Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Co to jest swędzenie odbytu?

Swędzenie przy odbycie, znane również jako świąd odbytu, to dolegliwość, która dotyka wielu Duńczyków. Dolegliwość ta może mieć charakter nawracający lub nawet stać się przewlekła. I jest to uczucie swędzenia, które może być łagodne lub silne wokół otworu odbytu. Tak czy inaczej, świąd odbytu powoduje dyskomfort.

Jest to całkiem normalne, że swędzenie zmienia się w ciągu dnia. Na przykład wiele osób stwierdza, że swędzenie odbytu nasila się w nocy. Bardzo charakterystyczne jest również to, że świąd odbytu może zniknąć na kilka dni lub tygodni, a następnie powrócić.


Dlaczego swędzenie występuje przy odbytnicy?

Swędzenie odbytu występuje w pewnym stopniu u każdego. Tak jak od czasu do czasu może swędzieć gdziekolwiek indziej na ciele, tak samo może swędzieć odbyt. Ale jeśli staje się to nawracającym problemem i swędzenie nie ustaje, może być kilka przyczyn, które wymagają leczenia

Hemoroidy

Jedną z najczęstszych przyczyn świądu odbytu są hemoroidy, czyli małe żyły w odbytnicy. Kiedy się wypróżniasz, żyłka pęka i świeża krew jest często widoczna w stolcu. Ważne jest jednak, aby zgłosić się do lekarza, jeśli doświadczasz krwi, gdy idziesz do toalety - może to być całkowicie nieszkodliwy stan, ale może być również objawem poważnych chorób, takich jak rak jelita. Hemoroidy są całkowicie niegroźne, choć bardzo dokuczliwe, bo często strasznie bolą i swędzą.

Pęknięcie w odbytnicy

Swędzenie odbytu może również wystąpić po pęknięciu lub rozdarciu w wyściółce odbytu. Stan ten znany jest również jako szczelina odbytu. Rozdarciu odbytu często towarzyszy silne uczucie swędzenia, a chodzenie do toalety jest również bardzo bolesne. Rozdarcie jest zazwyczaj spowodowane zaparciami - twardy kał rozdarł skórę w błonie śluzowej. Podobnie jak w przypadku hemoroidów, rozdarcie odbytu spowoduje niewielką ilość świeżej, czerwonej krwi na stolcu lub na papierze toaletowym. Ale znowu, ważne jest, aby zbadał Cię lekarz, aby wykluczyć jakiekolwiek poważne choroby.

Egzema odbytu

Jeśli masz uciążliwe swędzenie w odbycie, może to być również spowodowane chorobą skóry, taką jak egzema. Być może masz egzemę w innym miejscu na ciele, która objawia się również jako egzema w odbycie. Jednakże, egzema może być również spowodowana zwiększoną wilgotnością w okolicy odbytu - i to powoduje bardzo swędzące uczucie.

Owsiki lub grzyby

Owsiki mogą być przyczyną świądu odbytu. Chociaż nazwa odnosi się do stanu dla dzieci, dorośli mogą być również zakażeni przez nie. Owsiki to małe białe robaczki w kale lub odbytnicy. Schorzenie to często powoduje wzmożone swędzenie wieczorem i w nocy. Ponadto owsiki odbytu mogą powodować nieprzyjemne uczucie swędzenia. Grzybica rozwija się, jeśli przez dłuższy czas masz bardzo wilgotny obszar wokół odbytu.

Nadmierna lub zła higiena

Jeśli nie myjesz odpowiednio okolic odbytu, może on szybko zacząć swędzieć. To dlatego, że pozostałości z kału, mogą podrażnić skórę. Dobra higiena osobista jest zatem ważna, ale w rzeczywistości nadmierna higiena może również powodować swędzenie odbytu. Jeśli myjesz zbyt dużo mydłem, usuwasz naturalną warstwę olejową skóry, która podrażnia skórę i powoduje swędzenie.


Leczenie świądu odbytu

Wszystkie powyższe dolegliwości łączy to, że swędzą w okolicy odbytu. I nawet jeśli się drapiesz, to często nie pomaga to zbytnio, poza wciągnięciem cię w błędne koło - kiedy się drapiesz, swędzenie odbytu zazwyczaj się nasila.

Aby złagodzić swędzenie i podrażnienie w okolicy odbytu, możesz zamiast tego użyć produktów Tea Tree olejkiem firmy Australian Bodycare. Na przykład użyj kremu na świąd odbytu, który odpowiednio nawilża skórę i pomaga utrzymać jej równowagę wilgotności. Aktywne składniki żelu są naturalne, więc możesz go używać bez obaw o ostre chemikalia, a zamiast tego skupić się na skutecznym łagodzeniu świądu odbytu. Żel ma również działanie chłodzące, aby zminimalizować dyskomfort i pieczenie, a składniki aktywne pomagają odbudować zdrową, wolną od bakterii skórę. Delikatnie nałóż krem wokół otworu odbytu małymi, okrężnymi ruchami, aby rozpracować krem w skórze. Dodatkowo zalecamy codzienne podmywanie się płynem Intimate Washskutecznym mydłem intymnym, które może być stosowane przy świądzie odbytu.

Krem i żel do mycia na swędzenie odbytu
2 produkty przeciw śwędzeniu odbytu
+15.000 recenzji
Cena regularna 109,99 zl
Cena promocyjna 109,99 zl Cena regularna 134,99 zl
Krem i żel do mycia na swędzenie odbytu - 2 produkty przeciw śwędzeniu odbytu

Unikaj swędzenia odbytu

Krem z Tea Tree olejkiem to pierwsza pomoc w przypadku świądu odbytu, ale można też uzupełnić leczenie świądu w inny sposób.

Wizyty w toalecie

W przypadku świądu odbytu spowodowanego hemoroidami i rozdarciami, ważne jest, aby ustanowić dobre nawyki toaletowe. Oba schorzenia pojawiają się zazwyczaj po zaparciach, dlatego ważne jest, aby iść do toalety, gdy tylko pojawi się taka potrzeba. Jeśli będziesz wstrzymywać się z oddawaniem stolca, stanie się on twardy i grudkowaty, co utrudni jego oddawanie.

Aby leczyć hemoroidy, jedz więcej pokarmów bogatych w błonnik, takich jak chleb pełnoziarnisty i dużo warzyw, a także pij dużo wody w ciągu dnia, aby "smarować" wnętrze jelit. Siedząc na toalecie, ważne jest również, aby siedzieć prawidłowo. To nie fotel, w którym siedzisz z gazetą - choć jest to kuszące. Zamiast tego usiądź lekko pochylony. W ten sposób wspomożesz swoje trawienie. Należy również unikać zbyt długiego siedzenia na toalecie.

Kup również odpowiedni papier toaletowy. Wiele osób kupuje tani papier toaletowy, ponieważ używa go tylko do wycierania końcówki. Ale tak naprawdę, to dobry pomysł, aby pomyśleć dwa razy o papierze toaletowym. Upewnij się, że kupujesz papier, który jest miękki. Szorstki papier toaletowy jest twardy dla twojej pupy i odbytu, więc ryzykujesz podrażnienie skóry. Szukaj również bezzapachowego papieru toaletowego, chociaż kuszące jest dodanie świeżego akcentu za pomocą wersji perfumowanej. Perfumowany papier toaletowy podrażnia skórę, powodując nieprzyjemne swędzenie.

Higiena

Jak wspomniano powyżej, higiena jest również kluczowa dla zdrowej okolicy odbytu bez podrażnień i swędzenia. Zadbaj więc o regularne mycie - najlepiej rano i wieczorem. Najlepiej używaj skutecznego mydła. W tym celu możesz użyć Australian Bodycare Intimate Wash, które skutecznie oczyszcza skórę wolną od bakterii. Mydło zawiera aktywne składniki, które są dobre dla Twojej skóry, ale wytrzymałe na bakterie. Mydło przeciwdziała bakteriom. Bakterie mogą przyczepiać się i mnożyć w danym miejscu, więc mogą siedzieć i powodować swędzenie. Nałóż niewielką ilość mydła na dłoń i delikatnie umyj ten obszar - następnie spłucz dokładnie wodą.

Jak wspomniano powyżej, wilgotny obszar wokół odbytu powoduje również swędzenie i podrażnienie. Dlatego powinieneś unikać syntetycznej bielizny i ogólnie ciasno dopasowanych ubrań. Wybierz bawełnianą bieliznę i luźne ubrania, aby Twoja skóra mogła oddychać i nie została uwięziona w materiale, który nie może odprowadzić potu. W przypadku kobiet, dobrym pomysłem jest nawet używanie tamponów zamiast podpasek. Podpaska w majtkach powoduje dodatkową wilgoć, która może prowadzić do pleśniawek pochwy i odbytu.

Aby pozbyć się swędzenia odbytu, ważne jest również, aby przestać się drapać. Choć jest to trudne i wymaga dużej samokontroli, to tylko nasili uczucie swędzenia.


Odpowiednie produkty

Krem i żel do mycia na swędzenie odbytu
2 produkty przeciw śwędzeniu odbytu
+15.000 recenzji
Cena regularna 109,99 zl
Cena promocyjna 109,99 zl Cena regularna 134,99 zl
Krem i żel do mycia na swędzenie odbytu - 2 produkty przeciw śwędzeniu odbytu

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie