Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Czym są swędzenia i kto je miewa?

Swędzenie nie jest chorobą, ale objawem czegoś innego. Dlatego zawsze bardzo ważne jest, aby znaleźć przyczynę swędzenia, a nie tylko leczyć objawy.

Kliknij poniżej i przeczytaj więcej o najczęstszych formach swędzenia i sposobach ich powstrzymania.

Swędzenie pochwy

Swędzenie w pachwinie

>  Swędzenie odbytu

Swędzenie skóry głowy

Swędzenie w pobliżu odbytu

Istnieje wiele przyczyn swędzenia, od łagodnej reakcji alergicznej po poważną chorobę. Dla lekarzy ogólnych swędzenie jest bardzo częstym objawem i często się z nim spotykają.

Swędzenie skóry

Jeśli ktoś odczuwa swędzenie, ma silną potrzebę drapania lub pazurowania skóry. Wszyscy to odczuwamy i jest to całkowicie naturalna reakcja.

Swędzenie zaczyna się, gdy substancje, w tym histaminy, stymulują komórki nerwowe w skórze. Łaciński termin określający swędzenie skóry to pruritis. Swędzenie może być odczuwane w jednym miejscu lub na całym ciele.

Zakres swędzenia, jego postęp i czas trwania zależą od tego, co je wywołało.

Każdy może cierpieć z powodu swędzenia, zarówno osoby młode, jak i starsze, kobiety i mężczyźni. Jednak swędzenie ma tendencję do nasilania się wraz z wiekiem.

Zestaw dla suchej skóry
3 x produkty dla suchej skóry ciała
+15.000 recenzji
Cena regularna 159,99 zl
Cena promocyjna 159,99 zl Cena regularna 194,99 zl
Zestaw dla suchej skóry - 3 x produkty dla suchej skóry ciała

Różne rodzaje swędzenia

Swędzenie to coś, co każdy zna. Gdzieś swędzi, podrapiesz się trochę i swędzenie mija. W rzeczywistości możemy poczuć swędzenie, po prostu o nim myśląc. Jeśli widzimy, że ktoś inny się drapie, sami też mamy ochotę się podrapać.

Jest to bardzo naturalne i całkiem nieszkodliwe.

Swędzenie w jednym miejscu lub na całym ciele

Swędzenie może pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, od stóp do głów. Swędzenie może pojawić się w określonym miejscu na skórze głowy, twarzy lub szyi, na dłoniach, pod pachami, w pachwinach lub okolicach intymnych, w odbycie, na nogach, między palcami lub pod stopami.

Krótko mówiąc: może swędzieć wszędzie - i może swędzieć na całym ciele jednocześnie. Czasami swędzenie jest odczuwalne w określonym miejscu, ale nic nie jest widoczne na skórze.

W innych przypadkach występują wyraźnie widoczne czerwone plamy, wysypka, pęcherze, łuszcząca się skóra, małe obrzęki na skórze, sucha skóra, popękana skóra lub inne formy podrażnienia skóry.

Czytaj więcej: Przyczyny swędzenia odbytu i jego leczenie

Swędzenie na plecach

Wiele rzeczy może powodować swędzenie, a swędzenie pleców jest zwykle oceniane wraz z innymi objawami w celu znalezienia przyczyny. Dobrym pomysłem jest zwrócenie uwagi, jeśli plecy stale swędzą, a poza tym jesteś sprawny i zdrowy.

Może to być na przykład spowodowane pasożytem skóry wywołującym świerzb, ale może to być również reakcja alergiczna lub egzema. Swędzenie jest ostrzeżeniem od ciała o czymś, czego nie powinno tam być, lub czymś, czego skóra nie toleruje.

Jeśli śpisz w piżamie, być może powinieneś sprawdzić, czy nie podrażnia ona Twojej skóry.

Swędzenie może być spowodowane czynnikami zewnętrznymi, ale może też być oznaką poważniejszej choroby.

Jeśli plecy swędzą w nocy lub swędzą niemal bez przerwy, najlepiej skonsultować się z lekarzem, ponieważ może to być również spowodowane różnymi rodzajami nowotworów.

Swędzenie bez wysypki

Swędzeniu często towarzyszy wysypka lub reakcja alergiczna. W innych przypadkach skóra może swędzieć bez wysypki i wyglądać całkiem normalnie.

Jeśli jakakolwiek część ciała swędzi bez wysypki, może to po prostu oznaczać, że skóra jest sucha lub podrażniona, ale może też być oznaką poważniejszej choroby. Swędzenie może być spowodowane przez wszystko, od toksyn na skórze po choroby wątroby, nerek lub raka skóry.

Najczęstszą przyczyną swędzenia skóry bez wysypki jest suchość skóry. Jeśli nie masz czerwonych plam ani żadnych innych zmian na skórze, swędzenie jest prawdopodobnie spowodowane suchością skóry.

Z reguły dobry krem nawilżający pomoże, ale jeśli masz wyjątkowo suchą skórę, może to być oznaką zapalenia skóry. W niektórych przypadkach konieczna będzie konsultacja z lekarzem.

Każdy może mieć suchą skórę i swędzenie na ciele - niezależnie od wieku i płci - ale wraz z wiekiem skóra staje się cieńsza i bardziej sucha, a ryzyko swędzenia wzrasta.

Chociaż sucha skóra jest najczęstszą przyczyną swędzenia bez wysypki, swędzenie może być spowodowane czymś poważniejszym.

Swędzenie skóry bez wysypki może być również związane z chorobami nerwów spowodowanymi cukrzycą, zaciśniętym nerwem lub półpaścem, które mogą powodować poważne swędzenie skóry.

3–pak produktów na swędzącą skórę całego ciała
Produkty łagodzące podrażnioną skórę
+15.000 recenzji
Cena regularna 149,99 zl
Cena promocyjna 149,99 zl Cena regularna 179,99 zl
3–pak produktów na swędzącą skórę całego ciała - Produkty łagodzące podrażnioną skórę

Swędzenie na szyi

Istnieje wiele możliwych przyczyn swędzenia szyi. Często jest ono spowodowane reakcją alergiczną na perfumy, mydło, leki, kosmetyki lub biżuterię. Może być również spowodowane przez wszy, łuszczycę, wyprysk łojotokowy lub wyprysk kontaktowy. Problemy skórne, takie jak trądzik, egzema i wyprysk atopowy również powodują swędzenie.

Wiele kobiet cierpi z powodu suchego, swędzącego wyprysku na szyi podczas ciąży, który jest wypryskiem atopowym. Jest to również bardzo powszechne wśród dzieci i młodzieży do piętnastego roku życia.

Jak wspomniano, swędzenie na szyi może być spowodowane wypryskiem kontaktowym - alergicznym lub niealergicznym - i w obu przypadkach typowymi objawami są swędzenie i zaczerwienienie, a następnie łuszcząca się skóra.

Swędzenie pod pachami

Swędzenie pod pachami może być spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak reakcja alergiczna na perfumy (np. z dezodorantu), ale może być również spowodowane grzybem na skórze. Candida to drożdżak, który normalnie żyje na ludziach, ale czasami może powodować swędzącą infekcję, zwaną kandydozą. Pod pachami kandydoza może powodować płaską, czerwoną wysypkę z wyraźnymi granicami.

W większości przypadków swędzenia pod pachami przyczyną jest egzema lub grzyb na skórze.

Golenie pod pachami może również powodować podrażnienia i swędzenie, a czasami mogą pojawić się czerwone plamy. Są one nazywane plamami po goleniu lub świądem golibrody. Świąd golibrody to infekcja bakteryjna z następującym po niej stanem zapalnym mieszków włosowych. Powoduje czerwone plamy lub pryszcze i swędzenie. Tutaj znajdziesz rozwiązanie swojego problemu.

Swędzenie na twarzy

Kilka rzeczy może powodować swędzenie twarzy, które z reguły łączy się z pewnego rodzaju wysypką. Jednak swędzenie twarzy może być również spowodowane przez grzyby, które często mylone są z wysypką lub egzemą. Najczęstszymi przyczynami swędzenia twarzy są grzybica, łojotokowe zapalenie skóry, wyprysk atopowy, wyprysk kontaktowy, liszajec lub trądzik różowaty.

Jeśli masz zaczerwienienie, swędzenie, łuskę lub podobne podrażnienie na twarzy, powinieneś udać się do lekarza, ponieważ może to być spowodowane kilkoma różnymi chorobami skóry. Niektóre z nich są zakaźne, podczas gdy inne są powikłaniami innych chorób. Jeśli zaczerwienienie na twarzy jest większe niż zwykle, może to być wczesny objaw trądziku różowatego, który często dotyka osoby w wieku 30-50 lat.

3–pak produktów na swędzącą skórę całego ciała
Produkty łagodzące podrażnioną skórę
+15.000 recenzji
Cena regularna 149,99 zl
Cena promocyjna 149,99 zl Cena regularna 179,99 zl
3–pak produktów na swędzącą skórę całego ciała - Produkty łagodzące podrażnioną skórę

Swędzenie pod stopami

Swędzenie pod stopami może mieć kilka przyczyn, ale jeden rodzaj swędzenia jest spowodowany chorobą wątroby. Jest to objaw częściowego lub całkowitego zablokowania odpływu żółci z wątroby przez przewód żółciowy, co czasami objawia się swędzeniem dłoni i podeszew stóp. Swędzenie to można złagodzić różnymi lekami, ale najważniejsze jest znalezienie przyczyny swędzenia. Wówczas możliwe jest leczenie wszelkich chorób, które powodują swędzenie.

Swędzenie pod stopami może być również wczesnym objawem cukrzycy.

Swędzenie stóp rzadko jest jednak niebezpieczne, ponieważ w większości przypadków swędzenie jest spowodowane grzybem, reakcją alergiczną, łuszczycą, świerzbem lub inną dolegliwością, którą można leczyć. Zawsze warto udać się do lekarza, ponieważ swędzenie może być spowodowane chorobą.

Swędzenie nóg

Jeśli Twoje nogi swędzą wielokrotnie, może to być spowodowane kilkoma różnymi przyczynami. Może to być objaw alergii, egzemy lub wysypki. Może to być wczesny objaw cukrzycy typu 2 lub świerzbu. Swędzenie może być również spowodowane zbyt małą ilością ruchu lub zbyt długim siedzeniem w pracy, co powoduje niespokojne nogi lub swędzenie. Swędzenie może być również spowodowane goleniem lub suchą skórą, którą można leczyć dobrym kremem nawilżającym.

Najczęstszymi przyczynami swędzenia nóg są: suchość skóry, rogowacenie przymieszkowe, trądzik, zapalenie mieszków włosowych, pokrzywka cholinergiczna, swędzenie palców, zastoinowe zapalenie skóry, niespokojne nogi, cukrzyca lub żylaki.

Swędzenie pod skórą

Jeśli odczuwasz swędzenie pod skórą, może to być spowodowane kilkoma różnymi rzeczami i na początku może być trudno zdecydować o przyczynie swędzenia, ponieważ na skórze niekoniecznie występują czerwone plamy, egzema lub wysypka. Swędzenie pod skórą może być całkiem nieszkodliwe, ale może być również spowodowane poważniejszymi chorobami podstawowymi.

Częstą przyczyną swędzenia pod skórą jest świerzb, wywoływany przez pasożyta. Jeśli swędzenie zaczęło się niedawno, w wielu przypadkach może to być świerzb. Jeśli tak, swędzenie będzie najgorsze w nocy. Wejścia do nor roztoczy często znajdują się na palcach, nadgarstkach i łokciach, a także w innych miejscach, w których skóra jest cienka, takich jak penis lub moszna lub wokół sutków.

Różne objawy

Swędzenie może być łagodne i tylko lekko dokuczliwe. Może sprawiać wrażenie pieczenia skóry. Swędzenie może mrowić, szczypać, "pełzać" lub być naprawdę bolesne. Swędzenie jest więc naprawdę szerokim pojęciem. Różni się w zależności od osoby, ponieważ mamy różne progi bólu, a zakres objawów jest bardzo zróżnicowany.

Dlatego najważniejszą rzeczą jest zbadanie swędzenia, jeśli jest ono bardziej rozległe i trwa dłużej niż normalny rodzaj, który ma każdy. Przyczyny są różne, dlatego konieczne jest, aby lekarz przyjrzał się skórze i objawom.


Jakie są przyczyny swędzenia?

Swędzenie jest bardzo powszechnym objawem. W rzeczywistości jest tak powszechny, że wspomina się o nim podczas 2% wszystkich konsultacji z lekarzem ogólnym. Swędzenie może pojawiać się na wiele sposobów i jest odczuwane w różnym stopniu intensywności. Jest to zatem bardzo szerokie pojęcie, z dużą liczbą różnych przyczyn. Często możliwe jest znalezienie przyczyny swędzenia. W innych przypadkach może być trudno wskazać przyczynę swędzenia.

Dlaczego swędzi mnie skóra?

Przede wszystkim możemy rozróżnić przyczyny wewnętrzne i zewnętrzne. Poniżej znajduje się lista niektórych częstych przyczyn. Lista ta nie jest jednak wyczerpująca i wiele innych rzeczy może powodować swędzenie.

Przyczyny wewnętrzne

 • Choroby lub dolegliwości skórne, takie jak pokrzywka, wyprysk atopowy (wyprysk astmatyczny), półpasiec lub łuszczyca.
 • Grzyb.
 • Katar sienny.
 • Sucha skóra.
 • Zmiany hormonalne, np. w związku z ciążą. - Choroby takie jak ospa wietrzna lub odra.
 • Choroby takie jak cukrzyca, rak, choroby nerek, marskość wątroby, choroby dróg żółciowych, choroby gruczołów limfatycznych, choroby krwi, HIV lub choroby metaboliczne.

Wiele chorób skóry i alergii powoduje swędzenie skóry, ale przyczyną może być znacznie poważniejsza choroba lub między innymi rak. Sucha skóra jest bardzo częstą przyczyną swędzenia. Występuje szczególnie u osób starszych, a w niektórych klimatach jest bardziej powszechna w miesiącach zimowych, kiedy wilgotność powietrza jest niska, a klimat jest zimny i suchy.

Niedostateczna ilość płynów może również powodować suchość skóry. Jest to szczególnie problem osób starszych, które często nie odczuwają pragnienia i dlatego zapominają o piciu wystarczającej ilości wody.

Przyczyny zewnętrzne

 • Kontakt z niklem, perfumami, lateksem, mydłem lub innymi przedmiotami.
 • Kontakt ze zwierzętami z futrem.
 • Żywność, taka jak owoce, orzechy lub jajka.
 • Choroby skóry, takie jak świąd lub łuszczyca.
 • Leki, zarówno konwencjonalne, jak i naturalne, lub używki, takie jak kokaina.
 • Ukąszenia komarów, muchówek, mrówek i innych owadów lub użądlenia pszczół i os.
 • Wszy głowowe, świerzb (roztocza), pluskwy lub inne pasożyty.

W niektórych przypadkach przyczyna swędzenia jest dość oczywista. Jeśli na przykład swędzi Cię skóra głowy, logiczne jest sprawdzenie, czy nie masz wszy - a jeśli znajdziesz wszy, to one powodują swędzenie. Jeśli zostałeś użądlony przez osę lub ugryziony przez komara lub innego owada, nietrudno zrozumieć, dlaczego swędzi.

Spot Stick Sztyft na pryszcze z olejkiem z drzewa herbacianego
Działa przeciwko pryszczom i zaskórnikom
+15.000 recenzji
Cena regularna Od 44,99 zl
Cena promocyjna Od 44,99 zl Cena regularna 134,99 zl
Spot Stick Sztyft na pryszcze z olejkiem z drzewa herbacianego - Działa przeciwko pryszczom i zaskórnikom

Jeśli masz już alergię i dotkniesz zwierzęcia z sierścią, może to spowodować pokrzywkę i swędzenie. Niektóre napoje i pokarmy również mogą wywołać reakcję alergiczną. To samo dotyczy kontaktu z substancjami takimi jak nikiel, perfumy, proszki do prania lub mydło.

Golenie może prowadzić do swędzenia. Łupież może również powodować swędzenie skóry głowy, a jeśli tak, należy poszukać szamponu na swędzenie skóry głowy. Lekarz zazwyczaj zaczyna od sprawdzenia, czy istnieje lokalna przyczyna swędzenia, na przykład jakiś rodzaj wyprysku kontaktowego lub reakcja alergiczna.

Następnie lekarz sprawdzi, czy jest to spowodowane chorobą skóry, taką jak wyprysk atopowy. W przeciwnym razie musi oczywiście dowiedzieć się, czy u źródła swędzenia nie leży jakaś poważniejsza choroba. Wielu pacjentów może już wiedzieć o swojej poważnej chorobie, a wtedy swędzenie będzie kolejną dolegliwością.

Swędzenie w nocy

Jeśli nagle zaczynasz odczuwać swędzenie na ciele wieczorem, a zwłaszcza w nocy, może to być świerzb, który jest wywoływany przez roztocza. Częstą przyczyną swędzenia jest wyprysk kontaktowy lub reakcja alergiczna po kontakcie z czymś, co wywołuje reakcję.

Swędzenie i cukrzyca

Swędzenie na całym ciele lub w określonych obszarach skóry (nogi, stopy, dłonie itp.) może być wczesną oznaką cukrzycy. Swędzenie rąk, nóg lub stóp może być jednym z pierwszych objawów cukrzycy typu 2. Ten typ cukrzycy rozwija się powoli i wiele osób nie odkrywa jej, dopóki nie jest za późno.

Swędzenie w tych obszarach może być spowodowane brakiem krążenia krwi, suchością skóry lub wieloma innymi objawami cukrzycy spowodowanymi wysokim poziomem cukru we krwi. Słabe krążenie krwi prowadzi do zwężenia i stwardnienia naczyń krwionośnych, co może powodować odczuwalne swędzenie na powierzchni skóry związane z cukrzycą.

Swędzenie w wilgotnych miejscach, takich jak pod pachami, między palcami stóp, pod piersiami lub w pachwinach może być również oznaką cukrzycy, ponieważ nadmiar cukru z krwi odkłada się w pobliżu cewki moczowej podczas oddawania moczu i na skórze, gdy się pocisz.

Jeśli zauważysz u siebie inne objawy cukrzycy, takie jak wzmożone pragnienie, częstsze oddawanie moczu, długo gojące się skaleczenia i zadrapania, nudności i bóle głowy, zmęczenie, zaburzenia czucia lub widzenia, powinieneś udać się do lekarza, ponieważ mogą to być oznaki cukrzycy.


Jak można leczyć swędzenie?

Jeśli wiesz, dlaczego swędzi Cię skóra, nie musisz iść do lekarza. Swędzenie może być na przykład spowodowane przez wszy, ukąszenia owadów lub swędzenie fryzjera po goleniu. Jeśli nie wiesz, dlaczego swędzi Cię skóra, a swędzenie nie ustępuje, zawsze powinieneś udać się do lekarza, aby dowiedzieć się, dlaczego tak się dzieje.

Jeśli jednocześnie występują inne objawy, takie jak opuchlizna twarzy, gorączka, duszność, zawroty głowy lub inne poważne objawy, należy natychmiast udać się do lekarza. Ogólnie rzecz biorąc, ważne jest, aby znaleźć przyczynę swędzenia przed rozpoczęciem leczenia.

Istnieje wiele różnych przyczyn. Niektóre z nich są poważne, ale na szczęście większość nie jest aż tak groźna. Ważne jest jednak, aby znać przyczynę i tylko wtedy można znaleźć odpowiednie leczenie.

Swędzenie musi być leczone

Niezależnie od tego, co powoduje swędzenie, istnieją różne czynniki, które mogą je nasilać. Na przykład, jeśli w skórze występuje stan zapalny, swędzenie będzie się nasilać. Jeśli dokucza Ci swędzenie, zazwyczaj pogarsza się ono, gdy przebywasz w suchym otoczeniu lub gdy jest bardzo gorąco lub bardzo zimno. W okresach, gdy jesteś pod wpływem stresu lub w inny sposób obciążony psychicznie, możesz również zauważyć, że swędzi Cię bardziej.

Łagodne swędzenie jest irytujące, ale można z nim żyć, jeśli jest leczone. Poważne swędzenie może zrujnować jakość życia tak bardzo, że jest prawie nie do zniesienia. Jeśli swędzi Cię wszystko i nie możesz spać w nocy z powodu swędzenia, jest to bardzo poważne i musi być odpowiednio leczone.

Krem na swędzenie skóry

Sucha skóra jest częstą przyczyną swędzenia. W niektórych klimatach jest to szczególnie powszechne zimą, gdy powietrze jest zimne i suche. Najlepszym lekarstwem na suchą skórę jest bogaty, pielęgnujący i kojący krem przeciwświądowy. Możesz także unikać długich, gorących kąpieli i używania mydła lub produktów z perfumami. Jeśli używasz mydła, wybierz dobre delikatne mydło na swędzenie.

Dobry krem nawilżający może również powstrzymać swędzenie w wielu przypadkach. Wybierz krem bez perfum, który jest najdelikatniejszy dla skóry. Możesz kupić wiele różnych kremów w aptece lub drogerii, lub w sklepach ze zdrową żywnością, jeśli wolisz produkt z bardziej naturalnymi składnikami. Aloe veraTea Tree Oil, propolis i roztwór soli to niektóre ze środków na swędzenie, które są znane z tego, że pomagają w swędzeniu i innych chorobach skóry.

Dodatkowo są antybakteryjne, co jest zaletą w przypadku drapania się po swędzącej skórze.

3–pak produktów na swędzącą skórę całego ciała
Produkty łagodzące podrażnioną skórę
+15.000 recenzji
Cena regularna 149,99 zl
Cena promocyjna 149,99 zl Cena regularna 179,99 zl
3–pak produktów na swędzącą skórę całego ciała - Produkty łagodzące podrażnioną skórę

Leki na swędzenie

W niektórych przypadkach może być konieczne uzupełnienie leczenia kremem tabletkami w celu złagodzenia swędzenia. Dotyczy to zwłaszcza swędzenia spowodowanego pokrzywką lub katarem siennym, na przykład, gdy leki przeciwhistaminowe są często skuteczne. W innych przypadkach lepiej sprawdzi się maść lub krem, na przykład w przypadku wyprysku atopowego, grzybicy lub łuszczycy. Często zawierają one kortyzon.

Inne środki na swędzenie

Gdy skóra swędzi, pomocne będzie jej schłodzenie. Można to zrobić, biorąc zimną kąpiel lub za pomocą torebki mrożonego groszku (dobrze owiniętego, aby uniknąć obrażeń spowodowanych mrozem), jeśli nie masz specjalnej torebki żelowej do tego celu. Jeśli twoje ciało swędzi, gdy się pocisz, może pomóc zmiana koszuli lub kąpiel bezpośrednio po zajęciach sportowych. Stres może wpływać na rozwój swędzenia, więc zastanów się, czy możesz zrobić coś, aby bardziej się zrelaksować i stać się bardziej zrównoważonym.


FAQ o swędzeniu


Co powoduje swędzenie całego ciała?

Wiele różnych rzeczy może powodować swędzenie całego ciała. Jeśli swędzenie nie ustępuje, należy udać się do lekarza w celu znalezienia przyczyny, a nie po prostu leczyć objawy.


Jak powstrzymać swędzenie okolic intymnych?

Swędzenie okolic intymnych można leczyć za pomocą czopków lub kremu. Może być również spowodowane opryszczką lub inną chorobą przenoszoną drogą płciową. Leczenie polega na stosowaniu maści lub tabletek. Wreszcie, może to być spowodowane innymi chorobami.

CZYTAJ WIĘCEJ: Swędzenie w pochwie - jak się go pozbyć?


Czego objawem jest swędzenie?

Swędzenie może być objawem wszystkiego, od łagodnej reakcji alergicznej po poważną chorobę. Bardzo często swędzenie jest po prostu spowodowane suchą skórą, z którą poradzi sobie dobry krem nawilżający. Jeśli masz wątpliwości co do przyczyny swędzenia - lub jeśli swędzenie jest silne lub ciągłe - powinieneś udać się do lekarza.


Czy swędzenie może być rakiem?

Swędzenie może być oznaką raka, ale na szczęście w większości przypadków jest spowodowane czymś znacznie mniej poważnym. Niemniej jednak zawsze dobrym pomysłem jest zbadanie się przez lekarza, który może dowiedzieć się, co powoduje swędzenie.


Czy swędzenie może mieć podłoże psychologiczne?

Swędzenie może być wywołane psychologicznie, na przykład przez stres lub depresję. I odwrotnie, długotrwałe, silne i bolesne swędzenie może powodować depresję i stres.


Czy roztocza kurzu domowego mogą powodować swędzenie?

Typowym objawem alergii na roztocza kurzu domowego jest swędzenie. Swędzenie jest spowodowane reakcją alergiczną.


Czy stres może powodować swędzenie?

Stres może łatwo zaostrzyć swędzenie - a stres może również wywołać swędzenie.


Czy penicylina i antybiotyki mogą powodować swędzenie?

Penicylina i inne rodzaje leków mogą powodować swędzenie. Jeśli przyjmujesz penicylinę lub inne antybiotyki i odczuwasz swędzenie, prawdopodobnie jest ono spowodowane przez te leki.


Czy swędzenie może być oznaką ciąży?

Przyczyną swędzenia mogą być zmiany hormonalne, takie jak te w ciąży. Swędzenie może wystąpić szczególnie pod koniec ciąży.


Jaka jest przyczyna swędzenia odbytu i odbytnicy?

Swędzenie odbytu może być spowodowane infekcją, grzybicą, podrażnieniem skóry, chorobą przenoszoną drogą płciową, hemoroidami lub czymś zupełnie innym. W rzadkich przypadkach może być spowodowane czymś poważniejszym. Może być również spowodowane podrażnieniem skóry, na przykład przez papier toaletowy lub perfumowany proszek do prania.


Jaka jest przyczyna swędzenia okolic intymnych?

Swędzenie w okolicach intymnych może być spowodowane grzybem, opryszczką, inną chorobą przenoszoną drogą płciową lub innymi chorobami. Powinieneś udać się do lekarza, aby dowiedzieć się, co powoduje swędzenie.

3–pak produktów na swędzącą skórę całego ciała
Produkty łagodzące podrażnioną skórę
+15.000 recenzji
Cena regularna 149,99 zl
Cena promocyjna 149,99 zl Cena regularna 179,99 zl
3–pak produktów na swędzącą skórę całego ciała - Produkty łagodzące podrażnioną skórę

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie