Folliculitis - zapalenie mieszków włosowych

Ostatnia aktualizacja: 22/3/2023

Każdy włos na ciele rośnie w swoim własnym mieszku włosowym. Zapalenie mieszków włosowych oznacza, że do jednego lub kilku mieszków włosowych przedostały się bakterie. Zakażenie mieszków włosowych często obserwuje się na nogach, skórze głowy lub po intymnym goleniu, ale problem może wystąpić w każdym miejscu na ciele, gdzie rosną włosy. Jest to nieprzyjemne i swędzi, ale może być leczone i można go uniknąć stosując odpowiednią pielęgnację.

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Anne, Apteka Varde
Anne ma tytuł magistra farmacji na Uniwersytecie Południowej Danii i przez kilka lat pracowała jako farmaceuta w Aptece Varde. Tutaj doradza zarówno klientom, jak i lekarzom w zakresie prawidłowego stosowania produktów medycznych. Tutaj możesz zobaczyć profil Annes.

Co to jest zapalenie mieszków włosowych?

Zapalenie mieszków włosowych wygląda jak małe plamki. Jeśli przyjrzysz się uważnie, często możesz dostrzec mały kosmyk włosów w środku. Jest to znak, że w mieszku włosowym znajduje się infekcja. Zapalenie mieszków włosowych może wystąpić w pojedynczym mieszku lub w kilku, które swędzą mniej lub bardziej.

Stan ten jest zwykle spowodowany przez "złotego gronkowca" lub bakterie gronkowca i objawia się jako plamy, zwłaszcza u młodszych mężczyzn, na skórze głowy i ogólnie w obszarach z włosami. Zapalenie mieszków włosowych jest również bardzo powszechne, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

Znika ono jednak, jeśli jest leczone. Jeśli jednak ciągle się zaostrza, ważne jest, aby znaleźć źródło infekcji, np. sprawdzić, czy pacjent lub inni członkowie jego rodziny nie mają gronkowców w nosie lub w innych miejscach ciała.


Dlaczego mieszki włosowe ulegają zakażeniu?

Tarcie o skórę, ciasne ubrania, duża potliwość lub suchość skóry - wszystkie te czynniki zwiększają ryzyko infekcji mieszków włosowych.

 • Zapalenie mieszków włosowych może również pojawić się po goleniu.
 • Źródłem infekcji mogą być również kąpiele perełkowe i kąpiele w spa.
 • Zakażenia mieszków włosowych występują częściej, jeśli cierpisz już na egzemę.

Gdzie na ciele występuje zapalenie mieszków włosowych?

Zapalenie mieszków włosowych może wystąpić w każdym miejscu na ciele i twarzy, gdzie znajdują się włosy.

 • Skóra głowy
 • Twarz
 • Nogi
 • Miejsca intymne

Leczenie zapalenia mieszków włosowych

Zapalenie mieszków włosowych można leczyć i radzić sobie z nim na różne sposoby: 

 • Mycie mydłem, które zawiera chlorheksydynę. Ważne jest również zwykłe mycie, z użyciem mydła i dużej ilości wody.
 • Antybiotyki mogą również pomóc w zapaleniu mieszków włosowych. Istnieje jednak ryzyko, że antybiotyki mogą prowadzić do odporności na antybiotyki lub alergii kontaktowej.
 • Przed goleniem dobrze jest oczyścić skórę.
 • Aby zapobiec nawrotom zapalenia mieszków włosowych, ważne jest, aby zabić wszystkie bakterie ze źródła zakażenia. Może to być w nosie, co można wykazać wykonując test wymazu.
 • Zapalenie mieszków włosowych w okolicy brody może być leczone miejscowo antybiotykami lub tabletkami.
 • Jeśli masz rozległe zapalenie mieszków włosowych (furunculosis), antybiotyki są konieczne i powinieneś udać się do lekarza.

Pielęgnacja skóry i skóry głowy

Jeśli masz problemy z mieszkami włosowymi, warto zadbać o skórę, myjąc ją mydłem antyseptycznym.

Przy problemach z mieszkami włosowymi na skórze głowy zalecamy codzienną pielęgnację Serum do skóry głowy, szamponem Hair Clean i naszą odżywką Hair Care.

Do ciała polecamy Body Wash, Body Lotion i Body Cream.

Zestaw produktów do pielęgnacji suchej i podrażnionej skóry głowy i łupieżu

Zestaw produktów do pielęgnacji suchej i podrażnionej skóry głowy i łupieżu

129,99 zl 149,99 zl

Zestaw dla suchej skóry

3 x produkty dla suchej skóry ciała

124,99 zl 144,99 zl

Golenie okolic intymnych

Po goleniu okolic intymnych istnieje ryzyko pojawienia się swędzących, czerwonych plam na skórze. Są to tzw. plamy po goleniu, które powstają w wyniku przedostania się bakterii do porów skóry.

Dlatego najważniejsze przy goleniu intymnym jest unikanie tych plam poprzez utrzymywanie skóry w czystości. Podczas golenia okolic intymnych można używać płynu do mycia Intim, płynu do golenia Intim i balsamu Intim.

Unikaj dzielenia się golarką, ręcznikami i ściereczkami z innymi osobami.

Zestaw produktów do golenia intymnego

3 produkty przeciw wrastającym włoskom, podrażnieniom i czerwonymi plamom po goleniu intymnym

129,99 zl 144,99 zl

Unikaj ciasnych ubrań

Poniższe wskazówki mogą również pomóc w uniknięciu nawracającego zapalenia mieszków włosowych: 

 • Unikaj ciasnych ubrań. Zmniejsza to tarcie pomiędzy skórą a ubraniem.
 • Jeśli regularnie używasz gumowych rękawic, po każdym użyciu wywróć je na drugą stronę, opłucz wodą z mydłem i dokładnie wysusz.
 • Kąp się tylko w czystej wannie i korzystaj tylko z podgrzewanych basenów. Pamiętaj o regularnym czyszczeniu wanien i basenów oraz dodawaniu chloru zgodnie z zaleceniami.

Pielęgnacja okolic intymnych

Jeśli masz problemy z okolicami intymnymi, możesz zastosować Femigel, który jest skuteczny w przypadku kłucia, swędzenia i dyskomfortu w okolicach intymnych. Dzięki antyseptycznemu działaniu Tea Tree olejku żel pielęgnuje, łagodzi i koi delikatną skórę.

Femi Daily pielęgnuje skórę i uzupełnia Femigel, zwalczając bakterie, które mogą powodować swędzenie, podrażnienia i nieprzyjemny zapach. Jednocześnie pielęgnuje i utrzymuje naturalną mikroflorę oraz utrzymuje naturalny poziom nawilżenia w danym miejscu. 

Produkty Australian Bodycare posiadają regulowane pH do użytku intymnego oraz są testowane dermatologicznie. Dzięki temu mamy pewność, że nasze produkty są przyjazne dla skóry - i odpowiednie również dla skóry wrażliwej.

Femigel przeciw swędzeniu, zapachowi i suchości pochwy

Odżywczy żel przeciw dyskomfortowi intymnemu i podrażnieniom

59,99 zl

Femi Daily żel intymny przeciw swędzeniu, zapachowi intymnemu i suchości pochwy

Żel intymny do codziennej pielęgnacji problemów intymnych

74,99 zl