Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Czym są przebarwienia?

Przebarwienia, zmiany pigmentacyjne, wady pigmentacyjne, pigmentacja hormonalna, ma wiele popularnych nazw, ale różne określenia dotyczą tego samego stanu, który w tym artykule nazywamy przebarwieniami.

Przebarwienia w określonych obszarach skóry

Przebarwienia to też zmiany pigmentacyjne skóry wywołane słońcem, bardzo podobne do piegów. Pigmentacja jest również nazywana plamami wątrobowymi, które po łacinie nazywane są plamami soczewicowatymi, co można przetłumaczyć jako piegi / zmiany zachodzące z wiekiem. Dlatego plamy wątrobowe nie mają nic wspólnego z wątrobą.

Może się to wydawać skomplikowane, ale wcale takie nie jest. Zmiany pigmentacyjne spowodowane są nagromadzeniem się pigmentu w górnej warstwie skóry. Dlatego też rozpoznawalne przebarwienia w postaci plam pojawiają się najczęściej w miejscach najbardziej narażonych na działanie słońca..

Przebarwienia można opisać na różne sposoby:

 • Przebarwienia mogą być zwykłe piegi (ephelidy)
 • Przebarwienia związane ze słońcem, które nie znikają (piegi czasami znikają, na przykład w okresie zimowym)
 • Zbiegająca się pigmentacja, nazywana melazą

Niezależnie od rodzaju rozpatrywanego przebarwienia, jest to we wszystkich przypadkach aktywacja komórek pigmentowych w skórze. Tworzą one granulki pigmentu, które gromadzą się w skórze, a następnie stają się widoczne.

Jest to więc całkowicie naturalny barwnik skóry (możesz go również znać jako melaninę), który zlepia się i pojawia się jako ciemne plamy.

Zestaw kosmetyków do hiperpigmentacji
Redukuje hiperpigmentację na twarzy
+15.000 recenzji
Cena regularna 249,99 zl
Cena promocyjna 249,99 zl Cena regularna 339,99 zl
Zestaw kosmetyków do hiperpigmentacji - Redukuje hiperpigmentację na twarzy

Czy plamy wątrobowe są niebezpieczne?

Przebarwienia są całkowicie nieszkodliwa, dlatego problem jest określany jako kosmetyczny. Jednak pigmentację można pomylić z niebezpiecznymi znamionami, dlatego zawsze dobre jest zauważać zmiany swojej skóry.


Dlaczego powstają przebarwienia?

Najczęstszą przyczyną przebarwień jest zbyt duża ekspozycja skóry na światło słoneczne. Skóra ma własną ochronę przed słońcem, dlatego też brązowieje. Ale jeśli byłeś trochę zbyt chętny do opalania (i zapomniałeś kremu przeciwsłonecznego), skóra i komórki będą przepracowane - a to oznacza, że ​​mogą wytwarzać zbyt dużo melaniny (pigmentu skóry).

W rezultacie Twoja skóra zostaje uszkodzona przez słońce i może to objawiać się w postaci przebarwień lub zmian pigmentacyjnych.

Jednak nadmierne opalanie się nie jest jedyną przyczyną pojawienia się pigmentacji, chociaż jest ona najczęstsza.

Inne przyczyny pigmentacji: hormony i leki

Przebarwienia można również przyspieszyć pod wpływem hormonów. Dlatego kobiety, które są narażone na wpływy hormonalne, takie jak ciąża lub pigułki antykoncepcyjne, często mają przebarwienia.

Czy istnieje różnica między przebarwieniami a defektami pigmentacji?

Pigmentacja, zmiany pigmentu i wady pigmentu są często używane jako synonimy tego samego - ale są pewne wady pigmentu, które w przeciwieństwie do pigmentacji nie są powodowane przez słońce.

Wady pigmentu mogą być spowodowane między innymi przez:

 • brak równowagi w ciele spowodowany napięciem psychicznym;
 • reakcje alergiczne;
 • usuwanie owłosienia i golenie;
 • uszkodzenia skóry spowodowane uderzeniami, upadkami i ogólnie bliznami;
 • trądzik i egzema, które mogą również powodować blizny;
 • leki, radioterapia i wpływy chemiczne.

To, co powyższe wady pigmentu mają wspólnego z tymi spowodowanymi przez słońce, to fakt, że są one pogarszane przez nadmierne opalanie.


Czy istnieją różne formy przebarwień?

Przebarwienia są powodowane nadprodukcją pigmentu skóry, ale nadal można je podzielić na różne typy w zależności od tego, jak wyglądają. Ogólnie jednak rozróżnia się dwa rodzaje pigmentacji:

1) Ciemne/brązowe: Ciemne plamy mogą wyglądać jak piegi z kilkoma „zlewającymi się” ze sobą plamami, a w przypadku defektu pigmentacji mogą być widoczne obszary z wgłębieniami. Chociaż często są zdezorientowane, piegi i przebarwienia to nie to samo. Piegi pojawiają się i znikają, a przebarwienia są stanem statycznym.

2) Białe : Ponadto przebarwienia są również spowodowane niedostateczną produkcją pigmentu skóry. Tutaj skóra nie ma melaniny (pigmentu) i objawia się jako biała pigmentacja.


U kogo występują przebarwienia?

Praktycznie wszyscy ludzie po trzydziestce mają do pewnego stopnia pigmentację. Jednak staje się to bardziej widoczne u ludzi z upływem czasu.

Jest na to całkowicie naturalne wytłumaczenie: im jesteś starszy, tym bardziej jesteś wystawiony na działanie słońca - a działanie słońca jest przyczyną pigmentacji

Ponadto kobiety mają tendencję do przebarwień w czasie ciąży i podczas stosowania antykoncepcji, takiej jak pigułka, i dlatego są narażone na wpływy hormonalne, które mogą powodować pigmentację. 

Im bardziej wrażliwa jest Twoja skóra na światło słoneczne, tym większe jest ryzyko wystąpienia defektów pigmentu spowodowanych słońcem - więc niezależnie od tego, czy masz skórę wrażliwą na słońce, czy nie, ważne jest, aby zawsze pamiętać o filtrze przeciwsłonecznym i przestrzegać wytycznych dotyczących opalania.


Gdzie zazwyczaj pojawiają się przebarwienia na ciele?

Ponieważ wady pigmentu są powodowane przez promienie słoneczne, przebarwienia zwykle pojawiają się w miejscach na ciele, które są najbardziej narażone na działanie promieni słonecznych.

Dlatego najczęściej pojawiają się przebarwienia na twarzy, rękach i nogach. U wielu kobiet pojawiają się zmiany pigmentacyjne na klatce piersiowej i ramionach.


Zapobieganie zmianom pigmentu

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby zapobiec przebarwieniom, jest ochrona skóry przed słońcem. Pamiętaj o stosowaniu kremów przeciwsłonecznych i pozostań w cieniu w godzinach w środku dnia, gdy promienie słoneczne są najsilniejsze.

Właściwie najlepiej dbasz o swoją skórę, stosując zawsze filtry przeciwsłoneczne - dlatego każdego dnia coraz więcej osób stosuje filtry przeciwsłoneczne do twarzy, ponieważ zapobiega on oznakom starzenia, w tym przebarwień.


Jak pozbyć się przebarwień

Jeśli chodzi o pigmentację, najlepszą formą profilaktyki jest ochrona przeciwsłoneczna i dobre nawyki przeciwsłoneczne. Na szczęście wiele można zrobić samemu, aby zredukować i wyleczyć przebarwienia.

Zrób to sam z kremem i olejkiem przeciw pigmentacji:

Czy masz przebarwienia na twarzy lub klatce piersiowej? Możesz kupić kremy i serum zawierające kwasy owocowe, które skutecznie redukują defekty pigmentacyjne. Szukaj produktów z AHA, BHA, witaminą A, niacynamidem i witaminą C. Tych składników możesz użyć do zrobienia sobie peelingu chemicznego w domu- i mimo że brzmi brutalnie, jest w rzeczywistości delikatniejszy niż komercyjny peeling do twarzy.

Zestaw kosmetyków do hiperpigmentacji
Redukuje hiperpigmentację na twarzy
+15.000 recenzji
Cena regularna 249,99 zl
Cena promocyjna 249,99 zl Cena regularna 339,99 zl
Zestaw kosmetyków do hiperpigmentacji - Redukuje hiperpigmentację na twarzy

Szukasz kremu lub olejku do leczenia przebarwień na ciele? Do tego możesz używać Body Oil od Australian Bodycare, który zawiera składniki aktywne, takie jak skwalan, witamina E i Olejek z Drzewa Herbacianego. Stosowany regularnie może pomóc zmniejszyć widoczność pigmentacji.

Badania pokazują również, że ciągłe stosowanie filtrów przeciwsłonecznych może zmniejszyć widoczność pigmentacji.

Olejek na rozstępy i blizny
Olejek do ciała z olejkiem z drzewa herbacianego na rozstępy, blizny i plamy pigmentowe
+15.000 recenzji
Cena regularna Od 64,99 zl
Cena promocyjna Od 64,99 zl Cena regularna
Olejek na rozstępy i blizny - Olejek do ciała z olejkiem z drzewa herbacianego na rozstępy, blizny i plamy pigmentowe

Zabiegi laserowe, wybielanie i peeling profesjonalny

Jeśli obawiasz się silnej pigmentacji, możesz skorzystać z profesjonalnej pomocy przy peelingach i zabiegach laserowych. Dobra rada jest jednak taka, że ​​takich metod należy używać tylko wtedy, gdy pigmentacja szczególnie nas dotyczy, a problemu nie da się naprawić dobrymi produktami.

Zamrażanie, laser lub nic?

Jeśli pójdziesz do lekarza, może on usunąć ciemną plamę, zamrażając ją lub usuwając laserem. To oczywiście skuteczne rozwiązanie, ale, zamiast brązowej, może zostać biała plama.

Czy krem ​​wybielający działa przeciw przebarwieniom?

Możesz również użyć kremu wybielającego na przebarwienia, jednak istnieje ryzyko ich ponownego pojawienia się, ponieważ działanie kremu w pewnym momencie osłabnie.

Czy szczególnie przejmujesz się przebarwieniami skóry?

Jeśli szczególnie przeszkadzają Ci przebarwienia skóry, zawsze dobrze jest skontaktować się z lekarzem, który może Ci pomóc. Jeśli nie jesteś zainteresowany usunięciem plam z wątroby laserem, lekarz może między innymi przepisać kremy i inne leki na receptę, które mogą je zmniejszyć.

Zestaw kosmetyków do hiperpigmentacji
Redukuje hiperpigmentację na twarzy
+15.000 recenzji
Cena regularna 249,99 zl
Cena promocyjna 249,99 zl Cena regularna 339,99 zl
Zestaw kosmetyków do hiperpigmentacji - Redukuje hiperpigmentację na twarzy

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie