Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Czym jest waginoza?

Waginoza to zapalenie pochwy. Pochwa zawiera unikalny system bakterii kwasu mlekowego oraz innych bakterii, grzybów i mikroorganizmów, które współistnieją w zdrowej równowadze. Dopóki masz odpowiedni poziom bakterii, grzybów i innych mikroorganizmów, zachowana jest zdrowa równowaga, a odczuwasz naturalne, ciągłe wydzielanie płynu.

To wydzielanie płynu jest znane jest, jako wydzielina. Bakterie zewnętrzne mogą infekować i niszczyć naturalną wewnętrzną równowagę bakterii, powodując stany zapalne i inne problemy. Waginoza to zapalenie pochwy, które występuje, gdy pochwa jest zakażona bakteriami lub grzybami: zwykle powoduje dyskomfort, podrażnienie i wydzielinę o nieprzyjemnym zapachu.


Czym jest wydzielina?

Czym dokładnie jest wydzielina? Wydzielina to płyn śluzowy połączony z martwymi komórkami naskórka z macicy. Płyn pochodzi z błon śluzowych pochwy i jest wytwarzany jako naturalny sposób jej oczyszczenia.

Dlatego codzienna wydzielina z organizmu jest normalna. Wszystkie kobiety, niezależnie od wieku, do pewnego stopnia doświadczają wydzieliny. Ilość wydzieliny, której doświadcza kobieta, jest bardzo różna i nie ma ostatecznej zasady określającej, jaka jest normalna ilość wydzieliny. Wydzielina ma zwykle śluzowatą konsystencję, która jest biała lub przezroczysta.

Wydzielina, oprócz tego, że jest samooczyszczającym się płynem z pochwy, jest mechanizmem obronnym. Mikroorganizmy pochwy i bakterie kwasu mlekowego tworzą razem obronę, która zapobiega przedostawaniu się obcych bakterii do narządów płciowych i penetracji macicy, szyjki macicy i jajników. Środowisko pochwy jest kwaśne i zwykle mieści się w zakresie 3,8-4,2 w skali pH. Duża ilość bakterii kwasu mlekowego pomaga utrzymać zdrową pochwę, ponieważ kwaśne środowisko jest bardziej odporne na obce i szkodliwe bakterie.


Jak objawia się waginoza?

Objawy zapalenia pochwy mogą być liczne, ponieważ przyczyny mogą być różne. Ale typowe objawy zapalenia pochwy obejmują zmianę wydzieliny, swędzenie, podrażnienie, a czasem łagodne krwawienie z pochwy. Zapalenie pochwy może prowadzić do wielu różnych objawów w okolicy pochwy. W większości przypadków będzie to po prostu niewygodne swędzenie wokół ujścia pochwy (warg sromowych). Drapanie tego swędzenia prowadzi do błędnego koła, ponieważ drapanie warg sromowych nie przeciwdziała swędzeniu.

Zapalenie pochwy może również powodować bolesność podczas seksu, a także ból i nieprzyjemne odczucia w okolicy pochwy. Zapalenie pochwy może powodować zmiany koloru, tekstury i zapachu wydzieliny, bolesne i nieprzyjemne odczucia, a nawet wszystko razem.


Dlaczego masz waginozę

Istnieje kilka przyczyn zapalenia pochwy. W większości przypadków brak równowagi lub infekcja może być przyczyną zapalenia pochwy. Zapalenie pochwy można podzielić na różne typy i na tej podstawie przyczyna zapalenia zależy od typu, który masz. Poniżej znajdziesz najczęstsze przyczyny zapalenia pochwy.

Infekcja drożdżakowa pochwy

Grzybicze zapalenie pochwy jest częstym stanem, który dotyka wiele kobiet. Szacuje się, że nawet 75% wszystkich kobiet przynajmniej raz w życiu doświadczy infekcji drożdżakowej. W większości przypadków, około 80% wszystkich przypadków grzybiczych, ten typ zapalenia jest spowodowany zakażeniem drożdżakowym przez grzyby „Candida Albicans”.

Grzyby drożdżowe żyją naturalnie w błonie śluzowej pochwy wraz z bakteriami kwasu mlekowego, mikroorganizmami i innymi naturalnie występującymi bakteriami w pochwie. Jeśli jednak grzyby mają zapewnione dobre warunki wzrostu w pochwie, będą się za bardzo rozmnażać i powodować infekcję. Głównym objawem jest zwykle zwiększona wydzielina, która jest często gęsta, biała i grudkowata. Ma konsystencję zbliżoną do twarogu. Możesz również odczuwać swędzenie i pieczenie w pochwie.

Infekcje grzybicze zwykle występują po leczeniu penicyliną i antybiotykami. Zabiegi te zabijają bakterie kwasu mlekowego, dzięki którym równowaga pochwy jest stabilna i kwaśna - dzięki temu odporna na bakterie i infekcje. Bez tych bakterii grzyby drożdżakowe mogą się rozmnażać i infekować.

Waginoza bakteryjna

Bakteryjne zapalenie pochwy występuje, gdy masz zaburzenie równowagi w pochwie, podobnie jak infekcja drożdżakowa. Zwykle z pochwy wydobywa się szarawa wydzielina i silny, “rybi” zapach. Jest to spowodowane przerostem bakterii „Gardnerella vaginalis”. Kiedy ta bakteria dominuje w pochwie, Twoje naturalne bakterie kwasu mlekowego nie są w stanie utrzymać naturalnie kwaśnego środowiska, które Cię chroni.

Bakteria rozrasta się, gdy kwaśne pH w pochwie jest zmniejszone, a zamiast tego staje się bardziej neutralne (około 7 w skali pH). Na przykład pH pochwy może być mniej kwaśne, gdy wydzielina miesza się z nasieniem podczas stosunku płciowego. Nasienie jest obojętne, dlatego może zakłócać kwaśne środowisko i powodować dyskomfort intymny.

Rzęsistkowica

Jeśli nagle zauważysz, że wydzielina zmienia kolor na żółty lub zielonkawy, może to być oznaką zakażenia pasożytem Trichomonas. Trichomonas to rodzaj zapalenia pochwy, który może powodować nieprzyjemny zapach wydzieliny, której towarzyszy bolesność i ból w pochwie i wokół niej.

Infekcja pasożytnicza przenoszona jest drogą płciową.

Suchość i podrażnienie pochwy

Inną postacią zapalenia pochwy jest „zanikowe zapalenie pochwy”, które jest zasadniczo suchością pochwy i podrażnieniem z powodu zmniejszonej ilości wydzieliny z pochwy. Szczególnie starsze kobiety odczuwają suchość błon śluzowych pochwy po menopauzie, co zmniejsza poziom wydzieliny. To zmniejszenie wydzieliny zmienia skład bakterii w pochwie, osłabiając mechanizmy obronne, co może zwiększyć podatność na infekcje bakteryjne. Suche i podrażnione błony śluzowe mogą powodować poważne problemy, w tym swędzenie, a nawet kłucie, lub też odczucie pieczenia.

CZYTAJ WIĘCEJ: Łagodzenie suchości błony śluzowej w okresie menopauzy


Skutki uboczne waginozy

Generalnie zapalenie pochwy nie powoduje żadnych większych objawów poza bolesnym, nieprzyjemnym i dokuczliwym podrażnieniem.

Jednak kobiety w ciąży powinny zwracać szczególną uwagę na stany zapalne. Infekcje pasożyta Trichomonas i brak równowagi spowodowany bakteryjnym zapaleniem pochwy mogą prowadzić do przedwczesnych porodów, osłabiając w ten sposób noworodka.


Jak leczyć waginozę

Jeśli masz już zapalenie pochwy, dostępne są zarówno globulki, jak i tabletki z kwasem mlekowym, które mogą pomóc przywrócić mechanizmy obronne pochwy. Możesz je kupić w aptece.

Problemy z podrażnieniami okolic intymnych można również usunąć żelem. Na przykład, Femigel od Australian Bodycare doskonale nadaje się do łagodzenia zewnętrznych objawów. Leczy swędzenie, pieczenie i nieprzyjemne zapachy w okolicach intymnych australijski Olejek z Drzewa Herbacianego przeciwdziała wszelkim bakteriom. Żel ma wyregulowane pH, dzięki czemu pomaga przywrócić naturalne, kwaśne środowisko w okolicach intymnych. W badaniu klinicznym 9 na 10 kobiet doświadczyło dobrych wyników po zastosowaniu żelu.

Najlepszym leczeniem zapalenia pochwy jest, jak w przypadku wszystkich innych schorzeń, zapobieganie. Możesz zminimalizować ryzyko zapalenia pochwy, podejmując następujące kroki zapobiegawcze:

Zapewnij sobie dobrą codzienną higienę intymną za pomocą łagodnego mydła opracowanego do stosowania na genitaliach. Na przykład używaj Intim Wash od Australian Bodycare: delikatnie oczyszcza on obszar z bakterii, jednocześnie utrzymując wilgotność skóry, dzięki czemu nie podrażnia.

Użyj żelu, który pomaga utrzymać naturalną równowagę bakteryjną wokół zewnętrznych narządów płciowych. Femi Daily to żel, który skutecznie przeciwdziała bakteriom, pomagając regulować poziom nawilżenia i utrzymywać harmonię. Żel jest testowany dermatologicznie i jest odpowiedni nawet dla wrażliwej skóry, ponieważ ma dedykowane pH do stosowania w okolicach intymnych.

– W miarę możliwości unikaj noszenia wkładek higienicznych lub podpasek. Niepotrzebne noszenie tych elementów stwarza dobre warunki wzrostu dla obcych bakterii i grzybów.

Femigel przeciw swędzeniu, zapachowi i suchości pochwy
Odżywczy żel przeciw dyskomfortowi intymnemu i podrażnieniom
+15.000 recenzji
Cena regularna Od 64,99 zl
Cena promocyjna Od 64,99 zl Cena regularna
Femigel przeciw swędzeniu, zapachowi i suchości pochwy - Odżywczy żel przeciw dyskomfortowi intymnemu i podrażnieniom

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie