Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Jak działa filtr przeciwsłoneczny

Gdy wkraczamy w cieplejsze wiosenne i letnie miesiące, promienie słoneczne stają się jaśniejsze, co skutkuje wyższym indeksem UV. Indeks ten wskazuje, jak intensywne są promienie ultrafioletowe uszkadzające skórę, a zatem jest miarą pomagającą chronić skórę.

Zasadniczo należy stosować filtry przeciwsłoneczne, gdy indeks UV wynosi 3 lub więcej. Wynika to z faktu, że filtry przeciwsłoneczne zawierają substancje, które tworzą filtr chroniący przed słońcem. W niektórych filtrach przeciwsłonecznych substancje te tworzą filtr chemiczny, który blokuje większość promieni słonecznych poprzez pochłanianie promieniowania. W innych filtrach przeciwsłonecznych filtr fizyczny działa jak bariera na wierzchu skóry, odbijając promienie, które uderzają w skórę.


Ochrona przeciwsłoneczna i okres trwałości

Filtr przeciwsłoneczny może zazwyczaj działać przez 12 miesięcy po otwarciu. Okres trwałości będzie jednak krótszy w przypadku przechowywania kremu przeciwsłonecznego w wysokich temperaturach.

Jeśli zabierzesz krem przeciwsłoneczny na plażę lub basen na dłuższy czas, nie możesz liczyć na to, że będziesz mógł użyć tej samej tubki kremu przeciwsłonecznego następnego lata.

Jeśli filtr przeciwsłoneczny ma zjełczały zapach, zmienił kolor lub konsystencję, należy go wyrzucić i kupić nowy, aby upewnić się, że rzeczywiście działa.


Znajdź najlepszy filtr przeciwsłoneczny dla swojej skóry

Promienie słoneczne są źródłem światła, ciepła i witaminy D. Wspaniale jest wygrzewać się na słońcu, ale trzeba być bardzo ostrożnym. A gdy tylko mroźna i ciemna zima zamieni się w wiosnę z ciepłem i światłem, dobrym pomysłem jest przygotowanie się z filtrem przeciwsłonecznym. Filtry przeciwsłoneczne można znaleźć wszędzie - także w Australian Bodycare. Nie ma więc wymówki, by się nie chronić. Ale jaki krem przeciwsłoneczny wybrać?

Szukając kremu przeciwsłonecznego do ochrony skóry, należy przede wszystkim upewnić się, że chroni on zarówno przed promieniami UV-A, jak i UV-B. Jeśli brakuje któregokolwiek z nich, nie uzyskasz wystarczającej ochrony skóry o szerokim spektrum działania. Słońce emituje różne rodzaje promieni, które, jak wspomniano powyżej, mogą przenikać do głębszych warstw skóry, gdzie mogą wyrządzić wiele szkód.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych filtrów przeciwsłonecznych. Niektóre są bogate w aloes, a inne w olejek z drzewa herbacianego. Oba składniki nawilżają i odżywiają skórę. Ochronę przeciwsłoneczną można uzyskać w postaci kremu, balsamu lub sprayu. Dobrym pomysłem jest stosowanie jednego rodzaju kremu przeciwsłonecznego do ciała, a drugiego do twarzy.

Żel aloesowy na oparzenia słoneczne, przeciw pieczeniu i świądowi
Nawilża i łagodzi swędzącą i podrażnioną skórę i oparzenia słoneczne
+15.000 recenzji
Cena regularna Od 54,99 zl
Cena promocyjna Od 54,99 zl Cena regularna
Żel aloesowy na oparzenia słoneczne, przeciw pieczeniu i świądowi - Nawilża i łagodzi swędzącą i podrażnioną skórę i oparzenia słoneczne

UV-A, UV-B i współczynnik ochrony przeciwsłonecznej

Promienie słoneczne są niewidzialne i znane są jako promienie ultrafioletowe (UV). Istnieją zarówno promienie UVA, jak i UVB, a oba rodzaje promieni mogą być niebezpieczne w nadmiernych ilościach. Dlatego ważne jest, aby krem przeciwsłoneczny chronił zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB.

Współczynnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF) informuje jedynie o tym, jak dobrze filtr przeciwsłoneczny chroni przed promieniami UVB, które mogą powodować oparzenia słoneczne. Jednak oba rodzaje promieni zwiększają ryzyko zachorowania na raka skóry.

Indeks UV wskazuje intensywność szkodliwego promieniowania UV. Jeśli indeks UV jest niski i wynosi poniżej 3, nie ma potrzeby stosowania ochrony przeciwsłonecznej. Jednak gdy indeks UV wzrasta powyżej 3, należy pamiętać o zaleceniach dotyczących ochrony przeciwsłonecznej w postaci kremu do opalania, lekkiej odzieży i cienia.

W dobry letni dzień w Danii indeks UV może osiągnąć 7. Z kolei na równiku indeks UV może wynosić nawet 15.

W Danii tylko w miesiącach letnich indeks UV jest tak wysoki, że musimy pamiętać o stosowaniu ochrony przeciwsłonecznej. Ale jeśli podróżujesz na południe, może być zupełnie inaczej.

Pamiętaj więc o ochronie przeciwsłonecznej, gdy wybierasz się na zimowe wakacje i będziesz przebywać na słońcu - i pamiętaj o spakowaniu kremu przeciwsłonecznego, gdy wybierasz się na narty.

W Danii stosowanie kremu przeciwsłonecznego o faktorze 15 zwykle wystarcza, chyba że masz bardzo jasną lub wrażliwą skórę.

Jeśli jednak podróżujesz na południe, będziesz potrzebować kremu przeciwsłonecznego o wyższym faktorze. Wyższy faktor nie zapewnia jednak znacznie większej ochrony, więc najważniejsze jest przebywanie na słońcu przez krótszy czas.

Faktor 15 blokuje 93% promieni słonecznych UV, faktor 30 blokuje 96% promieni, a faktor 50 blokuje 98% promieniowania UV.


Krem przeciwsłoneczny do twarzy

Chociaż ochrona w kremach przeciwsłonecznych do twarzy i ciała jest dokładnie taka sama, wielu producentów tworzy specjalną wersję do ochrony przeciwsłonecznej twarzy. Wynika to z faktu, że skóra twarzy jest bardziej wrażliwa niż skóra na ciele. Dlatego twarz wymaga innego rodzaju kremu, który delikatnie chroni skórę i musi być wyjątkowo łagodny.

Na przykład, jeśli cierpisz na tłustą skórę i trądzik, powinieneś unikać filtrów przeciwsłonecznych zawierających oleje. Będzie to tylko sprzyjać tworzeniu się oleju w skórze i sprawi, że cera będzie błyszcząca. Z drugiej strony, jeśli masz suchą skórę twarzy, dobrym pomysłem jest wybranie nawilżającego kremu przeciwsłonecznego.

Większość kremów przeciwsłonecznych do twarzy jest tak lekka i odżywcza, że może zastąpić krem na dzień w miesiącach letnich. Oznacza to, że można ich używać na wycieczce na plażę lub na letniej imprezie, gdzie chcesz nałożyć lekki makijaż na krem do opalania.


Zapobiegaj oparzeniom słonecznym dzięki filtrom przeciwsłonecznym

Gdy słońce przypieka, spragnieni słońca Duńczycy gromadzą się na plaży, aby się opalić. Jeśli chcesz cieszyć się słońcem, ważne jest, aby robić to z umiarem. Podczas przebywania na słońcu upewnij się, że używasz dużej ilości kremu do opalania, aby uniknąć poparzeń słonecznych.

Większość ludzi nakłada krem przeciwsłoneczny na obszary, które nie są zakryte ubraniem, gdy wychodzą na słońce. Problem polega na tym, że nie stosują wystarczającej ilości. Jaka ilość kremu przeciwsłonecznego jest wystarczająca? Zasadniczo należy stosować całą garść na całe ciało. Jeśli nałożysz tylko cienką warstwę, nie będziesz chroniony przez faktor podany na kremie i będziesz bardziej podatny na oparzenia słoneczne.

W miarę możliwości unikaj przebywania na słońcu w godzinach 12-15. To właśnie wtedy promienie słoneczne są najsilniejsze. Dlatego w godzinach "ostrego" słońca należy szukać cienia, a rano i późnym popołudniem pływać w basenie lub morzu.

Należy również nosić kapelusz i okulary przeciwsłoneczne, aby chronić się przed ostrymi promieniami słonecznymi. I nie zapomnij nałożyć kremu przeciwsłonecznego, jeśli dużo się pociłeś lub byłeś w wodzie. Nawet jeśli krem przeciwsłoneczny jest wodoodporny.


Krem do opalania z aloesem

Słońce jest trudne dla skóry. Wypróbuj na przykład krem przeciwsłoneczny z aloesem, który dzięki faktorowi 30 skutecznie chroni skórę przed promieniami UV-A i UV-B. Krem do opalania z aloesem zapewnia skórze intensywne nawilżenie - bardzo potrzebne, gdy słońce, słona woda i inne letnie składniki wysuszają skórę.

Krem do opalania z aloesem nawilża i zmiękcza skórę, jednocześnie zapewniając jej ochronę przed słońcem. Działa również chłodząco, leczniczo i kojąco na skórę.

Słońce jest najgorszym wrogiem pomarszczonej skóry. Niewystarczająca ochrona przed słońcem powoduje starzenie się skóry. Promienie ultrafioletowe przyspieszają naturalny proces starzenia, w wyniku czego skóra staje się cieńsza i słabsza. Dzięki kremowi do opalania z aloesem możesz zachować nawilżenie i siłę, ponieważ aloes jest znany ze swoich właściwości leczniczych i przeciwstarzeniowych, skutecznie chroniąc komórki skóry i zachowując jej elastyczność.


Solcreme med Olejek z drzewa herbacianego

Jeśli cierpisz z powodu tłustej i zanieczyszczonej skóry, filtry przeciwsłoneczne mogą często pogarszać sytuację. Tłusta konsystencja zatyka pory sebum i bakteriami. Rozwiązaniem może być filtr przeciwsłoneczny o faktorze 15 na bazie olejku z drzewa herbacianego. Ten australijski olejek jest uwielbiany od dziesięcioleci ze względu na swoje skuteczne właściwości antyseptyczne i antybakteryjne - dlatego też doskonale nadaje się do skóry tłustej i trądzikowej.

Jednocześnie olejek z drzewa herbacianego koi skórę, która potrzebuje odprężenia po całym dniu upałów i słońca. Olejek pomaga utrzymać odsłoniętą skórę nawilżoną, dobrze odżywioną i w naturalnej równowadze wilgoci - bez dodawania tłustości.


Znajdź najlepszy filtr przeciwsłoneczny dla swoich dzieci

Ochrona przeciwsłoneczna jest zawsze niezbędna. Jest ona jednak szczególnie ważna w przypadku dzieci. Im więcej razy doznałeś oparzeń słonecznych w dzieciństwie, tym większe ryzyko zachorowania na raka skóry. Dlatego szczególnie ważne jest, aby dbać o delikatną skórę dzieci.

Istnieją specjalne filtry przeciwsłoneczne dla dzieci. Zapewniają one taką samą ochronę jak "filtry przeciwsłoneczne dla dorosłych". Różnica polega jednak na tym, że kremy te nie zawierają takiej samej ilości składników alergizujących, ponieważ skóra dzieci jest bardziej wrażliwa i bardziej narażona. Wybierając krem do opalania dla dziecka, najlepszą opcją jest krem bezzapachowy. Wynika to z faktu, że krem do opalania musi pozostawać na skórze przez długi czas, więc perfumowany krem do opalania może podrażniać delikatną skórę dzieci.

Zawsze wybieraj krem przeciwsłoneczny o wysokim faktorze, aby zapewnić dziecku najlepszą możliwą ochronę, zwłaszcza jeśli ma jasną karnację. Dzieci - i dorośli - o jasnej karnacji są bardziej podatne na oparzenia słoneczne.

Dla dzieci bawiących się w ogrodzie i na plaży lub pływających w basenie i morzu dobrym pomysłem jest również kombinezon UV. Kombinezon zapewnia dzieciom ochronę przez cały czas. Należy jednak pamiętać o stosowaniu kremu przeciwsłonecznego o wysokim faktorze na twarz, ręce, nogi i stopy, które nie są zakryte kombinezonem.


Co stosować po oparzeniu słonecznym

Celem stosowania filtrów przeciwsłonecznych jest uniknięcie poparzeń i uszkodzeń słonecznych. Ale nawet jeśli wiemy, że powinniśmy być ostrożni na słońcu, czasami cieszymy się słońcem trochę za długo i nasza skóra ulega poparzeniu słonecznemu.

Poparzona słońcem skóra piecze, swędzi i boli. Jest to naprawdę nieprzyjemne, a przy poważniejszych oparzeniach słonecznych można również poczuć się wręcz źle z powodu nudności i dyskomfortu.

Oparzenie słoneczne to oparzenie skóry. W przypadku oparzeń ważne jest, aby schłodzić i ukoić skórę. Można zacząć od wzięcia zimnego prysznica. Następnie należy odżywić, nawilżyć i odbudować skórę.

Skórę można pielęgnować dobrym kremem po opalaniu zawierającym aloes lub olejek z drzewa herbacianego. Oba są znane ze swoich przyjaznych dla skóry, odżywczych i nawilżających właściwości.

Aloes ma również działanie chłodzące na skórę.

Poparzona słońcem skóra potrzebuje dużo wilgoci, aby zapobiec jej wysuszeniu. Dobry krem po opalaniu właśnie to zrobi. Później można przejść na dobry, odżywczy i nawilżający balsam do ciała.

Zestaw po opalaniu dla skóry zaczerwienionej i poparzonej słońcem
3 produkty na oparzenia i zaczerwienioną skórę
+15.000 recenzji
Cena regularna 169,99 zl
Cena promocyjna 169,99 zl Cena regularna 209,99 zl
Zestaw po opalaniu dla skóry zaczerwienionej i poparzonej słońcem  - 3 produkty na oparzenia i zaczerwienioną skórę

FAQ – często zadawane pytania dotyczące ochrony przeciwsłonecznej


Jak działa filtr przeciwsłoneczny?

Filtry przeciwsłoneczne działają poprzez ustawienie filtrów, które zapobiegają przenikaniu promieni słonecznych przez skórę i powodowaniu uszkodzeń. Słońce emituje zarówno promienie UV-A, jak i UV-B, a filtry w kremie przeciwsłonecznym zapobiegają przenikaniu większości szkodliwych dla skóry promieni przez górną i głębszą barierę skóry.


Czy ochrona przeciwsłoneczna może się zestarzeć?

Tak, krem do opalania może się zestarzeć. Pozostawiony na długi czas lub w wysokich temperaturach, na przykład na plaży, może zjełczeć. A wtedy jest już nieświeży. Przed zastosowaniem zeszłorocznego kremu do opalania można sprawdzić jego zapach, kolor i konsystencję. Zazwyczaj może on wytrzymać 12 miesięcy w temperaturze pokojowej.


Jakiego filtra przeciwsłonecznego powinienem używać?

W Danii na ogół wystarcza filtr przeciwsłoneczny o współczynniku 15. Jednak w miarę zbliżania się do równika, indeks UV wzrasta i wymagany jest wysoki faktor. Najlepiej o faktorze 30 lub 50, jeśli masz bardzo jasną i wrażliwą skórę.


Jak długo działa ochrona przeciwsłoneczna?

Krem do opalania zwykle wystarcza na kilka godzin, jeśli nałoży się go przed wyjściem na słońce. Pomoże to lepiej osadzić się na skórze. Jeśli wyschniesz, mocno się spocisz lub byłeś w wodzie, nałóż kolejną warstwę kremu do opalania.


Czy mogę się opalić używając kremu do opalania?

Z filtrem przeciwsłonecznym można się opalić. To powszechny mit, że filtr przeciwsłoneczny uniemożliwia uzyskanie opalenizny. Po prostu trwa to nieco dłużej, ponieważ większość promieni słonecznych, które powodują brązowienie skóry, jest blokowana. W zamian uzyskuje się piękniejszy, trwalszy blask.


Jaki krem przeciwsłoneczny wybrać?

Należy zawsze wybierać filtr przeciwsłoneczny, który zapewnia ochronę przed promieniami UV-A i UV-B. Nie wystarczy ochrona tylko przed jednym z nich. Szukaj wersji opartych na naturalnych składnikach i wolnych od substancji alergizujących. I nie zapomnij wybrać wariantu opracowanego specjalnie dla delikatnej skóry twarzy.


Co oznacza współczynnik ochrony przeciwsłonecznej?

Współczynnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF) informuje o tym, jak dobrze filtr przeciwsłoneczny chroni przed promieniami UVB. Należy jednak zawsze wybierać filtr przeciwsłoneczny, który chroni zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB, ponieważ oba typy są niebezpieczne w nadmiernych ilościach. Filtr przeciwsłoneczny o wysokim współczynniku nie zapewnia znacznie większej ochrony niż filtr o niższym współczynniku. Na przykład faktor 15 blokuje 93% promieni słonecznych UV, faktor 30 blokuje 96% promieni, a faktor 50 blokuje 98% promieniowania UV.


Ile kremu przeciwsłonecznego powinienem używać?

Zasadniczo należy stosować pełną garść na całe ciało. Ważne jest, aby nałożyć dużą ilość kremu przeciwsłonecznego na skórę, w przeciwnym razie ochrona nie będzie zgodna z faktorem podanym na kremie. A wtedy istnieje ryzyko poparzenia słonecznego.


Kiedy należy stosować filtry przeciwsłoneczne?

Zasadniczo należy stosować krem do opalania, gdy wskaźnik UV, który wskazuje intensywność promieni słonecznych, wynosi 3 lub więcej. Nałóż krem na około 20 minut przed wyjściem na słońce i nakładaj go co 2-3 godziny lub jeśli dużo pływasz lub pocisz się.

Zestaw po opalaniu dla skóry zaczerwienionej i poparzonej słońcem
3 produkty na oparzenia i zaczerwienioną skórę
+15.000 recenzji
Cena regularna 169,99 zl
Cena promocyjna 169,99 zl Cena regularna 209,99 zl
Zestaw po opalaniu dla skóry zaczerwienionej i poparzonej słońcem  - 3 produkty na oparzenia i zaczerwienioną skórę

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie