Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Łupież to złuszczanie się martwych komórek skóry głowy. Typowymi objawami łupieżu są małe, białe, suche płatki na skórze głowy, które spadają poprzez włosy na plecy i ramiona.

W większości przypadków, łupież spowodowany jest przerostem grzybów drożdżopodobnych z rodzaju Malassezia. Grzyb ten występuje naturalnie w skórze głowy. Gdy dojdzie do przerostu tych grzybów, wywoła to stan, taki jak łupież.

Łojotokowe zapalenie skóry (eczema), łuszczyca i grzybica w niektórych przypadkach mogą być przyczyną łupieżu. Niektóre choroby powodują również, że masz skłonność do łupieżu- na przykład choroba Parkinsona.

Kto ma łupież?

Łupież to bardzo częsta choroba skóry. Tak więc, jeśli cierpisz na łupież, jest bardzo prawdopodobne, że nie jesteś sam! Jeśli jednak masz nadmierny łupież i uciążliwe objawy, dobrze jest poprosić lekarza o zbadanie skóry głowy.

Niezależnie od tego, że łupież nie jest niebezpieczny i nie może zarazić innych ludzi, jego objawy mogą być irytujące.

Każdy może mieć problemy z łupieżem, zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Zwykle walka z łupieżem zaczyna się wcześnie w okresie dojrzewania, a zazwyczaj mężczyźni częściej walczą z łupieżem.

Niemowlęta mogą dostać tak zwaną ciemieniuchę, która jest uważana za rodzaj łupieżu. Powoduje żółtawe, tłuste strupy, które tworzą się na skórze głowy.


Jak wygląda łupież i jakie są jego objawy?

Często rozpoznasz łupież poprzez małe białe płatki, które spadają na ramiona twojej koszuli, bluzki lub płaszcza. Najbardziej widocznym objawem łupieżu są zwykle małe, białe płatki skórne.

Jednak łupież może również powodować żółtawe, lepkie, tłuste skórki lub rany na skórze głowy, które swędzą.

Kiedy masz łupież, niezależnie od tego, czy jest to łupież suchy, czy tłusty, zazwyczaj skóra głowy swędzi i jest podrażniona. Jeśli występuje dużo swędzenia, ważne jest, aby najpierw ustalić, czy przypadkowo nie masz wszy, wymagają one bowiem innego leczenia.

Produkty zawierające australijski Olejek z Drzewa Herbacianego łagodzą podrażnienia i swędzenie skóry głowy oraz przeciwdziałają bakteriom.

Łupież może występować u nas wszystkich- jednak jego intensywność różni się w zależności od osoby. Jeśli poważnie cierpisz na łupież, możesz mieć łojotokowe zapalenie skóry, znane również jako rodzaj egzemy. Jeśli masz łupież na skórze głowy, a także zaczerwienienie i swędzenie na twarzy, uszach, brwiach, a nawet na górnej części ciała, możesz mieć egzemę. Często będzie gorzej zimą, a lepiej latem, kiedy mroźna pogoda nie może wysuszyć skóry.


Dlaczego masz łupież?

Najczęstszą przyczyną łupieżu są grzyby drożdżopodobne z rodzaju Malassezia Wszyscy mamy bakterie i grzyby żyjące na naszym ciele: Pityrosporum Ovale to tylko jeden rodzaj, grzyb znajdujący się na skórze głowy. Dlatego wszyscy jesteśmy podatni na łupież w mniejszym lub większym stopniu. Różnica w tym, ze przerost tego grzyba powoduje łupież.

Infekcje grzybicze i choroby skóry

Ciało zwykle udaje się uregulować, że nie ma przerostu różnych zarodników grzybów. Przerost może zatem wynikać z braku równowagi ciała, obniżonego układu odpornościowego, leczenia penicyliną, zmian hormonalnych lub czegokolwiek innego.

W niektórych wypadkach mogą istnieć inne przyczyny łupieżu. Może to być łojotokowe zapalenie skóry (wyprysk), które powoduje dużo łupieżu. Lub może to być łuszczyca, która może również powodować łupież. Grzybica, która jest infekcją grzybiczą, może również powodować łupież. Wreszcie, istnieją pewne choroby, które mogą ogólnie zwiększać podatność na łupież i infekcje grzybicze, na przykład choroba Parkinsona.

Łupież mogą wywoływać również agresywne produkty, na przykład farba do włosów lub mocny szampon.

Sucha skóra głowy

Wiele osób uważa, że ​​łupież jest tylko objawem suchej skóry głowy lub, że sucha skóra głowy i łupież to to samo - prawdopodobnie dlatego, że sucha skóra głowy również powoduje swędzenie. Ale to nie są te same stany. Jak wspomniano, w większości przypadków za łupież odpowiada grzyb Pityrosporum Ovale.

Jeśli przestaniesz myć włosy tak często, aby pozbyć się suchej skóry głowy, możesz spowodować więcej problemów z łupieżem. Dobra higiena skóry głowy jest ważna, ponieważ czysta i zdrowa skóra głowy zapobiega przerostowi grzybów i łupieżowi. Dlatego ważne jest, aby używać odpowiedniego szamponu.

Na suchej skórze głowy brakuje naturalnego sebum. Z drugiej strony, skóra głowy z łupieżem ma zazwyczaj wyższą produkcję sebum.

CZYTAJ WIĘCEJJak leczyć suchą skórę głowy

Wybierając szampon, pamiętaj, aby wybrać taki, który będzie odpowiadał kondycji skóry głowy, a nie włosom. Jest wielu, którzy nie biorą pod uwagę swojej skóry głowy przy zakupie i na przykład łatwo wysuszają już suchą i podrażnioną skórę głowy, używając szamponu, aby włosy były bardziej błyszczące. Możesz także mieć włosy, które wydają się suche i zniszczone, na przykład z powodu suszarki do włosów, prostownicy lub lokówki, a mimo że Twoja skóra głowy jest tłusta. Jeśli używasz szamponu do włosów suchych, możesz ryzykować pogorszenie się przetłuszczającej się skóry głowy.

Zestaw produktów do pielęgnacji suchej i podrażnionej skóry głowy i łupieżu
Zestaw produktów do pielęgnacji suchej i podrażnionej skóry głowy i łupieżu
+15.000 recenzji
Cena regularna 149,99 zl
Cena promocyjna 149,99 zl Cena regularna 174,99 zl
Zestaw produktów do pielęgnacji suchej i podrażnionej skóry głowy i łupieżu

Tłuste włosy

Tłuste i przetłuszczające się włosy spowodowane są nadprodukcją sebum w skórze głowy. Kiedy masz łupież, często dochodzi do nadprodukcji tego sebum. Włosy przetłuszczające się i łupież mogą występować w tym samym czasie, ale nie zawsze tak jest. Możesz mieć przetłuszczające się włosy i łupież, ale możesz też mieć łupież bez przetłuszczających się włosów.

Łupież, sebum i zanieczyszczona skóra

Mężczyźni częściej cierpią na łupież, niż kobiety, ponieważ wytwarzanie męskiego hormonu płciowego stymuluje produkcję sebum. Wysoka produkcja sebum stwarza doskonałe warunki do przerostu grzybów.

Zwiększona produkcja sebum jest spowodowana zwiększoną produkcją hormonów. Dlatego jest to szczególnie częste u młodych ludzi w okresie dojrzewania, dlatego często można spotkać wielu nastolatków dotkniętych jednocześnie zanieczyszczoną skórą i łupieżem.


Jak leczyć łupież?

Na szczęście łupież jest nieszkodliwym schorzeniem I w większości przypadków można go łatwo wyleczyć w naturalny sposób.

Wideo: Jak łatwo i skutecznie leczyć łupież.

Jak używać Scalp Cure na łupież

Sposób:

 1. Nałóż Scalp Serum na włosy i skórę głowy.
 2. Pozostaw na co najmniej 5 minut - lub na noc, jeśli łupież jest silny.
 3. Umyj włosy korzystając z szamponu Hair Clean.
 4. Opłucz dokładnie.
 5. Zakończ nałożeniem odżywki, jeżeli to konieczne.

Scalp Serum od Australian Bodycare to skuteczny i odżywczy środek na łupież. Scalp Cure zawiera naturalny składnik, Olejek z Drzewa Herbacianego, który jest antyseptyczny i dobry w łagodzeniu problemów z łupieżem.

Zestaw produktów do pielęgnacji suchej i podrażnionej skóry głowy i łupieżu
Zestaw produktów do pielęgnacji suchej i podrażnionej skóry głowy i łupieżu
+15.000 recenzji
Cena regularna 149,99 zl
Cena promocyjna 149,99 zl Cena regularna 174,99 zl
Zestaw produktów do pielęgnacji suchej i podrażnionej skóry głowy i łupieżu

Używaj szamponu przeciwłupieżowego

Jeśli masz łupież, zwykle możesz się go pozbyć łagodnym, przyjaznym dla skóry szamponem. Szampon przeciwłupieżowy można kupić w większości supermarketów i sklepów kosmetycznych, w których zwykle kupuje się szampon. Jeśli masz cięższy przypadek łupieżu, możesz użyć szamponu zawierającego siarkę lub cynk, który zwalcza łupież, bakterie i grzyby. Te specjalistyczne szampony można znaleźć w aptece.

Możesz również kupić inne rodzaje szamponów do skóry głowy z naturalnymi składnikami. Na przykład możesz wybrać szampon zawierający Olejek z Drzewa Herbacianego, o którym wiadomo, że ma właściwości antybakteryjne. Przeczytaj więcej o tym, jak znaleźć najlepszy szampon do skóry głowy.

Szampon na Łupież – Kliknij Tutaj

Leczenie maściami i tabletkami

Jeśli Twoje szampony przeciwłupieżowe nie są skuteczne, możesz potrzebować leczenia grzybobójczego. Środki do takiego leczenia są przepisane przez lekarza. Mogą mieć postać maści, kremu lub silniejszego szamponu leczniczego. Wreszcie, jeśli masz bardzo ciężki przypadek łupieżu i nic innego nie działa, może być konieczne zastosowanie tabletek grzybobójczych.

Ocet, olej kokosowy i inne, naturalne metody

Możesz znaleźć wiele dobrych naturalnych środków przeciw łupieżowi. Niektóre z nich mogą działać dla Ciebie, podczas gdy inne mogą nie mieć żadnego wpływu. Najlepszą rzeczą, którą możesz zrobić, to wypróbowanie środka zaradczego i sprawdzenie, czy zadziała.

Aloe Vera, Olejek z Drzewa Herbacianego i Olejek Arganowy to naturalne środki przeciw różnym problemom i zaburzeniom, w tym łupieżowi. Olejek z Drzewa Herbacianego przeciwdziała bakteriom i swędzeniu- dlatego doskonale nadaje się do leczenia łupieżu.

Ocet ma również pozytywny wpływ na łupież. Wadą jest jednak silny zapach. Olej kokosowy jest zdrowszy i przyjemniejszy w użyciu w porównaniu z wieloma innymi naturalnymi lekarstwami i często działa jako dobry balsam na łupież. Jajka i majonez mogą być również używane jako antidotum na łupież. Ponieważ łupież jest tak powszechnym problemem, istnieje wiele różnych domowych środków, których ludzie używali i za które ręczą.

Pozwól włosom oddychać

Skóra głowy potrzebuje dużo powietrza i światła. Jeśli to możliwe, dobrze jest unikać noszenia czapki, aby skóra głowy mogła oddychać.

Wiele osób stwierdza, że ​​łupież jest mniejszy latem, kiedy ich włosy i skóra głowy są narażone na działanie powietrza i słońca, co wydaje się mieć korzystny wpływ na łupież. Tak więc, ciesz się słońcem ostrożnie i zawsze noś filtr przeciwsłoneczny, ponieważ nawet jeśli to dobre na łupież, nadmierna ekspozycja powoduje oparzenia słoneczne, które mogą prowadzić do poważniejszego stanu.


Czy można zapobiegać i uniknąć łupieżu?

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby zapobiec łupieżowi, jest dbanie o czystość i zdrowie skóry głowy. Nie ma gwarancji, że nigdy nie będziesz mieć łupieżu - a walka z czynnikami powodującymi łupież może być trudna - ale są środki zapobiegawcze, które możesz podjąć.

Przede wszystkim ważne jest, aby wybrać szampon, który będzie pasował do Twojej skóry głowy. Na przykład, jeśli używasz zbyt mocnego szamponu, może on wysuszyć skórę głowy. Wtedy skóra głowy zacznie wytwarzać więcej sebum, aby nawilżyć suchą skórę - a tłusta skóra głowy może powodować więcej łupieżu.

Porady na unikanie łupieżu

Istnieje kilka różnych praktyk, które możesz zastosować w swoim codziennym życiu, aby zapobiec łupieżowi. Należą do nich:

 • Myj włosy łagodnym szamponem - i dokładnie spłukuj szampon z włosów i skóry głowy.
 • Pozwól włosom oddychać i wysychać na powietrzu. Unikaj noszenia czapki tak często, jak to możliwe.
 • Upewnij się, że jesteś zrelaksowany i odprężony: stres wpływa również na twoje włosy, skórę i powstawanie łupieżu.
 • Pozwól swoim włosom nabierać blasku i słońca. Słońce pozytywnie wpływa na łupież, więc ciesz się nim, ale w ograniczonych ilościach.
 • Masuj skórę głowy podczas mycia włosów- lub skorzystaj z masażu skóry głowy. Wspomaga dobre krążenie krwi, usuwa martwe komórki naskórka i jest dobry dla skóry głowy.
 • Używaj produktów do stylizacji włosów wyłącznie na końcówkach włosów, aby niepotrzebnie nie podrażniać skóry głowy.
 • Utrzymuj wszystko, co ma kontakt z włosami, np. szczotki do włosów i prostownice w czystości, aby nie były zanieczyszczone sebum, produktami do włosów i podobnymi substancjami.
 • Używaj łagodnego szamponu, który zwalcza rozwój grzybów i bakterii, aby wyeliminować łupież. Możesz ich również używać do profilaktyki, jeśli masz skłonność do łupieżu.

Zestaw produktów do pielęgnacji suchej i podrażnionej skóry głowy i łupieżu
Zestaw produktów do pielęgnacji suchej i podrażnionej skóry głowy i łupieżu
+15.000 recenzji
Cena regularna 149,99 zl
Cena promocyjna 149,99 zl Cena regularna 174,99 zl
Zestaw produktów do pielęgnacji suchej i podrażnionej skóry głowy i łupieżu

FAQ o łupieżu

Dlaczego masz łupież?

Łupież może mieć każdy, ale jeśli cierpisz na powstawanie nadmiernego łupieżu, w większości przypadków jest to spowodowane przerostem grzyba Pityrosporum Ovale. To grzyb, który występuje naturalnie na skórze głowy, w umiarkowanych ilościach.


Co to jest łupież?

Łupież to złuszczanie się martwych komórek skóry głowy. Łupież wypada w postaci suchych, białych płatków lub tłustych, żółtawych skórek.


Jaka jest różnica między łupieżem a suchą skórą głowy?

Łupież i sucha skóra głowy to nie to samo. Możesz mieć jednocześnie łupież i suchą skórę głowy, ale możesz też mieć łupież i nadmiernie tłustą skórę głowy.


Jak mogę usunąć łupież?

Najskuteczniejszym sposobem na usunięcie łupieżu jest użycie dobrego szamponu przeciwłupieżowego, który hamuje rozwój bakterii i stabilizuje równowagę skóry głowy.


Dlaczego łupież swędzi?

Skóra głowy staje się podrażniona, gdy masz łupież, powodując tak swędzenie. W ten sposób powstanie błędne koło, ponieważ im bardziej się drapiesz, tym bardziej skóra głowy staje się podrażniona i swędząca.


Jak wygląda łupież?

Łupież zazwyczaj ma postać białych płatków skóry, które można zobaczyć na włosach i skórze głowy oraz na ubraniach, gdy wypadają. Jednak łupież może być również tłustymi, żółtawymi skórkami, które spadają ze skóry głowy.


Czy dzieci mogą mieć łupież?

Łupież pojawia się zwykle w okresie dojrzewania. Niemowlęta mogą jednak dostać rodzaj łupieżu zwany ciemieniuchą. Pojawia się jako żółtawe, tłuste płatki skórne, które tworzą się na skórze głowy.


Czy łupież może powodować wypadanie włosów?

W ciężkich przypadkach łupież lub egzema mogą powodować wypadanie włosów, ale zdarza się to bardzo rzadko. Nie masz się czego obawiać, jeśli masz normalny poziom łupieżu.

Produkty Australian Bodycare można kupić w aptece, sklepach ze zdrową żywnością oraz w internecie.

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie