Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Co to jest pryszcz podskórny?

Pryszcz podskórny to pryszcz, który znajduje się tuż pod powierzchnią skóry. Pryszcze, w tym pryszcze podskórne, są stanem skóry wynikającym ze zmian hormonalnych.

Pryszcze i wykwity to problemy, które dotykają głównie młodych ludzi przechodzących okres dojrzewania, w niektórych przypadkach dotyczą również osób dorosłych. Bez względu na wiek, występowanie pryszczy może być kłopotliwe i nieprzyjemne. Dlatego warto znaleźć rozwiązanie, które pomoże ci się ich pozbyć.


Jak wygląda pryszcz podskórny?

Pryszcze są infekcją skóry związaną z brakiem równowagi hormonalnej. Kiedy organizm produkuje bardzo dużą ilość hormonów, gruczoły łojowe wydzielają więcej sebum, przez co się zatykają. Kiedy łój nie może wydostać się na powierzchnię skóry, a do gruczołu łojowego dostanie się bakteria, dojdzie do stanu zapalnego i pojawienia się pryszczy.

Pryszcz jest zwykle czerwony i opuchnięty, zawiera żółtawą ropę, która wypływa z niego po nakłuciu.

Jak to jest mieć pryszcze podskórne?

Pryszcz podskórny to pryszcz, który znajduje się pod skórą i powoduje zwykle powstanie małego guzka na skórze. Skóra w miejscu powstania pryszcza może być zaczerwieniona i obolała.

Pryszcz podskórny może być mylony z pryszczem, który wciąż się rozwija. Jednak rozwijający się pryszcz, w przeciwieństwie do pryszcza podskórnego, jest w stanie pęknąć, gdy dotrze do powierzchni skóry.

Pryszcz podskórny jest małą twardą grudką, zatkanym gruczołem łojowym, który może pęknąć jeszcze pod skórą.

Pęknięty pryszcz podskórny może spowodować infekcję oraz pojawienie się blizny. Małe i twarde grudki podskórne mogą być również objawem trądziku torbielowatego – rozszerzone i zatkane gruczoły łojowe, które w niektórych przypadkach mogą ulec zakażeniu i utworzyć ropień.

Pryszcz podskórny może pojawić się w dowolnym miejscu twarzy i ciała np. na czole, nosie, brodzie, policzkach, szyi,  w uszach,  na ramionach, klatce piersiowej, czy plecach. Zwykłe pryszcze są swędzące i często można je przekłuć (choć nie powinno się tego robić), aby się ich pozbyć.

Jednak jeszcze bardziej frustrujące jest posiadanie pryszcza pod skórą, którego nie da się pozbyć. Stanowczo odradzane jest usuwanie i przekłuwanie pryszczy podskórnych, ponieważ taka czynność może uszkodzić skórę. Jeżeli jednak spróbujesz, czego lepiej nie robić, to odniesiesz wrażenie, że twoja skóra jest zbyt gruba, by pryszcz był w stanie wydostać się nad jej powierzchnię.


Jak pozbyć się pryszczy podskórnych?

Pryszcze, zarówno te podskórne, jak i pozostałe rodzaje pryszczy, są dokuczliwe i bardzo nieprzyjemne.

Posiadanie pryszczy i skóry z niedoskonałościami może negatywnie wpływać na nasze samopoczucie. Niestety na rynku jest mnóstwo produktów, które obiecują natychmiastowe efekty, a prawda jest taka, że nie istnieje cudowny lek, który błyskawicznie zapewni piękną i pozbawioną skaz skórę.

Jeśli chodzi o walkę ze zwyczajnymi albo podskórnymi pryszczami, efekty można uzyskać jedynie po długotrwałych działaniach i to pod warunkiem, że używa się odpowiednich produktów przeciwtrądzikowych. Jeżeli borykasz się z jakimkolwiek rodzajem pryszczy, nie zalecamy ich przebijania, ponieważ można uszkodzić skórę i doprowadzić do powstania blizn.

Poza tym przebicie pryszcza podskórnego jest często niemożliwe.

4 produkty dla skóry problematycznej
dla skóry problematycznej przeciwko zatkanym porom, pryszczom i zaskórnikom
+15.000 recenzji
Cena regularna 199,99 zl
Cena promocyjna 199,99 zl Cena regularna 234,99 zl
4 produkty dla skóry problematycznej

 

Zadbaj o prawidłowe mycie i oczyszczanie skóry

Jak pokazuje powyższy filmik, najskuteczniejszym sposobem na walkę z pryszczami podskórnymi i innymi rodzajami pryszczy jest prawidłowe mycie, oczyszczanie i odżywianie skóry. Ważne jest, aby każdego dnia dobrze umyć i oczyścić skórę, rano i wieczorem. Oczyszczanie skóry powinno być delikatne i skuteczne.

Oczyszczanie skóry ma również na celu zapobieganie przedostawaniu się bakterii do gruczołów łojowych. Dlatego rozsądnie jest zdecydować się na produkty o działaniu antybakteryjnym, takie jak produkty z eterycznym olejkiem z drzewa herbacianego.

W szczególności można wybrać linię do pielęgnacji twarzy i linię do pielęgnacji ciała od Australian Bodycare. Te dwie linie zawierają produkty do mycia, oczyszczania i odżywiania skóry. Każdy z tych produktów oparty jest na olejku z drzewa herbacianego, znanego ze swoich właściwości antybakteryjnych, który jest idealny do skutecznej pielęgnacji skóry podczas walki z pryszczami i zanieczyszczeniami.

Zestaw do ciała na pryszcze, zaskórniki, trądzik na plecach i pośladkach
3 produkty z naturalnym olejkiem z drzewa herbacianego
+15.000 recenzji
Cena regularna 169,99 zl
Cena promocyjna 169,99 zl Cena regularna 204,99 zl
Zestaw do ciała na pryszcze, zaskórniki, trądzik na plecach i pośladkach - 3 produkty z naturalnym olejkiem z drzewa herbacianego

Wybierz dobry krem odżywczy

Po umyciu skóry konieczne jest jej dobre nawilżenie. Niektóre osoby ze skłonnością do wyprysków i zanieczyszczeń oraz te posiadające tłustą skórę wahają się przed użyciem kremu.

Jednak w ten sposób ryzykują, że ich skóra nie będzie wystarczająco nawilżona. Ponadto, może się okazać, że skóra będzie produkować jeszcze więcej sebum, a tego chcemy uniknąć. Dlatego powinniśmy używać skutecznego kremu odżywczego, ponieważ to jest to czego potrzebuje nasza skóra.

Pamiętaj jednak, aby wybrać krem na pryszcze. Krem który został specjalnie opracowany do walki z pryszczami i zanieczyszczeniami. Nie zapomnij też o stosowaniu kremu do twarzy oraz balsamu bądź kremu  do ciała.

Porozmawiaj z lekarzem o swoich problemach

Jeśli masz dużo pryszczy podskórnych albo inne rodzaje pryszczy, to oprócz pielęgnacji skóry możesz potrzebować maści, kremu lub nawet tabletek, które może przepisać wyłącznie lekarz. W rzadkich przypadkach może być konieczne leczenie antybiotykami albo nawet operacja usunięcia pryszcza pod skórą.

W takich przypadkach konieczna będzie konsultacja z lekarzem lub dermatologiem.


Dlaczego powstają pryszcze podskórne?

Pryszcze podskórne powstają, kiedy gruczoł łojowy produkuje zbyt dużo sebum i zostaje zatkany. Pryszcze są zazwyczaj związane z brakiem równowagi hormonalnej. W przypadku gdy nasz organizm produkuje więcej hormonów, na przykład w okresie dojrzewania, nasze gruczoły łojowe również produkują więcej sebum i mogą zostać zatkane.

Pryszcz podskórny jest pryszczem, który z pewnych przyczyn nie wydostaje się na powierzchnię skóry, lecz pod nią pozostaje. Najlepszym sposobem na zapobieganie oraz na pozbycie się pryszczy pod skórą jest codzienne oczyszczanie i dobre odżywianie skóry.

Złuszczanie, czyli peeling skóry, może również pomóc Ci usunąć martwe komórki naskórka, usunąć nadmiar tłuszczu, pozbyć się brudu, oraz zapobiec zatykaniu się gruczołów tłuszczowych. Jest to jeden ze sposobów na zmniejszenie ryzyka pojawienia się wyprysków pod skórą.

8 produktów do twarzy dla skóry z wypryskami
Pielęgnacja skóry tłustej z zatkanymi porami
+15.000 recenzji
Cena regularna 399,99 zl
Cena promocyjna 399,99 zl Cena regularna 484,99 zl
8 produktów do twarzy dla skóry z wypryskami  - Pielęgnacja skóry tłustej z zatkanymi porami

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie