Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Co kryje w sobie swędzące krocze?

Swędzenie w kroczu to uciążliwy problem, który powoduje silne uczucie podrażnienia w okolicach intymnych. U kobiet świąd może występować w otworze pochwy i wokół niego oraz na zewnętrznych narządach płciowych. U mężczyzn świąd często powoduje podrażnienia na główce penisa, mosznie i wokół prącia.

Swędzące krocze to zatem swędzenie w jednym lub kilku miejscach w całej okolicy intymnej.


Co może powodować swędzenie w kroczu?

Istnieje wiele powodów, dlaczego krocze swędzi. Mogą to być zupełnie niegroźne przypadki, ale mogą też okazać się oznakami czegoś groźniejszego. Oto przegląd najczęstszych powodów swędzenia krocza.

Krem i żel do mycia na swędzenie odbytu
2 produkty przeciw śwędzeniu odbytu
+15.000 recenzji
Cena regularna 109,99 zl
Cena promocyjna 109,99 zl Cena regularna 134,99 zl
Krem i żel do mycia na swędzenie odbytu - 2 produkty przeciw śwędzeniu odbytu

Swędzenie w kroczu u kobiet

Większość kobiet rozpoznaje problem swędzącego krocza. I w pewnym momencie swojego życia, kobieta prawdopodobnie doświadczy dyskomfortu związanego ze swędzeniem w okolicach intymnych.

Przejdź do: Swędzenie w kroczu u mężczyzn

Grzybica pochwy

Jedną z najczęstszych przyczyn swędzenia narządów płciowych jest infekcja grzybicza pochwy. Zarodniki grzybów - a w szczególności candida albicans - żyją naturalnie na całej naszej skórze i błonach śluzowych. W pochwie znajdują się więc błony śluzowe z niewielkimi ilościami grzyba. To samo w sobie jest całkiem nieszkodliwe. Problem pojawia się wtedy, gdy grzyby te otrzymają odpowiednio korzystne warunki do namnażania się, bo wtedy stanowią zakażenie grzybicze.

Grzyby uwielbiają ciepłe i wilgotne miejsca, dlatego pochwa jest dla nich idealnym miejscem do rozwoju. Do zakażenia grzybiczego dochodzi, gdy naturalna równowaga między grzybami i innymi mikroorganizmami w błonie śluzowej pochwy zostaje zaburzona.

Oprócz świądu, grzybiczemu zakażeniu pochwy często towarzyszą zmiany w wydzielinie z pochwy, które mogą zmieniać zarówno kolor, jak i konsystencję. Z przejrzystej i lekko mlecznobiałej wydzieliny, może stać się bardzo biała i grudkowata, nadając jej wygląd przypominający twarożek. Jednocześnie zmiany w wydzielinie mogą powodować również nieprzyjemny zapach.

Grzybica w pachwinie

Podobnie jak grzyb w pochwie, grzyb w pachwinie jest spowodowany przerostem grzybów. Różne gatunki grzybów występują na powierzchni skóry, czasami dotykając różnych części ciała. Innym powszechnym grzybem skóry jest dermatofit i to właśnie ten rodzaj grzyba powoduje grzybicę pachwiny.

Podobnie jak grzyb candida, dermatofity rozwijają się w wilgotnych i ciepłych miejscach - a te warunki są często obecne w pachwinach. Kiedy w pachwinie robi się trochę za ciepło i trochę za wilgotno, dermatofity mogą naprawdę rosnąć. A kiedy to zrobią, osiedlają się jako infekcja grzybicza w pachwinie.

To zazwyczaj powoduje czerwoną, łuszczącą się, swędzącą, piekącą i kłującą wysypkę. Wysypka ma przypominającą mapę, która wyraźnie oddziela ją od reszty "zdrowej" skóry.

Podrażnienie pochwy

Często swędzenie w kroczu u kobiet jest spowodowane zwykłym podrażnieniem pochwy. Jest ono zupełnie niegroźne, ale nie sprawia, że problem jest mniej niekomfortowy i uciążliwy. Podrażnienie pochwy jest często spowodowane suchą błoną śluzową. Podobnie jak w każdym innym miejscu na ciele, sucha skóra jest bardziej podatna na swędzenie i podrażnienia. Dotyczy to również suchych błon śluzowych w pochwie.

Błona śluzowa pochwy może wysychać, gdy jajniki nie produkują wystarczającej ilości estrogenów. Wydzielina z pochwy pomaga utrzymać nawilżenie błony śluzowej, ale szczególnie po menopauzie produkcja estrogenów spada i tym samym ilość wydzieliny z pochwy.

Tabletki antykoncepcyjne i inne leki mogą również przyczynić się do wysuszenia śluzówki, a brak równowagi w środowisku pochwy może również powodować suchość i podrażnienie śluzówki, co prowadzi do swędzenia w pochwie.

ZOBACZ WIĘCEJ: Produkty na swędzące krocze u kobiet

2 produkty do higieny intymnej na suchość, nieprzyjemny zapach i swędzenie pochwy
Produkty do higieny intymnej na pieczenie, swędzenie i podrażnienia intymne
+15.000 recenzji
Cena regularna 119,99 zl
Cena promocyjna 119,99 zl Cena regularna 139,99 zl
2 produkty do higieny intymnej na suchość, nieprzyjemny zapach i swędzenie pochwy - Produkty do higieny intymnej na pieczenie, swędzenie i podrażnienia intymne

Swędzenie w kroczu u mężczyzn

Nie tylko kobiety doświadczają swędzenia krocza. Dla wielu mężczyzn jest to również częsty problem, powodujący duży dyskomfort i nieprzyjemne epizody, kiedy krocze naprawdę swędzi.

Grzyb na penisie

Podobnie jak w przypadku kobiet, mężczyźni również mogą być dotknięci grzybem narządów płciowych - chociaż grzyb w pochwie jest bardziej powszechny niż grzyb na główce penisa. Oczywiście, jest to ten sam grzyb candida albicans, który powoduje infekcję grzybiczą na penisie mężczyzny. Jeśli naturalnie występujące drożdże otrzymają odpowiednie warunki do wzrostu, podobnie jak w pochwie, będą się namnażać i tworzyć infekcję grzybiczą.

Grzyb nie opuści penisa tak długo, jak długo będzie miał odpowiednie warunki do wzrostu. Ciepłe, ciemne i wilgotne obszary są korzystne dla grzyba, dlatego nieobrzezani mężczyźni w szczególności są na zwiększone ryzyko rozwoju infekcji grzybiczej na penisie.

Jednak w wielu przypadkach grzyb na penisie jest spowodowany tym, że mężczyzna został zarażony przez swoją partnerkę podczas stosunku seksualnego. Grzyb w pochwie jest zakaźna, natomiast grzyb na penisie nie. Dlatego nie jest on uznawany za chorobę przenoszoną drogą płciową.

Grzybica w pachwinie

Grzybica w pachwinach, określana również często jako grzybica pachwin, to częsty problem u mężczyzn. Choć schorzenie to może dotyczyć również kobiet, w zdecydowanej większości przypadków to mężczyźni cierpią na grzybicę pachwin.

Gdy skóra jest sucha i czysta, zachowuje zdrową i ochronną barierę skórną, która utrzymuje mikroorganizmy na skórze w równowadze. Jednak, jak wspomniano wcześniej, pachwina jest obszarem ciała, który szybko się nagrzewa i wilgotnieje. Kiedy tak się dzieje, bariera skóry zostaje naruszona, a dermatofity otrzymują sprzyjające środowisko do rozwoju. Grzyby znajdują się w wierzchniej warstwie skóry, warstwie rogowej, a kiedy bariera i równowaga zostają utracone, grzyby rozkładają warstwę skóry za pomocą enzymów, więc jest duża szansa na zdobycie przewagi i tym samym stworzenie infekcji grzybiczej.

Na grzybicę krocza cierpią zwłaszcza młodzi sportowcy. Wilgotne ubrania oraz wielogodzinne przebywanie w spoconym i wilgotnym kroczu sprawiają, że są oni szczególnie narażeni na rozwój infekcji grzybiczej w pachwinach.

ZOBACZ WIĘCEJ: Produkty na swędzące krocze u mężczyzn

Krem i żel do mycia na swędzenie odbytu
2 produkty przeciw śwędzeniu odbytu
+15.000 recenzji
Cena regularna 109,99 zl
Cena promocyjna 109,99 zl Cena regularna 134,99 zl
Krem i żel do mycia na swędzenie odbytu - 2 produkty przeciw śwędzeniu odbytu

W jaki sposób można leczyć świąd?

Niezależnie od tego, czy masz grzyba w kroczu, pochwie, penisie lub podrażnienie pochwy, dostępna jest pomoc. Jeśli zostałeś zainfekowany grzybem, leczenie jest szybkie i proste za pomocą maści przeciwgrzybiczej lub kremu, które możesz kupić w aptece lub drogerii. Jeśli masz grzyba w kroczu, ważne jest, aby leczyć ten stan.

Nie ustępuje samoistnie. Poza tym, że jest to dla Ciebie krępujące i niekomfortowe, możesz również ryzykować zarażeniem innych.

Jeśli masz problemy ze swędzeniem i podrażnieniami, możesz zaradzić temu problemowi stosując żel z Tea Tree olejkiem, preparat na bazie naturalnej, który skutecznie łagodzi i koi swędzącą i podrażnioną skórę spowodowaną infekcjami grzybiczymi.

Żel zwalcza bakterie i pomaga utrzymać zdrową i czystą skórę. Jak sama nazwa wskazuje, żel zawiera Tea Tree olejek, który przez wiele lat udowodnił swoje wyjątkowe właściwości antybakteryjne i antyseptyczne.

Tea Tree olejek może być zatem dobrym sposobem na złagodzenie najgorszych podrażnień i swędzenia skóry, a także może być stosowany na grzyby.

Jeśli nie masz pewności co do przyczyny swędzenia krocza, zawsze powinieneś skonsultować się z lekarzem. On może doradzić i pomóc w odpowiednim leczeniu.

Co zrobić, aby zapobiec swędzeniu w kroczu?

Innym i bardzo skutecznym sposobem na leczenie świądu w kroczu jest po prostu zapobieganie mu. Możesz to zrobić między innymi za pomocą następujących środków:

  • Upewnij się, że po prysznicu dokładnie osuszasz krocze.
  • Należy również regularnie wycierać krocze podczas uprawiania sportu lub innej aktywności fizycznej lub pocenia się.
  • Regularnie zmieniaj bieliznę i ubrania do ćwiczeń.
  • Unikaj jako kobieta używania podpasek i wkładek do majtek. Tworzy to wilgotne środowisko, które grzyby uwielbiają.
  • Używaj bawełnianej bielizny zamiast syntetyków. Sztuczna tkanina nie pozwala skórze oddychać w taki sam sposób jak bawełna, dlatego sprzyja powstawaniu przyjaznego grzybom środowiska w kroczu.

2 produkty do higieny intymnej na suchość, nieprzyjemny zapach i swędzenie pochwy
Produkty do higieny intymnej na pieczenie, swędzenie i podrażnienia intymne
+15.000 recenzji
Cena regularna 119,99 zl
Cena promocyjna 119,99 zl Cena regularna 139,99 zl
2 produkty do higieny intymnej na suchość, nieprzyjemny zapach i swędzenie pochwy - Produkty do higieny intymnej na pieczenie, swędzenie i podrażnienia intymne

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie