Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Kto potrzebuje pielęgnacji skóry?

Dobra pielęgnacja skóry to coś, czego wszyscy potrzebujemy. Dotyczy to dzieci i dorosłych, młodych i starych. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą czerpać korzyści z dbania o skórę we właściwy sposób. To, czego potrzebujemy, różni się w zależności od naszego wieku, płci, rodzaju skóry, jej stanu i wyzwań, przed którymi stajemy.

I z pewnością istnieje duża różnica w tym, jak bardzo priorytetowo traktujemy codzienną pielęgnację skóry. Na przykład, istnieje zazwyczaj duża różnica w uwadze, jaką kobiety i mężczyźni poświęcają swojej pielęgnacji skóry. Pomimo tego, że jest ona ważna dla obu płci.

Czym więc jest właściwa pielęgnacja skóry? W skrócie, jest to dbanie o skórę w oparciu o jej potrzeby.

Jeśli cierpisz na egzemę, nieczystą skórę, trądzik, pokrzywkę, zimne owrzodzenia, łuszczycę lub jakąkolwiek inną chorobę skóry, musisz szczególnie dbać o swoją skórę, ponieważ wymaga ona dodatkowej pielęgnacji i uwagi. Ale nawet ludzie z doskonałą skórą i bez problemów skórnych muszą dbać o swoją skórę i dobrze ją pielęgnować.

Produkty do pielęgnacji skóry bez parabenów

Różne rodzaje skóry wymagają różnych rodzajów pielęgnacji. Niezależnie jednak od tego, czy Twoja skóra jest sucha, tłusta, z przebarwieniami, wrażliwa, alergiczna, mieszana czy normalna, możesz zrobić wiele, aby zadbać o nią samodzielnie.


Czym jest dobra pielęgnacja skóry?

Nasza skóra, zwana też po łacinie cutis, składa się z dwóch warstw. Górna, czyli widoczna warstwa, nazywana jest naskórkiem lub epidermą. Pod nią znajduje się skóra właściwa, która jest najgrubszą warstwą. Pod tymi dwoma warstwami znajduje się warstwa podskórna, zwana subcutis.

Nasza skóra stanowi barierę przed wilgocią, zanieczyszczeniami, bakteriami, ciepłem, zimnem i innymi czynnikami zewnętrznymi. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio dbać o skórę. Niestety, wiele osób nie myśli o pielęgnacji skóry, aż pewnego dnia doświadcza problemów ze swoją skórą lub gdy rozwija się u nich choroba skóry. Ale bez względu na to, jak wygląda Twoja skóra, ważne jest, aby poświęcić jej trochę czasu każdego dnia w roku.

W rzeczywistości, dobra pielęgnacja skóry polega na stosowaniu się do kilku prostych rad. Myślenie, zdrowy tryb życia i codzienna dbałość o skórę, w połączeniu z dobrymi produktami do pielęgnacji skóry, mogą zdziałać wiele.

Proste wskazówki dotyczące dobrej pielęgnacji skóry:

  • Upewnij się, że masz dobrą ochronę przeciwsłoneczną. Słońce jest dobre dla Twojej skóry - ale w ograniczonych ilościach. Twoja skóra nie korzysta ze zbyt długiego przebywania na słońcu, ale niezależnie od tego, jak długo przebywasz na słońcu, zawsze upewnij się, że używasz dobrego kremu do opalania na twarz i ciało. Dobrym pomysłem jest również noszenie kapelusza w gorący letni dzień. Zbyt dużo słońca może powodować wypryski słoneczne, uszkodzenia słoneczne i zmiany pigmentacji, ale także znacznie poważniejsze choroby, takie jak rak skóry i czerniak.
  • Używaj dobrego kremu, Kremu do twarzy i Balsamu do ciała, aby utrzymać lub przywrócić dobrą równowagę wilgoci w skórze. Skóra nie powinna być zbyt sucha, ale nie powinna też być zbyt tłusta. Chodzi więc o znalezienie kremu do skóry bez parabenów, który odpowiada Tobie i Twojej skórze.
  • Jedz zdrowo i żyj zdrowo. Dieta i styl życia mają duży wpływ na nasze ciało i zdrowie, a także na naszą skórę. Upewnij się więc, że jesz zdrowo, aby dostarczyć sobie mnóstwo witamin, pij dużo wody, ćwicz i unikaj stresu. Jeśli palisz, zarówno Ty jak i Twoja skóra skorzystacie na rzuceniu palenia.
  • Pamiętaj, aby codziennie myć i oczyszczać swoją skórę za pomocą naszych łagodnych mydeł. Face Wash jest opracowane dla skóry twarzy i zawiera naturalny Tea Tree olejek, który zapobiega bakteriom i utrzymuje skórę w zdrowiu. Body Wash to nasze łagodne mydło do ciała, które również zawiera Tea Tree olejek, który przeciwdziała i usuwa bakterie. Ponadto Body Wash usuwa nadmiar tłuszczu ze skóry.
  • Regularnie złuszczaj skórę. Złuszczanie usuwa brud, tłuszcz, martwe komórki naskórka i inne zanieczyszczenia ze skóry, a w ten sposób złuszczanie pomaga ożywić skórę. T-Zone Peeling to peeling z 2% kwasem salicylowym BHA, który jest odpowiedni dla skóry tłustej, zanieczyszczonej lub mieszanej.

Dobra pielęgnacja twarzy

Skóra twarzy wymaga codziennej pielęgnacji. Podobnie jak w przypadku mycia zębów, należy pamiętać o pielęgnacji skóry dwa razy dziennie, rano i wieczorem.

Rano skóra twarzy musi być oczyszczona, aby usunąć oleje i zanieczyszczenia z nocy. Natomiast wieczorem należy zmyć trudy dnia w postaci brudu, tłuszczu, makijażu, zanieczyszczeń i innych. Niektóre mydła zbytnio wysuszają skórę, dlatego używaj łagodnego mydła odpowiedniego dla cienkiej skóry twarzy. Nasz Płyn do mycia twarzy jest łagodny i zawiera antybakteryjny i przyjazny dla skóry Tea Tree olejek, który zwalcza bakterie i utrzymuje skórę w dobrej kondycji.

Zarówno rano, jak i wieczorem zakończ oczyszczanie dobrym, odżywczym kremem do twarzy bez parabenów, który utrzymuje równowagę nawilżenia skóry i utrzymuje ją w dobrej kondycji. Dobrym pomysłem jest użycie kremu do twarzy, który przeciwdziała bakteriom, jak np. nasz Krem do twarzy z Tea Tree olejkiem.

Kilka razy w tygodniu Twoja skóra może skorzystać z dodatkowego oczyszczenia za pomocą peelingu złuszczającego. Upewnij się jednak, że wybierasz produkty łagodne dla skóry i nie szorujesz jej zbyt mocno.

4 produkty dla skóry problematycznej
dla skóry problematycznej przeciwko zatkanym porom, pryszczom i zaskórnikom
+15.000 recenzji
Cena regularna 199,99 zl
Cena promocyjna 199,99 zl Cena regularna 234,99 zl
4 produkty dla skóry problematycznej

Dobra pielęgnacja ciała

Kiedy mówimy o pielęgnacji skóry, zwykle myślimy głównie o skórze twarzy. Ale nie tylko skóra twarzy wymaga uwagi. Skóra na ciele również wymaga pielęgnacji. Należy ją myć płynem do mycia ciała, aby usunąć brud i tłuszcz, a najlepiej złuszczać ją kilka razy w tygodniu. Następnie nałożyć dobry krem nawilżający, który uwzględnia specyficzne potrzeby Twojej skóry.

Do codziennej pielęgnacji skóry polecamy Australian Bodycare Body Lotion. Body Lotion zawiera Tea Tree olejek, który pomaga przeciwdziałać bakteriom. Ma również wysoką zawartość gliceryny, która pomaga utrzymać równowagę nawilżenia skóry.

Gorąca kąpiel wysusza skórę, więc po kąpieli Twoja skóra będzie spragniona wilgoci. Używaj dobrego kremu nawilżającego, który pasuje do Twojej skóry. Krem jest bogatszy i bardziej nawilżający niż balsam. Jeśli więc Twoja skóra jest bardzo sucha, krem będzie bardziej odpowiedni niż balsam.

Większość z nas myje ręce wielokrotnie w ciągu dnia, więc skóra na dłoniach jest szczególnie narażona. Dlatego ważne jest, aby po umyciu rąk pamiętać o dobrym kremie do rąk; może nie za każdym razem, ale kilka razy dziennie. Nasz Krem do ciała jest bardzo odpowiedni, jeśli Twoje dłonie wymagają dodatkowej pielęgnacji.

Wpływ pór roku na skórę

Wiele osób nie doświadcza większych problemów ze skórą i dlatego nie są zbyt dobre w pamiętaniu o codziennym kremie nawilżającym. Jednak gdy nadchodzi zima, mogą nagle zauważyć, że ich skóra staje się sucha i potrzebują balsamu do ust i kremu do skóry.

Sucha, zimna i wietrzna zimowa pogoda jest trudna dla skóry. Większość z nas czuje, jak nasza skóra staje się bardziej napięta i sucha, gdy jest zimno i wietrznie. W domu podkręcamy ogrzewanie. Stwarza to gorący, suchy klimat w pomieszczeniach i niską wilgotność, a także wysusza skórę.

Większość ludzi radzi sobie z tym, stosując dobry krem nawilżający i kilka dobrych produktów do ust. Jednak osoby, które mają predyspozycje do suchej skóry lub cierpią na choroby lub dolegliwości skórne, mogą potrzebować jeszcze większej pomocy zimą. Mogą to być dodatkowe kremy odżywcze lub maści i kremy lecznicze.

Nasz Krem do ciała to intensywny krem do pielęgnacji szczególnie wrażliwych miejsc, takich jak dłonie, stopy i łokcie.

Zestaw dla suchej skóry
3 x produkty dla suchej skóry ciała
+15.000 recenzji
Cena regularna 159,99 zl
Cena promocyjna 159,99 zl Cena regularna 194,99 zl
Zestaw dla suchej skóry - 3 x produkty dla suchej skóry ciała

Pielęgnacja skóry w każdym wieku

Gruczoły łojowe produkują sebum lub tłuszcz dla skóry, aby ta nie wysychała. Okres dojrzewania i wczesna dorosłość to czas, kiedy skóra produkuje najwięcej sebum. Nadprodukcja, która często występuje w tym okresie, powoduje powstawanie przebarwień na skórze. Z wiekiem skóra staje się bardziej sucha, ponieważ produkcja sebum spada. Dlatego osoby starsze mogą mieć dodatkową potrzebę pamiętania o codziennym nawilżaniu.

Nasz Balsam do ciała jest dobry dla wszystkich grup wiekowych i ma wysoką zawartość substancji nawilżających, co jest dobre dla suchej skóry. W przypadku miejsc szczególnie narażonych na działanie czynników zewnętrznych, można uzupełnić go o nasz Krem do ciała, który przeznaczony jest do intensywnej pielęgnacji.

Skóra niemowląt i skóra dzieci, skóra młoda, skóra dojrzała i skóra starsza nie powinny być traktowane tak samo. Każdy potrzebuje pielęgnacji i nawilżania skóry, ale musi to być odpowiedni rodzaj. Często niemowlęta i dzieci nie potrzebują kremów tak bardzo jak osoby starsze. Wyjątkiem jest wiele dzieci, które cierpią na egzemę dziecięcą i dlatego mają szczególnie silną potrzebę nawilżania. Nasz Balsam do ciała jest łagodny i przyjazny dla skóry, pomaga zmniejszyć swędzenie i podrażnienia, na które często cierpią dzieci z egzemą dziecięcą.

Istnieją produkty do pielęgnacji skóry i kremy odpowiednie dla wszystkich rodzajów skóry. Niezależnie więc od tego, czy masz skórę zanieczyszczoną, tłustą, suchą, wrażliwą, normalną, mieszaną, skłonną do alergii, czy też zupełnie inną, znajdziesz produkt do pielęgnacji skóry odpowiedni dla siebie.

Pomoc w nawilżaniu skóry

Oczywiście, pielęgnacja skóry suchej polega na nawilżaniu, natomiast pielęgnacja skóry tłustej nie polega na unikaniu wilgoci. Chodzi o dodanie właściwego rodzaju nawilżenia w odpowiedniej ilości. W przypadku skóry tłustej często stosuje się produkty do pielęgnacji skóry zawierające kwas owocowy lub salicylowy, ponieważ przeciwdziałają one bakteriom. W pielęgnacji skóry wrażliwej chodzi o odpowiednie, łagodne składniki, które delikatnie odżywiają i nawilżają skórę.

Peeling BHA do strefy T
Kwas salicylowy 2% BHA usuwa martwe komórki naskórka z twarzy
+15.000 recenzji
Cena regularna Od 69,99 zl
Cena promocyjna Od 69,99 zl Cena regularna
Peeling BHA do strefy T - Kwas salicylowy 2% BHA usuwa martwe komórki naskórka z twarzy

Jeżeli nie jesteś pewien swojego typu skóry lub masz jakiekolwiek problemy skórne, możesz skorzystać z pomocy dermatologa, który udzieli Ci odpowiednich wskazówek i dobierze właściwe produkty do pielęgnacji skóry.

Wyróżnia się zwykle cztery typy skóry:

  1. Skóra normalna/ mieszana to skóra, która jest miękka, elastyczna, ani sucha, ani tłusta. Nawet jeśli masz skórę normalną/ mieszaną, skóra w tzw. strefie T, która rozciąga się od czoła w dół nosa do brody, może być nieco bardziej błyszcząca. Wszyscy ludzie mają zwiększone wydzielanie sebum w strefie T.
  2. Skóra sucha to skóra, która jest lekko szorstka i matowa. Spektrum sięga od skóry lekko suchej do skrajnie suchej, co widać np. w przypadku egzemy atopowej i innych chorób skóry.
  3. Skóra tłusta to skóra, która sprawia wrażenie błyszczącej i tłustej. Jest to spowodowane nadprodukcją sebum. Zwiększona produkcja sebum może powodować zatykanie porów w skórze, co może prowadzić do powstawania przebarwień w postaci pryszczy i zaskórników.
  4. Skóra wrażliwa to skóra, która łatwo reaguje na czynniki zewnętrzne takie jak słońce, wiatr, ciepło, zimno, kosmetyki, mydło itp. Skóra reaguje wtedy swędzeniem, pieczeniem, mrowieniem itp. Staje się czerwona, podrażniona, sucha lub reaguje w inny sposób.

Pielęgnacja skóry dla osób ze schorzeniami skóry

Jeśli cierpisz na chorobę lub schorzenie skóry, Twoja skóra wymaga dodatkowej uwagi. Oprócz regularnej, codziennej pielęgnacji, Twoja skóra może potrzebować dodatkowych kremów nawilżających lub innych produktów. Mogą to być maści lub kremy lecznicze lub inne specjalistyczne produkty. Ważne jest, abyś porozmawiał z lekarzem lub dermatologiem o tym, czego potrzebujesz dla swojej skóry.


Skup się na produktach do pielęgnacji skóry

Na rynku jest mnóstwo produktów do pielęgnacji skóry, a poruszanie się po nim może być prawdziwą dżunglą. Łatwo jest kupić wiele produktów. Ale więcej niekoniecznie znaczy lepiej. I nie wszystko załatwia zakup kilku drogich kremów. Niestety, tak nie jest. Pamiętaj też, że kremy działają tylko wtedy, gdy są używane. Zrób dobrą rutynę nawilżającą z kremami, których używasz, aby uzyskać najlepsze wyniki.

Najważniejszą rzeczą jest znalezienie kilku dobrych produktów, które robią coś dobrego dla Twojej skóry i których używasz z przyjemnością. Produkty do pielęgnacji skóry powinny być odpowiednie dla Twojego typu skóry, tak aby Twoja skóra była nawilżona, oczyszczona i optymalnie zadbana. I powinny być łatwe, łatwe do opanowania i możliwe do wykonania w zabieganym codziennym życiu.

Organiczna/naturalna/alternatywna pielęgnacja skóry

Wszystkie firmy kosmetyczne mają na swoich półkach mnóstwo produktów do pielęgnacji skóry. Ale jeśli wolisz ekologiczną żywność, możesz być również jednym z tych, którzy wolą organiczne lub naturalne składniki na skórze i pielęgnację skóry bez parabenów i perfum oraz bez olejów mineralnych.

Na szczęście w dzisiejszych czasach istnieje wiele opcji wyboru organicznej pielęgnacji skóry lub naturalnej pielęgnacji skóry, znanej również jako alternatywna pielęgnacja skóry, nad tradycyjną pielęgnacją skóry. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że organiczna i naturalna pielęgnacja skóry niekoniecznie jest lepsza i zdrowsza dla Twojej skóry. Składniki organiczne i ekstrakty roślinne mogą łatwo wywoływać alergie, podobnie jak produkty tradycyjne. Jednakże, organiczne i naturalne produkty do pielęgnacji skóry nie są tak pełne chemikaliów jak produkty tradycyjne.

W przypadku organicznej pielęgnacji skóry duża część naturalnych składników jest organiczna, a więc uprawiana bez użycia pestycydów i sztucznych nawozów. Ale nie wszystkie składniki są koniecznie organiczne. I nie wszystkie składniki są też koniecznie składnikami naturalnymi. W naturalnej pielęgnacji skóry składniki to głównie rośliny, zioła i oleje pochodzące z natury. Mogą one być organiczne lub nie.

Zarówno organiczna, jak i naturalna pielęgnacja skóry zawiera głównie naturalne składniki, takie jak oleje roślinne, olejki eteryczne i ekstrakty roślinne. Ogólnie rzecz biorąc, produkty organiczne i alternatywne są wolne od syntetycznych barwników i substancji zapachowych, olejów mineralnych, parabenów i silikonów.

Niektóre składniki powszechnie stosowane w organicznej i/lub naturalnej pielęgnacji skóry to Tea Tree olejek, aloes, sól, miód, olej arganowy, oliwa z oliwek i olej słonecznikowy.

Domowa pielęgnacja skóry

Jeśli chcesz mieć pewność co do tego, co nakładasz na swoją skórę, możesz zrobić własną domową pielęgnację skóry. To wymaga czasu, ale przynajmniej wiesz, co jest w mieszance.

Domowa pielęgnacja skóry opiera się na starych, ludowych środkach, które sprawdzają się w różnych sytuacjach. Większość domowych środków pochodzi z czasów, gdy nie było jeszcze kosmetyków do pielęgnacji skóry, a ludzie używali naturalnych ziół i roślin do pielęgnacji skóry.

Wiele z tradycyjnych produktów do pielęgnacji skóry, które możesz kupić, zawiera zioła i rośliny, ale zawierają one również wiele innych rzeczy, których możesz uniknąć, tworząc własne produkty do pielęgnacji skóry.

W Internecie można znaleźć wiele różnych przepisów na naturalną pielęgnację skóry, więc można zrobić własne domowe kremy i środki czyszczące. Istnieje również wiele przepisów na domowe maseczki do twarzy, które możesz szybko wykonać z zaledwie kilku naturalnych składników.

Należą do nich miód, cytryna, jajko, cynamon, banan, jabłko, awokado, marchew, jogurt, granat, imbir i wiele innych składników. Różne owoce i składniki są indywidualnie - lub razem - dobre dla różnych typów skóry.

Zaleca się jednak zakup jednej z uznanych maseczek do twarzy dla osób z nieczystą cerą, pryszczami i zaskórnikami, które znajdziesz w aptekach, Matasach i Helsamach.

Sprawdź ofertę maseczek do twarzy, które są odpowiednie dla Twojego problemu.

Maseczka na twarz | Maseczka na twarz przeciw pryszczom | Maseczka na twarz przeciw zaskórnikom | Maseczka na twarz przeciw zanieczyszczonej skórze

Pielęgnacja skóry dla mężczyzn

Męska skóra potrzebuje pielęgnacji, tak samo jak skóra kobiet. Jednak wielu mężczyzn nie chce tego robić. I z pewnością nie chcą używać produktów, które wyglądają kobieco i pachną delikatnie. Na szczęście istnieje wiele produktów, które są skierowane specjalnie do mężczyzn. Są to męskie produkty do pielęgnacji skóry, które są szybkie i łatwe w użyciu. Większość mężczyzn szybko zdaje sobie sprawę, że posiadanie zadbanej skóry, która nie jest ani sucha, ani tłusta, jest w rzeczywistości przyjemne i wygodne.

Dla mężczyzn szczególnie ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry przed i po goleniu zarostu. Przed goleniem dobrze jest umyć skórę i użyć pianki do golenia. Po goleniu ważne jest użycie dobrego kremu po goleniu, który łagodzi i pielęgnuje skórę. Nasz krem został opracowany specjalnie do stosowania po goleniu i zawiera Tea Tree olejek, który zwalcza bakterie i zapobiega podrażnieniom i zaczerwienieniom.

Dla kobiet, które golą nogi, pachy lub linię bikini, obowiązują te same porady dotyczące pielęgnacji skóry i golenia. Do depilacji nóg polecamy nasz Balsam do ciała, który zawiera antybakteryjny Tea Tree olejek i świetnie odżywia skórę po depilacji.


FAQ na temat pielęgnacji skóry


Na czym polega dobra pielęgnacja skóry?

Dobra pielęgnacja skóry to pielęgnacja, która odpowiada rodzajowi skóry, wiekowi, kondycji skóry i jej potrzebom. Dobra pielęgnacja skóry nie oznacza dużej ilości drogich produktów. Najważniejsze jest, abyś stosował produkty, które odpowiadają Twojej skórze. Twoja skóra musi być myta, oczyszczana i nawilżana w odpowiednich ilościach.


Czym jest organiczna pielęgnacja skóry?

Organiczna pielęgnacja skóry to pielęgnacja, w której duża część naturalnych składników jest organiczna, a więc uprawiana bez użycia pestycydów i nawozów. Jednak nie wszystkie składniki muszą być organiczne. I nie wszystkie składniki są też koniecznie składnikami naturalnymi.


Dlaczego potrzebujesz pielęgnacji skóry?

Skóra potrzebuje pielęgnacji, aby utrzymać lub przywrócić jej elastyczność i nawilżenie. Zadaniem skóry jest utrzymywanie płynów wewnątrz ciała oraz zanieczyszczeń, bakterii, ciepła, zimna i innych rzeczy na zewnątrz. Dlatego tak ważne jest, aby skóra była w równowadze.


Pielęgnacja skóry - co się sprawdza?

Rodzaj pielęgnacji skóry, który działa dla każdej osoby jest bardzo różny. Ważne jest, aby wybrać produkty do pielęgnacji skóry w zależności od rodzaju skóry, wieku i stanu skóry. Jeśli masz specyficzne problemy skórne lub choroby skóry, pielęgnacja skóry powinna również wziąć to pod uwagę.


Jak zadbać o dobrą pielęgnację skóry?

Dobra pielęgnacja skóry polega zasadniczo na myciu i oczyszczaniu skóry, a następnie dodawaniu odpowiedniej ilości i rodzaju nawilżenia. Dzięki temu równowaga nawilżenia skóry zostaje zachowana lub przywrócona, jeśli skórze brakuje wilgoci.

Duży zestaw do twarzy dla cery trądzikowej
5 produktów oczyszczających dla skóry tłustej z wypryskami i zaskórnikami
+15.000 recenzji
Cena regularna 249,99 zl
Cena promocyjna 249,99 zl Cena regularna 314,99 zl
Duży zestaw do twarzy dla cery trądzikowej - 5 produktów oczyszczających dla skóry tłustej z wypryskami i zaskórnikami

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie