Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Czym jest wypadanie włosów?

Wypadanie włosów to stan, w którym włosy zaczynają się przerzedzać i ostatecznie całkowicie zanikają. Może też występować zmniejszenie grubości i połysku włosów- często w okolicy przedziałka pośrodku głowy, w górnej części czaszki. Ale może również pojawić się niejednolite łysienie w kilku miejscach na skórze głowy. Łysienie często dotyka mężczyzn, podczas gdy kobiety zwykle odczuwają wypadanie jako przerzedzenie włosów w dużym lub małym stopniu.

Wypadanie włosów jest w rzeczywistości chorobą. W zależności od przyczyny, może to być zarówno stan przejściowy, jak i trwały. Wypadanie włosów może być łysieniem telogenowym, które jest stanem, w którym włosy przerzedzają się na całej skórze głowy, lub łysieniem androgenowym, genetycznie dziedzicznym.

Twoja skóra głowy ma średnio do 100 000 włosów. Każde pasmo włosów przechodzi przez fazy zaczynające się od anagenu. Znajduje się w niej ponad 90% twoich obecnych włosów. Włosy anagenowe są tak mocno przytwierdzone do skóry głowy, że trudno je wyrwać. Każde pasmo włosów rośnie przez kilka lat, zanim wypadnie i zostanie zastąpione nowym, świeżym kosmykiem.

Następna faza nazywana jest fazą katagenową- w której komórki umierają. Ta faza trwa około dwóch tygodni, po czym włos przechodzi w fazę telogeniczną. Ta faza trwa około trzech miesięcy. Faza telogeniczna to faza spoczynku, po której włosy wypadają. Oznacza to również, że włosy te można łatwiej wyrwać. Codziennie tracisz do 100 włosów telogenicznych, ale nie jest to uważane za chorobowe wypadanie włosów. Jeśli jednak liczba wzrośnie znacznie powyżej 100, będzie to traktowane jako niebezpieczne wypadanie włosów, ponieważ włosy przerzedzają się wtedy znacznie szybciej.


Co powoduje wypadanie włosów?

Jeśli doświadczasz wypadania włosów, na pewno nie jesteś sam. To problem, z którym boryka się wiele osób. Jednak przyczyny mogą być różne. W rzeczywistości istnieje morze różnych czynników, które wpływają na twoje włosy i skórę głowy. One wszystkie mogą być przyczyną wypadania włosów. Jednak objawy mogą być odmienne.

Czynniki genetyczne i dziedziczne

Najczęstsza przyczyna wypadania włosów jest genetyczna i dziedziczna. Nazywa się to łysieniem androgenowym i występuje często zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

Łagodne łysienie androgenowe występuje wtedy, gdy mieszki włosowe kurczą się wraz z wiekiem. Oznacza to, że jakość pasm włosów również się pogarsza- a to powoduje wypadanie włosów.

Ciężkie przypadki łysienia androgenowego są spowodowane dziedziczną skłonnością do utraty włosów. W tym przypadku mieszki włosowe kurczą się do tego stopnia, że ​​nie mogą już zapewniać wzrostu nowych włosów. Częściej zdarza się to mężczyznom i prowadzi do znanego łysienia w kształcie „księżyca” i cofania się linii włosów.

Mieszki włosowe tworzące pasma włosów powoli zanikają, więc nie są w stanie tworzyć nowych włosów. W okresie dojrzewania młodzi mężczyźni zaczynają wytwarzać testosteron, który może powodować kurczenie się mieszków włosowych. Jeśli staną się one zbyt małe, włosy nie odrosną. Jeśli masz skłonność do wypadania włosów, a mieszki włosowe będą wyjątkowo wrażliwe na hormony- w większym stopniu stracisz włosy.

Niedobór witamin i niedożywienie

Czy utrzymujesz odpowiednią dietę i zażywasz witaminy? Jeśli nie, utrata włosów może być spowodowana łysieniem telogenowym. W tym stanie mieszki włosowe przestają wytwarzać nowe włosy i wyrzucają istniejące.

Na przykład, jeśli brakuje ci biotyny i niacyny- obu witamin z grupy B - może to wpłynąć negatywnie nie tylko na połysk włosów. Witaminy z grupy B są ważne dla wzrostu włosów. Jeśli ich ilość w diecie nie jest wystarczająca, może to spowodować, że włosy staną się cienkie lub całkowicie wypadną. Dlatego do wzmocnienia włosów warto stosować produkty zawierające biotynę.

Zestaw XL przeciw wypadaniu włosów
5 produktów przeciw wypadaniu włosów z biotyną na przerzedzające się włosy
+15.000 recenzji
Cena regularna 499,99 zl
Cena promocyjna 499,99 zl Cena regularna 614,99 zl
Zestaw XL przeciw wypadaniu włosów - 5 produktów przeciw wypadaniu włosów z biotyną na przerzedzające się włosy

Chroniczny stres

Większość z nas boryka się ze stresem. To samo w sobie nie powinno powodować wypadania włosów. Jeśli jednak cierpisz na chroniczny stres - napięcie utrzymujące się przez dłuższy czas - może to mieć wpływ na Twoje włosy. Przewlekły stres jest częstą przyczyną wypadania włosów.

Kiedy organizm jest zestresowany, dochodzi do zaburzenia równowagi hormonalnej. Brak równowagi powoduje, że włosy przestają rosnąć, a następnie wypadają.

Nadmierne stosowanie produktów do włosów

Zdrowie Twoich włosów jest ściśle związane z ich warunkami fizjologicznymi. Dlatego zarówno styl życia, jak i czynniki środowiskowe mogą odgrywać istotną rolę w wypadaniu włosów.

Dotyczy to na przykład nadmiernego używania produktów do włosów, farbowania włosów, prostowania i lokówki, które mogą być trudnym doświadczeniem dla włosów. Te czynniki mogą podrażniać skórę głowy i zaburzać naturalną strukturę włosów. Ich nadmiar zużywa cebulki, wysusza włosy i powoduje nierównowagę, która ogranicza wzrost włosów. Mogą więc prowadzić do niewielkiej lub rozległej utraty włosów.

Choroba i wypadanie włosów

Wypadanie włosów może być również spowodowane ukrytą chorobą. Niektóre choroby powodują, że organizm zaczyna wytwarzać przeciwciała, które atakują mieszki włosowe, powodując przerzedzenie włosów, a nawet łysienie.

Zaburzenia metaboliczne, zaburzenia odżywiania, nadużywanie narkotyków i podobne problemy mogą powodować zmiany skórne, które wraz ze złymi warunkami do wzrostu włosów, spowodują ich wypadanie.

Efekty uboczne medykamentów

Leki mogą powodować wypadanie włosów. Szczególnie chemioterapia jako lek na nowotwory, może powodować wypadanie włosów. Jednak pigułki antykoncepcyjne i inne, bardziej „nieszkodliwe” leki mogą również powodować przerzedzenie się włosów.

Dlatego, przed przyjęciem jakiegokolwiek leku, zawsze dobrze jest dokładnie przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania lub skonsultować się z lekarzem, aby mieć świadomość skutków ubocznych określonego leku.


Kogo najbardziej dotyka wypadanie włosów?

Jeśli cierpisz na wypadanie włosów, nie jesteś jedyną. Wypadanie włosów dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Aż 25% Duńczyków ma problem z wypadaniem włosów (w większym lub mniejszym stopniu) od 25 roku życia. Wypadanie włosów może dotknąć każdego, ponieważ może ono mieć przyczyny zarówno fizjologiczne, jak i psychologiczne.

W przypadku mężczyzn, przerzedzenie włosów i łysienie są bardziej regułą niż wyjątkiem. Pytanie nie dotyczy zatem tego, czy wypadną włosy, ale raczej, kiedy wypadną włosy. Proces ten znacznie się różni w zależności od mężczyzny i może wahać się od wieku nastoletniego do starszych lat. Szacuje się, że około 20% mężczyzn po dwudziestce doświadcza wypadania włosów. Około 40% mężczyzn po czterdziestce i około 60% mężczyzn po sześćdziesiątce będzie miało ten sam problem.

Wypadanie włosów jest również powszechne u wielu kobiet. Nawet 50% kobiet po pięćdziesiątce cierpi na przerzedzenie włosów w mniejszym lub większym stopniu.


Objawy wypadania włosów - na co należy uważać?

Jeśli cierpisz na wypadanie włosów, zwykle objawia się to różnymi symptomami. Często proces ten może zacząć się od przerzedzonych włosów, które w końcu kompletnie wypadają. Objawy są często różne dla kobiet i mężczyzn.

Wypadanie włosów u mężczyzn

W przypadku wypadania włosów u mężczyzn włosy stają się cieńsze na samym czubku głowy. Przerzedzenie pojawia się również w formie cofającej się linii włosów z zakolami, które ostatecznie łączą się z tak zwanym „księżycem” z tyłu głowy.

Często tworzy się kształt podkowy wokół tyłu i boków głowy. Łysienie miejscowe zaczyna się od pojedynczego obszaru, który może następnie doprowadzić do całkowitego wyłysienia.

Przeczytaj więcej o utracie włosów przez mężczyzn.

Wypadanie włosów u kobiet

Wypadanie włosów u kobiet często objawia się przerzedzeniem włosów w górnej części skóry głowy, wzdłuż przedziałka. Tutaj włosy są w mniejszym lub większym stopniu przerzedzone, zatem grubość i połysk włosów po bokach i na plecach pozostaje.

Kobiety zwykle nie doświadczają całkowitego łysienia i miejscowego łysiena w takim samym stopniu jak mężczyźni, u których wszystkie włosy znikają.

Przeczytaj więcej o utracie włosów u kobiet.


Na czym polega leczenie wypadania włosów?

Czy istnieje lekarstwo na wypadanie włosów? Czy utracone włosy mogą odrosnąć? Istnieje kilka dobrych opcji leczenia wypadania włosów- należy jednak pamiętać, że nie ma cudownego lekarstwa, a skuteczne leczenie wymaga staranności i dużej cierpliwości.

Lekarstwo na wypadanie włosów

Kiedy tracisz włosy, niezależnie od tego, czy jesteś mężczyzną, czy kobietą, jest to spowodowane brakiem równowagi w naturalnym procesie wzrostu włosów. Aby temu zaradzić, firma Australian Bodycare opracowała szereg unikalnych produktów, które przeciwdziałają ryzyku wypadania włosów.

Trzy produkty to serumszampon i spray do włosów. Wszystkie składają się z różnorodnych, odżywczych i satysfakcjonujących składników, takich jak Olejek z Drzewa Herbacianego, Biotyna i Capilia Longa, które są skuteczne w walce z wypadaniem włosów.

Olejek z Drzewa Herbacianego, Biotyna i Capilia Longa

Wszystkie trzy produkty zawierają Capilia Longa i 100% naturalny Olejek z Drzewa Herbacianego. Dodatkowo, serum zawiera Biotynę. Razem wzmacniają pasemka i pomagają stworzyć zdrowsze i grubsze włosy.

Olejek z Drzewa Herbacianego jest pozyskiwany z australijskich drzew i ma właściwości antybakteryjne, które oczyszczają skórę głowy z zanieczyszczeń i brudu. Zapewnia to włosom najlepsze warunki wzrostu i zdrową skórę głowy, dzięki czemu włosy rosną mocne i gęste.

Biotyna to rozpuszczalna w wodzie witamina B, która jest niezbędna dla zdrowia ciała i włosów. Biotyna bierze udział w reakcjach metabolicznych organizmu i regulacji obrotu cukrów. Biotyna jest używana na przykład do konwersji węglowodanów i tłuszczu, dlatego komórki organizmu są zależne od tej witaminy. Wzrost komórek odgrywa ważną rolę w tworzeniu się nowych włosów i skóry, dlatego biotyna jest ważnym źródłem siły do wzrostu włosów.

Capilia Longa to aktywny składnik pozyskiwany z naturalnej rośliny tropikalnej i subtropikalnej Curcuma Longa. Pomaga reaktywować śpiące komórki, które w przeciwnym razie mogą powodować. zachwianie równowagi w naturalnym wzroście włosów. Dzięki tej substancji będą one ponownie równoważone i powstaną jak najlepsze warunki do odrastania gęstych, silnych włosów.


Używaj zestawu produktów

Serum, szampon i spray na wypadanie włosów można stosować pojedynczo lub razem, aby uzyskać optymalne rezultaty. Serum jest wmasowywane w skórę głowy, aby wspierać zdrowe włosy i środowisko skóry głowy dla wzrostu nowych włosów. Szampon delikatnie oczyszcza skórę głowy z zanieczyszczeń, dzięki czemu nic nie zahamuje wzrostu włosów. Możesz użyć sprayu do włosów po umyciu ich szamponem lub kiedy akurat ich nie myjesz. Pomaga on wzmocnić każde pasmo włosów, aby stały się bardziej odporne na kruszenie się.

Produkty te działają razem, aby przeciwdziałać wypadaniu włosów, wzmacniając włosy i skórę głowy, co sprzyja wzrostowi włosów i grubszym włosom. Wszystkie 3 produkty można stosować codziennie.

Silniejsze leczenie

Możesz również zainteresować się leczeniem wypadania włosów. Często polega ono na przyjmowaniu hormonalnych tabletek. Kuracja tabletkami przeciwdziała wydzielaniu hormonów, które mogą hamować wzrost włosów. Często kuracja taka może mieć skutki uboczne, takie jak impotencja u mężczyzn.

Jedynie lekarz może przepisać odpowiednie tabletki, dlatego należy najpierw z nim porozmawiać. Zazwyczaj lekarz oceni, czy leczenie będzie dla Ciebie korzystne.

Przeszczep „zdrowych” włosów

Przeszczep włosów to kolejna forma leczenia wypadania włosów. Przeszczep przeprowadza się poprzez znalezienie obszarów dawczych z silnymi pasmami i zdrowymi mieszkami włosowymi, zwykle z tyłu lub z boku głowy, gdzie nadal rośnie dużo włosów. Mieszki włosowe wyjmuje się pojedynczo i osadza w obszarach łysiejących, takich jak czubek głowy lub cofająca się linia włosów.

Po kilku tygodniach przeszczepione włosy wypadną, a nowe włosy będą stopniowo wyłaniać się ze zdrowego mieszka włosowego osadzonego w skórze głowy. Ostateczny efekt zabiegu można odczuć dopiero po 12-18 miesiącach.


Jak zapobiegać wypadaniu włosów

Istnieje kilka sposobów zapobiegania wypadaniu włosów. Chociaż zaciągnięcie hamulca w procesie starzenia może być trudne, nie trzeba całkowicie się poddawać.

Daj swojemu organizmowi odpowiednie składniki odżywcze

Jeśli w organizmie brakuje witamin i składników odżywczych, może to wpłynąć na siłę włosów. Aby zapewnić włosom jak najlepsze warunki do zachowania zdrowia i siły, powinieneś jeść dużo owoców i warzyw. Oba rodzaje są pełne przeciwutleniaczy i witamin, które mogą być korzystne dla twoich włosów.

Upewnij się, że Twoja dieta zawiera wystarczającą ilość witamin z grupy B. Wspierają one zdrowe mieszki włosowe i pomagają utrzymać naturalną równowagę, która jest ważna dla wzrostu włosów.

Zestaw XL przeciw wypadaniu włosów
5 produktów przeciw wypadaniu włosów z biotyną na przerzedzające się włosy
+15.000 recenzji
Cena regularna 499,99 zl
Cena promocyjna 499,99 zl Cena regularna 614,99 zl
Zestaw XL przeciw wypadaniu włosów - 5 produktów przeciw wypadaniu włosów z biotyną na przerzedzające się włosy

Ogranicz używanie produktów do włosów

Jeśli używasz wielu różnych produktów do włosów, dobrym pomysłem może być zapobieganie wypadaniu włosów w przyszłości poprzez ograniczenie stosowania nadmiaru kosmetyków.

Pozwalaj włosom wysychać na powietrzu, zamiast używać suszarki do włosów. Używaj jednego produktu do stylizacji z wieloma funkcjami, zamiast kilku różnych. Upewnij się również, że Twoje produkty zawierają łagodne składniki, które nie uszkadzają Twoich włosów.

Unikaj stresu

Nie da się całkowicie uniknąć stresu. Należy jednak pamiętać, że stresowanie się przez długi czas nie jest dobre. To wtedy stres może powodować wypadanie włosów. Dlatego upewnij się, że dbasz o równowagę między życiem zawodowym, a prywatnym oraz pielęgnujesz rutyny stworzone w swoim codziennym życiu. 

Dotyczy to zarówno pracy, jak i domu. Pamiętaj, aby od czasu do czasu „wyciągnąć wtyczkę” i odprężyć się podczas ładowania baterii. W ten sposób możesz zredukować ilość hormonów stresu w swoim ciele.

Kompletny pakiet przeciw wypadaniu włosów z produktami XL
5 produktów do codziennej pielęgnacji włosów wypadających, cienkich i przerzedzonych
+15.000 recenzji
Cena regularna 539,99 zl
Cena promocyjna 539,99 zl Cena regularna 584,99 zl
Kompletny pakiet przeciw wypadaniu włosów z produktami XL - 5 produktów do codziennej pielęgnacji włosów wypadających, cienkich i przerzedzonych

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie