Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Czym są błony śluzowe?

W różnych częściach ciała znajduje się wiele błon śluzowych. Obejmuje to nos, oczy, jelita, usta, płuca, drogi oddechowe i drogi moczowe. Błony śluzowe to wewnętrzna warstwa komórek, które pokryte są cienką warstwą śluzu - stąd nazwa błony śluzowe.

Wszystkie błony śluzowe organizmu są mniej więcej zbudowane w ten sam sposób. W rzeczywistości są one częścią układu odpornościowego Twojego organizmu, który pomaga chronić Cię przed obcymi substancjami, bakteriami i infekcjami, które próbują przeniknąć do Twojego organizmu.

Przeskocz prosto doLeczenie suchych błon śluzowych pochwy

Przy dobrze funkcjonującej i zdrowej błonie śluzowej obcym substancjom trudno jest dostać się do środka - błony śluzowe pełnią funkcję swoistej osłony. Ale gdy funkcja błony śluzowej jest osłabiona, na przykład gdy wysychają, bakterie stają się znacznie łatwiejsze do zaatakowani.

Dlatego ważne jest, aby utrzymywać zdrowe i silne błony śluzowe, aby być jak najlepiej przygotowanym do zatrzymywania obcych substancji, które mogą powodować infekcje bakteryjne.

Suche błony śluzowe pochwy mogą na przykład powodować zakażenie grzybicze pochwy. Wysychanie błon śluzowych może zmienić pH pochwy, co powoduje zachwianie naturalnej równowagi bakteryjnej.

Daje to grzybom i bakteriom duże możliwości rozmnażania się i przekształcenia w infekcję.

Suche błony śluzowe i infekcje grzybicze to nieprzyjemna mieszanka.


Czym jest suchość pochwy?

Suche błony śluzowe i suchość pochwy wskazują na nieprzyjemny stan w jamie brzusznej. Powoduje to uczucie suchości i podrażnienia pochwy, ponieważ ściany lub błony śluzowe są osłabione z różnych powodów. Termin medyczny określający ten stan to atrofia pochwy.

Suchość pochwy występuje, gdy błony śluzowe są niewystarczająco wilgotne, a uczucie suchości pochwy często towarzyszy silnemu podrażnieniu i dyskomfortowi.

Zestaw produktów do higieny intymnej
3 produkty do higieny intymnej zapobiegające wysuszaniu, zapachowi, swędzeniu i innym dyskomfortom intymnym
+15.000 recenzji
Cena regularna 159,99 zl
Cena promocyjna 159,99 zl Cena regularna 199,99 zl
Zestaw produktów do higieny intymnej - 3 produkty do higieny intymnej zapobiegające wysuszaniu, zapachowi, swędzeniu i innym dyskomfortom intymnym

Czym się charakteryzują suche błony śluzowe?

Suche błony śluzowe pochwy to niezwykle uciążliwy problem. Kobiety dotknięte tym problemem odczuwają pewny niekomfort, wiele z nich opisuje to uczucie jako posiadanie papieru ściernego w pochwie.

Większość może sobie wyobrazić, że to bardzo niekomfortowe uczucie. Sucha pochwa może powodować swędzenie, podrażnienie i pieczenie, a ból może być zlokalizowany zarówno wewnątrz pochwy, jak i wokół pochwy, na zewnętrznych i wewnętrznych wargach sromowych.

Wejście pochwy może nawet wydawać się zamknięte lub zwężone, ponieważ błony śluzowe straciły część swojej elastyczności. Można to porównać do skóry twarzy - nawilżona, zdrowa skóra jest dużo bardziej elastyczna niż sucha skóra.

To samo dotyczy skóry i błon śluzowych pochwy.

Nieprzyjemny ból może sprawić, że zwykłe codzienne czynności staną się bolesne. Bieganie, jazda na rowerze i inne formy ćwiczeń mogą wywoływać wiele bólu, ponieważ ruch zwiększa uczucie „papieru ściernego” w pochwie.

Oznacza to również, że seks staje się bardzo bolesny i następuje po nim wielki dyskomfort.

Objawy suchych błon śluzowych pochwy

Jeśli masz wątpliwości, czy Twoje błony śluzowe pochwy są suche, zawsze dobrze jest udać się do lekarza. Tam możesz dowiedzieć się, czy masz suchość w pochwie, a jeśli tak, możesz znaleźć odpowiedni dla siebie zabieg.

Jeśli podejrzewasz, że masz suchość pochwy, sprawdź, które z poniższych objawów masz. Powinieneś uważnie je monitorować.

Jeśli wystąpi którykolwiek z poniższych objawów, być może masz osłabione i wysuszone błony śluzowe pochwy.

Najczęstszymi objawami suchości pochwy są:

 • Suchość. Jak opisano wcześniej, błony śluzowe i ściany skóry mogą przypominać papier ścierny. Odczuwasz dyskomfort
 • Pieczenie. Możesz odczuwać uczucie pieczenia w pochwie. Często jest to szczególnie nieprzyjemne podczas ruchu lub oddawania moczu.
 • Świąd. Suche błony śluzowe często swędzą. Podobnie jak na pozostałych częściach ciała, wysychająca skóra jest bardziej podatna na swędzenie niż dobrze nawilżona skóra.
 • Podrażnienie Suche błony śluzowe powodują podrażnienia pochwy. Ponownie, sucha skóra jest bardziej podatna na zaczerwienienia i podrażnienia niż wilgotna.
 • Krwawienie. Suche błony śluzowe są znacznie bardziej podatne na pękanie i rozwarstwianie - może to powodować krwawienie w niektórych małych obszarach. Może się to zdarzyć podczas seksu, a nawet wykonywania prostych, codziennych czynności.

Kto cierpi na wysuszone i osłabione błony śluzowe pochwy?

Możesz mieć suche błony śluzowe w kilku miejscach na ciele, ale w tym artykule skupiamy się na suchych błonach śluzowych pochwy. Jest to bardzo dokuczliwy problem dla dużej liczby kobiet.

Problem osłabionych i suchych błon śluzowych pochwy może dotyczyć kobiet w każdym wieku, ale szczególnie kobiet w okresie menopauzy, kobiet przyjmujących tabletki antykoncepcyjne i kobiety w ciąży.

Kobiety te mogą odczuwać zwiększoną suchość i podrażnienie pochwy. Jest to zwykle spowodowane wahaniami hormonalnymi.

Przyczyny tego problemu zostały wyjaśnione w dalszej części tego artykułu. Szacuje się, że nawet 9 na 10 kobiet cierpi na suchość pochwy w pewnym momencie swojego życia.

Przeskocz prosto doLeczenie suchych błon śluzowych pochwy


Co powoduje suchość błon śluzowych? - dlaczego masz suche błony śluzowe?

Dlaczego dokładnie masz suche błony śluzowe pochwy? Jest to pytanie wymagające bardziej złożonych odpowiedzi. Istnieje wiele powodów, dla których błony śluzowe pochwy wysychają, powodując ból, podrażnienie i dyskomfort. Najczęstszą przyczyną suchości błon śluzowych pochwy jest brak estrogenu.

Niski poziom żeńskich hormonów płciowych

W większości przypadków spadek poziomu estrogenów jest przyczyną suchości błon śluzowych pochwy. Estrogen jest również nazywany żeńskim hormonem płciowym, a gdy dziewczęta osiągają dojrzałość płciową, zaczyna się owulacja i wytwarzanie wydzielin pochwowych.

Płyny te pojawiają się jako wydzielina: mokra substancja w pochwie, która pomaga utrzymać wilgotność i warunki samooczyszczania.

Dlatego produkcja estrogenu pomaga utrzymać wilgotność błony śluzowej pochwy, a także zapewnia zdrowe środowisko dla naturalnych kultur bakterii kwasu mlekowego.

Bakterie kwasu mlekowego są ważne dla utrzymania niskiego pH w pochwie, co umożliwia rozwój zdrowych, naturalnych bakterii, dzięki czemu jest odporna na infekcje bakteryjne i grzybicze.

Kobieta wytwarza estrogen w swoich jajnikach od okresu dojrzewania do menopauzy, kiedy to ilość wytwarzanego estrogenu zaczyna spadać. Wraz ze spadkiem objętości estrogenu zmniejsza się również objętość bakterii kwasu mlekowego i wilgoci w pochwie.

Oznacza to, że błony śluzowe skóry wysychają, elastyczność zanika, a błony usychają.

Wszystko to sprawia, że ​​błony śluzowe pochwy są słabsze i wrażliwe.

Obniżenie poziomu estrogenu jest najczęściej spowodowane menopauzą. Ale mogą istnieć również inne powody, dla których produkcja estrogenu spada i powoduje problemy w postaci suchej pochwy.

Przyczyny obniżonego estrogenu:

 • Zaburzenia odżywiania i nadmierne ćwiczenia mogą wpływać na cykl menstruacyjny i powodować brak miesiączek.
 • Palenie ogranicza zarówno krążenie krwi w jamie brzusznej, jak i produkcję estrogenów w jajnikach.
 • Karmienie piersią może spowodować krótkotrwałe zatrzymanie miesiączki, owulacji (a w rezultacie produkcji estrogenu).
 • Choroby, takie jak nowotwór jajnika.
 • Usunięcie jajników.
 • Chemioterapia może również zmniejszyć produkcję estrogenów w jajnikach.

Tabletki antykoncepcyjne i inne leki

Przyczyną osłabienia i suchości błon śluzowych pochwy może być również stosowanie tabletek antykoncepcyjnych lub innych form leków. Przyjmując tabletki antykoncepcyjne, dostarczasz organizmowi dodatkową dawkę hormonów.

Może to powodować działania niepożądane, które zmniejszają naturalne wydzielanie płynów przez błonę śluzową.

W związku z tym powoduje tym zaburzenie równowagi w błonach śluzowych pochwy, które mogą stać się bardziej wrażliwe, ponieważ nie są wystarczająco wilgotne.

Leki przeciwdepresyjne i antybiotyki to inne przykłady leków, które mogą mieć takie same skutki uboczne, jak ograniczone wytwarzanie płynów w pochwie.

Infekcja grzybicza pochwy

Kandydoza pochwy może być kolejnym powodem, dla którego błony śluzowe są suche i słabe. Na naszej skórze znajdują się naturalne mikroorganizmy i grzyby - tak samo jest w pochwie. W niewielkich ilościach są nieszkodliwe, ale kiedy bakterie Candida albicans, które są przyczyną wielu infekcji grzybiczych, namnażają się, stają się prawdziwym problemem w obrębie pochwy.

Pochwa jest idealnym miejscem do rozwoju grzybów drożdżowych, ponieważ jest ciepła i wilgotna. Kiedy grzyby są w optymalnych warunkach wzrostu, zakłócają naturalną równowagę mikroorganizmów błon śluzowych.

Prowadzi to do infekcji grzybiczej, która oprócz wysychania błon śluzowych powoduje również swędzenie i nieprzyjemny zapach.

Waginoza bakteryjna

W pochwie znajduje się ocean naturalnie występujących bakterii. Jednak w przypadku braku równowagi między naturalnymi bakteriami może wystąpić dyskomfort w pochwie. Jeśli jeden z typów bakterii pochwy rośnie bardziej niż inne, powoduje to brak równowagi.

Ten stan nazywa się bakteryjnym zakażeniem pochwy, który jest formą waginozy, które z kolei można nazwać zapaleniem pochwy.

Zapalenie pochwy może wystąpić, na przykład, gdy wydzielina z pochwy zostanie zmieszana z nasieniem. Środowisko pochwy jest kwaśne, podczas gdy plemniki są obojętne. A kiedy te dwie substancje spotykają się w skali kwaśnej, może to zaburzyć równowagę naturalnych bakterii pochwy.

Często powoduje problemy z wydzieliną o zapachu ryby, ale może również powodować swędzenie suchych i podrażnionych błon śluzowych.

Nadmierna higiena intymna

Wiele kobiet chce zachować czystość i świeżość w okolicy narządów płciowych, dlatego często myją się dokładnie wodą i mydłem wokół pochwy.

Chociaż dbanie o higienę intymną jest ważne, nadmierne mycie w tym miejscu może spowodować wysuszenie pochwy. Woda i mydło wysuszają błony śluzowe. Po prostu zaburza naturalną równowagę bakteryjną pochwy.

Zwłaszcza bezpośrednie kierowanie strumieni wody i spłukiwanie za pomocą słuchawki prysznicowej powoduje, że naturalne warunki pochwy są zaburzone, co może powodować podrażnienie i wysuszenie błon śluzowych.

Do mycia okolic intymnych zawsze zalecamy używanie dobrego płynu do higieny intymnej.

Zestaw produktów do higieny intymnej
3 produkty do higieny intymnej zapobiegające wysuszaniu, zapachowi, swędzeniu i innym dyskomfortom intymnym
+15.000 recenzji
Cena regularna 159,99 zl
Cena promocyjna 159,99 zl Cena regularna 199,99 zl
Zestaw produktów do higieny intymnej - 3 produkty do higieny intymnej zapobiegające wysuszaniu, zapachowi, swędzeniu i innym dyskomfortom intymnym

Suchość pochwy podczas menopauzy

Chociaż suchość pochwy może dotyczyć kobiet w każdym wieku, suchość błon śluzowych jest często kojarzona z kobietami w okresie menopauzy. Szczególnie ta grupa kobiet doświadcza bolesnych objawów w obrębie pochwy.

Nawet połowa kobiet w okresie menopauzy cierpi codziennie na suchość błon śluzowych. Dotyczy to głównie pochwy, ale może to również dotyczyć błony śluzowej jamy ustnej, gardła, nosa i oczu.

Jak wcześniej wspomniano, ta grupa kobiet jest szczególnie podatna na ten problem, ponieważ produkcja estrogenów zmniejsza się wraz z początkiem menopauzy.

Wraz ze spadkiem poziomu estrogenu spada również poziom wilgoci w błonach śluzowych. Komórki śluzówki pochwy obumierają i są zastępowane przez komórki tworzące cieńszą błonę śluzową. Oznacza to, że błona śluzowa pochwy jest teraz bardziej wrażliwa.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ: Leczenie suchych błon śluzowych w okresie menopauzy

Suchość pochwy w trakcie Seksu

Suche błony śluzowe pochwy to nie tylko problem podczas codziennych czynności. Mogą również stanowić przeszkodę w zdrowym życiu seksualnym. Suche błony śluzowe wpływają na życie seksualne, ponieważ podczas stosunku często powodują silny ból.

Wraz ze zmniejszoną produkcją estrogenu zakończenia nerwowe w pochwie zbliżają się do powierzchni skóry. Oznacza to, że podczas stosunku dochodzi do zwiększonego dyskomfortu spowodowanego tarciem. Kiedy ból jest związany z seksem, naturalne jest, że kobieta ma zmniejszony popęd płciowy. Dlatego często niszczy intymność w związku.

Jeśli sama nie wytwarzasz wystarczającej ilości naturalnego nawilżenia, dobrym pomysłem jest nałożenie żelu nawilżającego, aby wspomóc komfort podczas seksu. Kiedy używasz żelu, tarcie zmniejsza się, a wilgoć usuwa suchość otworu pochwy.

Na przykład, wypróbuj Intimate Glide od Australian Bodycare, co zmniejsza dyskomfort, zapewniając zastrzyk wilgoci, który pomaga suchym błonom śluzowym stać się nawilżonymi.

Żel jest wykonany z naturalnych składników, a wysoka zawartość olejku z drzewa herbacianego łagodzi podrażnienia i swędzenie; problemy, których wiele kobiet doświadcza po seksie.

Pamiętaj też, że zawsze warto poświęcić czas na dokładną grę wstępną przed właściwym stosunkiem.

Daje ci to dużo czasu na wytworzenie wystarczającej ilości wilgoci, więc seks staje się przyjemnością, a nie bólem.


Leczenie suchych błon śluzowych pochwy

Dyskomfort spowodowany suchością pochwy może być tak wyraźny, że powoduje prawie kalectwo i z pewnością obniża jakość życia. W przypadku wystąpienia suchości w pochwie ważne jest, aby rozwiązać ten problem.

Wiele kobiet krępuje się i cierpi nie lecząc tego problemu, a to zupełnie bez powodu - istnieje wiele prostych metod leczenia suchych błon śluzowych.

Powinieneś zawsze udać się do lekarza, jeśli masz najmniejsze obawy o swoje zdrowie seksualne, aby mógł pomóc Ci w odpowiednim leczeniu.

W zdecydowanej większości przypadków lekarz zastosuje prostą kurację suplementów hormonalnych, które zwiększą produkcję estrogenu w celu przywrócenia wilgoci w pochwie.

Innym częstym zabiegiem jest kwas hialuronowy, który naturalnie występuje w organizmie, a także w błonach śluzowych.

Kwas hialuronowy skutecznie wiąże płyn i pomaga w ten sposób przywrócić błonom śluzowym brak wilgoci i elastyczności pochwy.


Użyj lubrykantu, aby złagodzić suchość pochwy

Istnieje również wiele możliwości leczenia suchych błon śluzowych w domu. Jeśli nie przepadasz za terapią hormonalną, możesz skorzystać z naturalnych środków pomocniczych, dostępnych w drogeriach i aptekach.

Femigel od Australian Bodycare i Femi daily zostały opracowane, aby wyeliminować suchość i przywrócić wilgoć i radość Twojemu życiu intymnemu. Nie ma potrzeby walki z dyskomfortem intymnym, gdy oba żele w łatwy i bezpieczny sposób łagodzą suchość, swędzenie i podrażnienia.

Femigel to skuteczna pierwsza pomoc dla osób, które cierpią z powodu bólu i podrażnień związanych z suchością pochwy. Żel zawierający hormony składa się z naturalnych składników, które łagodnie łagodzą delikatną skórę okolic intymnych. Dzięki odżywczym składnikom, w tym australijskiemu olejkowi z drzewa herbacianego, żel działa kojąco i chłodząco na suchą i delikatną skórę.

Olejek z drzewa herbacianego przeciwdziała bakteriom dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym, które pomagają zachować zdrową higienę intymną. Poprawia się nawilżenie i elastyczność wokół pochwy, a żel testowany ginekologicznie wyeliminował w badaniu klinicznym suchość i podrażnienie pochwy u 94% zaangażowanych kobiet.

Femigel jest specjalnie opracowany do leczenia dolegliwości, ale można go stosować przede wszystkim w celu zapobiegania wysychaniu pochwy. Żel na co dzień pomaga przeciwdziałać zarówno zaburzeniom równowagi bakteryjnej, jak i suchości, utrzymując naturalną wilgotność skóry oraz przeciwdziałając swędzeniu i podrażnieniom.

Żele mają gładką i lekką konsystencję, która ułatwia ich aplikację. Femigel można stosować dwa razy dziennie w przypadku silnej suchości i raz na trzy dni w łagodnych przypadkach. Femidaily możesz używać każdego dnia, aby nawilżyć skórę, gdy zabieg Femigel ukoi suche błony śluzowe.


Zapobiegaj wysuszaniu błon śluzowych pochwy

Oprócz stosowania żelu Femidaily do zapobiegania wysuszaniu pochwy, istnieje również szereg innych środków, które uzupełniają delikatne i podrażnione błony śluzowe. Upewnij się, że:

 • Unikasz nadmiernego używania tamponów i podpasek. Podrażniają one pochwę i uniemożliwiają skórze oddychanie.
 • Używasz bawełnianych majtek. Majtki wykonane z materiałów sztucznych lub syntetycznych mogą powodować podrażnienia i dalsze wysuszenie.
 • Nie myjesz nadmiernie okolic intymnych - i nigdy nie myj wnętrza pochwy. Wystarczy umyć się niewielką ilością wody. Jeśli nie czujesz, że jesteś całkowicie czysty samą wodą, potrzebujesz mydła intymnego. Na przykład używaj Intimate Wash od Australian Bodycare, który jest łagodny dla delikatnej skóry okolic intymnych. Ostre mydło i nadmierne mycie mogą zmienić naturalną równowagę. Umyj wodą intymną zewnętrzną część narządów płciowych i wokół zewnętrznych ust.
 • Uprawiasz regularny seks. Po pobudzeniu seksualnym zwiększa się krążenie krwi w ciele, a także w pochwie. Pomaga to poprawić stan tkanki pochwy. Kilka badań wykazało pozytywne wyniki podczas używania wibratora, który pobudza krążenie krwi i wzmacnia produkcję płynów poprzez podniecenie seksualne.
 • Nawilżasz swoje ciało od wewnątrz zdrowymi olejkami. Skóra zyskuje na nawilżeniu od wewnątrz. Przyjmuj codziennie suplement diety w postaci oleju rybnego i upewnij się, że stosujesz dietę wypełnioną dobrymi, pożywnymi tłuszczami. Na przykład awokado, siemię lniane, oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, migdały i olej kokosowy to dobre i zdrowe tłuszcze.
Zestaw produktów do higieny intymnej
3 produkty do higieny intymnej zapobiegające wysuszaniu, zapachowi, swędzeniu i innym dyskomfortom intymnym
+15.000 recenzji
Cena regularna 159,99 zl
Cena promocyjna 159,99 zl Cena regularna 199,99 zl
Zestaw produktów do higieny intymnej - 3 produkty do higieny intymnej zapobiegające wysuszaniu, zapachowi, swędzeniu i innym dyskomfortom intymnym

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie