Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Co to jest swędzenie odbytu? 

Każdy z nas miał kiedyś swędzenie odbytu. Często szybko ustępuje, ale dla niektórych osób może to być poważny, długotrwały problem. Niestety, jest wielu, którzy cierpią w milczeniu i nie robią nic w tej sprawie. Wiele osób uważa swędzenie, podrażnienie i kłucie w tym miejscu za coś wstydliwego, o czym się nie mówi.

Swędzenie odbytu nie jest chorobą, ale objawem czegoś innego. Swędzenie jest wynikiem podrażnienia skóry wokół odbytu, które może być spowodowane czym kolwiek.

Swędzenie w okolicy odbytu występuje u dzieci i dorosłych w każdym wieku. Występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, choć mężczyźni cierpią z powodu świądu odbytu nieco częściej niż kobiety - nie wiadomo dokładnie dlaczego.

Objawy mogą wahać się od lekkiego i prawie nieznaczącego swędzenia do bardzo nieprzyjemnego uczucia kłucia i pieczenia w okolicy odbytu.

Krem i żel do mycia na swędzenie odbytu
2 produkty przeciw śwędzeniu odbytu
+15.000 recenzji
Cena regularna 109,99 zl
Cena promocyjna 109,99 zl Cena regularna 134,99 zl
Krem i żel do mycia na swędzenie odbytu - 2 produkty przeciw śwędzeniu odbytu

Swędzenie odbytu w nocy

To całkiem normalne, że swędzenie w okolicach odbytu ma różną intensywność w ciągu dnia i w nocy. Nie jest niczym niezwykłym mieć problemy ze swędzeniem odbytu szczególnie w nocy. Nie tylko u dzieci, swędzenie pupy wieczorem i w nocy może być dość powszechne.

Objawy swędzenia odbytu to tkliwość, podrażnienie, swędzenie, ból, kłucie i pieczenie wokół odbytu. Chociaż swędzenie odbytu może wystąpić o każdej porze dnia, wiele osób zauważy, że ich pupa swędzi wieczorem, a zwłaszcza w nocy. Objawy swędzenia odbytu pojawiają się najczęściej w nocy, ponieważ wokół odbytu jest cieplej i bardziej wilgotno, kiedy śpisz. Możesz spróbować rozwiązać ten problem samodzielnie, myjąc się łagodnym szamponem po wyjściu z toalety, unikając ciasnej bielizny i ewentualnie stosując krem na swędzenie odbytu przed pójściem spać.

Swędzenie w odbycie

Swędzenie w odbycie nie jest chorobą, a raczej objawem. Świąd odbytu może być objawem wielu różnych dolegliwości, takich jak np. pale, szczeliny odbytu czy egzema. Świąd odbytu odczuwany jest jako dyskomfort w odbycie i jego okolicach w postaci kłucia, pieczenia lub swędzenia. Może mieć różne nasilenie - od lekkiego dyskomfortu do bardzo uciążliwego.

Nie zawsze możliwe jest znalezienie przyczyny swędzenia pupy, ale najczęstsze przyczyny to hemoroidy (pale), pęknięcia w otworze odbytu (szczeliny), niewłaściwa higiena osobista lub nadmierna higiena, infekcja bakteryjna lub grzybicza. U dzieci świąd może być spowodowany przez nicienie lub niewystarczająco często zmieniane pieluchy. Jeśli masz problem ze swędzeniem w okolicy odbytu, możesz spróbować zastosować w tym miejscu krem na swędzenie odbytu. Jeśli krem nie jest skuteczny, należy udać się do lekarza, ponieważ przyczyną może być poważniejsza choroba.

Krem i żel do mycia na swędzenie odbytu
2 produkty przeciw śwędzeniu odbytu
+15.000 recenzji
Cena regularna 109,99 zl
Cena promocyjna 109,99 zl Cena regularna 134,99 zl
Krem i żel do mycia na swędzenie odbytu - 2 produkty przeciw śwędzeniu odbytu

Jakie są przyczyny swędzenia odbytu?

Podczas gdy objawy swędzenia odbytu są dość podobne (swędzenie i kłucie, więc prawie niemożliwe jest oparcie się chęci podrapania), dokuczliwe swędzenie może być spowodowane jedną z kilku różnych przyczyn.

Ogólną przyczyną swędzenia pupy jest podrażnienie skóry w odbycie i wokół niego. Nie zawsze możliwe jest dokładne ustalenie przyczyny swędzenia, ale oto niektóre z najczęstszych przyczyn:

 • Hemoroidy są jedną z najczęstszych przyczyn i często prowadzą do swędzenia wokół odbytu. U osób cierpiących na hemoroidy obszar wokół odbytu jest bardziej wilgotny, a w wilgotnym środowisku swędzenie pojawia się łatwiej.
 • Niedostateczna higiena może powodować swędzenie wokół odbytu. Dlatego ważne jest, aby zawsze nie spieszyć się i dokładnie wycierać się po wyjściu z toalety. Unikaj używania szorstkiego papieru toaletowego, który jest twardy dla skóry. Jeśli utrzymanie właściwej higieny jest trudne, np. z powodu utrudniających to płatów skóry (być może w wyniku wcześniejszych hemoroidów), konieczne może być ich chirurgiczne usunięcie.
 • Nadmierna higiena może również powodować swędzenie odbytu. Choć oczywiste jest, że niewłaściwa higiena może powodować swędzenie odbytu, to tak naprawdę może być ono spowodowane również przez nadmierną higienę. Jeśli myjesz się zbyt dokładnie i zbyt często, usuwasz naturalne tłuszcze ze skóry, to wtedy jesteś bardziej podatny na problemy skórne, takie jak swędzenie. Dlatego podczas mycia zawsze używaj antyseptycznego mydła - i unikaj tarcia i szorowania. Pamiętaj również o używaniu miękkiego papieru toaletowego podczas korzystania z toalety. Kolorowy i perfumowany papier toaletowy może rozjaśniać i ładnie pachnieć w łazience, ale może też być przyczyną swędzenia odbytu, więc trzymaj się nieperfumowanego (i niekolorowego) papieru toaletowego.
 • Nicienie powodują swędzenie w odbycie - nie tylko wieczorem i w nocy. Chociaż uważa się, że są one problemem dzieci, dorośli również mogą mieć nicienie. Malutkie robaczki są wyraźnie widoczne w otworze odbytu i w stolcu.
 • Nacięcia w otworze odbytu (zwane również szczelinami) mogą powodować swędzenie. Mogą one powstawać np. po zaparciach lub po biegunce.
 • Czyraki w okolicy odbytu zazwyczaj również powodują swędzenie. Przyczyny powstawania czyraków mogą być różne. Ważne jest jednak, aby coś zrobić zarówno z czyrakiem, jak i ze swędzeniem.
 • Choroby skóry, takie jak łuszczyca, mogą powodować swędzenie suchej skóry w dowolnym miejscu na ciele, a więc także wokół odbytu.
 • Egzema w okolicy odbytu będzie zazwyczaj również powodować swędzenie. Egzema może mieć różne przyczyny, takie jak hemoroidy, szczeliny lub wynicowanie.
 • Infekcje grzybicze lub bakteryjne zwykle powodują swędzenie, więc jeśli masz infekcję grzybiczą lub bakteryjną w odbycie lub wokół niego, będzie swędzieć.
 • Rozwarstwienie błony śluzowej odbytu (wypadnięcie odbytu) lub wypadnięcie odbytnicy (wypadnięcie odbytu) może powodować swędzenie w okolicy odbytu. Uciskając na odbyt, wyrostek jest odwrócony na zewnątrz, a wtedy może być trudno utrzymać czystość w tym miejscu po wizycie w toalecie, co znowu łatwo prowadzi do swędzenia.
 • Antybiotyki mogą powodować swędzenie odbytu. Niektórzy ludzie mogą mieć problemy ze swędzeniem odbytu po leczeniu antybiotykami.
 • Niektóre pokarmy, takie jak kawa, czekolada, piwo, orzechy, pikantne potrawy lub produkty mleczne mogą powodować swędzenie odbytu u niektórych osób.

Leczenie świądu odbytu: Jak można leczyć świąd wokół odbytu?

Leczenie swędzenia odbytu zależy całkowicie od tego, co spowodowało swędzenie.

 • Na przykład, jeśli swędzenie jest spowodowane hemoroidami, wówczas należy zaopatrzyć się u lekarza w środek leczniczy na hemoroidy.
 • Jeśli swędzenie jest spowodowane przez nicienie, to należy je leczyć, a swędzenie ustąpi.
 • Jeśli swędzenie jest spowodowane przez płaty skóry, które utrudniają utrzymanie właściwej higieny, wówczas rozwiązaniem może być usunięcie płatów skóry.
 • Jeśli swędzenie odbytu jest spowodowane infekcją grzybiczą, bakteryjną lub egzemą, można kupić żel na swędzenie odbytu, który w większości przypadków położy kres swędzeniu.
 • Jeśli swędzenie odbytu jest spowodowane złą higieną lub nadmierną dbałością o higienę, należy zastanowić się, co może zatrzymać swędzenie. Możesz to zrobić za pomocą kremu na swędzenie odbytu.

Żel na swędzenie odbytu

Jeśli dokucza ci swędzenie, kłucie i podrażnienie wokół odbytu, możesz użyć żelu na swędzenie odbytu z Tea tree olejkiem. Żel na swędzenie odbytu z olejkiem chłodzi i zatrzymuje swędzenie, a jednocześnie odbudowuje nową, zdrową skórę.

Tea tree olejek jest znany jako środek antybakteryjny i jest skuteczny w zwalczaniu swędzenia i podrażnień. Oznacza to, że żel na swędzenie odbytu z olejkiem z drzewa herbacianego jest idealny, jeśli dokucza Ci swędzenie odbytu, kłucie i podrażnienie. Możesz użyć kremu na swędzenie odbytu, który został opracowany w celu zwalczania dyskomfortu w okolicach intymnych. Nakładaj żel na to miejsce codziennie, aby powstrzymać swędzenie i podrażnienia. Dodatkowo polecamy płyn do higieny intymnej do codziennego mycia, aby utrzymać okolice intymne w czystości, zdrowiu i bez bakterii.

Jeśli masz problem ze swędzeniem odbytu po spożyciu określonych pokarmów, dobrym pomysłem może być unikanie ich w przyszłości.

Nawet jeśli wydaje się prawie niemożliwe, aby oprzeć się chęci drapania, gdy pupa swędzi niemiłosiernie, najlepiej jest się po prostu nie drapać. To samo dotyczy swędzenia każdej innej części ciała: drapanie po prostu pogarsza sprawę. Istnieje również ryzyko, że drapiąc się, uszkodzisz skórę i spowodujesz drobne pęknięcia.

Należy podkreślić, że w przypadku stwierdzenia krwi w stolcu lub krwi w odbycie, należy zawsze skonsultować się z lekarzem. W zdecydowanej większości przypadków przyczyna będzie całkiem niegroźna, ale w rzadkich przypadkach swędzenie może być spowodowane czymś poważnym, na przykład rakiem jelita grubego.

Krem i żel do mycia na swędzenie odbytu
2 produkty przeciw śwędzeniu odbytu
+15.000 recenzji
Cena regularna 109,99 zl
Cena promocyjna 109,99 zl Cena regularna 134,99 zl
Krem i żel do mycia na swędzenie odbytu - 2 produkty przeciw śwędzeniu odbytu

Jak można zapobiegać swędzeniu odbytu?

Najlepszym sposobem zapobiegania świądowi odbytu jest unikanie jego przyczyn. Jeśli cierpisz na świąd odbytu z powodu hemoroidów (pile), powinieneś dowiedzieć się, jak uniknąć powstawania nowych hemoroidów, a jednym ze sposobów jest unikanie zaparć.

Stosuj codziennie krem z Tea Tree olejkiem na świąd odbytu, aby zapobiec swędzeniu odbytu

Stosując codziennie krem na świąd odbytu, możesz zapobiec problemom ze swędzeniem, kłuciem i podrażnieniem wokół odbytu. Nakładaj krem w zależności od potrzeb wokół odbytu raz dziennie. Krem zwalcza bakterie i swędzenie, co oznacza, że jest skuteczny w przypadku swędzenia odbytu.

Dodatkowo, dobra higiena jest jednym z najlepszych sposobów, w jaki możesz zapobiec swędzeniu odbytu. Upewnij się, że po skorzystaniu z toalety dokładnie się wytarłeś, a w razie potrzeby umyłeś. Z drugiej strony, nie wolno się wycierać i myć tak mocno, aby uszkodzić i podrażnić skórę. Nigdy nie należy używać perfumowanego mydła w okolicach odbytu: niepotrzebnie podrażnia ono skórę. Unikaj również kolorowego i perfumowanego papieru toaletowego, ponieważ perfumy i barwniki mogą podrażniać skórę.

Jeśli chcesz używać do mycia czegoś więcej niż tylko wody, powinieneś zawsze wybierać dobre produkty. Wybierając na przykład płyn do higieny intymnej od Australian Bodycare, masz do dyspozycji delikatne, ale skuteczne mydło, które oczyszcza, zwalcza bakterie i zapewnia dobrą higienę. Intimate Wash może być stosowany na wszystkich częściach ciała. Antyseptyczny Tea tree olejek  jest również skuteczny w walce z brudem i bakteriami.

W niektórych krajach ludzie często korzystają z bidetu lub toalety z funkcją spłukiwania, które nie są złym pomysłem, jeśli chodzi o radzenie sobie ze świądem odbytu. Papier toaletowy nie zawsze jest wystarczający. Woda czyści skuteczniej. Nawet jeśli nie korzystasz z bidetu, możesz za każdym razem, gdy bierzesz kąpiel, dokładnie umyć się wodą i delikatnym mydłem, które jest łagodne dla skóry.


FAQ na temat świądu odbytu


Jakie są przyczyny swędzenia odbytu?

Gdy swędzi w odbycie i wokół niego, oznacza to, że skóra jest podrażniona. Istnieje wiele możliwych przyczyn. Może to być na przykład spowodowane hemoroidami, niedostateczną lub nadmierną higieną, nicieniami, zadrapaniami lub czyrakami w okolicy odbytu, egzemą lub chorobami skóry, wynicowaniem okolic odbytu, infekcją grzybiczą lub bakteryjną albo stosowaniem antybiotyków. U niektórych osób przyczyną swędzenia odbytu może być również spożywanie pewnych pokarmów.


Jak mogę powstrzymać swędzenie odbytu?

Swędzenie odbytu jest uciążliwe i nieprzyjemne, ale na szczęście w większości przypadków można je łatwo wyleczyć. Sposób leczenia zależy od tego, co jest przyczyną swędzenia. Często leczenie polega na nałożeniu na okolice odbytu żelu lub kremu z olejkiem z drzewa herbacianego.


Czy swędzenie odbytu jest poważne?

Swędzenie odbytu jest nieprzyjemne, ale rzadko poważne. W większości przypadków swędzenie jest spowodowane czymś zupełnie nieszkodliwym, ale oczywiście należy się z tym uporać. Swędzenie ustąpi dość szybko, jeśli zostanie wyleczone schorzenie, które je wywołuje. Tylko w bardzo rzadkich przypadkach swędzenie odbytu jest spowodowane czymś poważniejszym, np. rakiem jelita grubego.


Czy swędzenie odbytu jest zawsze spowodowane niewłaściwą higieną?

Wiele różnych rzeczy może powodować swędzenie odbytu. Zła higiena jest jedną z nich, ale w rzeczywistości przesadna higiena może również powodować swędzenie odbytu. Ponadto, może być wiele innych powodów, dla których nagle odczuwasz swędzenie w otworze odbytu. Naturalnie zawsze ważna jest odpowiednia higiena w okolicy odbytu. Właściwa higiena oznacza dokładne podcieranie się po skorzystaniu z toalety i ogólnie utrzymywanie tej okolicy w czystości.


Swędzi mnie odbyt - czy złapałem nicienie?

Swędzenie w odbycie i wokół niego może być spowodowane przez nicienie (które mogą dotyczyć również dorosłych, choć najczęściej występują u dzieci). Jeśli masz nicienie, będą one widoczne wokół otworu odbytu i w stolcu. Nicienie muszą być leczone za pomocą leków, które wymagają recepty od lekarza. Istnieje wiele innych możliwych przyczyn świądu odbytu. Mogą to być np. hemoroidy, niedostateczna higiena lub nawet przesadna higiena, zadrapania, czyraki, egzema lub inne przyczyny.

Krem i żel do mycia na swędzenie odbytu
2 produkty przeciw śwędzeniu odbytu
+15.000 recenzji
Cena regularna 109,99 zl
Cena promocyjna 109,99 zl Cena regularna 134,99 zl
Krem i żel do mycia na swędzenie odbytu - 2 produkty przeciw śwędzeniu odbytu

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie