczyzn.


Dlaczego ludzie chorują na zapalenie pęcherza moczowego?

Może być wiele powodów, dla których ludzie dostają zapalenia pęcherza moczowego, ale w zdecydowanej większości przypadków jest to spowodowane przez bakterie żołądkowo-jelitowe w moczu - zazwyczaj Escherichia coli.

Jak wspomniano, istnieje wiele różnych przyczyn zakażeń układu moczowego.

Niektóre typowe przyczyny zapalenia pęcherza moczowego u kobiet:

 • Kiedy pęcherz nie jest opróżniany całkowicie podczas oddawania moczu. Daj sobie dużo czasu, kiedy oddajesz mocz i opróżnij pęcherz tak bardzo, jak to możliwe.
 • Kierunek, w którym się podcierasz. Kobiety mogą uniknąć zapalenia pęcherza moczowego, podcierając się od cewki moczowej w kierunku odbytu.
 • Stosunek płciowy i seks analny (i słaba higiena po nim).
 • Miodowe zapalenie pęcherza moczowego oznacza zakażenie dróg moczowych po częstym uprawianiu seksu.
 • Kamienie w drogach moczowych, które sprzyjają rozwojowi bakterii.
 • Warunki anatomiczne, takie jak outpouching lub ektopowa cewka moczowa, które powodują pozostałości moczu w cewce moczowej.
 • Zmiany hormonalne, takie jak menopauza, powodujące zmniejszenie ilości estrogenu, który w przeciwnym razie utrzymuje błony śluzowe w cewce moczowej i pochwie.
 • Cewnik moczowodowy. Kiedy pacjent ma założony cewnik moczowodowy, bariera pomiędzy skórą a pęcherzem moczowym zostaje przerwana.

Co warto wiedzieć o infekcjach dróg moczowych u kobiet

Ponieważ cewka moczowa u kobiet jest krótsza niż u mężczyzn, kobiety są bardziej narażone na infekcje dróg moczowych. Ponieważ cewka moczowa jest tak krótka, ważne jest, aby zapobiegać zapaleniu pęcherza moczowego i innym infekcjom poprzez staranną higienę.

Zapobiegaj zapaleniu pęcherza moczowego poprzez odpowiednią higienę:

 • Upewnij się, że myjesz się produktami opracowanymi specjalnie do pielęgnacji intymnej. W Australian Bodycare znajdziesz produkty opracowane specjalnie z myślą o higienie intymnej dla kobiet.
 • Idź na siusiu po stosunku - najlepiej w ciągu piętnastu minut od zakończenia stosunku.
 • Czy masz wrażenie, że szykuje się infekcja pęcherza? W takim razie pij dużo wody, ewentualnie sok żurawinowy bez cukru.
 • Idź do toalety, kiedy potrzebujesz, i upewnij się, że opróżniasz pęcherz najlepiej, jak potrafisz.
 • Podmywaj się przed seksem i zmieniaj bieliznę codziennie. Możesz myć się codziennie Intim Wash z Australian Bodycare, który oczyszcza delikatnie, ale skutecznie i utrzymuje wartość pH na właściwym poziomie.
 • Podcieraj się we właściwym kierunku, kiedy byłaś w toalecie. Podcieraj się od cewki moczowej do tyłu.
 • Oczyszczaj swoje ciało wewnętrznie, pijąc dużo wody, tak aby pęcherz został przepłukany, a wszelkie bakterie wypłukane.
 • Unikaj przeciągów i siedzenia na zimnym siedzeniu. Upewnij się, że nosisz ciepłe ubrania na dolnej części ciała. Mówi się, że jesteś bardziej narażona na zapalenie pęcherza moczowego, jeśli twoja pupa i uda są zimne, ale związek ten nie został wiarygodnie udokumentowany.
 • Jeśli uprawiasz seks analny, powinnaś używać prezerwatywy, a w przypadku kontynuacji seksu w innych miejscach niż odbyt - wymienić ją. W ten sposób unikniesz przeniesienia bakterii.

Zestaw 3 produktów do pielęgnacji intymnej przy zapaleniu pęcherza moczowego
Produkty do higieny intymnej zmniejszające suchość, szczypanie i podrażnienia
+15.000 recenzji
Cena regularna 159,99 zl
Cena promocyjna 159,99 zl Cena regularna 199,99 zl
Zestaw 3 produktów do pielęgnacji intymnej przy zapaleniu pęcherza moczowego - Produkty do higieny intymnej zmniejszające suchość, szczypanie i podrażnienia

Czy sok żurawinowy pomaga na zapalenie pęcherza moczowego?

Jeśli kiedykolwiek miałeś zapalenie pęcherza moczowego, prawdopodobnie słyszałeś radę, że możesz leczyć infekcję dróg moczowych sokiem żurawinowym. W rzeczywistości jest to prawda, ale nie zawsze. 

Sok żurawinowy zawiera między innymi antyoksydanty, które mogą pomóc w zapobieganiu osadzania się bakterii na błonie śluzowej. Bardzo ważne jest jednak, aby pić sok żurawinowy bez cukru. Jeśli masz zbyt dużo cukru w moczu, może to zwiększyć rozwój bakterii w pęcherzu.

Niemniej jednak, sok żurawinowy nie jest cudownym lekiem na zapalenie pęcherza moczowego. Działa on tylko z około połową bakterii, które mogą powodować zapalenie pęcherza moczowego, a zatem sok żurawinowy nie działa dla wszystkich.

Poza tym, sok żurawinowy jest uważany bardziej za środek zapobiegawczy niż za rzeczywiste leczenie.

Infekcje dróg moczowych u mężczyzn są rzadkie, ale nie niemożliwe

Chociaż zdecydowana większość osób cierpiących na infekcje dróg moczowych to kobiety, mężczyźni również mogą na nie zachorować.

Kiedy mężczyźni mają infekcje dróg moczowych, dzielą się one na dwie kategorie:

 1. Zakażenie dolnych dróg moczowych, które dotyka pęcherza moczowego i cewki moczowej.
 2. Zakażenie górnych dróg moczowych, które dociera do jamy nerkowej (miedniczki nerkowej) i nerek.

W większości przypadków infekcji dróg moczowych u mężczyzn, bakterie kałowe rozprzestrzeniają się przez cewkę moczową aż do pęcherza moczowego.

Nieskomplikowana infekcja dróg moczowych u mężczyzn nazywana jest zapaleniem pęcherza moczowego i jest bardzo podobna do zapalenia pęcherza moczowego u kobiet.

W przeciwieństwie do tego, złożone zakażenia dróg moczowych u mężczyzn to zapalenie, w którym czynniki w lub poza układem moczowym mogą mieć bardziej długotrwałe i poważniejsze skutki. 

Infekcje dróg moczowych u mężczyzn występują jednak stosunkowo rzadko i nie dotyczą mężczyzn w żadnym szczególnym wieku.

Objawy zakażenia dróg moczowych u mężczyzn:

 • Pieczenie przy oddawaniu moczu
 • Odczuwasz potrzebę częstszego oddawania moczu, a parcie na mocz jest silniejsze
 • Ból powyżej kości łonowej
 • Gorączka i/lub krew w moczu.

Leczenie jest takie samo jak w przypadku kobiet i polega na podawaniu antybiotyków, które zostaną przepisane przez lekarza.

Przyczyny zapalenia pęcherza moczowego u mężczyzn:

 • Powiększona prostata
 • Niepełne opróżnianie pęcherza moczowego
 • Długie przerwy między opróżnianiem pęcherza
 • Picie zbyt małej ilości płynów
 • Zapalenie gruczołu krokowego
 • Kamienie nerkowe lub kamienie pęcherza moczowego
 • Uszkodzenie nerwów w dolnych drogach moczowych
 • Nowotwory prostaty, nerki lub pęcherza moczowego
 • Wady rozwojowe układu moczowego
 • Refluks, czyli cofanie się moczu z pęcherza do moczowodów
 • Zwężenia w cewce moczowej
 • Cewnik moczowy
 • Przetoka
 • Przetoka pęcherza moczowego
 • Choroba lub inne czynniki, które osłabiają układ odpornościowy

Zapalenie pęcherza moczowego u dzieci

Infekcja dróg moczowych (zapalenie pęcherza moczowego) u dzieci oznacza zakażenie cewki moczowej, pęcherza moczowego, a w niektórych przypadkach także moczowodów i nerek. Objawy zapalenia pęcherza moczowego różnią się znacznie w zależności od wieku dziecka.

U małych dzieci objawami będą często gorączka, drażliwość, brak zdolności do rozwoju, wymioty i/lub utrata wagi.

Podczas gdy objawy u starszych dzieci będą ból przy oddawaniu moczu, częste oddawanie moczu, nudności, wymioty, bóle brzucha i / lub gorączka. 

Diagnozowanie objawów u dzieci może być trudne

To może być trudne do zdiagnozowania dziecka z zapaleniem pęcherza moczowego wyłącznie na podstawie objawów. Zazwyczaj konieczne będzie pobranie próbki moczu, a w niektórych przypadkach próbki krwi.

Diagnoza i leczenie będą się różnić w zależności od tego, czy jest to zakażenie górnych czy dolnych dróg moczowych. W przypadku zapalenia miedniczek nerkowych wykonuje się badanie ultrasonograficzne lub rentgenowskie, ewentualnie badanie izotopowe, które wykonuje się podczas oddawania moczu.

Ma to na celu sprawdzenie, czy infekcja nie jest spowodowana wadami wrodzonymi, które mogą powodować, że dziecko jest bardziej podatne na infekcje dróg moczowych.


Zapalenie pęcherza moczowego w czasie ciąży jest bardzo częste

Zapalenie pęcherza moczowego lub zakażenie dróg moczowych podczas ciąży jest bardzo powszechne. Więcej kobiet w ciąży ma infekcje dróg moczowych niż kobiety, które nie są w ciąży.

Z tego powodu, wszystkie kobiety w ciąży są sprawdzane na obecność bakterii w moczu, nawet jeśli nie mają żadnych objawów. 

Objawy i leczenie infekcji dróg moczowych u kobiet w ciąży są w dużej mierze takie same jak u kobiet nie będących w ciąży. Jeśli jesteś w ciąży, powinnaś zwrócić szczególną uwagę na gorączkę i ból w dole brzucha, które są objawami zapalenia pęcherza moczowego.

Jeśli jesteś w ciąży i coraz częściej odczuwasz fałszywe skurcze porodowe, może to być znak, że masz zapalenie pęcherza moczowego lub zapalenie miedniczki nerkowej, które również powoduje gorączkę i ból w dole brzucha.


Zapobieganie i leczenie zapalenia pęcherza moczowego

Lekarz będzie leczył zapalenie pęcherza moczowego antybiotykami, jeśli jest pewien, że objawy są spowodowane przez bakterie. 

Jednakże, w wielu przypadkach, zapalenie pęcherza moczowego ustępuje samoistnie, jeśli utrzymujesz dobrą higienę i upewniasz się, że pijesz dużo wody.

Zalecamy stosowanie Intim Wash, Femigel i Femi Daily od Australian Bodycare, aby utrzymać dobrą, zdrową higienę okolic intymnych. Właściwa higiena jest skutecznym sposobem zapobiegania schorzeniom takim jak zapalenie pęcherza moczowego.

Dodatkowo możesz uzupełnić obfitą ilość płynów i dobrą higienę środkami przeciwbólowymi dostępnymi bez recepty, takimi jak paracetamol lub ibuprofen. Nie jest to jednak tak skuteczne jak antybiotyki, więc jeśli objawy nie ustąpią, koniecznie udaj się do lekarza. 

Co mogę zrobić sama?

Jeśli masz zapalenie pęcherza moczowego, powinnaś pić dużo wody (bez cukru), zażywać środki przeciwbólowe dostępne bez recepty i dbać o odpowiednią higienę intymną.


Leczenie antybiotykami

Jeśli picie dużej ilości wody nie pomaga, może być konieczne podanie antybiotyków.

W pierwszej kolejności należy skontaktować się z lekarzem. Na wizytę najprawdopodobniej będziesz musiała przynieść próbkę moczu lub oddać ją w gabinecie lekarskim. Lekarz przeanalizuje zawartość białych krwinek, krwi lub azotynów w moczu i będzie mógł natychmiast stwierdzić, czy masz zapalenie pęcherza moczowego.

Często jednak lekarz wysyła mocz do analizy mikrobiologicznej, co ułatwi dobranie odpowiedniego rodzaju antybiotyku.

Jeśli masz zapalenie pęcherza moczowego, lekarz poda Ci antybiotyki lub rozpocznie leczenie sulfonamidami.


FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Dlaczego ludzie chorują na zapalenie pęcherza moczowego?

U kobiet zapalenie pęcherza moczowego jest zazwyczaj spowodowane przez bakterie (często bakterie żołądkowe), które przedostają się przez cewkę moczową do pęcherza moczowego.

Może się to zdarzyć w związku ze stosunkiem płciowym, seksem analnym, podcieraniem się po skorzystaniu z toalety, zmianami hormonalnymi (menopauza) lub niecałkowitym opróżnianiem pęcherza.

Jak jest odczuwalne zapalenie pęcherza moczowego?

Jeśli masz zapalenie pęcherza moczowego, podczas oddawania moczu odczuwasz swędzenie, a potrzeba pójścia do toalety jest silniejsza i częstsza. Jednocześnie, czujesz się tak, jakbyś miał trudności z opróżnieniem pęcherza.

Niektórzy ludzie mają również bóle brzucha, gorączkę i źle się czują.

Co pomaga przeciwko zapaleniu pęcherza moczowego?

Zapalenie pęcherza moczowego możesz leczyć samodzielnie poprzez utrzymywanie właściwej higieny, picie dużej ilości płynów (bez cukru) i przyjmowanie dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych, takich jak paracetamol lub ibuprofen.

Jeśli zapalenie pęcherza moczowego nie ustępuje samoistnie, należy zastosować leczenie antybiotykami, które zostaną przepisane przez lekarza po postawieniu diagnozy.

Jak długo trwa zapalenie pęcherza moczowego?

Z reguły zapalenie pęcherza moczowego ustępuje po kilku dniach. Jednak zawsze warto skontaktować się z lekarzem, który powie Ci, czy musisz brać antybiotyki, czy nie.

Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż kilka dni, może to oznaczać, że infekcja rozprzestrzeniła się na nerki, powodując zapalenie odmiedniczkowe. Jest to jednak bardzo rzadkie.

Jak mogę uniknąć zapalenia pęcherza moczowego?

Przede wszystkim, możesz uniknąć zapalenia pęcherza moczowego dzięki odpowiedniej higienie.

Podmywaj się dobrymi środkami higieny intymnej, sikaj po stosunku, podcieraj się od pochwy w kierunku odbytu, kiedy byłaś w toalecie; używaj prezerwatywy do seksu analnego (i zdejmij ją, jeśli kontynuujesz seks w innych miejscach); nie spiesz się na toalecie, aby twój pęcherz opróżnił się całkowicie.

Czy można wypić zapalenie pęcherza moczowego?

Czasami, ale nie zawsze. W wielu przypadkach możesz wypić zapalenie pęcherza moczowego poprzez picie dużej ilości płynów. Może to zadziałać, ponieważ płyny pomagają wypłukać bakterie z pęcherza. 

W niektórych przypadkach pomaga również picie soku żurawinowego (bez cukru), ale nie jest to skuteczne przeciwko wszystkim rodzajom bakterii. Jednakże, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, jeśli uważasz, że masz zapalenie pęcherza moczowego.

Czy zapalenie pęcherza moczowego jest zakaźne?

Zapalenie pęcherza moczowego nie jest chorobą zakaźną.

Zamiast tego, zapalenie pęcherza moczowego jest spowodowane przez bakterie z jelita lub tuż wokół otworu cewki moczowej, więc nie jest to faktycznie zakaźne. Oznacza to, że nie można zarazić się zapaleniem pęcherza moczowego od uprawiania seksu z partnerem, który je ma.

Zestaw 3 produktów do pielęgnacji intymnej przy zapaleniu pęcherza moczowego
Produkty do higieny intymnej zmniejszające suchość, szczypanie i podrażnienia
+15.000 recenzji
Cena regularna 159,99 zl
Cena promocyjna 159,99 zl Cena regularna 199,99 zl
Zestaw 3 produktów do pielęgnacji intymnej przy zapaleniu pęcherza moczowego - Produkty do higieny intymnej zmniejszające suchość, szczypanie i podrażnienia

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie