Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Co to jest menopauza?

Menopauza to nazwa okresu, w którym w organizmie zachodzą poważne zmiany hormonalne. U obojga partnerów następuje zauważalny spadek poziomu hormonów.

W tym okresie kobiety produkują mniej żeńskiego hormonu - estrogenu, natomiast mężczyźni stopniowo produkują mniej męskiego hormonu - testosteronu.

Zestaw produktów do higieny intymnej
3 produkty do higieny intymnej zapobiegające wysuszaniu, zapachowi, swędzeniu i innym dyskomfortom intymnym
+15.000 recenzji
Cena regularna 159,99 zl
Cena promocyjna 159,99 zl Cena regularna 199,99 zl
Zestaw produktów do higieny intymnej - 3 produkty do higieny intymnej zapobiegające wysuszaniu, zapachowi, swędzeniu i innym dyskomfortom intymnym

Menopauza u kobiet

Inne nazwy menopauzy to klimakterium lub zmiana życia. W tym okresie spada płodność, ponieważ jajniki kobiety stają się mniejsze i mniej podatne na działanie hormonów kontrolujących dojrzewanie jajeczek. Jajka zaczynają się kończyć, a funkcja owulacji ulega zmianie.

W okresie menopauzy hormonami, na które wpływ ma przede wszystkim progesteron i estrogen, są progesteron i estrogen. Progesteron przygotowuje macicę na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej i ten hormon zanika jako pierwszy. Następnie, wraz z początkiem menopauzy, stopniowo zanika hormon żeński - estrogen.

Zmiana życia jest tym, co dzieje się w związku z menopauzą u kobiety. Oznacza to, że krwawienie miesiączkowe staje się lżejsze, a odstępy między miesiączkami są dłuższe, aż w końcu całkowicie ustają. 

Menopauza to moment, w którym menstruacja ostatecznie ustaje. Dlatego też zmiany w życiu i menopauza są ze sobą całkowicie powiązane.

Wiele kobiet ma nieregularne miesiączki na początku okresu zmiany życia. Do czasu ustania miesiączki mogą występować krwawienia punktowe związane z menopauzą; miesiączka może być częstsza lub bardziej nieregularna, aż w końcu ustanie.


Menopauza u mężczyzn

Mężczyźni również przechodzą menopauzę, choć więcej problemów związanych jest z menopauzą kobiecą. Wielu mężczyzn w ogóle nie zauważa, że ma menopauzę, ponieważ nie ma tu tak nagłej zmiany, jak u kobiet.

Proces ten u mężczyzn nazywany jest również andropauzą, co oznacza, że jądra zaczynają funkcjonować na niższym poziomie. Produkują one mniej testosteronu niż wcześniej.

Produkcja testosteronu nie ustaje jednak nagle, tak jak produkcja estrogenu u kobiet; u mężczyzn produkcja męskiego hormonu zmniejsza się stopniowo.


Jak długo trwa menopauza?

Jedno jest pewne: Menopauza nadejdzie prędzej czy później. Bardziej niepewne jest to, jak długo potrwa to przejście - ponieważ jest to po prostu przejście.

Jego długość jest różna u różnych osób. Niektórzy przechodzą menopauzę w ciągu kilku lat, inni w ciągu pięciu, a jeszcze inni mogą ją przechodzić nawet przez ponad dziesięć lat.

Nie ma więc prostej odpowiedzi na pytanie, jak długo trwa menopauza, ponieważ jest to kwestia bardzo indywidualna.


Kiedy zaczyna się menopauza i kiedy się kończy?

Menopauza zwykle zaczyna się między 45 a 55 rokiem życia. Przeciętnie menopauza zaczyna się w wieku 52 lat. Nie oznacza to jednak, że menopauza nie może rozpocząć się wcześniej lub później.

W niektórych przypadkach może się ona rozpocząć już w wieku 20 lat, podczas gdy u innych menopauza zaczyna się dopiero po 60-tce.

Dlatego wiek, w którym rozpoczyna się menopauza jest bardzo zróżnicowany, ale w wielu przypadkach jest to wiek pomiędzy 45 a 55 rokiem życia.

To, kiedy menopauza się skończy, zależy także od tego, kiedy się zaczęła. Jeśli menopauza zaczyna się w wieku 45 lat, to może się skończyć w wieku 55 lat - ale może się też skończyć w wieku 48 lub 50 lat. 

Mówiąc wprost, nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, kiedy kończy się menopauza.


Jak się czuje kobieta w okresie menopauzy? Oznaki i objawy menopauzy u kobiet

Zarówno dla kobiet jak i mężczyzn, menopauza może wiązać się ze zmianami fizycznymi i psychicznymi. Podczas gdy dla niektórych zmiany te są bardzo uciążliwe, inni ledwo zauważają spadek poziomu hormonów.

Skąd zatem wiadomo, że nastąpił okres menopauzy? Ciało wysyła różne sygnały. Uderzenia gorąca, suchość błon śluzowych, bóle głowy i tkliwość piersi to tylko niektóre z sygnałów wysyłanych przez organizm.

Poniżej znajduje się przegląd najczęstszych oznak przechodzenia przez menopauzę. 

Istnieje wiele problemów związanych z menopauzą, na które możesz zwracać uwagę.

Uderzenia gorąca

Jednym z najczęstszych objawów menopauzy są uderzenia gorąca. Ciepło nagle rozchodzi się od twarzy i przez całą górną część ciała. U niektórych kobiet w okresie menopauzy uderzeniom gorąca może towarzyszyć szybkie bicie serca.

Uderzenia gorąca występują, gdy obniża się poziom hormonów w organizmie, a jednocześnie dochodzi do zmian w mózgowym ośrodku kontrolującym temperaturę ciała. Ta część mózgu, zwana podwzgórzem, aktywuje gruczoły potowe w większym stopniu w okresie menopauzy.

Uderzenia gorąca mogą być krępujące, ponieważ twarz pokrywa się rumieńcem, a bycie tak gorącym oznacza konieczność zdjęcia bluzki lub kurtki. Jak długo zatem trwają uderzenia gorąca w okresie menopauzy?

Te nieprzyjemne uderzenia gorąca mogą utrzymywać się przez kolejne trzy lub cztery lata po całkowitym ustaniu miesiączkowania.

Zaburzony sen

Zmęczenie jest powszechne w okresie menopauzy, ponieważ innym poważnym problemem związanym z tym okresem jest zaburzony sen. Budzisz się częściej i łatwiej, a sen nie jest już tak głęboki jak wcześniej. Łatwo możesz stać się zmęczona i drażliwa w codziennym życiu, ponieważ brak snu oznacza mniej energii.

Problemy ze snem mogą być spowodowane uderzeniami gorąca i nagłym obfitym poceniem się, co może utrudniać spokojny sen.

Zawroty i ból głowy

Zawroty głowy to kolejny objaw, którego doświadcza wiele kobiet w okresie menopauzy. Mózg cały czas odbiera sygnały chemiczne, a wahania poziomu hormonów wpływają na te sygnały.

Jednocześnie menopauza wiąże się z podwyższonym poziomem insuliny i kortyzolu. 

Wszystko to wpływa na ciśnienie krwi, co może prowadzić do zawrotów i bólów głowy.

Przybieranie na wadze

Jeśli nagle zaczynasz przybierać na wadze, jedząc mniej więcej to samo, co zawsze, może to być oznaką menopauzy. Wiele osób w okresie menopauzy przybiera na wadze.

Ponownie, jest to spowodowane zmianami hormonalnymi w organizmie. 

Kiedy progesteron zmniejsza się przed estrogenem, wiele kobiet ma za dużo estradiolu w organizmie w stosunku do innych hormonów. Estradiol jest "niebezpieczną" formą estrogenu, ponieważ powoduje odkładanie się tłuszczu w organizmie - w samym centrum, w okolicach brzucha. Komórki tłuszczowe produkują estradiol, co oznacza, że gromadzi się w nich jeszcze więcej tłuszczu.

Z tego powodu wiele kobiet ma trudności z ponownym zrzuceniem zbędnych kilogramów, gdy już wpadną w błędne koło tycia.

Suche błony śluzowe

Suchość błon śluzowych w nosie, oczach lub pochwie to częste objawy menopauzy. Wkładanie soczewek kontaktowych może stać się trudne, a seks może być bolesny. Dla wielu osób częstym problemem jest zwłaszcza suchość pochwy.

Estrogeny produkowane w jajnikach wydzielają wydzielinę, która nawilża błony śluzowe i pochwę. Gdy produkcja estrogenu ulega znacznemu zmniejszeniu, oznacza to również, że błony śluzowe pochwy wysychają, stają się cieńsze i bardziej podatne na uszkodzenia.

Może to być uciążliwe w codziennych czynnościach, ale szczególnie podczas stosunku, suchość pochwy jest bolesna i może grozić uszkodzeniem.

Zestaw produktów do higieny intymnej
3 produkty do higieny intymnej zapobiegające wysuszaniu, zapachowi, swędzeniu i innym dyskomfortom intymnym
+15.000 recenzji
Cena regularna 159,99 zl
Cena promocyjna 159,99 zl Cena regularna 199,99 zl
Zestaw produktów do higieny intymnej - 3 produkty do higieny intymnej zapobiegające wysuszaniu, zapachowi, swędzeniu i innym dyskomfortom intymnym

Wypadanie włosów

Wypadanie włosów jest niepokojącym problemem dla kobiet w okresie menopauzy - prawie jedna na trzy kobiety doświadcza utraty włosów w tym okresie.

Włosy zaczynają się przerzedzać na czubku i po bokach głowy, podczas gdy linia włosów z przodu pozostaje nienaruszona - w przeciwieństwie do mężczyzn.

Zestaw przeciw wypadaniu włosów z biotyną i Capilia Longa
3 produkty do włosów cienkich, delikatnych z tendencją do wypadania
+15.000 recenzji
Cena regularna 199,99 zl
Cena promocyjna 199,99 zl Cena regularna 249,99 zl
3 produkty do włosów cienkich, delikatnych z tendencją do wypadania

Ból stawów i mięśni

Czy zauważyłaś, że stawy i mięśnie bolą cię bardziej, kiedy się ruszasz? Ból stawów jest oznaką menopauzy, ponieważ hormony stanowią wyjątkowy środek smarujący dla mięśni i stawów.

Kiedy zmniejsza się produkcja hormonów, ani stawy, ani mięśnie nie są tak dobrze nasmarowane jak wcześniej, dlatego poruszanie się nie jest tak łatwe jak kiedyś.


Oznaki i objawy menopauzy u mężczyzn

Mężczyźni nie mają objawów zmiany życia po utracie testosteronu w taki sam sposób, jak kobiety w przypadku spadku estrogenu, i nie zawsze zauważają, że osiągnęli ten etap, niemniej jednak istnieją pewne oznaki i objawy męskiej menopauzy.

Uderzenia gorąca

Podobnie jak kobiety, mężczyźni mogą mieć uderzenia gorąca jako objaw zmiany trybu życia. Uderzeniom gorąca może towarzyszyć uczucie szybkiego bicia serca, a także powodować zaburzenia snu lub jego brak.

Wahania nastroju

Męski hormon, testosteron, ma istotny wpływ na nastrój - i pomaga go regulować. W przypadku obniżenia poziomu tego hormonu może dojść również do osłabienia dobrego humoru. W poważnych przypadkach może to prowadzić do depresji i ogólnej utraty dobrego samopoczucia.

Gdy poziom testosteronu we krwi spada, mężczyźni mogą również stać się bardziej sentymentalni niż zwykle. Wiek średni może zatem przynieść zmiany zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Zmniejszony popęd seksualny

Inną oznaką wchodzenia w okres menopauzy może być zmniejszone pożądanie seksualne. Kiedy spada poziom męskiego hormonu płciowego, wielu mężczyzn czuje, że traci "popęd". Dlatego poziom testosteronu odgrywa ważną rolę w ich pożądaniu seksualnym.

Senność i zmęczenie

Czy zauważasz, że masz coraz mniej energii nawet na najzwyklejsze codzienne czynności? Może to być oznaką menopauzy. Oprócz zmniejszonej produkcji testosteronu, główną przyczyną obniżenia poziomu energii i zmęczenia jest gorsza jakość snu.

Więcej tkanki tłuszczowej na brzuchu

Tłuszcz wokół brzucha może w wielu przypadkach być oznaką obniżonego poziomu męskiego hormonu - testosteronu. Dlatego wielu mężczyzn po osiągnięciu wieku średniego zmaga się z beczkowatą sylwetką. Tłuszcz zazwyczaj mocno osadza się w okolicach brzucha. Z wiekiem średnim wiąże się także zatrzymywanie płynów w organizmie.


Menopauza u palaczy i chorych na astmę

Nowe badanie europejskie oparte na danych z Wydziału Zdrowia Publicznego Uniwersytetu w Aarhus w Danii wykazało, że płuca są znacznie osłabione, co odpowiada paleniu 20 papierosów dziennie przez dziesięć lat.

Tak więc menopauza może być trudna dla płuc palaczek i chorych na POChP lub astmę, ponieważ pojemność ich płuc jest już zmniejszona. Najlepiej jest unikać zarówno czynnego, jak i biernego palenia oraz innych form zanieczyszczenia powietrza cząsteczkami stałymi.


Czy można zajść w ciążę w okresie menopauzy?

W okresie menopauzy dojrzewa mniej jajeczek, a owulacja staje się bardziej nieregularna. Oznacza to, że coraz trudniej jest zajść w ciążę. Jednak nadal można zajść w ciążę po menopauzie.

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest jednak drastycznie zmniejszone, właśnie dlatego, że jest mniej jajeczek do zapłodnienia.

Jednak do czasu całkowitego ustania miesiączkowania nadal dochodzi do owulacji.

Kiedy miesiączka w końcu ustaje, dzieje się tak dlatego, że w jajnikach nie ma już jajeczek - a wtedy zajście w ciążę nie jest już możliwe.


Jak leczyć problemy związane z menopauzą

Jedna trzecia kobiet w okresie menopauzy ma tak silne objawy, że poważnie wpływają one na ich codzienne życie. Wiele z nich cierpi w milczeniu. Nie ma jednak ku temu powodu, ponieważ istnieje wiele możliwości pomocy. Przeczytaj tutaj o możliwościach leczenia najczęstszych problemów w okresie menopauzy.

Leczenie uderzeń gorąca w okresie menopauzy

Około 75% wszystkich kobiet ma uderzenia gorąca w okresie menopauzy, niektóre gorsze od innych. Obecnie, uderzenia gorąca można leczyć na kilka sposobów. Dlatego zawsze należy skonsultować się z lekarzem w sprawie możliwości leczenia.

Między innymi, uderzenia gorąca mogą być leczone hormonalną terapią zastępczą w celu przywrócenia poziomu hormonów i lekarze często to sugerują. Zazwyczaj lekarz przepisuje estrogen w postaci tabletek.

Wiele kobiet nie chce poddawać swojego organizmu działaniu hormonów, ponieważ w niektórych przypadkach mogą one powodować skutki uboczne. Jeśli masz takie wrażenie, istnieją inne alternatywy, które mogą złagodzić dyskomfort związany z uderzeniami gorąca.

Czerwona koniczyna jest pomocna w okresie menopauzy. Czerwona koniczyna to niewielkie zioło o czerwonych kwiatach, które jest skuteczne w przypadku uderzeń gorąca. Działanie to nie pochodzi od samej rośliny, ale od sfermentowanego ekstraktu, który po wypiciu ma podobno pozytywny wpływ na objawy. 

Dlatego w większości sklepów ze zdrową żywnością można kupić wyciąg z koniczyny czerwonej w postaci soku i zmieszać go z sokiem owocowym lub innymi napojami.

Pomoc dla suchych błon śluzowych w okresie menopauzy

Suchość błon śluzowych, zwłaszcza w pochwie, może być tak poważnym problemem w okresie menopauzy, że poważnie pogarsza samopoczucie i jakość życia.

Jeśli suchość pochwy jest problemem, nie należy go ignorować, ponieważ można zrobić coś, by go złagodzić.

Skonsultuj się z lekarzem i znajdź najlepszy sposób na uzyskanie odpowiedniego leczenia. Podobnie jak w przypadku uderzeń gorąca, dobrym rozwiązaniem jest leczenie hormonalne, ale w przypadku suchości pochwy lekarz zastosuje miejscowe leczenie hormonalne, aby przywrócić produkcję estrogenów, a tym samym nawilżenie pochwy.

Zawsze warto skonsultować się z lekarzem, ale można również zrobić wiele samemu, aby złagodzić suchość pochwy, jeśli nie chcesz leczenia hormonalnego. 

Firma Australian Bodycare opracowała naturalne produkty ze szczególnym naciskiem na łagodzenie suchości w okolicach zewnętrznych narządów płciowych. Femigel i Femi codziennie uzupełniają się, aby zwalczać suchość w okolicach intymnych, swędzenie i podrażnienia.

Femigel

Femigel to kuracja dla osób, które już odczuwają dyskomfort związany z podrażnieniami, suchością i swędzeniem okolic intymnych. Jest to naturalny żel, który pielęgnuje delikatną skórę okolic intymnych. Badania kliniczne wykazały, że aż 94% kobiet uznało, że żel złagodził suchość i podrażnienia w okolicach intymnych.

Zawdzięcza to w szczególności wysokiej zawartości olejku z drzewa herbacianego o wyjątkowych właściwościach, które chłodzą, koją i łagodzą podrażnioną skórę.

Jednocześnie żel jest skuteczny w walce z bakteriami, ale chroni naturalną florę bakteryjną.

Femi Daily

Femi Daily wspomaga Femigel i zapobiega suchości, swędzeniu i podrażnieniom. Femigel jest więc rodzajem pierwszej pomocy przy istniejącym problemie z suchością, natomiast Femi Daily przejmuje codzienną pielęgnację. Podobnie jak Femigel, Femi Daily działa antybakteryjnie i chroni naturalny poziom nawilżenia skóry, zapobiegając wysuszeniu i dyskomfortowi. Oba żele są przebadane dermatologicznie i mają odpowiednie pH, dlatego możesz je bezpiecznie stosować nawet przy wrażliwej skórze.

Lekka konsystencja żeli sprawia, że łatwo się wchłaniają, bez uczucia lepkości. Jeśli masz poważne problemy, stosuj Femigel dwa razy dziennie, nakładając go wokół otworu pochwy. W łagodniejszych przypadkach wystarczy stosować Femigel raz na trzy dni. Codziennie aplikuj Femi Daily wokół otworu pochwy, aby pomóc przywrócić właściwy poziom nawilżenia.

Zestaw produktów do higieny intymnej
3 produkty do higieny intymnej zapobiegające wysuszaniu, zapachowi, swędzeniu i innym dyskomfortom intymnym
+15.000 recenzji
Cena regularna 159,99 zl
Cena promocyjna 159,99 zl Cena regularna 199,99 zl
Zestaw produktów do higieny intymnej - 3 produkty do higieny intymnej zapobiegające wysuszaniu, zapachowi, swędzeniu i innym dyskomfortom intymnym

Odzyskaj energię i dobry nastrój dzięki odpowiedniemu stylowi życia

W okresie menopauzy zarówno mężczyźni, jak i kobiety cierpią na brak energii i zmienne nastroje. Ale tak naprawdę sama możesz zrobić całkiem sporo, aby zwiększyć swoją energię i podnieść się na duchu. Czy spędzasz dużo czasu siedząc w ciągu dnia i być może lubisz za dużo czerwonego wina lub czerwonego mięsa? W takim razie powinieneś dokładnie przemyśleć swój styl życia.

Między innymi właściwa dieta może zrobić ogromną różnicę i naprawdę zmniejszyć problemy związane z menopauzą.

Jedz dużo zdrowych, "wolnych" węglowodanów. Oznacza to zastąpienie wszystkich mniej zdrowych białych odmian pieczywa razowym i makaronem oraz brązowym ryżem. Zawsze piecz z grubo mielonej mąki - nawet w ciastach. Mimo że owoce są pysznie słodkie, staraj się jeść więcej warzyw niż owoców. Przyjmuj suplementy diety zawierające zdrowe tłuszcze.

Szczególnie w okresie menopauzy potrzebujesz kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które są niezbędne dla Twojego organizmu.

Włącz do swojej diety dużo ciemnych owoców jagodowych, orzechów, ryb, pełnego ziarna, marchwi i zielonych warzyw. Wszystkie te produkty są bogate w przeciwutleniacze, które zwalczają wolne rodniki przyspieszające proces starzenia się organizmu.

Zapewnij sobie trochę ruchu i bądź aktywny każdego dnia. Jeździj do pracy na rowerze lub zabieraj psa na dodatkowy spacer. Powinieneś także ograniczyć używki, takie jak alkohol i kawa. Dlaczego?

Mężczyźni mogą w rzeczywistości zwiększyć produkcję testosteronu poprzez ćwiczenia. Jeśli ograniczysz używki, które wiążą testosteron w komórkach, będziesz mógł wydostać więcej tego związku przez naczynia krwionośne - a wtedy odzyskasz więcej energii i napędu.

Zestaw produktów do higieny intymnej
3 produkty do higieny intymnej zapobiegające wysuszaniu, zapachowi, swędzeniu i innym dyskomfortom intymnym
+15.000 recenzji
Cena regularna 159,99 zl
Cena promocyjna 159,99 zl Cena regularna 199,99 zl
Zestaw produktów do higieny intymnej - 3 produkty do higieny intymnej zapobiegające wysuszaniu, zapachowi, swędzeniu i innym dyskomfortom intymnym

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie