Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Czym jest pokrzywka - i kogo dotyczy?

Pokrzywka to choroba skóry, która objawia się swędzącą wysypką na skórze. Wysypka składa się z czerwonych lub bladych/białych obrzęków na skórze. Wysypka jest podobna do tego, co można uzyskać po dotknięciu pokrzywy. Pokrzywka nazywana jest po łacinie urtica, a łacińska nazwa pokrzywki to urticaria.

Rozróżnia się pokrzywkę ostrą, która trwa krócej niż sześć tygodni, oraz pokrzywkę przewlekłą, w której objawy trwają znacznie dłużej.

Około 20% populacji będzie miało pokrzywkę w pewnym momencie swojego życia. Raz lub więcej razy.

Na pokrzywkę może zachorować każdy: kobiety i mężczyźni, dzieci, osoby młode i starsze. Ostra pokrzywka najczęściej dotyka dzieci, natomiast przewlekła pokrzywka występuje częściej u dorosłych. Kobiety są trzy razy bardziej narażone na pokrzywkę niż mężczyźni.


Jak wygląda pokrzywka - i jak jest odczuwalna?

Pokrzywka występuje w postaci czerwonawej lub białawej/bladej wysypki na skórze. Często wysypka jest blada w środku i otoczona czerwonawym pierścieniem. W miejscu, gdzie pojawia się wysypka, skóra jest lekko obrzęknięta. Obrzęki na skórze nazywane są również bąblami.

Pokrzywka swędzi, kłuje i jest dość nieprzyjemna. Jest to uczucie podobne do tego, które towarzyszy dotknięciu pokrzywy i "poparzeniu". Chociaż pokrzywka nie jest przyjemna, to na szczęście jest to nieszkodliwa choroba skóry, chociaż w danym momencie może wyglądać dość poważnie.

Swędzenie jest bardzo uciążliwe i może zakłócać sen i codzienne czynności. Jeśli masz częste wybuchy pokrzywki, może to wpłynąć na jakość życia, więc powinieneś upewnić się, że otrzymasz leczenie na swędzenie, zwłaszcza w takich przypadkach. Dla swędzenia, krem przeciwświądowy może być rozwiązaniem.

3–pak produktów na swędzącą skórę całego ciała
Produkty łagodzące podrażnioną skórę
+15.000 recenzji
Cena regularna 149,99 zl
Cena promocyjna 149,99 zl Cena regularna 179,99 zl
3–pak produktów na swędzącą skórę całego ciała - Produkty łagodzące podrażnioną skórę

Silny obrzęk pokrzywki

W rzadkich przypadkach może również wystąpić obrzęk tkanki podskórnej. Jeśli wystąpi on wokół oczu lub w jamie ustnej, na języku, gardle lub wargach, może wpływać na oddychanie i należy natychmiast zwrócić się do lekarza. Stan ten nazywany jest obrzękiem Quinckego lub obrzękiem naczynioruchowym, ale występuje bardzo rzadko.

Ciężkie ataki pokrzywki z obrzękiem twarzy mogą być spowodowane nadwrażliwością na ukąszenia owadów. W tym przypadku również konieczne jest natychmiastowe zwrócenie się o pomoc medyczną.

Jak długo można mieć pokrzywkę?

Pokrzywka może pojawić się w ciągu kilku minut, a elementy wysypki na skórze mogą przemieszczać się po ciele w ciągu godzin lub nawet minut. Pojedyncza wysypka zwykle zniknie w ciągu 24 godzin, ale może wtedy pojawić się nowa wysypka, a więc możesz mieć wrażenie, że wysypka jest nadal obecna.

Wiele osób w pewnym momencie doświadcza odosobnionego przypadku pokrzywki na ograniczonym obszarze ciała. Ogniska te często utrzymują się przez kilka lub przez 24 godziny, po czym ustępują samoistnie. Jednakże, jeśli ciągle pojawiają się nowe ogniska pokrzywki, należy udać się do lekarza w celu znalezienia sposobu leczenia objawów.

Rozróżnia się pokrzywkę ostrą, zwaną też fizyczną, której objawy trwają krócej niż 6 tygodni, oraz pokrzywkę przewlekłą, w której pokrzywka jest bardziej uporczywa, a objawy trwają dłużej niż 6 tygodni.

3–pak produktów na swędzącą skórę całego ciała
Produkty łagodzące podrażnioną skórę
+15.000 recenzji
Cena regularna 149,99 zl
Cena promocyjna 149,99 zl Cena regularna 179,99 zl
3–pak produktów na swędzącą skórę całego ciała - Produkty łagodzące podrażnioną skórę

Dlaczego pojawia się pokrzywka?

Jest bardzo mało informacji o tym, dlaczego ludzie dostają pokrzywki. I w większości przypadków, przyczyna wybuchu wysypki nigdy nie jest zidentyfikowana.

Niektóre z czynników, które mogą spowodować wybuch pokrzywki obejmują następujące:

 • Leki, w tym niektóre rodzaje środków przeciwbólowych (NLPZ), niektóre leki na ciśnienie krwi, morfina i antybiotyki.
 • Zakażenia, na przykład zakażenia wirusowe u dzieci.
 • Napoje i pokarmy, na przykład orzechy, jaja, mleko i skorupiaki, jeśli masz już na nie alergię.
 • Konserwanty i barwniki
 • Zimno, na przykład zimne kąpiele lub zimny wiatr na skórze (nazywane również pokrzywką z zimna).
 • Słońce i ciepło (zwane również pokrzywką słoneczną).
 • Ucisk na skórę przez długi okres czasu (znany również jako odleżyny).
 • Aktywność fizyczna z poceniem się (zwana również pokrzywką cholinergiczną).
 • Kontakt z czymś, na co jesteś uczulony lub czymś, co ma działanie toksyczne, na przykład pokrzywy (nazywane również pokrzywką kontaktową).
 • Czynniki psychologiczne, takie jak stres.
 • Bezpośredni kontakt np. z trawą lub zwierzętami futerkowymi, na które masz już alergię.
 • Użądlenia pszczół lub os, jeśli jesteś już na nie uczulony.

Jak można leczyć pokrzywkę?

W pojedynczym przypadku pokrzywki, która szybko ustępuje samoistnie, lekarz rzadko będzie badał dalej. W wielu przypadkach nie będzie możliwe ustalenie, co wywołało pokrzywkę.

Jeśli natomiast pokrzywka się powtarza, a być może także, że jej objawy są ciężkie i długotrwałe, powinieneś zgłosić się do lekarza w celu zbadania, albo przez własnego lekarza, albo przez specjalistę. Lekarz może przeprowadzić różne testy i badania.

Wyeliminuj przyczyny powstawania pokrzywki

Jeśli pojawi się pokrzywka, pierwszym i najważniejszym krokiem w leczeniu będzie zawsze usunięcie przyczyny wywołującej, jeśli to możliwe. Bardzo często jednak znalezienie przyczyny nie jest możliwe. W pierwszej kolejności warto jednak przyjrzeć się przyjmowanym lekom oraz temu, czy nie mamy do czynienia z infekcją. Należy również zastanowić się, czy nie spożywaliśmy pokarmów, których nie jemy na codzień. Jeśli już wiesz, że jesteś uczulony na pewne rzeczy, powinieneś oczywiście unikać ich w pierwszej kolejności. A jeśli na przykład kąpałeś się w zimnej wodzie lub spędzałeś dużo czasu na słońcu, możesz spróbować uniknąć tego i zobaczysz jakie będą efekty.

Jednak nie zawsze udaje się znaleźć przyczynę - a wtedy oczywiście trudno jest ją usunąć. Jeśli pokrzywka nie ustępuje, konieczne są inne formy leczenia. W łagodnych przypadkach pomocne może być po prostu lekkie schłodzenie skóry.

Leczenie pokrzywki za pomocą leków

Zazwyczaj lekarz poleci leki przeciwhistaminowe, aby pomóc w swędzeniu. Leki te są również dostępne bez recepty w aptekach.

W szczególnie ciężkich przypadkach pokrzywki, gdy leki przeciwhistaminowe nie działają, lekarz może przepisać tabletki zawierające hormon kory nadnerczy. Może to mieć skutki uboczne i dlatego rzadko jest to rozwiązaniem.

Kobiety w ciąży i dzieci mogą stosować leki przeciwhistaminowe, ale zawsze należy to robić w porozumieniu z lekarzem, ponieważ nie wszystkie rodzaje są odpowiednie. Jeśli w ciąży pojawi się swędząca wysypka przypominająca pokrzywkę, należy sprawdzić, czy to rzeczywiście pokrzywka, czy tzw. świąd ciążowy, który jest spowodowany nieco podwyższonymi enzymami wątrobowymi.

Leczenie za pomocą naturalnych środków i suplementów

Zawsze dobrze jest żyć i jeść zdrowo, a w niektórych przypadkach zdrowszy styl życia może mieć również korzystny wpływ na Twoją pokrzywkę. Dobrze jest więc przestrzegać zaleceń dietetycznych i jeść dużo warzyw, unikać białego pieczywa itp.

Ponadto istnieje również wiele naturalnych środków i suplementów, które mają być skuteczne w walce z chorobami skóry, takimi jak pokrzywka. Nie ma nic na to, ale próbować i eksperymentować, aż znajdziesz coś, co na Ciebie działa. Na przykład, wiele osób lubi naturalne środki zaradcze zawierające Tea Tree olejek lub aloes.

3–pak produktów na swędzącą skórę całego ciała
Produkty łagodzące podrażnioną skórę
+15.000 recenzji
Cena regularna 149,99 zl
Cena promocyjna 149,99 zl Cena regularna 179,99 zl
3–pak produktów na swędzącą skórę całego ciała - Produkty łagodzące podrażnioną skórę

Co to jest pokrzywka przewlekła?

Jeśli ognisko pokrzywki trwa dłużej niż 6 tygodni, nazywane jest to pokrzywką przewlekłą. Większość ludzi ma pojedyncze ogniska pokrzywki, które dość szybko ustępują. Ale kiedy ogniska są długotrwałe, nawracające i mogą obejmować duże części ciała, pokrzywka staje się uciążliwym i bardzo niekomfortowym stanem skóry. Konieczne jest wtedy znalezienie leczenia, które może wyeliminować lub złagodzić objawy.

Istnieją różne rodzaje przewlekłej pokrzywki, w zależności od tego, co wywołuje jej wybuchy:

 • Pokrzywka wywołana słońcem. Rzadka postać pokrzywki, występująca szczególnie na policzkach i w pozostałej części twarzy po ekspozycji na słońce.
 • Pokrzywka uciskowa. Ogniska po narażeniu skóry na długotrwały ucisk gumek, ciasnych spodni itp.
 • Dermografizm, zwany również "piszącą skórą". Gdy skóra jest drapana lub skrobana i w tym miejscu może rozwinąć się pokrzywka.
 • Pokrzywka cholinergiczna. Po wysiłku fizycznym z poceniem się może wystąpić pokrzywka, szczególnie na górnej części ciała.
 • Pokrzywka kontaktowa. Jeśli alergicy mają kontakt na przykład ze zwierzętami futerkowymi, trawą oraz niektórymi rodzajami leków i pokarmów, może rozwinąć się ognisko choroby. To samo może się zdarzyć każdemu po kontakcie np. z pokrzywami.
 • Przewlekła pokrzywka autoimmunologiczna. Są to nawracające ogniska pokrzywki, w których organizm wytworzył przeciwciała przeciwko własnym komórkom alergicznym.
 • Dziedziczny obrzęk naczynioruchowy. Jest to bardzo rzadka i dziedziczna choroba, w której niedobór enzymu (inhibitora C1) może powodować bardzo ciężkie i nawracające obrzęki.

FAQ – na temat pokrzywki


Czym jest pokrzywka?

Pokrzywka to choroba skóry, która objawia się swędzącą wysypką na skórze. Wysypka składa się z czerwonych lub bladych/białych obrzęków na skórze. Wysypka jest podobna do tej, która pojawia się po dotknięciu pokrzywy. Pokrzywka nie jest niebezpieczna, ale jest niewygodna i denerwująca, zwłaszcza jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas.


Jak wygląda pokrzywka?

Wysypka pokrzywkowa jest czerwonawą lub białawą/bladą wysypką na skórze. Często wysypka będzie blada w środku i otoczona czerwonawym pierścieniem. Tam, gdzie pojawia się wysypka, skóra jest lekko obrzęknięta. Obrzęki na skórze nazywane są również kwadracikami. Możesz mieć wysypkę w ograniczonym obszarze lub na więcej miejscach na ciele.


Jak długo utrzymuje się pokrzywka?

Ognisko pokrzywki może zakończyć się w ciągu kilku godzin lub dnia, ale może też trwać przez kilka tygodni. Jeśli objawy utrzymują się przez ponad sześć tygodni, nazywa się to pokrzywką przewlekłą.


Co powoduje pokrzywkę?

Pokrzywka może być spowodowana przez wiele różnych czynników i często jej przyczyna nie jest rozpoznawana. Należą do nich leki, infekcje, ucisk na skórę, zimno, ciepło, woda, słońce, napoje, żywność, konserwanty, barwniki, aktywność fizyczna powodująca pocenie się, stres, użądlenia pszczół lub os oraz kontakt z żądłami pokrzyw, meduz itp.


Czy można dostać pokrzywki od psa?

Jeśli jesteś już uczulony na psy, możesz dostać pokrzywki od bezpośredniego kontaktu z psem.


Co można zrobić w przypadku pokrzywki?

Najlepszym leczeniem pokrzywki jest usunięcie przyczyny. W innych przypadkach można wziąć zimną kąpiel lub w inny sposób schłodzić skórę. Tabletki antyhistaminowe mają działanie przeciwświądowe i dlatego w większości przypadków są skuteczne w walce z pokrzywką.


Czy pokrzywka może ustąpić sama?

W wielu przypadkach pokrzywka ustępuje sama w ciągu kilku godzin lub 24 godzin. W takich przypadkach nie musisz robić nic więcej. I miejmy nadzieję, że nie pojawią się nowe ogniska. Jeśli tak się stanie, możesz udać się do lekarza, aby omówić leczenie.


Czy pokrzywka może powrócić?

Pokrzywka może łatwo powrócić, zwłaszcza jeśli jesteś ponownie narażony na czynnik wywołujący. Jeśli potrafisz go zidentyfikować, możesz zrobić wiele, aby zapobiec nowym ogniskom.


Czy pokrzywka może mieć podłoże psychiczne?

Pokrzywka może być spowodowana przez czynniki psychologiczne, na przykład stres może wywołać pokrzywkę. Jeśli podejrzewasz taką sytuację, powinieneś oczywiście unikać stresu w jak największym stopniu.


Czy pokrzywka może powodować gorączkę?

Podczas pokrzywki może pojawić się gorączka, zwłaszcza jeśli jest ona bardzo nasilona. Szczególnie dzieci mogą dostać pokrzywki w związku np. z infekcją wirusową i często też będą miały gorączkę.


Czy orzechy mogą powodować pokrzywkę?

Alergie na określone pokarmy, takie jak orzechy, mogą wywołać pokrzywkę. Jeśli masz już alergię na orzechy, na przykład, kontakt z orzechami lub ich spożycie może wywołać wybuch pokrzywki ze swędzącą wysypką na skórze.


Czy stres może powodować pokrzywkę?

Stres może być również przyczyną pokrzywki. Jeśli podejrzewasz, że tak jest, to oczywiście dobrze jest unikać stresu, jeśli to możliwe.


Czy pokrzywka może być zaraźliwa?

Pokrzywka nie jest chorobą zakaźną. Jest to stan skóry często spowodowany reakcją alergiczną. Pokrzywka nie jest zwykle niebezpieczna, ale może być, jeśli wystąpi obrzęk dróg oddechowych.

3–pak produktów na swędzącą skórę całego ciała
Produkty łagodzące podrażnioną skórę
+15.000 recenzji
Cena regularna 149,99 zl
Cena promocyjna 149,99 zl Cena regularna 179,99 zl
3–pak produktów na swędzącą skórę całego ciała - Produkty łagodzące podrażnioną skórę

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie