Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Czym jest wypadanie włosów u mężczyzn?

Utrata włosów u mężczyzn to stan, w którym włosy zaczynają się przerzedzać na czubku głowy, a po pewnym czasie całkowicie wypadają. Łysienie typu męskiego jest najczęstszym rodzajem wypadania włosów i jest również nazywane łysieniem androgenowym.

Wypadanie włosów u mężczyzn nie jest chorobą, ale stanem, na który wszyscy mężczyźni będą cierpieć w pewnym momencie swego życia. Jednakże, proces jest bardzo różny w zależności od mężczyzny i może się różnić w czasie, wypadanie już od lat młodzieńczych, do późnej starości. Wypadanie włosów u mężczyzn jest stanem dziedzicznym, w którego przebiegu męski hormon płciowy wpływa na mieszki włosowe.

Chociaż wypadanie włosów u mężczyzn nie jest chorobą, nadal jest uważane za poważny problem - zwłaszcza estetyczny. Jest szczególnie nieprzyjemne, jeśli stan łysienia występuje w młodszym wieku, ponieważ łysienie jest często uważane za oznakę starości.


W których miejscach są mężczyźni najbardziej dotknięci wypadaniem włosów?

Kiedy włosy zaczynają wypadać, zazwyczaj stają się one cieńsze na czubku głowy. Włosy przerzedzają się przy czubku głowy i ostatecznie uzyskują tak zwany „księżycowy” kształt. Następnie pojawią się zakola- kiedy linia włosów zacznie się cofać na boki. Może to prowadzić do nierównomiernego łysienia, ponieważ nadal możesz mieć bujne włosy z tyłu głowy i po jej bokach.

Często powoduje to, że niektórzy mężczyźni całkowicie golą głowę, aby uzyskać jednolity wygląd- zamiast naprzemiennych łysin.


Dlaczego mężczyźni tracą włosy, mają zakola i przerzedzone obszary?

Z biegiem czasu utrata włosów u mężczyzny jest całkowicie normalna i nieunikniona. Ale dlaczego tak się dzieje? Przyczyn może być kilka.

Czynniki genetyczne i hormonalne

W zdecydowanej większości przypadków wypadania włosów u mężczyzn, u 9 na 10 mężczyzn, wypadanie jest spowodowane „androgenetyczną utratą włosów”. Oznacza to, że na utratę włosów wpływają zarówno czynniki dziedziczne, jak i hormonalne.

W okresie dojrzewania, młodzi mężczyźni zaczynają wytwarzać testosteron w dużych ilościach. Produkcja testosteronu powoduje kurczenie się mieszków włosowych, które ostatecznie stają się tak małe, że wypadające włosy nie odrastają. Właśnie ten proces prowadzi do łysienia, przerzedzenia i cofania się linii włosów.

Jeśli masz genetyczne predyspozycje do wypadania włosów, Twoje mieszki włosowe będą bardziej wrażliwe na hormon płciowy- testosteron. Jeśli Twoje ciało jest na niego bardziej podatne, hormon rozwinie się w dihydrotestosteron, który jest inhibitorem wzrostu powodującym wypadanie włosów.

To nie ilość testosteronu decyduje o tym, czy włosy wypadną wcześniej, czy później- odpowiada za to reakcja Twojego ciała. Mężczyźni, którzy dłużej mają bujne włosy, nie mają ani więcej, ani mniej testosteronu niż ci, którzy szybciej je tracą.

Niewłaściwa dieta i niedobór witamin

Chociaż w większości przypadków wypadanie włosów u mężczyzn jest spowodowane genetyką i dziedzicznymi genami, w niektórych przypadkach przyczyną przerzedzania się włosów może być zła dieta i niedobór witamin.

Istnieje kilka witamin, które są szczególnie ważne dla wzrostu i silnych włosów. Są to zarówno witaminy z grupy B, jak i C. Jeśli szczególnie brakuje Ci biotyny i niacyny, które są witaminami z grupy B, może to prowadzić do przerzedzenia włosów. Jeśli nie masz wystarczającej ilości witaminy C, Twój organizm może potrzebować dodatkowej pomocy w produkcji kolagenu, który jest ważnym białkiem dla wzrostu zdrowych i silnych włosów.

Zestaw XL przeciw wypadaniu włosów
5 produktów przeciw wypadaniu włosów z biotyną na przerzedzające się włosy
+15.000 recenzji
Cena regularna 499,99 zl
Cena promocyjna 499,99 zl Cena regularna 614,99 zl
Zestaw XL przeciw wypadaniu włosów - 5 produktów przeciw wypadaniu włosów z biotyną na przerzedzające się włosy

Wypadanie włosów związane ze stresem

Stres może być też największym wrogiem Twoich włosów. Dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Stres jest więc jedną z najczęstszych przyczyn wypadania włosów u mężczyzn- tuż obok czynników dziedzicznych.

Kiedy organizm jest zestresowany, powoduje to brak równowagi hormonalnej. Jest za to odpowiedzialny hormon kortyzol, który jest szczególnie powiązany ze stresem. Jeśli jesteś zestresowany, organizm wytwarza więcej kortyzolu, co powoduje, że funkcjonujesz w inny sposób zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Wypadanie włosów związane z chorobami

Wypadanie włosów z powodu chorób najczęściej występuje w związku z problemami ze skórą głowy. Może to być wypadanie włosów w wyniku chorób metabolicznych lub chorób skóry, takich jak zapalenie skóry lub łuszczyca. Pojawiają się one w formie łuszczącej się egzemy na skórze głowy i mogą w ciężkich przypadkach powodować wypadanie włosów, a to z powodu złego stanu skóry głowy.

Leki

Leki mogą być kolejnym powodem utraty włosów. Często chemioterapia w kompleksowym leczeniu raka jest przyczyną wypadania włosów. Jednak inne rodzaje leków mogą również powodować wypadanie włosów jako efekt uboczny. W ulotce dołączonej do opakowania powinno być napisane, czy dany lek powoduje wypadanie włosów jako efekt uboczny.


Kto jest najbardziej dotknięty wypadaniem włosów?

Wypadanie włosów wcześniej czy później dotyka wszystkich mężczyzn- to naturalny proces dla mężczyzn. Rożni się jedynie czasem. Szacuje się, że około 20% wszystkich mężczyzn po dwudziestce doświadczyło utraty włosów. Około 40% wszystkich mężczyzn po czterdziestce i do 60% wszystkich mężczyzn po sześćdziesiątce doświadcza naturalnego wypadania włosów.

Mężczyźni, którzy są genetycznie predysponowani do przedwczesnego wypadania włosów, to Ci, którzy zazwyczaj tracą włosy jako pierwsi.


Jakie kuracje przeciw wypadaniu włosów dla mężczyzn są dostępne?

Czy istnieje lekarstwo przeciw wypadaniu włosów u mężczyzn? Odpowiedź brzmi: tak i nie. Kuracje przeciw wypadaniu włosów dla mężczyzn walczących z zakolami są stosowane “wbrew naturze”. Istnieją jednak dobre sposoby na poprawę kondycji włosów.

Produkty spowalniające proces wypadania włosów

Kiedy Ty jako mężczyzna, tracisz włosy, to jest to spowodowane brakiem równowagi w rozwoju włosów, który kładzie kres naturalnemu ich wzrostowi. Firma Australian Bodycare opracowała trzy wyjątkowe produkty, które pomagają zwolnić proces wypadania włosów, a tym samym przeciwdziałają ryzyku ich wypadania.

Wszystkie produkty zawierają Olejek z Drzewa Herbacianego i Capilia Longa, składniki, które pomagają wzmocnić skórę głowy i włosy. Dodatkowo serum od Australia Bodycare zawiera Biotynę.

Biotyna to witamina z grupy B, która jest ważna dla zdrowia włosów, a Olejek z Drzewa Herbacianego to w 100% naturalny składnik o właściwościach antybakteryjnych, który oczyszcza skórę głowy z zanieczyszczeń, dając włosom największą szansę na silny i bujny wzrost.

Capilia Longa pochodzi z naturalnych roślin tropikalnych i subtropikalnych. Jest składnikiem aktywnym o wielu właściwościach, który reaktywuje uśpione komórki w celu przywrócenia równowagi wzrostu włosów.

Te trzy produkty to: serumszampon i spray do włosów.

Serum nakłada się na głowę, aby zapewnić optymalne środowisko skórze głowy, dzięki czemu włosy staną się mocniejsze i będą mogły lepiej rosnąć.

Możesz używać szamponu jako codziennego środka do mycia głowy. Jest delikatny, a jednocześnie skutecznie usuwa zanieczyszczenia, które mogą hamować wzrost włosów.

Możesz używać sprayu do włosów po myciu włosów lub bez mycia włosów. Spray wzmacnia pasemka włosów, aby były bardziej odporne na łamanie się.

Możesz więc przeciwdziałać ryzyku wypadania włosów, stosując te produkty. Można stosować je osobno lub łączyć w celu uzyskania najlepszych efektów.

Leczenie medyczne

Produkcja dihydrotestosteronu, inhibitora wzrostu, spowalnia wzrost włosów, przez co nowe włosy nie zastępują starych. W przypadku tego problemu dostępna jest terapia hormonalna w postaci tabletek.

Zabieg ma na celu zablokowanie hormonów płciowych, które utrudniają wzrost włosów. Takie leczenie często powoduje silne skutki uboczne, takie jak impotencja. Musisz skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania przepisanych planów leczenia hormonalnego. Specjalista może ocenić, czy jest to właściwa metoda leczenia wypadania włosów.

Transplantacja włosów

Kolejnym, bardzo kompleksowym zabiegiem na wypadające włosy i cofającą się linię włosów jest tzw. Przeszczep włosów. Jest to technika, w której mieszki włosowe ze zdrowej skóry głowy z wieloma włosami - najczęściej z tyłu lub z boku głowy- są przenoszone na obszary łysiejące. Często mieszki włosowe są usuwane pojedynczo i ponownie umieszczane w odsłoniętych obszarach.

Po kilku tygodniach przeszczepione włosy wypadną, aby z nowo wprowadzonych mieszków włosowych wyrosły nowe. Trwa to, w przybliżeniu, około trzech miesięcy. Zabieg ten wymaga cierpliwości, ponieważ efekt końcowy (bujna czupryna) pojawi się dopiero po 1-1,5 roku.


Zapobieganie wypadaniu włosów u mężczyzn

Co możesz zrobić, aby zapobiec wypadaniu włosów i zakolom jako mężczyzna? Chociaż naturalny proces starzenia może być trudny do spowolnienia, nie musisz biernie czekać, aż włosy wypadną.

Planuj swój czas

Wypadanie włosów związane ze stresem jest często stanem przejściowym. Aby temu zapobiec, musisz lepiej zaplanować swój czas. Dobrze jest ułożyć sobie dobrą strukturę życia codziennego, aby nie obciążać swojego ciała w dużym stopniu.

Mając jasny plan w życiu codziennym, będziesz w stanie lepiej wykonywać wszystkie codzienne zadania, przed którymi stoisz zarówno w domu, jak i w pracy. Dla zdrowia włosów ważne jest zmniejszenie wydzielania kortyzolu, czyli hormonu stresu.

Ćwiczenia i suplementy diety

Większość wie, że ćwiczenia fizyczne są dobre dla ciała i duszy. Ale czy wiesz, że mogą być również dobre dla Twoich włosów? Wykonując codzienne ćwiczenia, mózg wydziela endorfiny, które pomagają zmniejszyć stres- co może również pomóc w zmniejszeniu wypadania włosów.

Jeśli w Twojej diecie brakuje witamin, dobrym pomysłem może być wprowadzenie ich do codziennego życia. Jest to szczególnie istotne w przypadku witamin z grupy B i D, które pomagają we wzroście mieszków włosowych, a jednocześnie wspierają przywrócenie równowagi hormonalnej u mężczyzn, dając włosom większą szansę na silny wzrost.

Zestaw XL przeciw wypadaniu włosów
5 produktów przeciw wypadaniu włosów z biotyną na przerzedzające się włosy
+15.000 recenzji
Cena regularna 499,99 zl
Cena promocyjna 499,99 zl Cena regularna 614,99 zl
Zestaw XL przeciw wypadaniu włosów - 5 produktów przeciw wypadaniu włosów z biotyną na przerzedzające się włosy

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie