Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Czym są zaskórniki - i kto je dostaje?

Zaskórniki to małe czarne lub białe kropki, których większość z nas doświadczyła, głównie na twarzy. Zaskórniki są powodowane przez zatkany gruczoł łojowy, co zwykle następuje w wyniku zwiększonej produkcji łoju - i zwykle jest następstwem zwiększonej produkcji hormonów. Szczególnie w okresie dojrzewania następuje wzrost produkcji hormonów, dlatego też problemy z zaskórnikami mają przede wszystkim osoby młode w okresie dojrzewania (obu płci). Ale u wszystkich dorosłych mogą pojawić się zaskórniki. Jeden lub nawet więcej.


Jak można leczyć zaskórniki?

Zestaw do usuwania zaskórników
5 produktów do usuwania zaskórników na nosie i twarzy
+15.000 recenzji
Cena regularna 249,99 zl
Cena promocyjna 249,99 zl Cena regularna 314,99 zl
Zestaw do usuwania zaskórników - 5 produktów do usuwania zaskórników na nosie i twarzy

Zaskórniki nie mają nic wspólnego z brakiem czystości czy złą higieną. To tylko produkcja hormonów odgrywa rolę w rozwoju zaskórników. Jednak dobra czystość i higiena oraz dobra pielęgnacja skóry to ważne narzędzia, dzięki którym można spróbować pozbyć się zaskórników.

Dokładne i delikatne mycie oraz oczyszczanie skóry to najważniejsza broń w walce z zaskórnikami. Ważne jest, aby codziennie rano i wieczorem usuwać ze skóry nadmiar oleju, zanieczyszczeń i wszelkich makijaży. W serii Face znajdziesz łagodny i przyjazny dla skóry płyn do mycia twarzy i tonik do skóry, który zarówno zapobiega, jak i skutecznie działa na zaskórniki i zanieczyszczoną skórę.

Produkty przeciwzmarszczkowe zawierają Tea Tree olejek, który zwalcza bakterie, jednocześnie odżywiając i chroniąc skórę. W tej samej serii znajduje się również łagodny i nawilżający krem do twarzy. Bardzo ważne jest, abyś po umyciu i oczyszczeniu skóry mydłem przeciwzaskórnikowym pamiętała o jej nawilżeniu. W przeciwnym razie ryzykujesz, że sama skóra zacznie produkować zbyt dużo oleju (sebum).

Nie tylko skóra twarzy wymaga pielęgnacji. W serii kosmetyków Body znajdziesz płyn do mycia ciała, balsam do ciała i krem do ciała. Raz na jakiś czas, może raz w tygodniu, możesz użyć kremu złuszczającego do twarzy i ciała. Uważaj jednak, by nie szorować skóry zbyt mocno i pamiętaj, by po zabiegu użyć dobrego, odżywczego kremu na dzień.

Duży zestaw do twarzy dla cery trądzikowej
5 produktów oczyszczających dla skóry tłustej z wypryskami i zaskórnikami
+15.000 recenzji
Cena regularna 249,99 zl
Cena promocyjna 249,99 zl Cena regularna 314,99 zl
Duży zestaw do twarzy dla cery trądzikowej - 5 produktów oczyszczających dla skóry tłustej z wypryskami i zaskórnikami

Czy można zaskórniki wycisnąć?

Wyciskanie zaskórników jest bardzo kuszące. Białe zaskórniki znajdują się pod skórą, więc nie próbuj ich samodzielnie wyciskać. Powinnaś poszukać pomocy u kosmetyczki lub swojego lekarza, jeśli Ci przeszkadzają. Ogólnie rzecz biorąc, wyciskanie zaskórników i pryszczy nie jest dobrym pomysłem.

Z reguły w zaskórniku nie ma bakterii. Jeśli jednak wyciskasz zaskórnik, bakterie mogą dostać się do gruczołu łojowego i zaskórnik może przekształcić się w pryszcz. Jeśli dłubiesz w pryszczu, ryzykujesz pęknięciem skóry i zainfekowaniem tego miejsca.

Możesz jednak delikatnie wycisnąć zaskórniki, jeśli są one łatwe do wyciśnięcia, ale musisz być ostrożny, aby nie przeciąć lub nie zrobić blizny na skórze. Możesz użyć czystego kawałka papieru/chusteczki, aby nie przenieść bakterii z palców na skórę. '

Istnieje również specjalny środek do usuwania zaskórników, którego możesz użyć. Możesz go kupić w aptece lub w drogerii.


Jak wyglądają zaskórniki?

Nie każdy ma pryszcze, ale większość ludzi w tym czy innym czasie doświadczył zaskórnika na nosie lub gdzieś indziej na ich twarzy. Zaskórniki są spowodowane przez zatkany gruczoł łojowy, dlatego też występują najczęściej tam, gdzie mamy najwięcej gruczołów łojowych.

Gruczoły łojowe mamy na całym ciele, poza dłońmi i podeszwami stóp, ale szczególnie dużo jest ich na twarzy, plecach i klatce piersiowej. Na twarzy najczęściej występują na czole, nosie, po bokach nosa i na brodzie.

Ale zaskórniki można mieć także na pozostałych częściach twarzy i też na całym ciele.

Białe i czarne zaskórniki

Zaskórniki nazywane są również pryszczami. Istnieją dwa różne rodzaje zaskórników: zaskórniki czarne i zaskórniki białe.

Zaskórniki czarne znane są również jako wągry lub pryszcze otwarte. Pojawiają się na twarzy i ciele jako małe czarne kropki, często występujące w skupiskach. Znajdują się na poziomie skóry i dlatego nie można ich poczuć, a jedynie zobaczyć.

Zaskórniki białe nazywane są również miliami, białymi wągrami lub pryszczami zamkniętymi. Mogą być trudne do zauważenia ze względu na ich biały kolor, ale zazwyczaj można je wyczuć jako małe zgrubienie lub mały twardy guzek na skórze. Często występują pod oczami, na czole i na policzkach.


Jak zapobiegać powstawaniu zaskórników?

Może być trudne całkowicie uniknąć zaskórników, ponieważ są one hormonalnym schorzeniem skóry. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby zapobiec powstawaniu zaskórników, jest dokładne oczyszczenie i pielęgnacja skóry. Upewnij się, że weszłeś w dobrą rutynę mycia i oczyszczania skóry dokładnie, ale delikatnie, rano i wieczorem. Pamiętaj o użyciu kremu na pryszcze, aby się ich pozbyć.

Kiedy oczyszczasz swoją skórę, usuwasz z niej nadmiar oleju. Dlatego ważne jest, abyś pamiętał również o nawilżaniu skóry kremem do twarzy i balsamem do ciała.

Zdrowa dieta i zdrowy tryb życia z ćwiczeniami i brakiem stresu mogą mieć korzystny i zapobiegawczy wpływ na stan skóry, a więc także na skłonność do powstawania zaskórników. Światło i powietrze są również bardzo dobre dla skóry.

Zestaw do usuwania zaskórników
5 produktów do usuwania zaskórników na nosie i twarzy
+15.000 recenzji
Cena regularna 249,99 zl
Cena promocyjna 249,99 zl Cena regularna 314,99 zl
Zestaw do usuwania zaskórników - 5 produktów do usuwania zaskórników na nosie i twarzy

Dlaczego pojawiają się zaskórniki?

Zarówno białe jak i czarne zaskórniki powstają, gdy sebum i martwe komórki skóry gromadzą się w gruczole łojowym i zatykają go. Jeśli część zatkanego sebum wydostaje się na powierzchnię skóry, wchodzi w kontakt z tlenem, co nadaje czarnym zaskórnikom ich czarny kolor.

Jeśli natomiast zatkane sebum zostaje uwięzione pod powierzchnią skóry i nie może się wydostać, tworzy się mały biały, twardy guzek i powstaje biała pleśń.

Zwiększone wydzielanie sebum jest zazwyczaj spowodowane nadprodukcją hormonów w wyniku zaburzenia równowagi hormonalnej. Zdarza się to w okresie dojrzewania, ale może wystąpić także w innych momentach, na przykład podczas odstawiania tabletek antykoncepcyjnych, w czasie ciąży lub w związku ze stresem (u obu płci). Zaskórniki są więc hormonalną chorobą skóry.

Jednak skłonność do powstawania zaskórników może być również dziedziczna, a stres, między innymi, również wpływa na produkcję hormonów, a tym samym na stan naszej skóry.

Przeczytaj też: Czym są pryszcze

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie