Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Co to jest grzybica skóry głowy?

Grzybica skóry głowy najczęściej występują u dzieci, ale nie zawsze. Infekcje grzybicze skóry głowy są wywoływane przez grzyby skórne (dermatofity). W wielu przypadkach zakażenie pochodzi od zwierzęcia domowego. Jest to choroba skóry, która wymaga leczenia, ponieważ nieleczona infekcja grzybicza może w najgorszych przypadkach prowadzić do utraty włosów i łysienia.

Zestaw produktów do pielęgnacji suchej i podrażnionej skóry głowy i łupieżu
Zestaw produktów do pielęgnacji suchej i podrażnionej skóry głowy i łupieżu
+15.000 recenzji
Cena regularna 149,99 zl
Cena promocyjna 149,99 zl Cena regularna 174,99 zl
Zestaw produktów do pielęgnacji suchej i podrażnionej skóry głowy i łupieżu

Jak wygląda grzybica skóry głowy - i jakie jest jej odczucie?

Grzybicą może zarazić się każdy, bez względu na wiek i płeć. Jednak często dotyka ona dzieci. W wielu przypadkach infekcja może zostać przeniesiona ze zwierzęcia domowego (psa, kota, świnki morskiej, chomika, królika, cielaka lub innego małego zwierzęcia). W takim przypadku ważne jest również leczenie zwierzęcia z powodu zakażenia grzybiczego, w przeciwnym razie istnieje ryzyko ponownego zarażenia.

Ważne jest także, aby leczyć się samodzielnie, ponieważ zakażenie grzybicze może być przenoszone z człowieka na człowieka. Grzybica skóry głowy objawia się czerwonymi, łuszczącymi się plamami na skórze, w miejscach, w których mogły wyłamać się włosy.

Skóra będzie lekko podrażniona i często będzie swędzieć. Węzły chłonne na szyi mogą być obrzęknięte. W niektórych przypadkach na skórze mogą pojawić się zapalne plamy i może powstać wypełniony płynem czyrak, zwany też kerionem.

Grzybica skóry głowy może prowadzić do wypadania włosów

Grzybica skóry głowy często powoduje wypadanie włosów. Bardzo ważne jest szybkie podjęcie leczenia, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się łysienia. Ważne jest także ogólne leczenie grzybicy skóry głowy, ponieważ może ona prowadzić do trwałej utraty włosów, a w konsekwencji do łysienia. Jeśli infekcja grzybicza skóry głowy jest prawidłowo leczona, włosy odrastają w zdecydowanej większości przypadków, ale może upłynąć dużo czasu, zanim wrócą do normalnego stanu.

Zgłoś się do lekarza, aby zbadał objawy

Objawy grzybicy skóry głowy mogą na pierwszy rzut oka przypominać objawy kilku innych chorób, takich jak łuszczyca czy łojotokowe zapalenie skóry. Dlatego ważne jest, aby zgłosić się do lekarza w przypadku wystąpienia łuszczącej się wysypki, swędzenia skóry głowy i ewentualnie wypadania włosów, aby lekarz mógł postawić właściwą diagnozę. Można to zrobić, pobierając próbkę wysypki (zeskrobinę ze skóry).

Jak można leczyć grzybice skóry głowy?

Infekcja grzybicza skóry głowy nie ustąpi samoistnie. Ważne jest, aby poddać się leczeniu, i to szybko, aby utrata włosów nie rozprzestrzeniła się zbytnio.

Grzybicę skóry głowy należy leczyć środkami grzybobójczymi. Może on być podawany w postaci tabletek, płynnego syropu lub kremu grzybobójczego. Jeśli utworzyło się kerion, może być konieczna suplementacja kortyzonem przez pewien czas.

Dodatkowo, infekcję grzybiczą skóry głowy można leczyć szamponem grzybobójczym dla grzybów. Dobrym pomysłem jest połączenie leczenia tabletkami, syropem lub kremem z szamponem - daje to najlepsze efekty.

Następnie warto, aby cała rodzina stosowała szampon antybakteryjny jako środek ostrożności, nawet jeśli nie stwierdzono (jeszcze) zakażenia grzybiczego skóry głowy u innych członków rodziny. Jeśli wybierzesz dobry, łagodny szampon do delikatnej skóry głowy, możesz bezpiecznie stosować go u całej rodziny i przez dłuższy czas.

Naturalne środki zaradcze na problemy skóry głowy

Istnieje wiele naturalnych środków, które podobno działają na swędzenie i podrażnienia skóry głowy, w tym olejek z drzewa herbacianego, czosnek, kurkuma, imbir, korzeń lukrecji i rumianek. 

Możesz przygotować własną mieszankę, ale oczywiście łatwiej jest użyć szamponu, który zawiera właśnie te naturalne składniki, które działają przeciwbakteryjnie. Szampon Hair Clean to łagodny, pielęgnujący szampon, odpowiedni dla całej rodziny. Działa antyseptycznie i antybakteryjnie, może być stosowany zarówno w celu zapobiegania, jak i leczenia problemów skóry głowy.

Ponadto można stosować środki do pielęgnacji skóry głowy, takie jak Scalp Serum firmy Australian Bodycare. Ma ono również działanie antyseptyczne i ogranicza rozwój bakterii i grzybów na skórze głowy. Jednocześnie pielęgnuje i łagodzi skórę głowy.

Duży zestaw do pielęgnacji suchej i podrażnionej skóry głowy
3 produkty przeciw suchej i swędzącej skórze głowy, łupieżowi i przetłuszczającym się włosom
+15.000 recenzji
Cena regularna 214,99 zl
Cena promocyjna 214,99 zl Cena regularna 269,99 zl
Duży zestaw do pielęgnacji suchej i podrażnionej skóry głowy  - 3 produkty przeciw suchej i swędzącej skórze głowy, łupieżowi i przetłuszczającym się włosom

Jak można zapobiec grzybicy skóry głowy?

Grzybica skóry głowy może być przenoszona dalej, więc choćby z tego powodu należy ją leczyć. Dopóki grzybica nie zniknie, najlepiej nie dzielić się z innymi osobami ręcznikami, szczotkami do włosów i tym podobnymi rzeczami. Ogólnie rzecz biorąc, szczotki do włosów, grzebienie, spinki, czapki i wszystko inne, co ma bliski kontakt z włosami i skórą głowy, należy traktować jako rzeczy osobiste i nie dzielić się nimi z innymi. Rzeczy takie jak czapki należy prać w temperaturze co najmniej 60 stopni. Zamrażanie nie ma wpływu na zarodniki grzybów. Dlatego może być konieczne wyrzucenie szczotek do włosów, grzebieni i podobnych przedmiotów, aby uniknąć zakażenia lub ponownego zakażenia.

Jeżeli zakażenie pochodzi od zwierzęcia, należy je wyleczyć. W przeciwnym razie istnieje ryzyko ponownego zakażenia.

Aby zapobiec i uniknąć w przyszłości grzybiczych zakażeń skóry głowy, można stosować szampon na grzybicę skóry głowy, który jest skuteczny w zwalczaniu grzybów i bakterii. Z łatwością znajdziesz łagodny, przyjazny dla skóry szampon, który może być stosowany codziennie przez całą rodzinę, a jednocześnie jest skuteczny w walce z grzybami i bakteriami.

Dlaczego ludzie chorują na grzybice skóry głowy?

Grzyby na skórze głowy zwykle dostają się od zwierząt domowych, które mają grzyby skórne. Grzybica może rozwinąć się także z innych przyczyn.

Ogólnie rzecz biorąc, w naszym otoczeniu znajduje się wiele różnych zarodników grzybów. Jest to zjawisko naturalne, a choroba grzybicza rozwija się dopiero wtedy, gdy zarodniki rozmnożą się na tyle, że będą nam przeszkadzać. W normalnych warunkach nasz organizm potrafi zadbać o to, by naturalne grzyby nie rozprzestrzeniały się zbytnio. Jeśli mimo to do choroby dochodzi, zwykle jest to spowodowane zaburzeniem naturalnego mechanizmu obronnego organizmu. Może się to zdarzyć podczas choroby, gdy odpowiedź immunologiczna jest osłabiona, w związku z leczeniem antybiotykami, ciążą lub menstruacją, albo z powodu zmiany równowagi pH organizmu.

Równowaga w organizmie może również ulec zmianie z powodu stresu lub nieprawidłowej diety, a wtedy zarodniki grzybów mają dobre warunki do rozwoju. Antybiotyki zabijają bakterie, ale oznacza to również, że grzyby w organizmie mają lepsze warunki do rozwoju.

Leczenie antybiotykami lub penicyliną może również prowadzić do grzybiczego zakażenia skóry głowy.

Zestaw produktów do pielęgnacji suchej i podrażnionej skóry głowy i łupieżu
Zestaw produktów do pielęgnacji suchej i podrażnionej skóry głowy i łupieżu
+15.000 recenzji
Cena regularna 149,99 zl
Cena promocyjna 149,99 zl Cena regularna 174,99 zl
Zestaw produktów do pielęgnacji suchej i podrażnionej skóry głowy i łupieżu

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie