Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Przyczyny swędzenia skóry głowy- Co powoduje jej swędzenie?

Ponieważ istnieje wiele przyczyn swędzenia skóry głowy, niemal każdy chociaż raz doświadczy tego nieprzyjemnego stanu. Niektóre stany powodujące świąd skóry głowy, takie jak łojotokowe zapalenie skóry (więcej o nim wkrótce) będą mieć wpływ na skórę głowy, która się przetłuszcza. Inne stany, takie jak kontaktowe zapalenie skóry, zwykle wpływają na wrażliwą i suchą skórę głowy.

Istnieją również przyczyny swędzenia skóry głowy, które nie są zależne od typu skóry i włosów, na przykład wszawica.


6 najczęstszych przyczyn swędzenia skóry głowy

Ważne jest zidentyfikowanie przyczyny swędzącej skóry głowy. Po zidentyfikowaniu przyczyny, możesz wybrać skuteczną i sprawdzoną metodę leczenia. Zrozumienie przyczyny swędzącej skóry głowy polega na znajomości rodzaju skóry, rozpoznaniu objawów wtórnych i zidentyfikowaniu potencjalnych obszarów zagrożenia w rutynowej pielęgnacji skóry głowy.

Istnieje 6 bardzo częstych przyczyn swędzenia skóry głowy;

1) Łupież znany również jako łojotokowe zapalenie skóry

Łupież jest bardzo częstą przyczyną podrażnionej, swędzącej i łuszczącej się skóry głowy. Jest to najczęściej omawiana przyczyna swędzącej skóry głowy, z największą ilością dostępnych produktów leczniczych. Jeśli łupież jest przyczyną swędzącej skóry głowy, jest dużo sposobów jakimi można się go pozbyć.

Łupież, klinicznie znany jako łojotokowe zapalenia skóry spowodowane jest przerostem drożdżaków Malassezia. Wszystkie typy skóry głowy są naturalnie domem dla drożdży Malassezia. Jednak, gdy pojawia się łupież, populacje drożdży Malassezia wymykają się spod kontroli.

Łupież nazywany jest łojotokowym zapaleniem skóry, czyli seborrheic dermatitis – seborrheic określa tłustą skórę, a dermatitis odnosi się do reakcji skórnej. Z tego powodu łupież występuje najczęściej na tłustej skórze głowy. Jeśli masz suchą, łuszczącą się skórę głowy, możesz przejść dalej.

Tłusta skóra głowy jest podatna na łupież, ponieważ drożdże Malassezia rosną w przetłuszczonym środowisku. Łupież może wpływać na wszystkie obszary skóry tłustej, pokrytej mieszkami włosowymi- może wystąpić łupież na brwiach, a także na twarzy.

Jeśli masz łupież, swędząca skóra głowy będzie także zawierać duże, kremowo-żółte płatki i grudki martwego naskórka. Twoja skóra głowy będzie tłusta, prawdopodobnie zaczerwieniona i swędząca.

Przeczytaj więcejJAK POZBYĆ SIĘ ŁUPIEŻU

2) Kontaktowe zapalenie skóry znane również jako reakcja alergiczna

Czy masz wrażliwą skórę? Czy w przeszłości reagowałeś źle na produkty do pielęgnacji skóry? Czy masz nietolerancje pokarmowe lub alergie? Czy masz astmę? Jeśli możesz odpowiedzieć twierdząco na którekolwiek z tych pytań, swędząca skóra głowy może być spowodowana kontaktowym zapaleniem skóry.

Niektóre typy skóry głowy są naturalnie bardziej wrażliwe niż inne. W szamponach, lakierach do włosów i produktach do stylizacji znajduje się wiele znanych substancji drażniących, alergenów i uczulaczy. Wiele suchych szamponów zawiera substancje zapachowe, które są częstym źródłem alergenów. Czy kiedykolwiek kichałeś z powodu wazonu z silnie pachnącymi kwiatami? To podobny mechanizm.

Alergeny, substancje drażniące i uczulające łatwo wchłaniają się w skórę. Zwykle skóra jest ekspertem w zatrzymywaniu takich substancji na zewnątrz. Jeżeli przypadkowo przepuści kłopotliwe składniki przez skórę, jej funkcja odpornościowa będzie zaburzona.

Kiedy skóra poczuje, że składnik jest niebezpieczny, wyzwala się stan zapalny, który go izoluje i zabija. Zapalenie idzie w parze z czerwoną, swędzącą skórą głowy.

Nawet jeśli nie wprowadzałeś żadnych zmian w rutynowej pielęgnacji skóry głowy, i tak możesz cierpieć na kontaktowe zapalenie skóry. Substancje uczulające to składniki, które mogą nie wywoływać alergii przy pierwszym użyciu, ale skóra stopniowo staje się na nie uczulona.

Szampon, którego używasz od lat, może być przyczyną swędzenia skóry głowy.

3) Grzybica, technicznie znana jako Grzybica owłosionej skóry głowy

Grzybica nie oznacza, że ​​masz robaki w skórze. Grzybica owłoscionej skóry głowy jest podobna do łupieżu, ponieważ jest wywoływana przez grzyby o nazwie Trichophyton rubrum. Grzybica jest zaraźliwa. Jeśli byłaś w bliskim kontakcie z osobą, która ma grzybicę, istnieje duża szansa, że ​​swędząca skóra głowy jest spowodowana tym, że się od niej zaraziłeś.

Nieleczona grzybica skóry głowy może powodować znaczną utratę włosów. Grzyb odpowiedzialny za ten problem znajduje się nie tylko na skórze głowy, ale także głęboko w mieszkach włosowych. Jeśli podejrzewasz, że masz grzybicę, oprócz niektórych naszych zaleceń dotyczących leczenia świądu, możesz potrzebować leków doustnych, przepisanych przez lekarza.

Zestaw produktów do pielęgnacji suchej i podrażnionej skóry głowy i łupieżu
Zestaw produktów do pielęgnacji suchej i podrażnionej skóry głowy i łupieżu
+15.000 recenzji
Cena regularna 149,99 zl
Cena promocyjna 149,99 zl Cena regularna 174,99 zl
Zestaw produktów do pielęgnacji suchej i podrażnionej skóry głowy i łupieżu

4) Wszawica

Mit - wszy żyją tylko w brudnych włosach… Mit - Wszy potrafią skakać… Mit – Wszy preferują długie włosy… Jest tylko jeden czynnik, która decyduje o ryzyku zachorowania na wszawicę- jak często masz kontakt z głowami innych osób? Jeśli jesteś dzieckiem, zdarza się to często. Jeśli jesteś osobą dorosłą i masz dzieci, siostrzenice lub siostrzeńców, może to również być przyczyną. Kontakt głowy z głową to sposób, w jaki rozprzestrzeniają się wszy.

Jeśli masz swędzącą, ale nie suchą skórę głowy, bez łuszczenia się lub łupieżu przypominającego grudki skóry- możesz mieć wszy. Te owady wyjątkowo dobrze się kamuflują. Dorosła wesz jest malutka i ma zaledwie 2 do 3 mm długości, a gnidy składane przez samicę wszy są zabarwione, aby wtopić się we włosy.

Wesz, jak każda inna żywa istota, musi się czymś odżywiać. Otrzymuje składniki odżywcze, popijając twoją krew; gryzie Cię w skórę głowy, pije twoją krew i wstrzykuje swoją ślinę. Swędzenie skóry głowy spowodowane inwazją wszy jest tak swędzące, ponieważ skóra głowy reaguje na ślinę wszy.

5) Nagromadzenie produktów

Produkty do stylizacji włosów są główną przyczyną nagromadzeń, zwłaszcza jeżeli zawierają silikony. Na początku sprawiają, że włosy stają się gładkie i lśniące. Z czasem, jeśli nie zostaną dobrze zmyte, powodują, że włosy stają się matowe, wiotkie i pozbawione życia.

Nagromadzenie się produktów może z wielu powodów powodować wysuszenie, swędzenie, zaczerwienienie i podrażnienie skóry głowy.

Po pierwsze, nagromadzony produkt może uwięzić na głowie alergeny, czynniki drażniące i uczulające skórę głowy. Wiele szamponów, odżywek i produktów do stylizacji zawiera alergeny, substancje drażniące i uczulające? Im dłużej pozostają w kontakcie ze skórą głowy, tym bardziej prawdopodobne jest, że będą przyczyną swędzenia.

Po drugie, nagromadzenie się produktu może zakłócić naturalną szybkość wymiany komórek skóry głowy. Codziennie tracisz komórki skóry z twarzy, ramion i skóry głowy. Jeśli na skórze głowy znajduje się warstwa silikonów, ten naturalny cykl wymiany zostaje przerwany. Możesz mieć łuszczącą się lub suchą skórę głowy (lakiery do włosów mogą ją wysuszać) lub możesz cierpieć na zaczerwienioną, swędzącą skórę głowy.

Jeśli regularnie używasz produktów do stylizacji, zwłaszcza kosmetyków z silikonami, przyczyną swędzenia skóry głowy jest prawdopodobnie nagromadzenie się produktów na skórze głowy.

6) Sucha skóra głowy

Sucha skóra swędzi niezależnie od tego, w którym miejscu. Sucha skóra na ramieniach jest swędząca, sucha skóra na twarzy jest swędząca, a sucha skóra głowy swędzi tak samo. Kiedy Twoja skóra jest nawilżona, staje się automatycznie ukojona i odżywiona. Jest również w stanie powstrzymać czynniki drażniące, alergeny i środki uczulające. Kiedy Twoja skóra jest sucha- swędzi i jest zaogniona, jest również mniej zdolna do obrony przed atakującymi substancjami drażniącymi, alergenami i czynnikami uczulającymi.

Sucha skóra głowy, kiedy nie jest leczona, może łatwo i szybko stać się bardzo sucha i coraz mocniej łuszcząca się, czerwona, swędząca i podrażniona.

Jeśli masz naturalnie suchą skórę, prawdopodobnie przyczyną swędzenia będzie przesuszenie skóry głowy.


Wideo: Kuracja na Swędzącą Skórę Głowy

Zestaw produktów do pielęgnacji suchej i podrażnionej skóry głowy i łupieżu
Zestaw produktów do pielęgnacji suchej i podrażnionej skóry głowy i łupieżu
+15.000 recenzji
Cena regularna 149,99 zl
Cena promocyjna 149,99 zl Cena regularna 174,99 zl
Zestaw produktów do pielęgnacji suchej i podrażnionej skóry głowy i łupieżu

Zabiegi na swędzącą skórę głowy (z olejkiem z drzewa herbacianego)

Olejek z Drzewa Herbacianego to naturalny i skuteczny sposób na swędzącą skórę głowy. Wyprodukowany przez matkę nterpineaturę, jest mieszanką składników aktywnych. Składnik najskuteczniejszy w walce ze swędzącą skórą głowy nazywa się terpinen-4-ol. Dlatego w leczeniu swędzącej skóry głowy warto znaleźć olejek z drzewa herbacianego bogaty w terpinen-4-ol.

Jeśli swędząca skóra głowy jest spowodowana łupieżem, olejek z drzewa herbacianego pomoże kontrolować rozmnażanie się drożdży Malassezia na skórze głowy. Olejek z drzewa herbacianego może również pomóc w zwalczaniu wszawicy, jeśli jest ona przyczyną swędzenia. Jeśli swędząca skóra głowy jest spowodowana nagromadzeniem się produktów kosmetycznych lub wysuszeniem skóry głowy, olejek z drzewa herbacianego może pomóc złagodzić podrażnienia.

Przeczytaj więcej: 5 Zalet Olejku z Drzewa Herbacianego dla skóry

Jak więc leczyć swędzącą skórę głowy olejkiem z drzewa herbacianego? Jest kilka sposobów;

1) Zrób spray z olejkiem z drzewa herbacianego

Weź pustą butelkę z rozpylaczem, napełnij ją 95 ml wody i dodaj 5 ml 100% olejku z drzewa herbacianego. Wstrząśnij energicznie. Jeśli chcesz tylko przetestować kurację, aby zobaczyć, czy będzie Ci odpowiadać, możesz użyć o połowę mniej składników.

Jeśli masz wrażliwą, suchą skórę głowy, możesz zacząć od mniejszej dawki olejku z drzewa herbacianego, na przykład 98 ml wody z 2 ml olejku. Pamiętaj, aby przetestować spray na małym obszarze przed rozpyleniem go po całej powierzchni skóry głowy.

2) Wymieszaj olejek z drzewa herbacianego z olejem kokosowym

Olej kokosowy jest również naturalnym środkiem przeciwbakteryjnym. Olej kokosowy i olejek z drzewa herbacianego mieszają się ze sobą niezwykle łatwo. Frakcjonowany olej kokosowy, który jest płynny, nie będzie miał pełnej mocy surowego, niefrakcjonowanego oleju kokosowego. Aby wymieszać z olejkiem z drzewa herbacianego, delikatnie rozpuść 45 gramów w rondelku i dodaj 1 do 2 ml olejku z drzewa herbacianego. Ponieważ olej kokosowy szybko się topi, uważaj, aby go nie przegrzać.

3) Dodaj małą kroplę olejku z drzewa herbacianego do produktu do pielęgnacji skóry głowy

Czy masz już swoją kurację odżywczą, którą już stosujesz, aby leczyć swędzącą skórę głowy? Jeśli tak, to najprostszym i najszybszym sposobem na skorzystanie z olejku z drzewa herbacianego jest wzięcie porcji kosmetyku i dodanie do niego kropli olejku z drzewa herbacianego.

Uwaga: Nie nakładaj olejku z drzewa herbacianego na skórę głowy bez jego rozcieńczania. Olejek z drzewa herbacianego jest bardzo aktywny w stężeniu poniżej 5% a stosowanie go w 100% stężeniu może spowodować silną reakcję skóry głowy, powodując dalsze problemy.

Masz łupież? Nasz Szampon z Australijskim Olejkiem z Drzewa Herbacianego to rozwiązanie, którego potrzebujesz, aby zmniejszyć łupież i skutecznie oczyścić włosy i skórę głowy. Odświeżający i wzmacniający szampon pomoże Ci uzyskać silniejsze, bardziej miękkie włosy, jednocześnie utrzymując skórę głowy w dobrej kondycji.

Przeczytaj Więcej: Zalety używania Olejku z Drzewa Herbacianego na włosy

Zestaw produktów do pielęgnacji suchej i podrażnionej skóry głowy i łupieżu
Zestaw produktów do pielęgnacji suchej i podrażnionej skóry głowy i łupieżu
+15.000 recenzji
Cena regularna 149,99 zl
Cena promocyjna 149,99 zl Cena regularna 174,99 zl
Zestaw produktów do pielęgnacji suchej i podrażnionej skóry głowy i łupieżu

FAQ – Często zadawane pytania

Jak leczyć swędzącą skórę głowy?

W leczeniu swędzącej skóry głowy bardzo ważne jest zidentyfikowanie jej przyczyny. Może to być łupież, reakcja alergiczna lub sucha skóra głowy. W przypadku większości przyczyn swędzenia skóry głowy, olejek z drzewa herbacianego jest naturalnym i delikatnym lekarstwem ze względu na swoje działanie antybakteryjne i antyseptyczne.


Jaka jest przyczyna suchej skóry głowy?

W leczeniu swędzącej skóry głowy bardzo ważne jest zidentyfikowanie przyczyny. Często sucha skóra głowy jest mylona z łupieżem; Jednak sucha skóra głowy wygląda zupełnie inaczej niż łupież, który zwykle dotyka przetłuszczonych typów skóry głowy. Sucha skóra głowy jest często powodowana przez substancje drażniące, alergeny i uczulacze zawarte w szamponach i może być spowodowana nagromadzeniem się produktów do stylizacji włosów.


Czy łupież może powodować swędzenie skóry głowy?

Łupież jest częstą przyczyną swędzenia skóry głowy. Łupież jest spowodowany nadmiernym przemnożeniem się drożdży Malassezia, które powodują stan zapalny skóry głowy, co powoduje podrażnienia, a tym samym swędzenie skóry. Najlepiej unikać drapania podrażnionej skóry głowy, ponieważ cykl swędzenia i drapania rozprzestrzenia łupież.


Czy swędząca skóra głowy może powodować wypadanie włosów?

Niektóre formy swędzącej skóry głowy mogą powodować wypadanie włosów. W przebiegu swędzenia skóry głowy spowodowanej infekcjami grzybiczymi jest bardzo prawdopodobne, że spowodują one wypadanie włosów. A to dlatego, że grzyb, który powoduje grzybicę, żyje głęboko w mieszkach włosowych. Inne przyczyny swędzenia skóry głowy, które chechuje intensywny świąd, mogą również uszkodzić łodyżki włosów i mieszki włosowe, prowadząc do przerzedzenia włosów i potencjalnej utraty włosów.

Zestaw produktów do pielęgnacji suchej i podrażnionej skóry głowy i łupieżu
Zestaw produktów do pielęgnacji suchej i podrażnionej skóry głowy i łupieżu
+15.000 recenzji
Cena regularna 149,99 zl
Cena promocyjna 149,99 zl Cena regularna 174,99 zl
Zestaw produktów do pielęgnacji suchej i podrażnionej skóry głowy i łupieżu

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie