Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Czym jest egzema - i kto na nią choruje?

Egzema jest bardzo powszechną chorobą skóry, która dotyka wielu ludzi obu płci i wszystkich grup wiekowych. Szacuje się, że ponad 10% wszystkich Duńczyków cierpi na jakąś formę egzemy. Pomimo tak dużej liczby, egzema nie jest w żaden sposób zaraźliwa.

Wiele osób dostaje egzemy raz lub kilka razy w życiu, podczas gdy inni cierpią na egzemę w większym lub mniejszym stopniu przez całe życie.

Kiedy masz egzemę, twoja skóra staje się czerwona, swędząca i może puchnąć. Później skóra może stać się sucha i łuszcząca się, mogą pojawić się bolesne pęknięcia. W egzemie dochodzi do zapalenia najbardziej zewnętrznej bariery ochronnej skóry. Dermatitis to łaciński termin oznaczający zapalenie skóry, dlatego egzema jest często określana jako zapalenie skóry.

Możesz mieć egzemę w dowolnym miejscu na ciele i twarzy. Przyczyny różnych rodzajów egzemy są różne i różne rodzaje egzemy mogą wystąpić na różnych częściach ciała.

Niektóre rodzaje egzemy są bardziej powszechne niż w innych grupach. Na przykład, dzieci są szczególnie podatne na egzemę atopową, znaną również jako egzema dziecięca. Nieco więcej kobiet niż mężczyzn choruje na kontaktowe zapalenie skóry, być może dlatego, że kobiety częściej mają kontakt z niklem poprzez biżuterię i środki czystości.


Różne rodzaje egzemy

Ogólnym objawem egzemy są zmiany skórne z zaczerwienieniem skóry, podrażnieniem skóry i świądem. Ponadto w niektórych przypadkach na skórze mogą pojawić się zgrubienia lub pęcherze, które mogą zawierać białawą lub żółtawą ropę. Skóra może być również łuszcząca się i obrzęknięta. W przewlekłej egzemie, skóra może również pogrubiać i pękać.

Ogólnie rzecz biorąc, większość osób z egzemą stwierdza, że objawy są gorsze w zimie i lepsze w lecie. Jest to spowodowane niską wilgotnością, suchym powietrzem, zimnem i wiatrem w zimie, podczas gdy słońce w lecie jest korzystne dla skóry z egzemą - jeśli korzysta się ze słońca w rozsądnym zakresie.

Egzema jest w dużym stopniu stanem dziedzicznym. Jeśli rodzice mają alergie lub egzemę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dzieci również zachorują na egzemę. Ponadto, środowisko również odgrywa rolę. Na przykład, uważa się, że zanieczyszczenie środowiska i narażenie na wiele różnych substancji oznacza, że obecnie jest znacznie więcej osób z alergią niż kiedyś.

Egzema może być spowodowana przez czynniki wewnętrzne (endogenne). Należą do nich takie rodzaje jak wyprysk atopowy, wyprysk łupieżowy, zastoinowe zapalenie skóry i wyprysk krostkowy. Egzema może być również spowodowana przez czynniki zewnętrzne (egzogenne). Przykłady obejmują kontaktowe zapalenie skóry i pokrzywkę.

Wyprysk atopowy (wyprysk dziecięcy/ wyprysk astmatyczny)

Egzema atopowa, zwana również egzemą dziecięcą, egzemą astmatyczną lub atopowym zapaleniem skóry, jest najczęstszym rodzajem egzemy. Nie można jej wyleczyć, ale objawy - sucha i swędząca skóra - mogą zostać złagodzone.

Około 15% dzieci i młodzieży cierpi na egzemę atopową. Na szczęście, około 60% dzieci i młodych ludzi z egzemą atopową ustępuje przed okresem dojrzewania. Jednakże, jako dorośli, nadal mają zwiększone ryzyko rozwoju egzemy rąk. Dlatego powinni oni w miarę możliwości unikać prac, w których ich ręce są narażone na kontakt z mydłem, wodą, chemikaliami i innymi substancjami.

U większości osób z egzemą atopową pierwsze ognisko pojawiło się w bardzo młodym wieku, często w pierwszym roku życia.

U bardzo małych dzieci, do 1-2 roku życia, egzema występuje najczęściej na policzkach, brodzie, grzbietach dłoni oraz na zgięciowych stronach ramion i nóg. W późniejszym okresie dotyczy głównie grzbietów kolan, łokci, nadgarstków i kostek. U starszych dzieci i dorosłych często występuje na twarzy, zwłaszcza wokół oczu, szyi i górnej części ciała. U dorosłych z egzemą atopową często pojawia się również egzema rąk na grzbietach dłoni i między palcami.

U dzieci z egzemą atopową zmniejsza się zdolność skóry do zwalczania bakterii i wirusów. W związku z tym są one bardziej narażone np. na zimne owrzodzenia i zakażenia gronkowcowe.

Egzema atopowa jest chorobą dziedziczną, podobnie jak katar senny i astma. Jeśli masz jedną z tych trzech chorób, masz wysokie ryzyko zachorowania na jedną z pozostałych, a także masz wysokie ryzyko przekazania jej swoim dzieciom.

Wyprysk łupieżowy (wyprysk łojotokowy)

Egzema łupieżowa, znana również jako egzema łojotokowa, jest bardzo częstym rodzajem egzemy, charakteryzującym się zaczerwienieniem i suchymi, białawymi łuskami lub żółtawymi, tłustymi łuskami. Łuszczenie jest zwykle widoczne na skórze głowy i jako łuszcząca się egzema na twarzy, zwłaszcza na czole, brwiach, rzęsach i nosie. Ponadto, egzema łupieżowa może być również widoczna na klatce piersiowej, plecach i pachach, a także wokół pępka i pachwin.

ZOBACZ WIĘCEJ: Jak leczyć łupież

Łupież jest często spotykany u niemowląt oraz u młodszych mężczyzn i ogólnie u dorosłych. Ogólnie rzecz biorąc, wiele osób cierpi na łupież. Łupież jest spowodowany przez grzyb drożdżowy, który żyje w tłustej skórze, zwany Pityrosporum Ovale.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak pozbyć się wyprysków łupieżowych

Zapalenie skóry z zastojem

Z wiekiem skóra staje się cieńsza i łatwiej ulega uszkodzeniom. Może to powodować małe pęknięcia skóry lub owrzodzenia nóg. Zapalenie skóry występuje na dolnych nogach i jest często związane z obrzękiem i żylakami. Wyprysk powoduje swędzenie, zaczerwienienie skóry, łuszczenie i małe pęcherze.

Zapalenie skóry dotyka szczególnie kobiety w wieku powyżej 60 lat.

Wyprysk pieniążkowy (nummular eksem)

Egzema pieniążkowa, egzema w kształcie monety i egzema nummularna to trzy słowa określające ten sam rodzaj egzemy, która charakteryzuje się okrągłymi, czerwonymi plamami w kształcie monety, które swędzą. Egzema jest widoczna głównie na ramionach, nogach, dłoniach, stopach i reszcie ciała.

Egzema pieniążkowa szczególnie dotyka ludzi w wieku powyżej 50 lat i częściej mężczyzn niż kobiety. Przyczyna egzemy jest nieznana, ale sucha skóra i stres mogą być wyzwalaczami.

Kontaktowe zapalenie skóry

Kontaktowe zapalenie skóry występuje w przypadku kontaktu z substancją, której nie tolerujesz. Kontaktowe zapalenie skóry może wystąpić, ponieważ jesteś uczulony na daną substancję. Kontaktowe zapalenie skóry może być również toksyczne/drażniące z powodu kontaktu z czymś, co jest toksyczne lub drażniące dla skóry. Fotokontaktowe zapalenie skóry jest wywoływane przez światło.

Kontaktowe zapalenie skóry występuje najczęściej na dłoniach, a najczęstszą formą kontaktowego zapalenia skóry jest alergia na nikiel/zapalenie skóry wywołane przez nikiel. Kontaktowe zapalenie skóry powoduje swędzenie i zaczerwienienie skóry. W ostrym zapaleniu skóry mogą pojawić się czerwone, wypełnione płynem pęcherze i owrzodzenia. W przewlekłym zapaleniu skóry, skóra jest sucha i łuszcząca się z pęknięciami.

Wyprysk rąk występuje dwa do trzech razy częściej u kobiet niż u mężczyzn i jest szczególnie częsty w grupie wiekowej 20-40 lat.

Przyczynami kontaktowego zapalenia skóry z podrażnienia są często kontakt z wodą, mydłem, żywnością, olejem i innymi substancjami. Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry jest często spowodowane alergią na metale, takie jak nikiel, gumę, perfumy, konserwanty, kosmetyki i inne.

W przypadku podejrzenia kontaktowego zapalenia skóry ważne jest wykonanie testu alergicznego, aby w przyszłości móc unikać kontaktu z alergenem.

Pokrzywka

Pokrzywka dotyka wielu ludzi i objawia się jako swędząca wysypka na skórze. Pokrzywka może wystąpić u każdego. Podczas gdy ostra pokrzywka występuje najczęściej u dzieci, przewlekła pokrzywka występuje częściej u dorosłych. Kobiety są trzykrotnie bardziej narażone na wystąpienie pokrzywki niż mężczyźni.

Nie zawsze wiadomo, co wyzwala wybuch pokrzywki, ale przyczynami mogą być leki, infekcje, alergie na żywność, konserwanty i barwniki, zimno, słońce, ciepło, stres, ukąszenia owadów i wiele innych.

Wyprysk słoneczny

Wyprysk słoneczny to nieco inny rodzaj egzemy, który w krajach skandynawskich dotyka około 15% populacji w miesiącach wiosennych i letnich. Aż 85% osób dotkniętych tym problemem to dziewczęta i kobiety w wieku 10-30 lat. Osoby o jasnym kolorze skóry są bardziej narażone na wystąpienie wyprysku słonecznego niż osoby o ciemnym kolorze skóry.

Jest on spowodowany nadwrażliwością na niewidoczne promienie ultrafioletowe słońca. Objawy obejmują swędzenie i czerwonawą wysypkę skórną z małymi guzkami lub pęcherzykami.


Leczenie egzemy

Ważne jest, aby szukać leczenia swojej egzemy, ponieważ nieleczona egzema może się pogorszyć, a nieleczona egzema alergiczna może stać się przewlekła. Niektóre rodzaje egzemy, takie jak wyprysk słoneczny, pokrzywka i kontaktowe zapalenie skóry mogą ustąpić same, podczas gdy inne rodzaje, takie jak wyprysk atopowy, nie ustępują same.

Typowe objawy egzemy - sucha, swędząca i łuszcząca się skóra - mogą być leczone. Różne rodzaje egzemy mogą wyglądać inaczej i mieć różne przyczyny, ale istnieje wiele wspólnych cech leczenia.

Ogólnie rzecz biorąc, ważne jest, aby utrzymać skórę miękką i nawilżoną, aby nie wyschła i nie popękała. Istnieją różne rodzaje kremów, które są szczególnie odpowiednie.

Długie gorące kąpiele są świetne, ale podrażniają i wysuszają skórę, więc dobrym pomysłem jest trochę obniżyć temperaturę wody, gdy jesteś w wannie - i skrócić czas kąpieli.

Znajdź produkty na egzemę tutaj.

Leczenie za pomocą kremu

Skóra z egzemą jest bardziej podatna na wysuszenie niż skóra normalna. Dlatego ważne jest, aby stale nawilżać skórę dobrym (bezzapachowym) kremem nawilżającym. Stosuj go rano i wieczorem, zarówno gdy pojawia się egzema, jak i wtedy, gdy egzema jest w spokojnej fazie, bez nawrotów.

Istnieje wiele dobrych kremów nawilżających, w tym produkty naturalne, które działają przeciwświądowo i antybakteryjnie. Na przykład wiele osób z egzemą lubi kremy zawierające Tea Tree olejek lub aloes.

W większości przypadków egzemy może być konieczne okazjonalne uzupełnienie kremem lub maścią zawierającą hormon kory nadnerczy. Produkty z hormonem kory nadnerczy są również często określane jako kremy sterydowe lub kremy z kortyzonem.

Czytaj więcej: Krem na egzemę - jak leczyć egzemę kremem

Leczenie wyprysku atopowego

W przypadku egzemy atopowej warto unikać dymu tytoniowego i zwierząt futerkowych w domu, gdyż zwiększają one ryzyko rozwoju astmy i kataru sennego.

Najczęściej stosowanym lekiem na wyprysk atopowy jest maść i krem zawierający hormon kortykosteroidu nadnerczowego. Jest on dostępny w czterech różnych mocach. Dodatkowo, jeśli dojdzie do zapalenia skóry objętej wypryskiem, konieczne może być również zastosowanie środka bakteriobójczego.

Leczenie wyprysku łupieżowego

Na łupież na skórze głowy można stosować przeciwgrzybiczny szampon do włosów. Na twarz i ciało można stosować krem nawilżający o działaniu przeciwgrzybiczym. Dodatkowo przez krótki okres czasu można stosować maść lub krem zawierający hormon kory nadnerczy.

Znajdź: Kremy do leczenia wyprysków na brodzie

Leczenie pieniążkowego zapalenia skóry

W przypadku pieniążkowego zapalenia skóry należy dbać o nawilżenie skóry dobrym kremem nawilżającym. Dodatkowo można stosować krem z hormonem kortykosteroidowym z nadnerczy. Pacjenci z pieniążkowym zapaleniem skóry powinni stosować pończochy uciskowe.

Leczenie wyprysku pieniążkowego

Przy egzemie skóra powinna być utrzymywana w stanie wilgotnym i miękkim przy użyciu dobrego środka nawilżającego. Należy unikać długich gorących kąpieli i zbyt dużej ilości mydła. Dodatkowo może być konieczne uzupełnienie diety o krem lub maść z kortykosteroidami nadnerczowymi.

Leczenie kontaktowego zapalenia skóry

Przy kontaktowym zapaleniu skóry ważne jest również, aby upewnić się, że skóra nie jest sucha. Dlatego ważne jest regularne stosowanie dobrego kremu nawilżającego. Można również leczyć skórę kremem lub maścią zawierającą kortykosteroidy nadnerczy. Leczenie światłem przez dermatologa może czasami pomóc skórze się zagoić. Leczenie tabletkami może być również opcją dla przewlekłej egzemy.

Jako leczenie zapobiegawcze, ważne jest, aby unikać wyzwalaczy, które powodują egzemę. Można to zrobić, na przykład, za pomocą rękawic lub sprzętu ochronnego.

Leczenie pokrzywki

Przy pokrzywce zawsze ważne jest wyeliminowanie przyczyny, jeśli można ją znaleźć. Pokrzywka może być również leczona lekami przeciwhistaminowymi.

Leczenie wyprysków słonecznych

Najlepszym sposobem leczenia wyprysku słonecznego jest zapobieganie. Powinieneś chronić się kremem z wysokim współczynnikiem ochrony przeciwsłonecznej, unikać zbyt długiego przebywania na słońcu i, jeśli to możliwe, nosić lekką warstwę odzieży podczas przebywania na słońcu.

Kiedy szkody zostały już wyrządzone i masz wyprysk słoneczny, możesz użyć dobrego kremu nawilżającego, najlepiej o działaniu przeciwzapalnym. W większości przypadków, wyprysk słoneczny ustępuje samoistnie. W cięższych przypadkach, można uzupełnić tabletki antyhistaminowe i krem lub maść z kortykosteroidami nadnerczy.


FAQ na temat egzemy


Czym jest egzema atopowa?

Egzema atopowa jest bardzo częstą chorobą skóry, znaną również jako egzema dziecięca lub egzema astmatyczna. Objawia się suchą i swędzącą skórą. Większość osób z egzemą atopową ma pierwsze ognisko w ciągu pierwszych kilku lat życia.


Co powoduje egzemę atopową?

Egzema atopowa jest chorobą dziedziczną, podobnie jak katar senny i astma. Innym powodem, dla którego tak wiele dzieci cierpi dziś na egzemę atopową jest środowisko i zachodni styl życia z zanieczyszczeniami i roztoczami kurzu domowego w domu.


Czy egzema atopowa jest dziedziczna?

Egzema atopowa jest dziedziczną chorobą skóry. Jeśli jedno lub oboje rodziców ma egzemę atopową, astmę, katar senny lub alergie, istnieje bardzo duże ryzyko, że dziecko zachoruje na egzemę atopową.


Czy egzema atopowa ma charakter przewlekły?

Egzema atopowa jest chorobą przewlekłą, której nie da się wyleczyć, ale jej objawy można leczyć. Na szczęście, wiele dzieci (około 60% dzieci i młodzieży) z egzemą atopową, przechodzi chorobę przed okresem dojrzewania.


Czy egzema atopowa może być zakaźna?

Egzema atopowa nie jest zaraźliwa. Jest to dziedziczna choroba skóry, na którą cierpi wiele osób - ale nie dlatego, że zostały zarażone.


Jak leczy się egzemę atopową?

Egzemę atopową leczy się maściami i kremami zawierającymi hormon kory nadnerczy. Ponadto ważne jest stałe nawilżanie skóry poprzez stosowanie dobrego, bogatego i odżywczego kremu nawilżającego bez perfum.


Jak wygląda egzema atopowa?

Egzema atopowa objawia się jako czerwona i swędząca wysypka. U niemowląt, egzema występuje najczęściej na policzkach, brodzie, grzbietach dłoni oraz na powierzchniach zgięciowych rąk i nóg. U nieco starszych dzieci dotyka głównie grzbietów kolan, łokci, nadgarstków i kostek. U jeszcze starszych dzieci i dorosłych często występuje na twarzy, zwłaszcza wokół oczu, szyi i górnej części ciała.


Czym jest wyprysk łojotokowy?

Egzema łojotokowa, znana również jako egzema łupieżowa, jest bardzo częstym rodzajem egzemy. Charakteryzuje się zaczerwienieniem i suchymi, białawymi łuskami lub żółtawymi, tłustymi łuskami. Łupież pojawia się zazwyczaj na skórze głowy oraz jako łuszcząca się egzema na twarzy, zwłaszcza na czole, brwiach, rzęsach i bokach nosa. Ponadto, wyprysk łupieżowy może być również widoczny na klatce piersiowej, plecach i pachach, a także wokół pępka i pachwin.


Czym jest egzema pieniążkowa?

Egzema pieniążkowa, zwana również wypryskiem w kształcie monety lub wypryskiem nummularnym, jest rodzajem wyprysku, który powoduje małe, okrągłe, swędzące, czerwone plamy wyprysku na ramionach, nogach, rękach, stopach i ciele. Egzema monetarna jest najczęściej spotykana u osób powyżej 50 roku życia i częściej u mężczyzn niż kobiet.


le osób choruje na egzemę w Danii?

Egzema to bardzo powszechna choroba skóry, która dotyka wielu ludzi. Szacuje się, że egzema dotyka każdego roku ponad 10% wszystkich Duńczyków.


Czym jest toksyczna egzema?

Egzema toksyczna to kontaktowe zapalenie skóry, które pojawia się po dotknięciu czegoś, co jest toksyczne i przez to podrażnia skórę.


Co to jest egzema?

Egzema to bardzo częsta choroba skóry charakteryzująca się swędzeniem i zaczerwienieniem skóry.


Co powoduje egzemę?

Może być wiele różnych przyczyn egzemy, w zależności od rodzaju. Dziedziczność odgrywa rolę, podobnie jak środowisko. Rozróżnia się czynniki wewnętrzne i zewnętrzne.


Czym jest wyprysk alergiczny?

Egzema alergiczna to egzema, która jest wywołana przez coś, na co jesteś (już) uczulony. Nieleczona egzema alergiczna może stać się przewlekła.


Czym jest wyprysk astmatyczny?

Egzema astmatyczna to inne określenie egzemy atopowej lub egzemy dziecięcej. Objawia się ona suchą i swędzącą skórą. Większość osób z egzemą atopową ma pierwsze ognisko w ciągu pierwszych kilku lat życia.


Co to jest egzema zainfekowana?

Zainfekowana egzema to ognisko egzemy, które zostało zainfekowane bakteriami, często dlatego, że zadrapałeś skórę i bakterie dostały się do skóry. Ważne jest, aby leczyć egzemę, aby nie doszło do jej zakażenia.


Co to jest egzema pieniążkowa?

Egzema pieniążkowa jest również nazywana wypryskiem monetarnym lub wypryskiem w kształcie monety, po okrągłych i monetarnych plamach na skórze, które powoduje wyprysk. Plamy te są czerwone i swędzące.


Dlaczego dziecko dostaje egzemy?

Nawet bardzo małe niemowlęta mogą zachorować na egzemę. Jest to zazwyczaj egzema atopowa, która w dużej mierze jest typem dziedzicznym.


Czy od stresu można dostać egzemy?

Stres może być czynnikiem powodującym wybuch egzemy.


Czy cukier może powodować egzemę?

Niektórzy ludzie stwierdzają, że dostają egzemy lub ich egzema pogarsza się, gdy jedzą biały cukier.


Czy od pyłków roślin można dostać egzemy?

Jeśli masz alergię na pyłki, jesteś bardziej narażony na rozwój egzemy.


Czy można zachorować na egzemę narządów płciowych?

Swędzenie w okolicy narządów płciowych w wielu przypadkach będzie spowodowane egzemą zakażoną grzybami.


Czy alkohol może powodować egzemę?

Jeśli jesteś uczulony na alkohol, to podczas picia alkoholu może się to łatwo objawić w postaci egzemy.


Czy od pleśni można dostać egzemy?

Jeśli jesteś uczulony na pleśń, jednym z objawów może być pojawienie się egzemy.


Czy egzema może ustąpić sama?

W niektórych przypadkach egzema może ustąpić sama, szczególnie w przypadku egzemy słonecznej, pokrzywki i niektórych rodzajów kontaktowego zapalenia skóry. Jednak inne rodzaje, takie jak egzema atopowa, nie ustępują samoistnie.


Czy egzema może być rakiem?

Egzema nie ma nic wspólnego z rakiem. Ale jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany na swojej skórze, zawsze powinieneś powiedzieć to lekarzowi, aby ustalić co to jest i jak to leczyć.


Czy egzema może być niebezpieczna?

Egzema na ogół nie jest groźnym schorzeniem. Jest uciążliwa, ale przy odpowiednim leczeniu jest zwykle do opanowania.

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie