Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Objawy krost na skórze głowy

Ponieważ istnieje wiele różnych czynników lub stanów, które mogą powodować guzy, cysty, trądzik lub krosty na skórze głowy, mogą pojawiać się różne ich oznaki i objawy.

Większość schorzeń powoduje pryszcze na skórze głowy, które są wrażliwe lub swędzące. Czasami te krosty łuszczą się i są zaczerwienione.

Niektórzy uważają, że skóra głowy wydaje się bardziej tłusta, a włosy są znacznie bardziej tłuste, pomimo regularnego mycia włosów.

Czasami krosty pojawiają się na całej powierzchni skóry głowy, a czasami tylko wokół linii włosów i na szyi.

Jeśli wypryski były obecne przez długi czas, mogły one spowodować zapalenia mieszków włosowych i osłabiać cebulki włosów i ich wzrost.

Jeżeli wielokrotnie swędzą Cię te same, bolące miejsca, stany zapalne skóry mogą powodować wypadanie otaczających ich włosów.

2 pak produktów na pryszcze na skórze głowy
Peeling skóry głowy i szampon z olejkiem herbacianym dla skóry głowy z pryszczami
+15.000 recenzji
Cena regularna 129,99 zl
Cena promocyjna 129,99 zl Cena regularna 149,99 zl
2 pak produktów na pryszcze na skórze głowy - Peeling skóry głowy i szampon z olejkiem herbacianym dla skóry głowy z pryszczami

Swędzące pryszcze na skórze głowy

W przypadku swędzących krost, które są wynikiem trądziku lub zapalenia mieszków włosowych skóry głowy, pryszcz może wydawać się mały i swędzący. Jednak są różne rodzacje pryszczy, które mogą pojawić się na skórze głowy

 • Łagodne, w tym wągryi zaskórniki
 • Umiarkowane, w tym grudki lub krosty widoczne na powierzchni skóry
 • Ciężkie, w tym guzki i cysty, które są osadzone pod skórą

Nieleczony trądzik na skórze głowy może przekształcić się w strupy, które mogą pozostawić trwałe blizny.

W większości przypadków pryszcze na skórze głowy można leczyć produktami dostępnymi bez recepty, ale jeśli martwisz się, że pryszcze nie zniknęły albo mogą być czymś innym, należy skonsultować się z lekarzem.

Obserwowanie wyglądu fizycznego i schematu występowania pryszczy może pomóc w zdiagnozowaniu przyczyny problemu, przyczyniając się tym samym do leczenia i zapobiegania ich nawrotom w przyszłości.

Przyczytaj więcej: Czy Olejek z Drzewa Herbacianego jest dobry na wypryski ?


Leczenie krost na skórze głowy

1) Zapobiegaj zatykaniu się porów

Najlepszym sposobem leczenia krost na głowie jest zapobieganie zatykaniu porów. Zwykle to gromadzenie się oleju i produktów powoduje powstawanie pryszczy i guzków na skórze głowy.

Staraj się unikać lub minimalizować stosowanie produktów na bazie oleju, takich jak woski i pomady, w przeciwnym razie, jeśli musisz ich użyć, szampony oczyszczające mogą pomóc zmniejszyć gromadzenie się produktu.

2) Utrzymuj skórę głowy w czystości

Utrzymanie czystości skóry głowy jest niezbędne, podobnie jak stosowanie odpowiednich produktów. Eksperci zalecają mycie włosów co drugi dzień i bezpośrednio po treningu, aby uniknąć zatykania mieszków włosowych potem na skórze głowy.

3) Używaj odpowiedniego szamponu

Zapalenie mieszków włosowych można leczyć za pomocą dostępnych bez recepty szamponów i leków zawierających antybiotyki lub łagodne kremy steroidowe.

Wiele opcji leczenia łuszczycy skóry głowy uważanych jest za babraninę a środki są podobno śmierdzące, jednak mogą one pomóc kontrolować stan. Szampony lecznicze mogą być przepisane przez lekarza lub mogą być dostępne bez recepty, ale ich rezultaty często pojawiają się po kilku tygodniach.

Jeśli podejrzewasz, że za krosty na skórze głowy odpowiedzialne są Twoje szampony lub odżywki, możesz rozważyć wypróbowanie produktów, które zawierają co najmniej jeden z poniższych składników;

 •  Kwas salicylowy, złuszcza martwe komórki naskórka, tak że nie mogą dostać się do porów i powodować trądzik. Ten składnik może czasami przynieść ulgę w swędzeniu, jednak wiadomo, że kwas salicylowy działa wysuszająco na skórę, a niektóre osoby cierpią na nieprzyjemne skutki uboczne, takie jak pieczenie na skórze głowy lub zaczerwienienie i łuszczenie się skóry.
 •  Olejek z drzewa herbacianego; ten olejek eteryczny ma właściwości antybakteryjne. Olejek z drzewa herbacianego jest doskonałym środkiem myjącym i oczyszczającym pory, ponieważ usuwa on brud i martwe komórki naskórka z porów. Upewnij się, że zawsze rozcieńczasz olejek z drzewa herbacianego przed nakładaniem go na skórę głowy, ponieważ może on zwiększyć podrażnienie pryszczy, gdy jest stosowany bezpośrednio.

Przeczytaj też: Szampon z Olejkiem z drzewa herbacianego przeciw wypryskom na skórze głowy od Australian Bodycare.

4) Czesz włosy regularnie

Regularne czesanie włosów może również pomóc złuszczać i usunąć nagromadzone martwe komórki skóry głowy. Jeśli masz już trądzik na skórze głowy, upewnij się, że czeszesz włosy delikatnie i ostrożnie, ponieważ zbyt częste czesanie włosów może powodować podrażnienia i infekcje.

5) Skontaktuj się ze swoim lekarzem

Niestety, nie ma kuracji, która mogłaby wyleczyć tego typu schorzenia, takie jak wypryski na skórze głowy i krosty, w ciągu jednego dnia. Natomiast jest dostępnych wiele szamponów leczniczych, które pomogą ci w walce z wypryskami i ich zwalczaniu.

Skontaktuj się z lekarzem, jeśli już próbowałeś środków, które mają na celu odblokowanie mieszków włosowych i wydaje się, że musisz jednak wypróbować szampon farmaceutyczny.

Dobrym pomysłem może być również wizyta u lekarza, jeśli skóra głowy jest bardzo swędząca lub wydaje się czerwona i opuchnięta. Twój lekarz będzie mógł zbadać skórę głowy i sprawdzić, czy przypadkowo nie masz chorobę skóry, która może powodować wypryski i krosty na głowie.

Jeśli przyczyną zanieczyszczonej skóry głowy jest infekcja, lekarz może przepisać antybiotyki, które pomogą ją usunąć i zmniejszyć stan zapalny. Niektóre leki przeciwgrzybicze i szampony, które mogą pomóc w leczeniu infekcji, takich jak grzybica, są dostępne bez recepty.

Przeczytaj więcej: Przyczyny swędzącej skóry głowy: 6 typowych przyczyn


Wideo: Jak używać produktów przeciw wypryskom na skórze głowy od Australian Bodycare- krok po kroku


Powody wyprysków na skórze głowy

Wypryski, które pojawiają się na skórze głowy, są rzadsze niż te, które pojawiają się na twarzy, plecach lub ramionach. Nie oznacza to jednak, że cierpisz na jakiś poważny stan- w większości przypadków pryszcze na skórze głowy nie są szkodliwe, chociaż jest możliwe, że objawy te sugerują ukryty problem ze stanem zdrowia, który może wymagać rozwiązania.

Co powoduje wypryski i krosty na głowie?

Jeśli nadal zadajesz sobie pytanie „Dlaczego wypryski pojawiają się na skórze głowy?”, Poniższa lista przedstawia niektóre z najczęstszych przyczyn;

1) Łojotokowe zapalenie skóry

To typowa choroba skóry, która dotyczy głównie skóry głowy. Pacjenci często mają suchą, łuszczącą się skórę głowy, co jest powszechnie określane jako łupież.

Łojotokowe zapalenie skóry może również wpływać na inne obszary ciała, których skóra może stać się tłusta, takie jak twarz, zmarszczki wokół nozdrzy, brwi, uszy, powieki i klatka piersiowa.

W większości przypadków stan ustępuje bez konieczności leczenia, w przeciwnym razie codzienne czyszczenie obszaru delikatnym mydłem lub szamponem może zmniejszyć tłustość lub nagromadzenie martwego naskórka.

Dokładna przyczyna tego stanu jest nieznana, ale geny i hormony odgrywają rolę w rozwoju łojotokowego zapalenia skóry.

U każdego, niezależnie od wieku lub płci, może pojawić się ten stan. Typowe objawy to zaczerwienienie, swędzenie, tłustość lub obrzęk skóry oraz szorstkie płatki o barwie białej lub żółtawej.

Przeczytaj więcej: Jak pozbyć się łupieżu

2) Zapalenie mieszków włosowych

Ten stan może wystąpić w dowolnym miejscu na ciele, gdzie rosną włosy, ale najczęściej występuje w okolicy brody lub skóry głowy.

Zapalenie mieszków włosowych występuje, gdy mieszki włosowe ulegają zapaleniu z powodu ich zablokowania, podrażnienia lub golenia głowy.

Kiedy mieszki włosowe ulegają uszkodzeniu, są one bardziej podatne na infekcje. W wielu przypadkach zapalenia mieszków włosowych I uszkodzone mieszki włosowe ulegają zakażeniu bakterią Staphylococcus (gronkowiec złocisty), co prowadzi do powstawania białych i swędzących krost lub pryszczów wokół mieszków włosowych.

W końcu tworzą się skorupy, jednak w ciężkich przypadkach niektórzy ludzie cierpią też na czyraki.

3) Zatkane mieszki włosowe i pory

Wiadomo, że krosty są wynikiem zatykania porów. Może się to zdarzyć, gdy martwe komórki skóry i naturalnie występujące we włosach oleje, które utrzymują nawilżenie skóry (znane również jako łój) lub bakterie, dostaną się do porów.

Komórki nie są w stanie wydostać się z porów, co może prowadzić do rozwoju trądziku.

Inne przyczyny zatkania porów obejmują;

 • Nagromadzenie produktu po szamponach, żelach, lakierach do włosów lub innych produktach do włosów
 • Niedostateczne mycie włosów prowadzi do zabrudzenia skóry głowy
 • Rezygnacja z mycia włosów po treningu, a więc pot zatykający pory
 • Noszenie nakrycia głowy lub innego przedmiotu na głowie, które powoduje tarcie o skórę głowy

4) Infekcje bakteryjne i grzybicze

Cięższe formy trądziku są spowodowane przez bakterie lub grzyby dostające się do porów. Te infekcje skóry głowy mogą powodować tkliwość skóry głowy, ból, zaczerwienienie lub wysięk z ranek.

Grzybica owłosionej skóry głowy, znana również jako grzybica skóry głowy, jest częstą infekcją grzybiczą skóry głowy. Ta infekcja może powodować okrągłe i czerwone łuszczące się krosty na powierzchni skóry głowy. Ta forma grzyba może infekować skórę i szybko się rozwijać, jeśli nie zostanie wyleczona.

Krosty od grzybicy są bolesne i swędzą, czasami mogą nawet być wypełnione ropą.

5) Brak równowagi hormonalnej

Hormony mogą przyczyniać się do powstawania wyprysków na skórze głowy, powodując nadmierną aktywność gruczołów wytwarzających łój. Nadprodukcja sebum na skórze głowy może powodować zablokowanie porów, co prowadzi do powstawania trądziku na skórze głowy.

Często brak równowagi hormonalnej można zaobserwować u nastolatków w okresie dojrzewania lub u kobiet w okresie menstruacyjnym, jednak trądzik hormonalny może także wskazywać na jakąś ukrytą chorobę.


Często zadawane pytania dotyczące wyprysków na skórze głowy

Dlaczego mam krosty na skórze głowy?

Krosty na skórze głowy mogą być spowodowane wieloma różnymi czynnikami i stanami, chociaż nie są one szkodliwe, mogą powodować swędzenie i dyskomfort. Krosty mogą być spowodowane stanami, takimi jak łojotokowe zapalenie skóry, zapalenie mieszków włosowych, infekcje, zatkane pory, zaburzenia równowagi hormonalnej i inne stany wpływające na skórę.


Jak pozbyć się wrastających włosków na skórze głowy?

Wrastające włoski mogą być spowodowane zapaleniem mieszków włosowych. Dotknięte mieszki włosowe wydają się podrażnione i uniesione, przypominając czerwone grudki, które swędzą i stają się irytujące. Można je leczyć, nakładając ciepłe okłady na dotknięty obszar przez dziesięć minut dwa razy dziennie, aby wydostać wrastające włosy bliżej powierzchni skóry.

Nałożenie olejku eterycznego, olejku z drzewa herbacianego, i użycie naturalnego domowego peelingu z oliwy z oliwek i peelingu cukrowego może zmniejszyć obrzęk, swędzenie i podrażnienia.


Jak leczyć krosty na skórze głowy?

Krosty na skórze głowy mogą być swędzące, a nawet bolesne; można je jednak leczyć specjalnymi szamponami zawierającymi składniki antybakteryjne, takie jak olejek z drzewa herbacianego. Aby zapobiec trądzikowi na skórze głowy, należy unikać produktów do włosów na bazie oleju i myć włosy co drugi dzień, aby pory nie były zatkane i nie pojawiały się pryszcze.


Dlaczego moja skóra głowy boli w jednym miejscu?

Często stany takie jak łuszczyca, infekcje bakteryjne lub infekcje grzybicze są odpowiedzialne za tkliwość skóry głowy. Czasami te stany nie powodują żadnych innych widocznych objawów lub mogą im towarzyszyć płatki skóry lub łuszczenie się na skórze głowy.


Czy pryszcze i krosty na skórze głowy mogą powodować wypadanie włosów?

Możliwe, ale bardzo rzadkie jest to, że krosty na skórze głowy mogą powodować utratę włosów. Jeśli na skórze głowy występuje jakikolwiek intensywny stan zapalny, może to prowadzić do wypadania włosów, a jeśli pojawi się blizna, utrata włosów może stać się trwała. Stany takie jak zapalenie mieszków włosowych, jeśli nie są leczone, mogą wpływać na mieszki włosowe i prowadzić do trwałej utraty włosów.


Czy łupież powoduje krosty na skórze głowy?

Zwykle łupież wiąże się z podrażnieniem skóry głowy i silnym swędzeniem. Zbyt mocne drapanie skóry głowy może spowodować uszkodzenie skóry i pojawienie się krost na skórze głowy.

Aby dowiedzieć się więcej i uzyskać dalsze informacje na temat przyczyn i opcji leczenia wszelkich krost lub guzków na skórze głowy, możesz skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

W większości przypadków przyczyny tych dolegliwości są stosunkowo nieszkodliwe i nie wymagają specjalistycznego leczenia, ale jeśli odczuwasz, że Twoja skóra głowy jest wyjątkowo podrażniona lub wypadają ci włosy, to zalecamy umówić się na wizytę u lekarza. aby wykluczyć wszelkie, ukryte choroby skóry.

2 pak produktów na pryszcze na skórze głowy
Peeling skóry głowy i szampon z olejkiem herbacianym dla skóry głowy z pryszczami
+15.000 recenzji
Cena regularna 129,99 zl
Cena promocyjna 129,99 zl Cena regularna 149,99 zl
2 pak produktów na pryszcze na skórze głowy - Peeling skóry głowy i szampon z olejkiem herbacianym dla skóry głowy z pryszczami

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie