Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Co to jest oparzenie słoneczne?

Oparzenie słoneczne to oparzenie. Zwykłe oparzenie słoneczne jest klasyfikowane jako oparzenie pierwszego stopnia.

Przejdź bezpośrednio do: Leczenie oparzeń słonecznych - Co pomaga na oparzenia słoneczne

Jeśli po doznaniu oparzenia słonecznego nadal będziesz przebywać na słońcu, Twoje oparzenie słoneczne będzie się pogłębiać - i może skończyć się jeszcze poważniejszym oparzeniem słonecznym, które jest klasyfikowane jako oparzenie drugiego stopnia, a w jeszcze gorszych przypadkach może prowadzić do oparzenia trzeciego stopnia.

Pigment w naszej skórze działa jak swoista tarcza przed promieniami słonecznymi i szkodliwym wpływem promieni UV na skórę. Jednak pigment może chronić tylko przed pewną ilością promieni UV. Jeśli ta ilość zostanie przekroczona, doszło do oparzenia słonecznego.

Zestaw po opalaniu dla skóry zaczerwienionej i poparzonej słońcem
3 produkty na oparzenia i zaczerwienioną skórę
+15.000 recenzji
Cena regularna 169,99 zl
Cena promocyjna 169,99 zl Cena regularna 209,99 zl
Zestaw po opalaniu dla skóry zaczerwienionej i poparzonej słońcem  - 3 produkty na oparzenia i zaczerwienioną skórę

Oparzenie słoneczne jest tym samym co zapalenie słoneczne

Oparzenie słoneczne nazywane jest również zapaleniem słonecznym (inflammation oznacza stan zapalny). Tak więc, gdy skóra ulega oparzeniu słonecznemu, jest to stan podobny do zapalenia skóry. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych rodzajów zapalenia, objawami są: swędzenie, pieczenie, ciepło, zaczerwienienie i obrzęk.

Większość z nas zna nieprzyjemne objawy czerwonej, swędzącej, gorącej i obolałej skóry po dniu zbyt wielu godzin spędzonych na słońcu. Podstępną rzeczą w oparzeniach słonecznych jest to, że nic nie widać ani nie czuć, dopóki szkody nie zostaną wyrządzone.

Po poważniejszym oparzeniu słonecznym nierzadko występują takie objawy jak lekka gorączka, dreszcze i mdłości, a na skórze mogą pojawić się pęcherze.

Niezależnie od ciężkości oparzenia słonecznego, po kilku dniach zauważysz, że Twoja skóra łuszczy się.

Najlepszym lekarstwem na oparzenia słoneczne jest profilaktyka, a to oznacza po prostu Unikaj długotrwałej ekspozycji na słońce - i jeśli to możliwe, unikaj przebywania na słońcu w okolicach południa, kiedy słońce jest najwyżej na niebie.

Oczywiście trudno jest całkowicie uniknąć spędzania czasu na słońcu, więc kiedy już się na nie zdecydujesz, bardzo ważne jest, abyś zawsze stosował dużo kremu do opalania.


Leczenie oparzeń słonecznych - Co pomaga na oparzenia słoneczne

Najlepiej jest oczywiście unikać poparzeń słonecznych, ponieważ gdy skóra ulega poparzeniu słonecznemu, oznacza to, że w skórze zostały już wyrządzone szkody.

Jeśli jednak doznasz oparzenia słonecznego, dobrze jest wiedzieć, co pomaga na oparzenia słoneczne i co możesz zrobić, aby je wyleczyć i złagodzić dyskomfort.

Niestety, nie ma szybkiej recepty na oparzenia słoneczne, ale oto co możesz zrobić, aby zadbać o swoją skórę i zminimalizować dyskomfort:

  • Przede wszystkim, oczywiście, należy unikać dalszego przebywania na słońcu.
  • Następnie możesz wziąć długą i chłodną kąpiel. Ale unikać stosowania wszelkiego rodzaju produktów na skórze, aby nie podrażniać skóry dalej. Po kąpieli należy delikatnie osuszyć skórę, nie szorując jej i nie pocierając.
  • Następnie można kontynuować chłodzenie skóry, kładąc na poparzone miejsca mokre prześcieradła lub ręczniki.
  • Na koniec przekonasz się, że nałożenie na skórę dobrej warstwy kremu po opalaniu jest bardzo kojące. Produkty z aloesem lub Tea Tree olejkiem są znane z tego, że mają działanie kojące, chłodzące i przeciwświądowe - dokładnie to, czego potrzebujesz, gdy twoja skóra była wystawiona na zbyt wiele słońca - wybierz więc krem po opalaniu z aloesem lub Tea Tree olejkiem. Ponadto kremy zawierające aloes i Tea Tree olejek mają działanie nawilżające, lecznicze i regenerujące skórę. A kiedy skóra jest poparzona słońcem, ważne jest, aby ją nawilżać, aby nie wysychała.
  • W kolejnych dniach po oparzeniu słonecznym można nadal stosować krem po opalaniu lub dobry i nawilżający balsam do ciała i krem do twarzy, aby skóra nadal otrzymywała dużo wilgoci. Dobrze jest stosować kremy i balsamy zawierające żel aloesowy i Tea Tree olejek, ponieważ oprócz nawilżania mają one działanie chłodzące i kojące, a także pomagają skórze w gojeniu i odbudowie.

Zestaw po opalaniu dla skóry zaczerwienionej i poparzonej słońcem
3 produkty na oparzenia i zaczerwienioną skórę
+15.000 recenzji
Cena regularna 169,99 zl
Cena promocyjna 169,99 zl Cena regularna 209,99 zl
Zestaw po opalaniu dla skóry zaczerwienionej i poparzonej słońcem  - 3 produkty na oparzenia i zaczerwienioną skórę

Jak uniknąć poparzeń słonecznych?

Łatwość ulegania oparzeniom słonecznym różni się znacznie w zależności od osoby, ale ogólnie rzecz biorąc, jasne typy skandynawskie nie mogą tolerować przebywania na słońcu przez bardzo długi czas, zanim wystąpi oparzenie słoneczne. Niemowlęta i małe dzieci są również bardziej podatne na oparzenia słoneczne niż dorośli.

Pora roku, pora dnia i położenie geograficzne również odgrywają rolę. Szkodliwe promienie UV są bardziej intensywne latem i im bliżej równika. Ogólnie rzecz biorąc, promienie słoneczne są najsilniejsze w środku dnia, między 10.00 a 16.00.

Dlatego warto unikać opalania się w środku dnia, a jeśli podróżujesz na południe, pamiętaj, że możesz spędzić na słońcu mniej czasu niż w domu.

Skóra korzysta ze stopniowego przystosowywania się do słońca, więc zrobisz sobie wielką przysługę, oszczędzając na wakacjach i nie opalając się zbytnio przez kilka pierwszych dni.

Krótkie i częste pobyty na słońcu są znacznie lepsze niż długie.

Zawsze pamiętaj o kremie do opalania

Niezależnie od tego gdzie, jak długo i kiedy spędzasz czas na słońcu, zawsze powinieneś używać kremu do opalania, aby chronić skórę przed promieniami słonecznymi, zwłaszcza szkodliwymi promieniami UV.

Wybierz więc krem, który zapewnia wysoką ochronę zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB. Wybierz krem z wysokim współczynnikiem ochrony przeciwsłonecznej (SPF) - zwłaszcza jeśli masz jasną skórę i wybierasz się na letnie wakacje na południe.

Niemowlęta i dzieci powinny zawsze stosować krem do opalania o wysokim faktorze. Ogólnie rzecz biorąc, niemowlęta nie powinny w ogóle przebywać na słońcu, a zarówno młodsze, jak i starsze dzieci nie powinny spędzać na nim zbyt wiele czasu.

Uzupełnij to luźnym, wygodnym ubraniem, ale pamiętaj, że takie ubrania zapewniają tylko częściową ochronę. Promienie UV mogą przenikać przez ubranie.

Ważne jest, aby pamiętać o stosowaniu kremu do opalania już od pierwszych promieni wiosny. To właśnie wtedy wiele osób ulega poparzeniom słonecznym, ponieważ "zapomina" jak silne jest naprawdę słońce. Pamiętaj również o stosowaniu dużej ilości kremu do opalania.

Zbyt wiele osób pamięta o stosowaniu kremu, ale używa go o wiele za mało i efekt nie jest taki sam. Powinieneś używać co najmniej garści - i nakładać go ponownie co trzy godziny. Częściej, jeśli w międzyczasie przebywasz w wodzie.

W skrócie, kiedy chcesz cieszyć się słońcem, pamiętaj: noś okulary przeciwsłoneczne, aby chronić oczy, noś kapelusz lub czapkę, aby chronić głowę, i używaj dużej ilości kremu przeciwsłonecznego i lekkiej odzieży, aby chronić skórę.

Pamiętaj również, aby pić dużo wody, gdy jesteś na słońcu, ponieważ w upale tracisz dużo wody.


Jak długo trwa oparzenie słoneczne?

Ostre oparzenie słoneczne trwa zazwyczaj kilka dni, przy czym pierwsze 24 godziny są najgorsze i najbardziej bolesne. Potem jest coraz lepiej, a objawy stopniowo ustępują. Około 3-8 dni po oparzeniu słonecznym skóra zacznie się łuszczyć.

W łagodnych przypadkach oparzeń słonecznych zazwyczaj nie ma potrzeby zgłaszania się do lekarza. Zazwyczaj wystarczy wziąć chłodny prysznic i zastosować krem chłodzący i nawilżający lub aftersun.

Jeśli jednak wystąpią takie objawy jak zawroty głowy, nudności, gorączka, dreszcze, zimny pot, szybki puls, ból oczu i/lub silny ból, należy skonsultować się z lekarzem.


O swędzeniu związanym z oparzeniami słonecznymi

Po oparzeniu słonecznym większość ludzi odczuwa swędzenie, kłucie i dyskomfort. Swędzenie jest bardzo częstym objawem stanów zapalnych - a oparzenie słoneczne jest stanem zapalnym skóry.

Najskuteczniejszym sposobem radzenia sobie ze swędzeniem jest stosowanie dużej ilości kremu nawilżającego, aby zapobiec wysuszeniu i dalszemu podrażnieniu skóry. Jeśli zastosujesz krem zawierający olejek z drzewa herbacianego lub aloes, nie tylko nawilżysz skórę. Te dwa naturalne produkty znane są również ze swoich właściwości przeciwświądowych, kojących i chłodzących.


Oparzenia słoneczne na twarzy

Skóra na twarzy jest cieńsza niż skóra na ciele i dlatego łatwiej ulega oparzeniom słonecznym niż skóra na ciele. Istnieją jednak miejsca na ciele, w których skóra jest szczególnie cienka. Należą do nich obojczyki, ramiona i czubki stóp. Skórę w tym miejscu należy więc traktować podobnie jak skórę na twarzy.

Dobrym pomysłem jest stosowanie kremu do opalania o bardzo wysokim współczynniku ochrony przeciwsłonecznej do twarzy.

Można również kupić kremy przeciwsłoneczne przeznaczone specjalnie do twarzy. Po wyrządzeniu szkód i wystąpieniu oparzeń słonecznych na twarzy, ważne jest, aby schłodzić skórę i nawilżyć ją dobrym i odżywczym aftersunem lub kremem.


Oparzone słońcem usta

Skóra na ustach jest cienka i delikatna, dlatego warto pamiętać o dobrej ochronie ust, gdy przebywamy na słońcu. Zwykły krem do opalania nie jest najlepszy dla Twoich ust. Zamiast tego używaj dobrego balsamu do ust z wysokim SPF i regularnie nakładaj go ponownie, aby chronić usta przed promieniami słonecznymi.

Balsam do ust zawierający aloes lub olejek z drzewa herbacianego oprócz właściwości chroniących przed słońcem ma działanie lecznicze, nawilżające i chłodzące.

Niektóre osoby mają tendencję do pojawiania się na ustach opryszczki po oparzeniu słonecznym, więc szczególnie dla nich istnieje dodatkowy powód, aby zapobiegać uszkodzeniom słonecznym.

Opalona skóra głowy

Skóra głowy jest bardzo podatna na uszkodzenia słoneczne. Jest to oczywiście szczególnie prawdziwe, jeśli jesteś łysy lub masz przerzedzone włosy. Należy pamiętać o stosowaniu kremu do opalania na skórę głowy oraz o ochronie głowy za pomocą kapelusza lub czapki.

Ale nawet jeśli masz dużo włosów na głowie, skóra głowy jest również szczególnie narażona. A ponieważ trudno jest nałożyć krem na skórę głowy, należy pamiętać o noszeniu kapelusza lub czapki, gdy przebywamy na słońcu.

Po wyrządzeniu szkód i opaleniu skóry głowy należy postępować tak samo, jak w przypadku reszty ciała: Schłodź skórę, a następnie zastosuj nawilżający, kojący i chłodzący balsam po opalaniu - i nie martw się, że włosy się przetłuszczą!


Oparzenia słoneczne i rak

Oczywiście, jeśli chodzi o unikanie oparzeń słonecznych, to nie tylko dlatego, że oparzenia słoneczne są wyjątkowo nieprzyjemne. Najgorsze jest to, że Twoja skóra ulega uszkodzeniu za każdym razem, gdy doznajesz oparzenia słonecznego. I chociaż możesz złagodzić ból i dyskomfort za pomocą kremów i innych rzeczy, nie możesz cofnąć szkód, które już zostały wyrządzone. Dlatego też nie sposób przecenić znaczenia unikania oparzeń słonecznych.

W najgorszym przypadku uszkodzenia skóry mogą prowadzić do czerniaka lub raka skóry. Jeśli zostałeś poparzony w dzieciństwie, masz również zwiększone ryzyko zachorowania na raka.

Ogólnie rzecz biorąc, pierwsze 20 lat jest najważniejsze, jeśli chodzi o unikanie oparzeń słonecznych. Dlatego szczególnie ważne jest, aby chronić dzieci na słońcu, aby zapobiec oparzeniom słonecznym.

Nawet przy zwykłym oparzeniu słonecznym masz już uszkodzoną skórę. Zatem nie tylko oparzenia słoneczne są szkodliwe.


Pomoc dla skóry poparzonej słońcem

Oparzenie słoneczne nie jest ani bardzo zdrowe, ani bardzo przyjemne. Ale jeśli się zdarzy, dobrze jest wiedzieć, że istnieją środki na oparzenia słoneczne, które mogą złagodzić ból i dyskomfort.

Po oparzeniu skóry, pomocne może być jej schłodzenie, ponieważ oparzenie słoneczne jest jak każde inne oparzenie. Następnie ważne jest, aby nawilżyć skórę, aby nie wyschła.

Na przykład, jeśli zastosujesz krem lub aftersun zawierający żel z aloesu i olejek z drzewa herbacianego, to nie tylko zapewnisz sobie mnóstwo nawilżenia, ale także otrzymasz krem, który chłodzi, koi i łagodzi swędzenie - niektóre z nieprzyjemnych i bolesnych objawów towarzyszących oparzeniom słonecznym.

Zestaw po opalaniu dla skóry zaczerwienionej i poparzonej słońcem
3 produkty na oparzenia i zaczerwienioną skórę
+15.000 recenzji
Cena regularna 169,99 zl
Cena promocyjna 169,99 zl Cena regularna 209,99 zl
Zestaw po opalaniu dla skóry zaczerwienionej i poparzonej słońcem  - 3 produkty na oparzenia i zaczerwienioną skórę

FAQ na temat oparzenia słonecznego


Co pomaga na oparzenia słoneczne?

Najważniejszą radą przeciwko oparzeniom słonecznym jest umiarkowane korzystanie ze słońca. Oznacza to krótkie przebywanie na słońcu, stosowanie dużej ilości kremu przeciwsłonecznego, lekkie ubranie na ciało, kapelusz lub czapkę na głowę i okulary przeciwsłoneczne na oczy. Kiedy jednak dojdzie do uszkodzenia skóry, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest jej schłodzenie, a następnie nawilżenie, aby nie wyschła. Dobrze jest wybrać taki preparat po opalaniu, który jednocześnie chłodzi, koi i działa przeciwświądowo. Na przykład produkty zawierające aloes i olejek z drzewa herbacianego.


Jak usunąć oparzenia słoneczne?

Nie można pozbyć się oparzenia słonecznego z dnia na dzień. Potrzeba czasu, aby skóra wróciła do normalnego stanu. Ale w międzyczasie możesz złagodzić ból i dyskomfort poprzez chłodzące kąpiele i nawilżanie dobrym, odżywczym aftersunem, który również chłodzi, koi i łagodzi swędzenie.


Jak długo trwa oparzenie słoneczne?

Jeśli doznałeś oparzenia słonecznego, pierwsze 24 godziny są zawsze najgorsze i najbardziej niekomfortowe. Potem będzie się to powoli poprawiać i zazwyczaj mija kilka dni, zanim całkowicie pozbędziesz się bólu i dyskomfortu. Około 3-8 dni po oparzeniu słonecznym, skóra zacznie się łuszczyć.

Zestaw po opalaniu dla skóry zaczerwienionej i poparzonej słońcem
3 produkty na oparzenia i zaczerwienioną skórę
+15.000 recenzji
Cena regularna 169,99 zl
Cena promocyjna 169,99 zl Cena regularna 209,99 zl
Zestaw po opalaniu dla skóry zaczerwienionej i poparzonej słońcem  - 3 produkty na oparzenia i zaczerwienioną skórę

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie