Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Co to jest zaskórnik?

Zaskórniki to małe, czarne lub białe plamki, które wielu z nas ma na twarzy, zwłaszcza na grzbiecie nosa, czole i brodzie. To właśnie tam zaskórniki występują najczęściej, ale mogą również powstawać na innych obszarach twarzy i ciała, tworząc w szczególności niedoskonałości na plecach i klatce piersiowej.

Zaskórnik powstaje wyłącznie w wyniku niedrożności gruczołu łojowego. Dlatego też zaskórniki  znajdują się na miejscach, gdzie mamy najwięcej gruczołów łojowych.

Zaskórniki a hormony

Kiedy w organizmie dochodzi do zaburzenia równowagi hormonalnej, zazwyczaj objawia się to nadprodukcją hormonów. Tej zmianie hormonalnej towarzyszy nadprodukcja łoju, która może powodować niedrożność gruczołów łojowych.

Ta nierównowaga hormonalna, która występuje głównie w okresie dojrzewania, często powoduje niedoskonałości na skórze i rozwój zaskórników i pryszczy. Jednak takie zaburzenia hormonalne mogą wystąpić również w innych okresach życia, zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Każdy więc może mieć zaskórniki.

Przejdź bezpośrednio do: Jak pozbyć się zaskórników - Kliknij tutaj


Zaskórniki otwarte – co to jest? Jakie są ich objawy?

Rzadko zdarzają się osoby, które przynajmniej raz w życiu nie miały zaskórników. Posiadanie ich od czasu do czasu nie jest zbyt problematyczne, ale mniej przyjemnie jest, gdy widzisz nowe czarne kropki pojawiające się cały czas na twarzy i reszcie ciała.

Zaskórnik otwarty może powstać wszędzie tam, gdzie mamy gruczoły łojowe, a więc na całym ciele z wyjątkiem dłoni i podeszew stóp. To oznacza, że gruczoły łojowe mamy prawie na całym ciele, zarówno na obszarach owłosionych, jak i nieowłosionych.

Przeczytaj również: Jak uniknąć zaskórników?

Zaskórniki otwarte na twarzy

Zaskórniki na twarzy są szczególnie widoczne i przez to bardzo dokuczliwe. Zwykle pojawiają się w strefie T, która obejmuje czoło, brodę i nos. To właśnie tam znajduje się najwięcej gruczołów łojowych i tam skóra ma tendencję do przetłuszczania się.

Zaskórniki otwarte mogą pokrywać całą powierzchnię czoła. Mogą również znajdować się na skrzydełkach nosa lub na jego czubku. Ponadto mogą pokrywać całą brodę, ale zazwyczaj występują w jej górnej części.

Choć zaskórniki otwarte często pojawiają się w strefie T, można je znaleźć także na innych częściach twarzy: na skroniach, policzkach i w uszach. Jest to drażniące, jednak całkiem normalne.

Zaskórniki otwarte na ciele

Zaskórniki pojawiają się przede wszystkim tam, gdzie jest największe skupisko gruczołów łojowych. Powstają one w szczególności na plecach i klatce piersiowej, ale można je mieć również na innych częściach ciała: na ramionach, udach, pośladkach i innych obszarach.

Prawdopodobnie łatwiej jest ukryć zaskórniki znajdujące się na ciele, niż na twarzy. Jednak kiedy przekształcają się one w pryszcze, stają się tak samo widoczne na ciele, jak na twarzy.

Zaskórniki otwarte

Istnieją dwa rodzaje zaskórników: zaskórniki otwarte i zaskórniki zamknięte. Zaskórniki otwarte to małe kropki z czarnym wierzchołkiem, pojawiające się na twarzy i na ciele, które często tworzą skupiska. Najczęściej umiejscowione są w skórze i dlatego nie można ich wyczuć dotykiem, a jedynie zobaczyć.

Powstają, gdy gruczoły łojowe są zatkane. Kiedy zatkane sebum przedostaje się na powierzchnię skóry, wchodzi w kontakt z tlenem, utlenia się i robi się czarne. Zaskórniki otwarte nie są więc oznaką braku czystości lub złej higieny. Ogólnie rzecz biorąc, skóra z niedoskonałościami, zaskórniki i pryszcze nie są oznaką braku czystości lub złej higieny. Wynikają one jedynie z nadprodukcji sebum, które sprawia, że skóra staje się tłusta i zanieczyszczona.

Zaskórniki otwarte nie zawierają żadnych bakterii. Jeśli jednak bakteria zaatakuje zatkany gruczoł łojowy / zaskórnik, może on przekształcić się w zainfekowany pryszcz. Dlatego ważne jest, aby utrzymywać skórę czystą, żeby bakterie nie mogły dostać się do gruczołów łojowych.

Zaskórniki zamknięte

Białe zaskórniki znane są również jako mikrocysty lub zaskórniki zamknięte. Są one trudniejsze do odróżnienia ze względu na swój kolor. Są to małe, białe, twarde torbiele, powstające często pod oczami, na czole i policzkach. Jeśli przeciągniesz palcem po białej plamce, poczujesz niewielki guzek w skórze. W przeciwieństwie do zaskórników otwartych, zaskórniki zamknięte nie można przekłuć.

Zaskórniki zamknięte są również spowodowane nagromadzeniem sebum i martwych komórek: jeśli ten nadmiar jest zamknięty pod skórą i nie wydostaje się na powierzchnię, tworzy się mały, biały, twardy pryszcz.

Usuwacz zaskórników
Do usuwania zaskórników białych i czarnych
+15.000 recenzji
Cena regularna 54,99 zl
Cena promocyjna 54,99 zl Cena regularna
Usuwacz zaskórników - Do usuwania zaskórników białych i czarnych
4 produkty dla skóry problematycznej
dla skóry problematycznej przeciwko zatkanym porom, pryszczom i zaskórnikom
+15.000 recenzji
Cena regularna 199,99 zl
Cena promocyjna 199,99 zl Cena regularna 234,99 zl
4 produkty dla skóry problematycznej

Przyczyny powstawania zaskórników

Zaskórniki są spowodowane obecnością zatkanych gruczołów łojowych na twarzy lub na ciele. Nie mają one zatem nic wspólnego z brakiem czystości czy złą higieną. Jednak właściwa higiena połączona z odpowiednią pielęgnacją skóry jest niezbędna w walce z zaskórnikami. W dalszej części tego artykułu znajdziesz więcej informacji na ten temat.

Zaskórniki i przebarwienia skóry są bardzo powszechną dolegliwością skórną, która może dotyczyć wszystkich - zarówno chłopców, jak i dziewcząt, mężczyzn i kobiety.

Dolegliwość ta dotyka głównie młodych ludzi w okresie dojrzewania, ale nie tylko. W rzeczywistości niektórzy dorośli mają zaskórniki całe życie.

Nadmierna produkcja sebum

Sebum jest wydzielane przez gruczoły łojowe z olejów i martwych komórek. Działa on jako własny środek nawilżający organizmu. Zrównoważona produkcja łoju jest więc konieczna, aby skóra nie była zbyt sucha lub cienka. Kiedy jednak gruczoły łojowe wydzielają zbyt dużo sebum, gromadzi się ono w porach skóry. Mogą się one wówczas zatkać, ponieważ sebum nie może dotrzeć na powierzchnię skóry i zostać z niej usunięte. Wtedy właśnie pojawia się zaskórnik.

Nadmierne wydzielanie sebum jest zazwyczaj spowodowane nadprodukcją hormonów wynikającą z zaburzeń hormonalnych. Zjawisko to spotykane jest w szczególności w okresie dojrzewania, ale obserwuje się je również w innych okresach życia, np. gdy kobieta przestaje stosować tabletki antykoncepcyjne, w czasie ciąży lub w stresowej sytuacji (u kobiet i mężczyzn).

Zaskórniki są więc schorzeniem skórnym związanym z zaburzeniami równowagi hormonalnej. Istnieją jednak inne czynniki, które mogą wyjaśniać, dlaczego niektórzy ludzie są bardziej narażeni na występowanie zaskórników lub niedoskonałości na skórze.

Nasze geny odgrywają tutaj ważną rolę, a niektóre rodziny są bardziej dotknięte problemem zaskórników, pryszczy i zanieczyszczeń niż inne. Stres również ma wpływ na produkcję hormonów, a tym samym na stan naszej skóry. Jednak nasza dieta, kremy i makijaż odgrywają jedynie ograniczoną rolę w powstawaniu zaskórników i niedoskonałości.


Jak pozbyć się zaskórników?

Rozumiemy wszystkich tych, którzy cierpią z powodu zaskórników, pryszczy i zanieczyszczeń, i chcemy znaleźć odpowiednie środki, które pozwolą im rozwiązać te problemy. Osoby posiadające nieskazitelną cerę często nie rozumieją tych, którzy borykają się z ww. problemami skórnymi i nie wiedzą, jak bardzo te dolegliwości mogą wpływać na ich życie codzienne.

Różnice między zaskórnikami a pryszczami

Zaskórniki (zaskórniki otwarte) mogą być sygnałem ostrzegawczym przed pryszczami - czerwonymi, zainfekowanymi krostami zawierającymi żółtawą substancję. Sytuacja ta występuje dość rzadko, jednakże jeżeli do gruczołów łojowych bądź mieszków włosowych przedostaną się bakterie, zaskórniki mogą przekształcić się w pryszcze.

W istocie w zaskórniku nie ma bakterii, ale jeśli dostaną się one do gruczołu łojowego, może dojść do zakażenia i powstania pryszcza. Zaskórnik nie jest spowodowany żadnym rodzajem brudu, który należy usunąć. Ważne jest jednak, aby używać produktów na zaskórniki, które zabijają bakterie i utrzymują skórę zdrową.

Wiele produktów na rynku

Istnieje mnóstwo rozwiązań i produktów na rynku, które obiecują szybkie leczenie zaskórników, pryszczy i niedoskonałości. Jednak najlepszą radą, jaką można komuś dać jest użycie zdrowego rozsądku, aby uniknąć braku reklamowanych efektów lub co gorsza zniszczonej skóry.

Ogólnie rzecz biorąc, nie ma magicznego lekarstwa, które może rozwiązać problem w mgnieniu oka. W związku z tym trzeba być cierpliwym. Pamiętaj o naszej wskazówce – ostrożnie myj i oczyszczaj swoją skórę, żeby była czysta i zdrowa. Zawsze zaczynaj od środka zapobiegającego powstawaniu zaskórników, a następnie nawilżaj swoją skórę.

Najlepiej używaj środków oczyszczających przeznaczonych specjalnie dla skóry skłonnej do niedoskonałości, zaskórników i pryszczy. Mogą to być klasyczne produkty lub naturalne środki, zawierające na przykład eteryczny olejek z drzewa herbacianego, znany ze swoich właściwości antybakteryjnych.

Krem i maść

W aptekach znajdziesz różne rodzaje kremów przeciw zaskórnikom i maści przeciw zanieczyszczeniom. Jeśli masz tylko zaskórniki, potrzebujesz środka specjalnie opracowanego do leczenia tego problemu. Są to zazwyczaj produkty zawierające kwas witaminy A. Jeśli jednak masz zainfekowane pryszcze, potrzebujesz produktu antybakteryjnego.

Duży zestaw do twarzy dla cery trądzikowej
5 produktów oczyszczających dla skóry tłustej z wypryskami i zaskórnikami
+15.000 recenzji
Cena regularna 249,99 zl
Cena promocyjna 249,99 zl Cena regularna 314,99 zl
Duży zestaw do twarzy dla cery trądzikowej - 5 produktów oczyszczających dla skóry tłustej z wypryskami i zaskórnikami

Peeling

Oczywiście nie należy myć ani trzeć zaskórników agresywnym peelingiem lub twardą rękawicą, aby nie uszkodzić zbytnio skóry. Zdecydowanie możesz użyć kremu złuszczającego lub maseczki do twarzy przeznaczonej do walki z zaskórnikami i niedoskonałościami skóry.

Złuszczanie pozwala ci poprzez delikatne masowanie skóry małymi ziarnami ściernymi uwolnić brud, tłuszcz i martwe komórki. Produkt złuszczający (maseczkę lub krem) można kupić u kosmetyczki. Możesz również kupić w aptece kwas salicylowy, który złuszczy obumarłe komórki skóry.

Przy złuszczaniu skóry twarzy uważaj, aby nie robić tego częściej niż raz w tygodniu, żeby nie obciążać zbytnio skóry. Nie zapominaj też o nawilżaniu skóry, by nie była wysuszona.

Maska przeciw zaskórnikom

Maseczka na twarz jest łagodniejsza dla skóry niż złuszczanie, ale oczywiście nie musisz jej stosować codziennie.

Istnieje wiele rodzajów maseczek do twarzy przeciw zaskórnikom, które są dostosowane do walki z zaskórnikami i zanieczyszczeniami. Zrób kilka testów, aby znaleźć tę, która jest odpowiednia dla twego rodzaju skóry.

Możesz również zrobić swoją maskę samodzielnie. Jest to o wiele tańsze i nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Istnieje wiele przepisów na domowe maseczki wykonane z tak różnych składników jak oliwa z oliwek, miód, drożdże, białko jaja, papaja, zielona herbata, owies, cynamon, ogórek, awokado lub jogurt. Niektóre z nich będą skuteczne, inne nie. To zależy od ciebie, które wypróbujesz! Jednak uważaj, aby nie używać zbyt agresywnych składników, gdyż celem jest upiększenie twojej skóry, a nie jej uszkodzenie.

Jeśli nie masz ochoty na robienie własnej maseczki na twarz na zaskórniki i zanieczyszczenia, sprawdź naszą maseczkę na twarz tutaj.

Maseczka do twarzy dla skóry problematycznej
Głęboko oczyszczająca maseczka do twarzy przeciw zaskórnikom i pryszczom
+15.000 recenzji
Cena regularna 79,99 zl
Cena promocyjna 79,99 zl Cena regularna
Maseczka do twarzy dla skóry problematycznej - Głęboko oczyszczająca maseczka do twarzy przeciw zaskórnikom i pryszczom

Paski na nos

Istnieją specjalne paski, które można stosować na nos, ale także na brodę lub czoło. Te małe paski mają za zadanie natychmiastowe usunięcie zaskórników.

Kąpiel parowa twarzy

Stare babcine remedium zaleca wzięcie kąpieli parowej, żeby oczyścić twarz. Aby to zrobić, należy napełnić rondel wrzącą wodą i umieścić twarz nad parą, owijając ręcznik wokół głowy. Para rozpuści martwe komórki, brud i tłuszcz. Wtedy łatwiej będzie usunąć zaskórniki. Pamiętaj, aby po tym zabiegu nawilżyć skórę.

Zabieg laserowy

Zaskórniki, pryszcze, trądzik i zanieczyszczenia można leczyć za pomocą lasera. Zabieg laserowy lub zabieg IPL (Intense Pulsed Light) z fototerapią zmniejsza wielkość gruczołów łojowych i reguluje wydzielanie przez nie sebum. Ponadto, leczenie laserowe może również usunąć wszelkie blizny po kryzysie trądzikowym.

Czy możesz usunąć swoje zaskórniki?

Kiedy masz zaskórniki na twarzy lub ciele, zazwyczaj nie możesz się powstrzymać, aby ich nie dotknąć! Zaskórniki otwarte są zazwyczaj bardzo łatwe do usunięcia i możesz się ich pozbyć techniką opisaną poniżej. Ale czy jest to rozsądne?

Możesz wyeliminować te, które są łatwe do usunięcia, jeśli zadbasz o to, by nie uszkodzić skóry poprzez tworzenie zmian lub blizn. Staraj się również unikać przedostawania się bakterii do porów, aby malutki zaskórnik nie zamienił się w ogromny pryszcz. Użyj do tego czystego kawałka papieru lub chusteczki higienicznej. Możliwe jest również użycie preparatu do usuwania zaskórników.

Nie zaleca się jednak prób usuwania zaskórników zamkniętych. Możesz uszkodzić skórę i spowodować powstanie blizny. Jest możliwe jednak zlecić ich usunięcie kosmetyczce.


Jak uniknąć powstawania zaskórników?

Ogólnie rzecz biorąc, może być trudne zapobiec i całkowicie uniknąć zaskórników, ponieważ stan ten jest zwykle spowodowany zaburzeniami równowagi hormonalnej. Istnieją jednak wskazówki, które mogą pomóc w zapobieganiu i leczeniu zaskórników. Najlepszym sposobem na zapobieganie i leczenie tego problemu jest zawsze dokładne mycie i oczyszczanie skóry.

Niezbędne jest przestrzeganie codziennej rutyny pielęgnacyjnej:

  1. Umyj i oczyść skórę dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Mycie skóry pomaga usunąć martwe komórki naskórka, nadmiar tłuszczu, brud i ewentualnie resztki makijażu. Jest to niezbędne, jeśli chcesz walczyć z zaskórnikami. Zalecamy myć twarz dwa razy dziennie płynem do mycia twarzy od Australian Bodycare, a ciało płynem do mycia ciała. Oba produkty zawierają antybakteryjny olejek z drzewa herbacianego.
  2. Dokładnie oczyszczaj skórę. Po umyciu twarzy ważne jest użycie bezalkoholowego toniku do twarzy, który pomaga usunąć brud i pozostałości tłuszczu. Nalej odrobinę toniku na wacik i wklep go w skórę twarzy. Nasz tonik przeciw zaskórnikom nie zawiera alkoholu i jest delikatny dla skóry.
  3. Następnie nawilż skórę. Mycie i oczyszczanie skóry jest ważne, ale nie należy z tym przesadzać. Dzieje się tak dlatego, że myjąc i oczyszczając skórę, pozbawiasz ją również części wilgoci. Dlatego równie ważne jest jej nawilżenie. Wybierz dobry krem nawilżający, który jest szczególnie odpowiedni dla skóry skłonnej do niedoskonałości i zaskórników. W przeciwnym razie twoja skóra może zacząć produkować więcej sebum, aby zrekompensować brak nawilżenia, a twój problem będzie daleki od rozwiązania. Krem do twarzy od Australian Bodycare jest odpowiedni dla skóry z przebarwieniami i zaskórnikami i zapobiega osadzaniu się bakterii na skórze po jego zastosowaniu.

Aby uzupełnić swoją codzienną pielęgnację polegającą na myciu, oczyszczaniu i odżywianiu skóry, możesz raz w tygodniu zrobić maseczkę na twarz lub zastosować krem złuszczający, aby dokładnie oczyścić skórę.

8 produktów do twarzy dla skóry z wypryskami
Pielęgnacja skóry tłustej z zatkanymi porami
+15.000 recenzji
Cena regularna 399,99 zl
Cena promocyjna 399,99 zl Cena regularna 484,99 zl
8 produktów do twarzy dla skóry z wypryskami  - Pielęgnacja skóry tłustej z zatkanymi porami
Duży zestaw do twarzy dla cery trądzikowej
5 produktów oczyszczających dla skóry tłustej z wypryskami i zaskórnikami
+15.000 recenzji
Cena regularna 249,99 zl
Cena promocyjna 249,99 zl Cena regularna 314,99 zl
Duży zestaw do twarzy dla cery trądzikowej - 5 produktów oczyszczających dla skóry tłustej z wypryskami i zaskórnikami

Q&A na temat zaskórników

Jak usunąć zaskórniki?

Na rynku istnieje wiele środków na zaskórniki. Niektóre z nich będą ci się sprawdzać, podczas gdy inne nie. Zalecamy najpierw umyć i oczyścić skórę dwa razy dziennie, a następnie nawilżyć ją dobrym kremem nawilżającym, przeznaczonym specjalnie dla skóry z wypryskami i zaskórnikami, np. z olejkiem eterycznym z drzewa herbacianego.


Jak usunąć zaskórniki na powierzchni nosa?

Zaskórniki na nosie usuwa się w taki sam sposób jak te na reszcie twarzy i na ciele. Istnieje wiele produktów na rynku, ale najważniejszym krokiem jest dobre mycie i oczyszczanie twarzy oraz nawilżanie jej każdego dnia.


Jak zapobiegać powstawaniu zaskórników?

Zapobieganie powstawaniu zaskórników może być trudne, ponieważ ich pojawienie się jest głównie spowodowane istnieniem zaburzeń hormonalnych. Jednak najlepszym sposobem na zapobieganie powstawaniu zaskórników jest codzienne dokładne mycie i oczyszczanie skóry, a następnie jej nawilżanie.


Jak usunąć zaskórniki w uchu?

Dotarcie do zaskórników w uchu może być trudne, ale w zasadzie usuwa się je w taki sam sposób, jak te na innych obszarach twarzy lub ciała. Możesz je usunąć, ale uważaj, aby nie uszkodzić skóry.


Jak usunąć zaskórniki na brodzie?

Zaskórniki na brodzie usuwa się w taki sam sposób, jak te na reszcie twarzy i ciała. Na rynku istnieje wiele świetnych rad i środków na zaskórniki. Najlepszym rozwiązaniem jest codzienne dokładne mycie i oczyszczanie skóry, a następnie jej nawilżanie.


Jak usunąć zaskórniki na stałe?

Aby pozbyć się zaskórników na stałe, musisz zmienić produkcję sebum, ponieważ to właśnie jego nadmiar powoduje powstawanie zaskórników. Można to zrobić poprzez poddanie ich działaniu lasera lub poprzez zastosowanie jednego z dostępnych kremów lub maści. Jeśli masz trądzik, to  odpowiednim rozwiązaniem może być leczenie tabletkami przepisanymi przez lekarza.


Czy dzieci mogą mieć zaskórniki?

Rzadko zdarza się, aby dzieci miały zaskórniki, ponieważ zaskórniki i zanieczyszczenia są stanem skóry związanym ze zmianami hormonalnymi, które prowadzą do nadprodukcji sebum. Problem ten pojawia się zwykle w okresie dojrzewania, kiedy produkcja hormonów stopniowo wzrasta.


Jakie są przyczyny powstawania zaskórników?

Zaskórniki są spowodowane niedrożnością gruczołów łojowych spowodowaną zaburzeniem równowagi hormonalnej charakteryzującej się nadprodukcją hormonów. Tym zmianom hormonalnym towarzyszy nadprodukcja sebum, która może powodować niedrożność gruczołów łojowych.


Jak wyglądają zaskórniki?

Zaskórniki mogą być białe lub czarne. Zaskórniki otwarte (zaskórniki), to jak sama nazwa wskazuje, małe czarne kropki widoczne na skórze. Z kolei białe kropki (zaskórniki zamknięte), zwane również białymi mikrocystami, są znacznie mniej widoczne, ale są to małe i wyczuwalne w dotyku zgrubienia.

4 produkty dla skóry problematycznej
dla skóry problematycznej przeciwko zatkanym porom, pryszczom i zaskórnikom
+15.000 recenzji
Cena regularna 199,99 zl
Cena promocyjna 199,99 zl Cena regularna 234,99 zl
4 produkty dla skóry problematycznej
8 produktów do twarzy dla skóry z wypryskami
Pielęgnacja skóry tłustej z zatkanymi porami
+15.000 recenzji
Cena regularna 399,99 zl
Cena promocyjna 399,99 zl Cena regularna 484,99 zl
8 produktów do twarzy dla skóry z wypryskami  - Pielęgnacja skóry tłustej z zatkanymi porami

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie