Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Co to są pryszcze?

Pryszcze to irytująca i dość niewygodna choroba skóry, która często dotyka młodych ludzi w wieku nastoletnim. U większości z nich pryszcze ustępują po kilku latach, ale niestety niektórzy są nadal nękani przez nie, mimo że są już po okresie dojrzewania.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Skuteczne leczenie pryszczy - Kliknij tutaj

Pryszcze są związane z hormonami

Pryszcze są stanem związanym z hormonami, dlatego też wiek nastoletni jest okresem, w którym większość ludzi cierpi z powodu pryszczy. Kiedy w organizmie powstają dodatkowe hormony, w mieszkach włosowych lub gruczołach łojowych tworzy się również dodatkowy łój, który może zostać zablokowany, przez co łój nie może wydostać się na powierzchnię i wyjść na zewnątrz. Jeśli bakterie dostaną się do gruczołu łojowego lub mieszka włosowego - co jest prawie nieuniknione - wywołują stan zapalny i pojawia się pryszcz.

Pryszcze są zwykle czerwone i spuchnięte, często pełne żółtej ropy. Niektórzy mają tylko jeden pryszcz czas od czasu, podczas gdy inni są znacznie poważniej dotknięci i pokryci dużymi, bolesnymi pryszczami na twarzy lub w innym miejscu na ciele. Są one najbardziej niekomfortowe i warto przyjrzeć się możliwym sposobom ich leczenia i zapobiegania.

CZYTAJ WIĘCEJ: Tea Tree olejek na pryszcze - zobacz produkty tutaj


Video: Skuteczne leczenie pryszczy i trądziku

Metody


  1. Rozprowadź płyn na pryszcze na twarzy
  2. Masuj delikatnie.
  3. Spłucz twarz letnią wodą.
  4. Powtarzaj codziennie rano i wieczorem.
  5. Następnie możesz zapewnić swojej skórze dodatkową pielęgnację za pomocą Toniku do twarzy i Kremu do twarzy.

Płyn do mycia twarzy od Australian Bodycare to delikatny płyn z Tea Tree olejkiem, który oczyszcza skórę i utrzymuje ją w zdrowiu. Utrzymuje naturalną równowagę nawilżenia skóry.

Wyniki po stosowaniu okładu na twarz przez cztery tygodnie

bumser behandling før og efterbumser behandling før og efter

4 produkty dla skóry problematycznej
dla skóry problematycznej przeciwko zatkanym porom, pryszczom i zaskórnikom
+15.000 recenzji
Cena regularna 199,99 zl
Cena promocyjna 199,99 zl Cena regularna 234,99 zl
4 produkty dla skóry problematycznej

Możesz mieć pryszcze w dowolnym miejscu na swoim ciele

Pierwszy atak to często tylko pojedynczy pryszcz na twarzy. Jeśli masz szczęście, będziesz miał pojedynczy pryszcz tylko sporadycznie. Ci, którzy mają mniej szczęścia i mają pryszcze nie tylko na twarzy, ale także na innych częściach ciała. Jest to niekomfortowe, zarówno fizycznie jak i psychicznie, ale na pewno nie jest to nic nadzwyczajnego.

Pryszcze mogą być w dużej mierze dziedziczone, więc jeśli Twoja mama lub tata albo oboje rodzice mieli pryszcze, to jest większe prawdopodobieństwo, że Ty również będziesz je miał. Niestety jest to fakt, choć nie wiadomo dokładnie dlaczego.


Pryszcze na twarzy

Pryszcze na twarzy są niezwykle drażniące. Możesz je zakryć sztyftem kryjącym lub podkładem. Trudno jednak ukryć je całkowicie, dlatego pryszcze na twarzy są szczególnie denerwujące. 

Pryszcze na czole

Pryszcze pojawiają się zazwyczaj tam, gdzie skóra ma największą tendencję do przetłuszczania się. Jest to tak zwana strefa T, która rozciąga się jak litera T od czoła, przez nos i brodę.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Pryszcze na czole

Pryszcze na nosie

Jeśli masz skłonność do wyprysków i trądziku, Twój nos będzie często obszarem atakowanym przez małe pryszcze, zwane również zaskórnikami. Pojawiają się one tam, ponieważ nos i obszar po obu jego stronach mają tendencję do przetłuszczania się w ciągu dnia. Oprócz małych zaskórników,  całkiem normalne jest również występowanie na nosie rzeczywistych pryszczy, gdzie są one niestety bardzo widoczne.

ZOBACZ TAKŻE: Jak używać środki do zaskórników, aby pozbyć się zaskórników na nosie

Pryszcze na brodzie

Strefa T rozciąga się od czoła, przez nos, aż po brodę. Tutaj również skóra ma tendencję do nadmiernego przetłuszczania się, dlatego jest to miejsce, w którym często pojawiają się pryszcze.

Pryszcze na pozostałej części twarzy i na skórze głowy

Chociaż u większości ludzi pryszcze pojawiają się na czole, nosie i brodzie, to z pewnością całkiem normalne jest występowanie ich na policzkach, na skroniach lub tuż przy uszach. Mogą pojawić się również na szyi lub na skórze głowy. Skóra głowy jest często tłusta, co stwarza dobre warunki do rozwoju pryszczy.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Unikaj pryszczy na skórze głowy - Jak leczyć pryszcze

CZYTAJ TAKŻE: Unikanie trądziku - Oto co należy zrobić


Pryszcze na ciele

Pryszcze mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, na klatce piersiowej, ramionach, w pachach, na ramionach, udach lub na pupie. Ale z łatwością możesz znaleźć je na pachach, dolnej części nóg lub w zupełnie innym miejscu. Krótko mówiąc, praktycznie nie ma takiej części ciała, na której nie mogłyby pojawić się pryszcze.

Najczęściej pojawiają się one tam, gdzie jest najwięcej gruczołów łojowych. Czyli na twarzy, plecach, klatce piersiowej i pupie. Ale ponieważ gruczoły łojowe mamy wszędzie, pryszcze mogą pojawić się wszędzie.

Każdy, kto je miał wie, jak bardzo są one niekomfortowe. Jest to niekomfortowe, ponieważ czujesz się tak, jakby były widoczne na kilometry daleko i każdy je widzi. Oznacza to nawet, że niektórzy ludzie unikają określonych miejsc, takich jak basen lub na plaża. A wtedy pryszcze nie są już tylko problemem skórnym i mogą wpływać także na samoocenę. Zdecydowanie warto więc zrobić wszystko, co możliwe, aby zwalczyć te niekomfortowe i denerwujące pryszcze.

Prysczcze na plecach

Jeśli dręczą Cię pryszcze na twarzy, często znajdziesz je również na plecach. W tych miejscach skóra ma tendencję do przetłuszczania się, a przez większość czasu skóra nie dostaje też dostatecznie dużo powietrza.

Niektóre osoby, zwłaszcza mężczyźni, stwierdzają, że o ile mniej więcej pozbyli się pryszczy na twarzy, to na plecach nadal je mają. Jest to drażniące, ale niestety wcale nie niezwykłe.

Czytaj więcej: Jak pozbyć się pryszczy na plecach

Zestaw do ciała na pryszcze, zaskórniki, trądzik na plecach i pośladkach
3 produkty z naturalnym olejkiem z drzewa herbacianego
+15.000 recenzji
Cena regularna 169,99 zl
Cena promocyjna 169,99 zl Cena regularna 204,99 zl
Zestaw do ciała na pryszcze, zaskórniki, trądzik na plecach i pośladkach - 3 produkty z naturalnym olejkiem z drzewa herbacianego

Pryszcze na ramionach

Ludzie, którzy cierpią z powodu pryszczy i trądziku, często znajdują je na swoich górnych ramionach. Ale nie pojawiają się one tylko na górnych ramionach. Możesz również mieć pryszcze na dolnych ramionach, chociaż tam występują rzadziej.

Pryszcze na nogach

Pryszcze na nogach występują podobnie jak na rękach: większość pojawia się na udach, a mniej na dolnych partiach nóg. Ale na pewno można znaleźć je na łydce, a nawet nad kością goleniową.

Pryszcze pod pachami

Pachy w żadnym wypadku nie są obszarem wolnym od pryszczy. Z pewnością można je tam znaleść . Jeśli golisz pachy, ryzykujesz wrastanie włosków. Jeśli mieszek włosowy zostanie zainfekowany, spowoduje to powstanie pryszcza lub czyraka. Jeśli masz wątpliwości, czy jest to pryszcz czy czyrak, powinieneś dać pójść do lekarza.

Pryszcze na pośladkach i pupie

Jeśli należysz do grona pechowców, którzy cierpią z powodu pryszczy, to niestety nie ma takiej części ciała, co do której możesz mieć pewność, że nigdy nie znajdziesz tam ani jednego pryszcza. Pośladki i pupa również znajdują się na liście miejsc, gdzie się często pojawiają.

Niezależnie od miejsca występowania, przyczyna jest ta sama: nadprodukcja tłuszczu zatyka pory lub gruczoły łojowe w skórze, co powoduje powstanie stanu zapalnego.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Pryszcze na pośladkach - pozbądź się ich

Zestaw do ciała na pryszcze, zaskórniki, trądzik na plecach i pośladkach
3 produkty z naturalnym olejkiem z drzewa herbacianego
+15.000 recenzji
Cena regularna 169,99 zl
Cena promocyjna 169,99 zl Cena regularna 204,99 zl
Zestaw do ciała na pryszcze, zaskórniki, trądzik na plecach i pośladkach - 3 produkty z naturalnym olejkiem z drzewa herbacianego

Pryszcze w pachwinach i na sromie

Ponieważ w pachwinach i na sromie znajdują się również gruczoły łojowe i mieszki włosowe, pryszcze mogą pojawić się również tam. Mogą one być nieprzyjemne i bolesne, ale tak naprawdę są całkiem normalne. Jeśli masz wątpliwości, co to jest, powinieneś odwiedzić lekarza, który może sprawdzić, czy nie jest to choroba przenoszona drogą płciową lub cokolwiek innego. 

Pryszcze pod skórą

Ataki pryszczy występują nie tylko na twarzy i na całym ciele, ale mogą pojawić się również pod skórą.

Jeśli odkryjesz na skórze niewielki guzek, który jest lekko zaczerwieniony i bolesny, może to być pryszcz, który po prostu nie jest jeszcze w pełni rozwinięta. Wyjdzie na powierzchnię i pojawi się później. Jednak gruczoły łojowe mogą również pękać pod skórą i wtedy masz pryszcz pod skórą. Będzie to odczuwane jako mały, twardy guzek pod skórą i jest również nazywane cystą.


Skuteczne leczenie pryszczy

Pryszcze to choroba skóry, która dotyka wielu ludzi, nie tylko nastolatków.

Większość z nich zrobi prawie wszystko, aby się ich pozbyć.

Wiele firm o tym wie, więc jest masa produktów na rynku, które obiecują poprawę w bardzo krótkim czasie.


Nie ma magicznych lekarstw

Nie ma cudownych lekarstw, które działają w krótkim czasie. Trzeba więc dobrze się zastanowić przed zakupem jakiegoś preparatu, gdyż łatwo można kupić coś drogiego, co niestety może nie przynieść większych efektów.

Bez względu na to, jakie leczenie wybierzesz, będziesz potrzebował również sporej dawki cierpliwości. Musisz spodziewać się, że zajmie to co najmniej sześć do ośmiu tygodni, zanim zobaczysz różnicę. I musisz przestrzegać leczenia skrupulatnie, jeśli chcesz mieć pewność, że będzie działać.

Leczenie tabletkami lub kremem

Jeśli pryszcze występują u Ciebie w dużej miarze, to najlepiej skonsultować się z dermatologiem, który może przepisać krem albo tabletki przeznaczone na problem z pryszczami. Jest to leczenie hormonalne, które często będzie właściwym rozwiązaniem w poważnych przypadkach. W przypadku, gdy mamy do czynienia z faktyczną infekcją, z torbielami lub czyrakami, konieczne może być leczenie antybiotykami.

W przypadku kobiet rozwiązaniem może być leczenie tabletkami antykoncepcyjnymi. Pryszcze są przecież związane z hormonami, a więc kuracja hormonalna może być w wielu przypadkach skuteczna.

Istnieje również wiele różnych kremów na pryszcze dostępnych bez recepty. Jedne są skuteczne, inne zaś niewiele zmieniają. A niektóre działają u jednej osoby, ale u innej w ogóle nie. Więc zapytaj o radę w aptece lub drogerii, zanim po prostu coś kupisz. Albo skonsultuj się z lekarzem, zanim pójdziesz na zakupy.

Starannie oczyść swoją skórę

Kiedy masz pryszcze, Twoja skóra ma tendencję do przetłuszczania się. Dlatego tak ważne jest mycie i oczyszczanie skóry rano i wieczorem, aby usunąć z niej nadmiar tłuszczu i bakterii. Nie należy jednak szorować i oczyszczać skórę zbyt energicznie. To nie pomoże w pozbyciu się pryszczy. Wręcz przeciwnie, może podrażnić skórę i nadmiernie ją wysuszyć.

Nawet jeśli Twoja skóra jest tłusta, musisz uważać, aby nie wysuszyć jej zbytnio, ponieważ wtedy skóra zareaguje produkując jeszcze więcej tłuszczu. Dlatego po umyciu i oczyszczeniu skóry produktami przeznaczonymi specjalnie dla skóry z trądzikiem, należy dodać jej wilgoci. Użyj dobrego kremu nawilżającego, opracowanego specjalnie dla skóry z trądzikiem. Dobra higiena i odpowiednie produkty to w rzeczywistości najskuteczniejszy sposób na pozbycie się trądziku i pryszczy.


Skuteczne zapobieganie pryszczom

Warto próbować leczyć pryszcze, jeśli już się pojawiły. Ale oczywiście jeszcze lepiej jest, jeśli można zapobiec dalszemu pojawieniu się pryszczy.

Istnieje kilka różnych rzeczy, które możesz zrobić sam, aby zapobiec pryszczom. Wypróbuj je i zobacz, co działa na Twoją skórę. Przede wszystkim jest to kwestia dbania o swoje zdrowie i dbania o siebie i swoją skórę, co zawsze jest dobrym pomysłem.


Dieta i styl życia

Często mówi się, że pryszcze są spowodowane przez tłuste jedzenie, słodycze, chipsy, colę, czekoladę lub rzeczy tego typu. Nie ma jednak badań, które mogłyby udowodnić jakikolwiek bezpośredni związek między pryszczami a niezdrowym jedzeniem.

Z drugiej strony, istnieją badania, które pokazują możliwy związek między pryszczami a spożyciem niskotłuszczowych produktów mlecznych (mleko i ser). Ogólnie rzecz biorąc, jest jednak mało prawdopodobne, aby dieta miała decydujący wpływ na to, czy pojawią się u Ciebie pryszcze, czy nie. Jednak hormony i genetyczne predyspozycje do powstawania trądziku mają znaczenie.

Wydaje się również, że stres może mieć wpływ na występowanie trądziku, ponieważ stres może wpływać na równowagę hormonalną.

Pielęgnacja skóry może zapobiec pryszczom

Skóra tłusta z pryszczami wymaga troskliwej pielęgnacji rano i wieczorem. Możesz to zrobić myjąc i oczyszczając skórę produktami przeznaczonymi specjalnie dla skóry z trądzikiem. Myjąc i oczyszczając skórę, usuwasz tłuszcz. Dlatego też ważne jest, abyś następnie nawilżył skórę, używając dobrego kremu nawilżającego przeznaczonego do skóry z pryszczami. Nawet jeśli skóra sprawia wrażenie tłustej, nadal potrzebuje dodatkowego nawilżenia, ponieważ w przeciwnym razie zacznie produkować więcej tłuszczu, aby zrekompensować wysuszenie.

Jeśli stosujesz makijaż, pamiętaj, aby wybierać produkty na bazie wody. Okazuje się, że są one lepsze dla skóry tłustej niż produkty na bazie oleju.


7 mitów: Czego nie wiedziałeś o pryszczach

Mit 1: Pryszcze są zakaźne

Bakterie występujące w pryszczach nie są bakteriami zakaźnymi. Nie można zarazić się od innych ludzi - i nie można zarazić innych swoimi pryszczami.


Mit 2: Pryszcze można leczyć pastą do zębów

Pasta do zębów jest często sugerowana w związku z pryszczami. Ale pasta do zębów nie powinna być stosowana do walki z nimi. Zawiera ona substancje ścierne i inne składniki, które nie są dobre dla Twojej skóry, i nic nie wskazuje na to, że pasta do zębów jest skuteczna w walce z trędzikiem. Zachowaj więc pastę do zębów dla swoich ust i znajdź dobry krem dla swojej skóry.


Mit 3: Cytryna jest dobrym lekarstwem na pryszcze

Mówi się, że sok z cytryny jest dobrym lekarstwem na pryszcze, ponieważ je wysusza. Nie zostało to udowodnione, ale sok z cytryny jest całkiem nieszkodliwy, więc nie jest to najgorsza rzecz, jaką możesz zrobić, jeśli chcesz spróbować alternatywnych środków zaradczych.


Mit 4: Solarium jest dobre na pryszcze

Solarium nie jest dobre pod żadnym względem - i dla pryszczy również. Jeśli wychodzisz na zewnątrz i korzystasz z umiarkowanej ilości słońca, może to mieć pewien wysuszający wpływ na twoje pryszcze. Ale zbyt dużo słońca nie jest ani dobre dla pryszczy, ani dla twojej skóry.


Mit 5: Pryszcze można dostać od masturbacji

Pryszcze nie dostaje się od masturbacji. Mit powstał dlatego, że wielu młodych ludzi ma pryszcze w wieku nastoletnim - dokładnie w okresie, kiedy również zaczynają poznawać własne ciało, między innymi poprzez masturbację.


Mit 6: Podkład i makijaż powodują powstawanie pryszczy

Nowoczesny makijaż został oczyszczony z zarzutów - nie jest głównym winowajcą w związku z pryszczami. Jeśli zadbasz o to, by używać dobrych produktów na bazie wody, a unikać tych na bazie oleju, podkład i makijaż nie powinny powodować ani więcej, ani mniej pryszczy.


Mit 7: Pryszcze robią się po wypiciu mleka

Niektóre badania wskazują, że niskotłuszczowe produkty mleczne, takie jak mleko i ser, mogą mieć tendencję do powodowania większej ilości pryszczy. Jeśli jednak zdecydujesz się na porzucenie produktów mlecznych, pamiętaj, aby uzyskać trochę wapnia z innych źródeł.


FAQ na temat pryszczy


Jak szybko pozbyć się pryszczy?

Niestety nie ma cudownych lekarstw, które szybko usuną pryszcze. Możesz jednak użyć cover-sticka lub podkładu, jeśli chcesz je ukryć.

Przeczytaj również ten rozdział: skuteczne leczenie pryszczy


Dlaczego ludzie mają pryszcze?

Pryszcze to stan skóry związany z hormonami, spowodowany ich nadprodukcją. Oznacza to, że dodatkowe sebum powstaje również w mieszkach włosowych lub gruczołach łojowych, które mogą zostać zablokowane, przez co sebum nie może wydostać się na powierzchnię. Gdy bakterie dostaną się do gruczołu łojowego lub mieszka włosowego, powodują infekcję i powstaje pryszcz.


Czy woda jest dobra na pryszcze?

Picie dużej ilości wody jest zdrowe dla organizmu. Woda, zdrowa dieta i ćwiczenia zwiększają krążenie krwi w organizmie, a to pomaga utrzymać zdrową skórę. Dobrym pomysłem jest również mycie skóry wodą i dobrym kremem rano i wieczorem.


Czy krem nawilżający jest dobry na pryszcze?

Nawet jeśli Twoja skóra jest pełna pryszczy i jest tłusta, nadal potrzebuje dodatkowego nawilżenia, ponieważ w przeciwnym razie skóra zacznie produkować więcej tłuszczu. Ważne jest jednak, aby używać kremu nawilżającego, który jest specjalnie stworzony dla skóry z pryszczami.


Czy sauna jest dobra na pryszcze?

Korzystanie z sauny lub łaźni parowej jest czasami sugerowane jako skuteczne lekarstwo na pryszcze. Jednak nie należy oczekiwać niewiarygodnych wyników po wizycie w saunie. W rzeczywistości wysokie temperatury mogą podrażnić skórę, co może pogorszyć trądzik.


Czy trądzik i pryszcze to to samo?

Wyrażenia takie jak trądzik, pryszcze i problemy skórne są często używane zamiennie. Ale podczas gdy każdy może mieć sporadyczne pryszcze teraz i wtedy, trądzik jest specyficzny stan skóry. Ciężkie przypadki trądziku wymagają leczenia przez dermatologa, a także z receptą na krem na trądzik.


Dlaczego u dorosłych pojawiają się pryszcze?

Na powstawanie pryszczy mają wpływ hormony. Dlatego pryszcze są szczególnie powszechne wśród nastolatków podczas dramatycznych zmian hormonalnych w okresie dojrzewania. Ale mogą pojawić się również w późniejszym okresie życia, często z powodu zmian hormonalnych. Mogą pojawić się w związku z ciążą, ale możliwe są też inne przyczyny. Mężczyźni mogą cierpieć na pryszcze również w wieku dorosłym.


Czy należy wyciskać pryszcze?

Pozostawienie pryszczy w spokoju może być trudne. Mimo to, powinieneś spróbować, jeśli możesz, ponieważ ryzykujesz spowodowanie blizny, jeśli naciskasz i uszkadzasz skórę. Jeśli nie możesz się powstrzymać, dobrym pomysłem jest użycie papierowej chusteczki, aby nie uszkodzić skóry tak łatwo - i wtedy nie przeniesiesz bakterii na skórę z palców.


Czy białko w proszku powoduje pryszcze?

Wygląda na to, że proszki proteinowe mogą przyczynić się do zwiększenia występowania pryszczy. Może to być spowodowane tym, że proszki proteinowe są zazwyczaj oparte na mleku, a wygląda na to, że niskotłuszczowe produkty mleczne mogą powodować więcej pryszczy.


Czy małe dzieci mogą mieć pryszcze?

Dzieci mogą mieć pojedynczy pryszcz lub dwa, ale zazwyczaj pojawiają się tylko w okresie nastoletnim i później.


Czy promienie słoneczne usuwają pryszcze?

Słońce może mieć pewien wysuszający wpływ na pryszcze. Jednak zbyt długie przebywanie na słońcu nie jest ani dobre dla pryszczy, ani dla skóry.


Czy pocenie się powoduje powstawanie pryszczy?

Nie będziesz miał więcej pryszczy, jeśli się spocisz. Zmieniaj jednak często ubrania, a także dokładnie myj i oczyszczaj skórę.


Dlaczego ludzie mają wewnętrzne pryszcze?

Pryszcze wewnętrzne, czyli pod skórą, rozwijają się w taki sam sposób jak te zwykłe. Często jednak ten wewnętrzne są po prostu zwykłym pryszczem, który nie zdążył się jeszcze w pełni rozwinąć i wyjść na powierzchnię.

CZYTAJ WIĘCEJ: Wewnętrzne pryszcze - koniec z wewnętrznymi pryszczami


Kiedy ludzie dostają pryszcze?

Większość ludzi cierpi z powodu pryszczy w wieku nastoletnim - u większości pryszcze ustępują po kilku latach. Ale można je mieć przez całe życie, a niestety niektórzy ludzie mają je przez całe życie.


Kiedy pryszcze znikają?

U zdecydowanej większości osób pryszcze stopniowo ustępują po zakończeniu okresu dojrzewania. Ale dla innych, niestety, pojawiają się przez całe życie.


Czy po niezdrowym jedzeniu pojawiają się pryszcze?

Nie ma dowodów na to, że tłuste jedzenie powoduje więcej pryszczy. Ale ogólnie rzecz biorąc, nie jest zdrowe jeść dużo tego rodzaju rzeczy.


Jak szybko pozbyć się pryszczy?

Niestety nie ma cudownych lekarstw, które szybko usuną pryszcze. Ale możesz użyć cover-stick lub podkładu, jeśli chcesz ukryć swoje niedoskonałości.


Czy orzechy powodują pryszcze?

Nie ma prawdziwych dowodów na to, że powinieneś unikać orzechów, jeśli masz skłonność do pryszczy. Ale spróbuj i przekonaj się, czy orzechy powodują więcej pryszczy, czy mniej - lub czy nie robią żadnej różnicy.


Czy stress powoduje pryszcze?

Stres wpływa na gospodarkę hormonalną, a więc wydaje się, że stres może mieć również wpływ na pojawienie się pryszczy, właśnie dlatego, że są one związane z hormonami.


Czy pryszcze pojawiają się, jeśli masz suchą skórę?

Skóra z pryszczami jest często tłusta, ale z pewnością możesz mieć je, nawet jeśli masz suchą skórę. A nawet jeśli masz pryszcze i tłustą skórę, to i tak powinnaś zapewnić skórze wilgoć za pomocą dobrego kremu nawilżającego. W przeciwnym razie skóra stanie się sucha, a wtedy zacznie sama produkować tłuszcz, co nie jest korzystne w przypadku pryszczy.

4 produkty dla skóry problematycznej
dla skóry problematycznej przeciwko zatkanym porom, pryszczom i zaskórnikom
+15.000 recenzji
Cena regularna 199,99 zl
Cena promocyjna 199,99 zl Cena regularna 234,99 zl
4 produkty dla skóry problematycznej

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie