Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Czym jest wypadanie włosów u kobiet?

Utrata włosów u kobiet jest niestety powszechnym problemem. Włosy zaczynają się przerzedzać lub wypadać, co może mieć negatywny wpływ na jakość życia osób dotkniętych tym stanem.

Wypadanie włosów u kobiet jest często najbardziej widoczne w okolicach przedziałka, w górnej części głowy. U kobiet efekt jest spowodowany ogólnym przerzedzeniem włosów, co najbardziej widać w miejscu ich rozdzielania się. Natomiast mężczyźni mają tendencję do tracenia wszystkich włosów z jednego obszaru. Może to być tymczasowe lub trwałe.


Biologiczna struktura włosów

Na skórze głowy znajduje się średnio około 100 000 włosów. Każde pasmo włosów przechodzi przez różne etapy wzrostu. Pierwsza to faza anagenu, na której zwykle znajduje się ponad 90% włosów. Włosy anagenowe są trudne do wyrwania, ponieważ są głęboko zakorzenione w tkance podskórnej.

Faza anagenu stanowi prawie cały cykl życia pasma włosów, a każdy włos w tej fazie pozostaje zakorzeniony przez kilka lat, zanim zostanie zastąpiony nowym.

W następnej fazie, fazie katagenicznej, następuje śmierć komórki. Ta faza trwa około dwóch tygodni. Następnie włosy przechodzą w fazę telogeniczną, która trwa około trzech miesięcy. Ta faza jest rodzajem fazy spoczynku, zanim włosy wypadną. O wiele łatwiej jest wyrwać włosy, które są w fazie telogenicznej niż w fazie anagenu.

Każdego dnia tracimy do stu włosów telogenicznych- jest to zupełnie normalne. Wypadanie włosów staje się problemem u kobiet (i mężczyzn), jeśli zaczyna się tracić znacznie więcej włosów.

Co powoduje wypadanie włosów u kobiet?

Dlaczego tylko niektóre kobiety tracą włosy? Przyczyn może być kilka:

Czynniki dziedziczne

Jeśli twoja matka miała problemy z wypadaniem włosów, istnieje ryzyko, że dotknie to również Ciebie. Dziedziczna utrata włosów u kobiet może rozpocząć się już w wieku 20 lat. Powoli, przez następne 10-20 lat wypadanie włosów będzie się stopniowo pogarszać, kiedy nowe włosy, które tworzą świeże pasma, zaczną zanikać. Z biegiem czasu każde nowe pasmo włosów staje się jaśniejsze i cieńsze, aż w końcu całkowicie przestają one rosnąć.

Zmiany hormonalne i stres

Innymi przyczynami wypadania włosów u kobiety mogą być zmiany hormonalne w organizmie. Może to mieć związek ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych, menopauzą lub ciążą i może prowadzić do stanu znanego jako łysienie telogenowe.

Skutkuje to nagłą zmianą w proporcji ilości włosów anagenowych i telogenicznych. Zamiast bycia w 90% anagenem i w 10% telogenem, sytuacja zmienia się w 70% anagen i 30% telogen. Powoduje to utratę trzystu lub więcej włosów dziennie, gwałtownie przerzedzając włosy na całej głowie.

Niestety, po usunięciu przyczyny zmiany hormonów, wypadanie włosów może utrzymywać się jeszcze przez sześć miesięcy. Po tym okresie, włosy zaczynają ponownie się normalizować i wracają do poprzedniego stanu.

Brak witamin i minerałów

Brak wystarczającej ilości witamin i minerałów w codziennej diecie może wpływać na włosy i powodować ich wypadanie. Jest to szczególnie ważne, jeśli cierpisz na niedobór żelaza lub nie otrzymujesz wystarczającej ilości witamin B i D.

Wszystkie trzy odgrywają ważną rolę w utrzymaniu zdrowia włosów. Niedobór któregokolwiek pierwiastka, lub też wszystkich, może spowodować, że włosy staną się cienkie i słabe, a ostatecznie wypadną.

Zestaw XL przeciw wypadaniu włosów
5 produktów przeciw wypadaniu włosów z biotyną na przerzedzające się włosy
+15.000 recenzji
Cena regularna 499,99 zl
Cena promocyjna 499,99 zl Cena regularna 614,99 zl
Zestaw XL przeciw wypadaniu włosów - 5 produktów przeciw wypadaniu włosów z biotyną na przerzedzające się włosy

Choroby skóry głowy

Choroby skóry, takie jak łuszczyca i łupież, mogą być przyczyną wypadania włosów. Łuszczyca to choroba, przy której łuszczy się sucha skóry. Często pojawia się wokół skroni, za uszami, na linii włosów i na innych częściach skóry głowy. Łuszczyca skóry głowy nie zawsze wiąże się z wypadaniem włosów, ale w ciężkich przypadkach choroba może powodować ich utratę, wpływając na ogólne zdrowie skóry głowy.

Nadmierne stosowanie produktów do włosów

Nadużywanie szamponu, odżywki, lakieru do włosów, pianki i innych produktów do stylizacji włosów może powodować wypadanie włosów. Wiele produktów do włosów zawiera silnie działające chemikalia, które mogą podrażniać skórę głowy, niszczyć naturalną strukturę włosów i osłabiać cebulki. To z kolei ogranicza wzrost i prowadzi do przerzedzania i wypadania włosów.

Skutki uboczne leków

Wypadanie włosów może być skutkiem ubocznym niektórych rodzajów leków. Jest to szczególnie zauważalne, jeśli otrzymujesz chemioterapię z powodu nowotworu. Ale może to być również efekt uboczny używania innych rodzajów leków. Jeśli wypadanie włosów jest spodziewanym efektem ubocznym, zostanie to zaznaczone w ulotce dla pacjenta.


Kto jest najbardziej podatnyna wypadanie włosów?

Badania pokazują, że wiele kobiet cierpi na wypadanie włosów. W rzeczywistości problem ten może dotknąć nawet 50% wszystkich kobiet w wieku 50 lat i starszych. Połowa kobiet zgłasza, że ​​ich włosy zaczynają się przerzedzać, gdy mają ponad 50 lat, a u 10-15 % z nich następuje wtedy znaczna utrata włosów.

Ale wypadanie włosów może wywierać wpływ na kobiety na wszystkich etapach życia, na przykład w związku ze zmianami hormonalnymi podczas ciąży, stresem w pracy lub innymi czynnikami wpływającymi na zmiany hormonalne.


Jakie zabiegi są dostępne w przypadku wypadania włosów u kobiet?

Chociaż wypadanie włosów u kobiet jest powszechnym problemem, istnieją dobre możliwości leczenia i poprawy sytuacji, aby przywrócić sobie grubsze włosy i normalny ich wzrost.

Leczenie wypadania włosów u kobiet

Wypadanie włosów jest spowodowane zachwianiem równowagi w ich naturalnym wzroście, który to problem może być spowodowany przez którąkolwiek, lub wszystkie, z wymienionych powyżej przyczyny. Aby rozwiązać ten problem, firma Australian Bodycare opracowała środek oparty na trzech kluczowych produktach potrzebnych do osiągnięcia zdrowej skóry głowy i włosów. Nasze produkty na wypadanie włosów zawierają Olejek z Drzewa Herbacianego, Capilia longa (Kurkumę) i Biotynę (witaminę B), które razem spowalniają proces wypadania włosów i stwarzają najlepsze warunki do regeneracji włosów.

Naturalny australijski Olejek z Drzewa Herbacianego głęboko oczyszcza skórę głowy, przywracając jej naturalną równowagę i zdrowie, dając włosom najlepszą szansę na mocny i pełny wzrost. Wielofunkcyjne właściwości Capilia longa, ekstrahowanego z Kurkumy, redukują wypadanie włosów, pomagając reaktywować cebulki włosów, aby przywrócić wzrost włosów. Jest tu jeszcze Biotyna, aby utrzymać naturalną siłę włosów.

Ta wyjątkowa kombinacja składników jest dostępna we wszystkich naszych produktach przeciw wypadaniu włosów, dzięki czemu możesz wybrać najlepszą dla siebie alternatywę z produktów: SerumSzamponOdżywka lub Spray. Można ich używać osobno, ale w celu uzyskania najlepszych rezultatów zalecamy używanie całego zestawu.

Krok 1

Serum należy nakładać codziennie na skórę głowy i w nią wmasowywać. Serum nie należy spłukiwać i należy pozwolić mu wniknąć spokojnie w skórę głowy.

Krok 2

Dokładnie wmasuj szampon w mokre włosy i skórę głowy, aby oczyścić i zrównoważyć skórę głowy i włosy, usuwając wszelkie zanieczyszczenia, które mogą mieć negatywny wpływ na porost włosów.

Krok 3

Odżywkę delikatnie wmasuj we włosy i pozostaw na 2-3 minuty, a następnie spłucz wodą. Bogata odżywka z naturalnym, australijskim Olejkiem z Drzewa Herbacianego, Capilia longa i masłem Shea pozostawia włosy gładkie i lśniące oraz chroni je przed łamaniem się.

Krok 4

Lakier stosuj po umyciu włosów oraz w dni, kiedy ich nie myjesz. Lakier wzmacnia włosy i zapobiega ich łamaniu się.

Łączenie naszych produktów przeciw wypadaniu włosów zapewni włosom i skórze głowy najlepsze warunki, aby włosy rosły mocne i grube oraz opierały się ryzyku wypadania.

Kiedy powinnaś pójść do lekarza?

Jeśli nie masz pewności, dlaczego nagle wypadają Ci włosy, zawsze warto jest porozmawiać z lekarzem. Może on dokładnie zbadać przyczynę. Jeśli jest to spowodowane niskim metabolizmem, chorobą skóry głowy lub czymś zupełnie innym, możesz wymagać dalszego leczenia.


Zapobieganie wypadaniu włosów - co możesz zrobić?

Aby zapobiec wypadaniu włosów, możesz podjąć pewne kroki, aby włosy pozostały zdrowe i mocne.


Używaj zestawu produktów 

Serum, szampon, odżywkę i lakier do włosów można stosować oddzielnie. Ale aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy je stosować razem. Serum jest wmasowywane w skórę głowy, aby wspierać zdrowe włosy i skórę głowy. Szampon delikatnie oczyszcza skórę głowy z zanieczyszczeń, dzięki czemu nic nie zahamuje wzrostu włosów. Odżywka odżywia i pozostawia włosy gładkie i lśniące, chroniąc je przed łamaniem się. Na koniec użyj lakieru do włosów po umyciu lub na suche włosy, aby wzmocnić każde pasmo- kosmyki będą bardziej odporne na uszkodzenia.

Produkty te działają razem, aby przeciwdziałać wypadaniu włosów, tworząc najlepsze warunki dla skóry głowy i wzrostu włosów oraz zapobiegając dalszemu ich wypadaniu. Wszystkie 3 produkty można stosować codziennie.

Silniejsze leczenie

Dostępne jest leczenie farmakologiczne wypadania włosów. Często polega ono na przyjmowaniu tabletek hormonalnych. Kuracja tabletkami powinna przeciwdziałać wydzielaniu hormonów, które mogą hamować wzrost włosów. Ale często kuracja może mieć skutki uboczne, takie jak impotencja u mężczyzn.

Jedynie lekarz może przepisać tabletki, dlatego należy najpierw z nim porozmawiać. Twój lekarz będzie mógł ocenić, czy leczenie będzie dla Ciebie korzystne.

Przeszczep zdrowych włosów

Przeszczep włosów to kolejna metoda leczenia wypadania włosów. Przeszczep przeprowadza się poprzez wykorzystanie obszarów dawczych, w których znajdują się silne pasma włosów i zdrowe mieszki włosowe, zazwyczaj z tyłu lub z boku głowy. Mieszki włosowe wyjmuje się pojedynczo i osadza w obszarach łysiejących, takich jak czubek głowy lub zakola.

Po kilku tygodniach przeszczepione włosy wypadną, a nowe włosy będą stopniowo wyłaniać się ze zdrowego mieszka włosowego osadzonego w skórze głowy. Osiągnięcie efektu końcowego zwykle trwa około 12-18 miesięcy.

Inne sposoby zapobiegania wypadaniu włosów

Istnieje kilka innych sposobów zapobiegania wypadaniu włosów. Hamowanie procesu starzenia się może być trudne, ale są rzeczy, które można zrobić, aby utrzymać zdrową skórę głowy, pełną silnych włosów.

Utrzymuj zdrowy styl życia

Dobra i zrownoważona dieta w znacznym stopniu zapobiega wypadaniu włosów. Jedz dużo owoców i warzyw, ponieważ są one bogate w witaminy i przeciwutleniacze, które wzmacniają włosy i przeciwdziałają ich wypadaniu. Spróbuj też jeść nasiona sezamu, słonecznika i/lub dyni. Zawierają one cenne minerały, które pomagają utrzymać mocne włosy.

Jeśli Twoja dieta nie zawiera wystarczającej ilości witaminy B, bardzo korzystne jest przyjmowanie suplementów tej witaminy, szczególnie zimą.

Ogranicz stosowanie środków do stylizacji włosów

Suszarki do włosów, lakiery, pianki, prostownice i lokówki mogą uszkodzić włosy. Ograniczenie stosowania produktów i narzędzi do stylizacji włosów przyniesie korzyści Twoim włosom, ponieważ pozwoli im zachować swoje naturalne oleje i własną siłę.

Wyrób sobie nawyk mycia włosów wieczorem, aby mogły wyschnąć na powietrzu. W takim wypadku nie musisz używać suszarki do włosów, aby suszyć je w pośpiechu (to również dobre dla środowiska). Jeśli nie możesz obejść się bez suszarek lub prostownic do włosów, używaj delikatniejszych produktów do włosów, które chronią przed ciepłem i nie zawierają chemikaliów ani innych drażniących substancji. Na przykład, Australian Bodycare Hair Clean Szampon i Hair Care Odżywka będą raczej odżywiać, a nie obciążać Twoje włosy.

Wskazówki dotyczące zdrowszych włosów

Noszenie włosów spiętych opaską z metalowymi ząbkami powoduje tendencję do niszczenia i nadwyrężania włosów. To sprawia, że są one zmęczone, porowate i podatne na pękanie. Można tego uniknąć, używając opasek do włosów bez metalowych elementów.

Spanie z rozpuszczonymi włosami może również powodować nadwyrężanie fruzury i ciągnięcie się pasm, zmniejszając ich objętość, gdy ocierają się o poduszkę. Zamiast tego ułóż włosy w luźny kucyk lub kok, aby nie odgniatał się na poduszce podczas snu.

Kompletny pakiet przeciw wypadaniu włosów z produktami XL
5 produktów do codziennej pielęgnacji włosów wypadających, cienkich i przerzedzonych
+15.000 recenzji
Cena regularna 539,99 zl
Cena promocyjna 539,99 zl Cena regularna 584,99 zl
Kompletny pakiet przeciw wypadaniu włosów z produktami XL - 5 produktów do codziennej pielęgnacji włosów wypadających, cienkich i przerzedzonych

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie