Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Czym są wągry na nosie?

Wągry na nosie są, tak jak pryszcze na całym ciele, zapaleniem skóry. Wywoływane są przez bakterię o nazwie Propionebacterium acnes, która odżywia się sebum i powoduje stan zapalny. Wągry na nosie to czerwone obrzęki na skórze z widoczną żółtą ropą, wskazujące na stan zapalny skóry.

Termin medyczny określający pryszcze to trądzik, ale może być to trochę mylące. Kilka pryszczy na nosie niekoniecznie musi być trądzikiem, zwykle rozpoznaje się go, jeśli występuje więcej niż 10-40 pryszczy. Wągry na nosie są również często kojarzone z małymi czarnymi zaskórnikami zwanymi kometonami. Zaskórniki to małe czarne kropki na skórze, które często mogą być prekursorami rzeczywistych pryszczy.

Często wągry na nosie można pomylić z inną chorobą skóry, zwaną okołowargowym zapaleniem skóry. Ta choroba skóry może wyglądać jak małe plamki na nosie i ustach i wokół nich. Ale jest to inna choroba, która wymaga innego rodzaju leczenia, przy wsparciu lekarza.

Jaka jest różnica między wągrami w nosie i na zewnątrz nosa?

Wągry na zewnętrznej stronie nosa pojawiają się jako czerwone obrzęki ze stanem zapalnym. Możesz również dostać pryszczy w nosie. Tutaj trudniej jest go zobaczyć, ale wyprysk często wznosi się tuż przy wejściu do nosa. Często miejsce w wewnętrznej stronie nosa jest bardziej bolesne niż na zewnątrz, a nos może być zniekształcony, ponieważ te „wewnętrzne” pryszcze sprawiają wrażenie, jakby naciągały wewnętrzną skórę nosa.


Dlaczego masz wągry na nosie?

Podobnie jak wiele innych osób, prawdopodobnie doświadczyłeś czerwonej plamki na środku nosa tuż przed jakimś, specjalnym wydarzeniem. Wydaje się, że wągry pojawiają się w najbardziej niewygodnych momentach. Ale jakie są powody, dla których w ogóle się pojawiają?

Łój jest bardziej podatny na uwięźnięcie w niektórych częściach twarzy

Czoło, nos i podbródek tworzą tak zwaną strefę T na twarzy. Ta strefa jest znacznie bardziej tłusta niż reszta twarzy. Ma większe pory i wyższe zagęszczenie gruczołów łojowych, co może być przyczyną, dla której wągry na nosie są powszechnym problemem dla wielu osób.

Na skórze znajduje się wiele gruczołów łojowych, które mają na celu dbanie o zdrowie i nawilżenie skóry, aby nie wysychała. W strefie T gruczoły łojowe są często jeszcze wyraźniejsze, a na nosie może pojawić się pryszcz, jeśli gruczoły łojowe zostaną zablokowane przez łojotok. Jeśli łój nie może wydostać się wystarczająco szybko przez kanały wylotowe gruczołów wzdłuż puszystych włosów na twarzy, gromadzi się w gruczole. To nagromadzenie ostatecznie prowadzi do powstania wyprysku.

Gruczoł łojowy ulega podrażnieniu i zakażeniu bakteriami, co powoduje stan zapalny i wągry na nosie.

Brak równowagi hormonalnej

Wszyscy mamy hormony. Są one substancjami chemicznymi używanymi przez organizm do wysyłania wiadomości za pośrednictwem krwi. W ten sposób kontrolują funkcje organizmu.

Jednak naturalna równowaga hormonalna może zostać zakłócona, co objawia się wągrami na nosie i innych częściach ciała. Hormony i wągry są zatem nierozerwalnie połączone. Kiedy zmiany hormonalne zachodzą w twoim ciele, na przykład podczas menstruacji, ciąży lub stresu, mogą wpływać na produkcję sebum i powodować wypryski, wągry na nosie lub w innym miejscu.

Żywność może wpływać na hormony

Nawet jeśli nie masz wągrów na nosie po zjedzeniu kilku chipsów lub kawałka ciasta, duże ilości cukru i tłuste potrawy mogą wpływać na poziom cukru we krwi u niektórych osób. Kiedy wzrasta poziom cukru we krwi, wpływa to na produkcję hormonów, co z kolei powoduje, że produkcja łoju przekracza zdolność skóry do jego uwalniania, powodując pryszcze.

Zwłaszcza mleko może mieć wpływ na równowagę hormonalną. Jeśli pijesz 1 litr mleka dziennie lub więcej, może to podrażniać skórę. Powodem tego jest to, że mleko krowie zawiera naturalne hormony, które nie są niebezpieczne, ale mogą powodować zaburzenia równowagi w Twoich hormonach i ostatecznie prowadzić do powstawania wągrów.

Włosy i pryszcze

Wągry na wewnętrznej stronie nosa często są spowodowane przez włosy. Twój nos zawiera włosy, które pomagają filtrować powietrze. Jeśli te włosy rosną krzywo lub wrastają, może podrażniać skórę i tworzyć bolesne, zapalne miejsce.

Nieżyt nosa to kolejny powód, dla którego możesz dostać pryszcze w nosie. Na naszych palcach jest dużo bakterii, a jeśli włożysz palec do nosa, przenosisz bakterie- a to może spowodować powstanie stanu zapalnego w nosie.


Kto miewa wągry na nosie?

Wągry na nosie mogą dotknąć każdego - starego i młodego. Większość ludzi prawdopodobnie doświadczyła pryszcza na nosie w niewłaściwym momencie. Nie ma w tym niczego nienormalnego. Jednak często to młodzi ludzie są najbardziej dotknięci wągrami na nosie.

Dlaczego młodzi ludzie są bardziej narażeni na wągry na nosie?

Wągry na nosie i pozostałej części twarzy i ciała najczęściej dotykają młodych ludzi w okresie dojrzewania. W ciągu tego okresu hormony płciowe wzrastają u obu płci, co powoduje wzrost produkcji łoju.

Zwiększona ilość sebum powoduje przetłuszczanie się skóry, a gruczołom łojowym trudniej jest usuwać nadmiar sebum - zaczyna się ono gromadzić w gruczole, powodując powstawanie pryszczy. Aż 80% wszystkich nastolatków ma w pewnym momencie problemy z pryszczami. Wągry są częstym problemem dla zdecydowanej większości populacji w okresie dojrzewania.

Dlaczego dorośli mają wągry?

Nie tylko nastolatki mogą mieć wągry na nosie. Dotyczy to również osób dorosłych w każdym wieku. Ale kobiety są na to bardziej narażone. Szacuje się, że 5% dorosłych kobiet nadal ma problemy z wypryskami, podczas gdy u mężczyzn tylko około 1%.

Ponieważ wągry są często hormonalne, prawdopodobnie jest to powód, dla którego więcej kobiet jest dotkniętych tą chorobą w wieku dorosłym. Ciało wydziela też kilka hormonów podczas menstruacji, a podczas ciąży zachodzą poważne zmiany hormonalne.


Objawy wągrów na nosie

Wągry są łatwe do rozpoznania, objawiające się jako czerwone obrzęki na skórze, otaczające rdzeń żółtawej ropy, która jest przyczyną zapalenia.

Miejsca mogą być bardzo różne. Niektóre są powierzchowne lub blisko niej, podczas gdy inne tworzą się głęboko w skórze. Wągier na nosie może wyglądać jak zgrubiała masa pod skórą, której często towarzyszy tkliwość - szczególnie kiedy dotykasz nosa.


Jak pozbyć się wągrów na nosie

Wągry na nosie to drażniąca choroba skóry, z którą większość ludzi chciałaby się uporać jak najszybciej. Nos jest bardzo widoczną częścią twarzy, dlatego ważne jest, aby rozpocząć odpowiednią kurację. Na szczęście wągry możesz skutecznie leczyć, ale musisz mieć świadomość, że wymaga to cierpliwości i wytrwałości.

4 produkty dla skóry problematycznej
dla skóry problematycznej przeciwko zatkanym porom, pryszczom i zaskórnikom
+15.000 recenzji
Cena regularna 199,99 zl
Cena promocyjna 199,99 zl Cena regularna 234,99 zl
4 produkty dla skóry problematycznej

Pielęgnacja skóry w leczeniu pryszczy, wągrów

Najlepszym sposobem leczenia wągrów na nosie i twarzy są dobre produkty do pielęgnacji skóry. Wiele produktów obiecuje więcej, niż zapewnia. Dlatego ważne jest, aby rozejrzeć się za odpowiednimi produktami, które nie pogorszą problemu.

Na przykład firma Australian Bodycare opracowała linię kosmetyków do twarzy specjalnie do leczenia zatkanej skóry i wyprysków. Asortyment zapewnia kompletny program leczenia pryszczy za pomocą czterech produktów: płyn do mycia twarzy, toniku do twarzy, kremu ​​do twarzy i sztyftu punktowego (rollonu) do usuwania pryszczy. Wszystkie zawierają naturalny, australijski Olejek z Drzewa Herbacianego, znany ze swoich właściwości antybakteryjnych. Produkty przeciwdziałają bakteriom poprzez nałożenie cienkiej, ochronnej membrany na skórę, zapobiegając przedostawaniu się bakterii do porów lub gruczołów i tworzeniu plam.

Face Wash Stworzony do mycia twarzy z tłuszczu, brudu i zanieczyszczeń. Delikatnie, ale skutecznie myje- nie wysuszając skóry. Face Tonic gwarantuje, że ​​pory są głęboko oczyszczone, nie pozostawiając brudu ani bakterii utrudniających ich normalną pracę. Delikatnie nawilż twarz Face Cream. To nawilży, odżywi i zmiękczy skórę, przywróci jej naturalną równowagę i pozostawi ochronną warstwę na skórze. Dla najskuteczniejszego leczenia i zapobiegania powstawaniu pryszczy, produkty te należy stosować rano i wieczorem.

Jeśli masz bolesne miejsce na nosie, Twoim pierwszym środkiem obrony jest  Spot Stick. Stosuj go jako uzupełnienie innych produktów, gdy czujesz, że zaczyna się rozwijać wyprysk. Szybko koi i łagodzi podrażnioną i zapalną skórę.

4 produkty dla skóry problematycznej
dla skóry problematycznej przeciwko zatkanym porom, pryszczom i zaskórnikom
+15.000 recenzji
Cena regularna 199,99 zl
Cena promocyjna 199,99 zl Cena regularna 234,99 zl
4 produkty dla skóry problematycznej

Krem lub preparaty doustne do leczenia wyprysków

Jeśli twój problem z wągrami na nosie lub twarzy jest bardziej widoczny niż kilka pryszczy tu i ówdzie, może to wymagać dalszego leczenia. Jeśli jesteś mocno dotknięty wągrami, dostępne są silniejsze metody leczenia.

W takim przypadku ważne jest, aby zasięgnąć porady swojego lekarza, który może skierować Cię do specjalistów. Dermatolog może przepisać leki na receptę, takie jak tabletki lub silniejsze kremy, które mogą złagodzić problem.


Jak zapobiegać wągrom na nosie?

Aby uniknąć wągrów na nosie i reszcie twarzy, wymagana jest odpowiednia profilaktyka:

  • Pamiętaj, aby dbać o dobrą pielęgnację skóry za pomocą odpowiednich produktów. Oczyszczaj skórę rano i wieczorem, aby uwolnić ją od tłuszczu, brudu i zanieczyszczeń.
  • Trzymaj się z dala od ciężkich, tłustych produktów do makijażu. Jeśli masz skłonność do wyprysków na nosie, możesz zechcieć pokryć je odpowiednim makijażem- wybierz produkty na bazie wody zamiast produktów na bazie oleju.
  • Jedz zdrowo i utrzymuj zróżnicowaną dietę. Zdrowa dieta prowadzi do zdrowszej skóry. Warto spożywać produkty bogate w witaminy i minerały. Na przykład orzechy lub twarde warzywa.
  • Regularnie zmieniaj pościel. Z czasem poszewka zostaje pokryta bakteriami, a w nocy bakterie przenoszą się z powrotem na skórę twarzy. Aby temu zapobiec, należy regularnie zmieniać poszewki, aby skóra nie leżała na poduszce pokrytej bakteriami.

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie