Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Co to jest pieczenie pochwy?

Uczucie pieczenia w pochwie jest częstym problemem wielu kobiet. Pieczenie i podrażnienia, które często pogarszają się podczas oddawania moczu. W przypadku niektórych objawy te ustąpią, ale w przypadku większości wymagane jest leczenie.

Kiedy doświadczasz pieczenia w pochwie, zwykle jest to sposób, w jaki Twoje ciało ostrzega cię, że istnieje problem, który wymaga leczenia. Należy zawsze zwracać uwagę na te sygnały. Pieczenie pochwy jest źródłem poważnego i irytującego dyskomfortu, któremu można zaradzić na kilka sposobów.


Dlaczego doświadczasz pieczenia pochwy?

Nie ma jednej ogólnej odpowiedzi. Może to być spowodowane prostą infekcją grzybiczą lub infekcją bakteryjną, często przenoszoną drogą płciową. Dlatego nie jest pomocne zapewnienie wszystkim kobietom takiego samego leczenia, jeśli chodzi o uczucie palenia w pochwie.

Zawsze dobrze jest skonsultować się z lekarzem, jeśli poczujesz pieczenie lub kłucie w pochwie.

Mimo to często istnieją mniej poważne przyczyny pieczenia. W zdecydowanej większości przypadków dyskomfort i kłucie są objawami podrażnienia pochwy. Ten stan nie jest w najmniejszym stopniu niebezpieczny, ale może być bardzo niewygodny i denerwujący.

Może występować podrażnienie pochwy z różnych powodów.

Zestaw produktów do higieny intymnej
3 produkty do higieny intymnej zapobiegające wysuszaniu, zapachowi, swędzeniu i innym dyskomfortom intymnym
+15.000 recenzji
Cena regularna 159,99 zl
Cena promocyjna 159,99 zl Cena regularna 199,99 zl
Zestaw produktów do higieny intymnej - 3 produkty do higieny intymnej zapobiegające wysuszaniu, zapachowi, swędzeniu i innym dyskomfortom intymnym

Co oznacza podrażnienie pochwy? 

Podrażnienie pochwy występuje, gdy występuje brak równowagi w okolicy pochwy. Może to być spowodowane infekcją bakteryjną lub grzybiczą lub suchością. Suche błony śluzowe pochwy są dla wielu powodem, dla którego kobiety odczuwają dyskomfort.

Sucha skóra jest słabsza niż czysta, nawilżona. Jest łatwa do uszkodzenia i podatna na drobne skaleczenia i otarcia. To samo dotyczy pochwy, jeśli stanie się zbyt sucha.

Jeśli miałeś skaleczenie na ciele (w dowolnym miejscu na ciele), wiesz, jak może ono puchnąć, uwypuklać się i oddawać ciepło. To samo dzieje się, gdy masz skaleczenie lub ranę wewnątrz pochwy.

Dlaczego w pochwie pojawia się suchość? Jest ku temu wiele powodów. Pochwa jest nawilżona przez błony śluzowe, poziom wilgoci reguluje hormon estrogen wytwarzany w jajnikach. Ta wilgoć jest znana jako wyładowanie. Estrogen jest produkowany od okresu dojrzewania do menopauzy, po tym okresie poziom estrogenu powoli spada.

Dlatego suchość pochwy staje się poważnym problemem dla wielu kobiet w okresie menopauzy.

Jednak podrażnienie pochwy dotyka nie tylko starsze kobiety, ale jest również poważnym problemem dla wielu młodszych kobiet. I może być spowodowany ciążą, pigułkami antykoncepcyjnymi lub innymi rodzajami leków, które mogą wysuszyć błony śluzowe pochwy, prowadząc do objawów podrażnienia i pieczenia.


Pieczenie w pochwie po stosunku

Pieczenie w pochwie może stanowić problem nawet przy wykonywaniu regularnych czynności w życiu codziennym. Możesz odczuwać kłucie podczas jazdy na rowerze, chodzenia lub podnoszenia ciężkich przedmiotów.

Pieczenie pochwy często pogarsza się podczas i po stosunku, zwłaszcza jeśli nie produkujesz wystarczającej ilości nawilżenia, naturalnego lubrykantu organizmu. „Suchemu” stosunkowi towarzyszy ból spowodowany tarciem zarówno w trakcie, jak i po nim.

Suche błony śluzowe, które są odparzone, stają się obolałe i podrażnione, co wiąże się ze zwiększonym ryzykiem niewielkich otarć. To powoduje pieczenie w pochwie.

Bolesny dyskomfort i stosunek nie powinny być synonimami. Ale niestety tak jest w przypadku wielu kobiet. Naturalny popęd seksualny zmniejsza się poprzez strach przed bólem i pieczeniem w pochwie. Z odpowiednią pomocą możesz odzyskać swój popęd seksualny.

Dobrym sposobem na ponowne rozpalenie popędu seksualnego jest zachęcenie partnera, aby bardziej skupił się na tym, by nie spieszył się i spróbował gry wstępnej. Jeśli cierpisz na pieczenie i suchość w pochwie, może to oznaczać, że nie możesz przejść od razu do stosunku po prostu dlatego, że Twoja pochwa nie jest wystarczająco nawilżona. Ważne jest, aby nie spieszyć się z pobudzeniem przed rozpoczęciem stosunku.

W ten sposób możesz pozwolić pochwie na zgromadzenie wystarczającej ilości wilgoci, uniknąć bolesnego tarcia, a tym samym uniknąć pieczenia pochwy.

Jednak długa i dokładna sesja gry wstępnej nie zawsze wystarczy, jeśli błony śluzowe mają tendencję do zbyt szybkiego wysychania. W takim przypadku możesz potrzebować dodatkowej pomocy, aby zatrzymać wilgoć.

Wypróbuj Intim Glide od Australian Bodycare, świetny produkt, który zapewnia dużo wilgoci, aby uniknąć tarcia w otworze pochwy.

To testowany dermatologicznie żel na bazie wody, którego możesz używać tak często, jak potrzeba - nie martwiąc się o szorstkie chemikalia na wrażliwych obszarach. Żel zawiera aktywny i antyseptyczny składnik: Olejek z Drzewa Herbacianego. Jego właściwości antybakteryjne przeciwdziałają niepożądanym bakteriom, które mogą zostać przeniesione od partnera.

Stosując Intim Glide oboje jesteście chronieni przed bakteriami, które mogą powodować pieczenie, bolesność, suchość i swędzenie.

Żel ma miękką, wilgotną konsystencję i jest łatwy w aplikacji. Pamiętaj, aby rozprowadzić dużą ilości żelu bezpośrednio na penisie mężczyzny lub na wejściu do pochwy, aby mieć wystarczająco dużo wilgoci do przyjemnego stosunku. Pomoże to przywrócić Twój popęd seksualny.

Lubrykanty na bazie wody przeciw suchości, swędzeniu i szczypaniu
Naturalny żel intymny przeciw suchości w okolicach intymnych
+15.000 recenzji
Cena regularna 64,99 zl
Cena promocyjna 64,99 zl Cena regularna
Lubrykanty na bazie wody przeciw suchości, swędzeniu i szczypaniu - Naturalny żel intymny przeciw suchości w okolicach intymnych

Pieczenie w pochwie podczas ciąży

Kiedy jesteś w ciąży, w organizmie zachodzi wiele zmian, co może powodować pewne problemy. Czy doświadczyłeś bólu w pochwie podczas ciąży? Bolesność jest najczęściej związana z rozwojem grzybów, które podrażniają genitalia i powodują uczucie pieczenia.

Te grzyby są stosunkowo nieszkodliwe, ale niesamowicie denerwujące.

Są one spowodowane albo zmieniającą się równowagą hormonalną, albo zaburzeniem równowagi bakteryjnej, co zmienia naturalne pH pochwy. Infekcje grzybicze są całkiem normalne, gdy jesteś w ciąży, ponieważ procesy zachodzące w organizmie są bardziej niezrównoważone.

Aby temu zaradzić, możesz spróbować nosić bawełnianą bieliznę w ciągu dnia i całkowicie zrezygnować z bielizny przed snem, aby umożliwić swoim genitaliom oddychanie.


Pieczenie w pochwie i częste oddawanie moczu

Jeśli wystąpi pieczenie pochwy połączone z częstą potrzebą oddawania moczu, może to być objaw infekcji grzybiczej. Częste oddawanie moczu jest jedną z przyczyn pieczenia pochwy.

Infekcje grzybicze są stosunkowo łatwe do pokonania, mogą one być spowodowane ciążą, co może powodować konieczność częstego oddawania moczu. Lub zwiększona aktywność seksualna może zwiększyć wilgotność pochwy, ułatwiając rozwój grzybów i namnażanie się bakterii. Dlatego pamiętaj, aby nosić bawełnianą bieliznę, aby umożliwić pochwie oddychanie i by zapobiegać infekcjom bakteryjnym i grzybiczym odpowiednimi produktami.


Pieczenie w pochwie i menopauza

Jeśli doświadczasz pieczenia w pochwie i doświadczasz zwykłych objawów menopauzy, pieczenie w pochwie może być tylko kolejnym objawem. W okresie menopauzy produkujesz mniej żeńskiego hormonu płciowego, co spowalnia procesy utrzymujące błonę śluzową pochwy w optymalnym stanie. Twoja skóra staje się cieńsza, a błony śluzowe osłabione. Może to spowodować pieczenie pochwy. Ten objaw nazywa się waginozą.

CZYTAJ TEŻ: Suche błony śluzowe w okresie menopauzy


Jak leczyć pieczenie w pochwie

Jeśli kłopoczesz się z pieczeniem w pochwie, możesz wiele zrobić, aby je wyleczyć. Ponieważ kłucie jest często spowodowane suchością ujścia pochwy, ważne jest, aby jej nie wysuszyć. Twoja higiena intymna jest ważna, dlatego jeśli zbyt dużo myjesz genitalia, ryzykujesz jeszcze większe podrażnienie pochwy. Dlatego nie myj okolic intymnych częściej niż dwa razy dziennie. Najlepiej używać tylko wody lub dobrego produktu do mycia okolic intymnych. Australian Bodycare Intimate Wash delikatnie oczyszcza ten obszar bez wysuszania skóry.

Możesz także złagodzić pieczenie i swędzenie, stosując Femigel od Australian Bodycare. Żel szybko działa kojąco i chłodząco na zewnętrzne narządy płciowe. Żel zawiera olejek z drzewa herbacianego znany ze swoich właściwości leczniczych i skutecznie przeciwdziała bakteriom, lecząc wszelkie problemy bakteryjne, które mogą powodować lub nasilać pieczenie.

Żel na bazie wody zawiera naturalne składniki aktywne i jest przebadany dermatologicznie, dzięki czemu można go stosować bez obaw. Wiele kobiet całkowicie wyeliminowało swędzenie i pieczenie po zastosowaniu żelu. W trwającym 4 tygodnie badaniu klinicznym 9 na 10 uczestniczących kobiet wyeliminowało również dyskomfort intymny i nieprzyjemne zapachy.

W razie potrzeby nałóż niewielką ilość Femigel wokół ujścia pochwy. Jeśli cierpisz na uporczywe pieczenie, powinieneś leczyć do dwóch razy dziennie. Jeśli jest to łagodne podrażnienie, wystarczy aplikacja raz dziennie. Wkrótce zauważysz różnicę.

Możesz także stosować Femigel przed i po stosunku lub przed i po wizycie na basenie, gdzie jesteś szczególnie narażona na bakterie z wody basenowej.

Ponadto dobrym pomysłem jest stosowanie Femi Daily jako suplementu, który jak sama nazwa wskazuje, może być stosowany jako codzienna profilaktyka. Żel zapobiega problemom takim jak suchość pochwy i uczucie pieczenia.

Zestaw produktów do higieny intymnej
3 produkty do higieny intymnej zapobiegające wysuszaniu, zapachowi, swędzeniu i innym dyskomfortom intymnym
+15.000 recenzji
Cena regularna 159,99 zl
Cena promocyjna 159,99 zl Cena regularna 199,99 zl
Zestaw produktów do higieny intymnej - 3 produkty do higieny intymnej zapobiegające wysuszaniu, zapachowi, swędzeniu i innym dyskomfortom intymnym

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie