Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Co to jest eksfoliacja?

Złuszczanie jest skutecznym zabiegiem upiększającym dla wszystkich rodzajów skóry. Usuwa wierzchnią warstwę martwych komórek skóry, oczyszcza pory i stymuluje powstawanie nowych komórek skóry. Wszystko to sprawia, że skóra wygląda jędrnie i zdrowo, a także zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia trądziku.

Produkty złuszczające zawierają aktywne składniki, które chemicznie rozluźniają komórki skóry. Złuszczanie jest również znane jako peeling. Peeling natomiast różni się od eksfoliacji i peelingu. Kremy peelingujące zwykle zawierają ziarna ścierne - a eksfolianty nie. Dlatego wiele osób uważa, że złuszczanie jest łagodniejsze dla skóry niż peeling.

Przejdź bezpośrednio do:

> Kliknij tutaj – Złuszczanie skóry twarzy - krok po kroku

> Kliknij tutaj – Złuszczanie na ciele - krok po kroku


Jak złuszczać skórę

Skóra każdego dnia tworzy nowe komórki. Stare, martwe komórki skóry są zrzucane i tworzą zewnętrzną warstwę na wierzchu skóry. Jeśli nie usuwasz martwych komórek, Twoja skóra może wyglądać na szorstką, szarą i pozbawioną życia. Stanowi ona również pożywkę dla rozwoju plam i trądziku. Z drugiej strony, jeśli regularnie złuszczasz skórę, usuwasz martwe komórki naskórka, ograniczając tym samym występowanie plam i trądziku - w ten sposób Twoja skóra będzie wyglądała na gładszą i bardziej promienną. Poza tym, złuszczanie jest dobre dla krążenia krwi.

Wypryski i trądzik występują nie tylko na twarzy. Możesz je znaleźć w dowolnym miejscu na swoim ciele. Zatem skóra na twarzy nie jest jedynym miejscem, które korzysta z oczyszczania, pielęgnacji, nawilżania i złuszczania; skorzysta na tym również skóra na całym ciele. Polecamy użycie peelingu do ciała od Australian Bodycare.

Proces pozbywania się martwych komórek skóry i tworzenia nowych trwa cały czas. Z wiekiem jednak proces ten staje się wolniejszy i może być korzystne, aby wspomóc go na drodze, gdy osiągniesz wiek 30 lat. Do tego czasu proces ten przebiega prawidłowo, więc młodzi ludzie nie potrzebują złuszczania.

Złuszczanie mechaniczne czy chemiczne?

Kremy peelingujące powinny być stosowane tylko około raz w tygodniu, w przeciwnym razie mogą być zbyt twarde dla skóry. Z kolei środki złuszczające można stosować częściej, niektóre codziennie, a inne kilka razy w tygodniu. Najważniejsze jest, aby używać produktów, które są odpowiednie dla Twojej skóry i jej rodzaju.

Stosowanie kremów do peelingu, rękawic do peelingu i tym podobnych metod nazywane jest także złuszczaniem mechanicznym, natomiast stosowanie produktów zawierających kwas lub enzymy, które rozpuszczają martwe komórki skóry, nazywane jest złuszczaniem chemicznym.

Obie metody są skuteczne, ponieważ usuwają martwe komórki z powierzchni skóry. Złuszczanie mechaniczne może być jednak nieco twarde dla skóry, więc jeśli masz suchą lub delikatną skórę, być może najlepiej będzie zastosować złuszczanie chemiczne. Jeśli masz suchą skórę, możesz użyć kremu do suchej skóry.

Złuszczanie kwasem salicylowym

Produkty zwykle używane do złuszczania skóry nazywane są eksfoliantami BHA (Beta Hydroxy Acid), określane również jako eksfoliacja kwasem salicylowym. Eksfoliacja BHA lub eksfoliacja kwasem salicylowym jest znana ze swojego działania przeciwzapalnego i antybakteryjnego, co jest szczególnie korzystne, jeśli złuszczasz skórę, aby pozbyć się plam i trądziku. Przy wypryskach i trądziku bardzo ważne jest zwalczanie bakterii i stanów zapalnych w skórze.

Peeling BHA do strefy T
Kwas salicylowy 2% BHA usuwa martwe komórki naskórka z twarzy
+15.000 recenzji
Cena regularna Od 69,99 zl
Cena promocyjna Od 69,99 zl Cena regularna
Peeling BHA do strefy T - Kwas salicylowy 2% BHA usuwa martwe komórki naskórka z twarzy

Złuszczanie na ciele - krok po kroku

 1. Weź ciepłą kąpiel, która otworzy pory i sprawi, że ciało będzie bardziej podatne na złuszczanie.
 2. Następnie nałóż swój produkt złuszczający - może to być mydło złuszczające, złuszczający produkt oczyszczający lub krem złuszczający - delikatnymi okrężnymi ruchami. Możesz użyć szczotki lub rękawicy do peelingu, ale rób to ostrożnie, nie szorując zbyt mocno skóry. Zalecamy stosowanie Body scrub od Australian Bodycare.
 3. Spłucz eksfoliant ze skóry letnią wodą. Upewnij się, że usuwasz go w całości, aby na skórze nie pozostały resztki produktu.
 4. Oczyść skórę dobrym produktem oczyszczającym, np. płynem do mycia ciała.
 5. Dokładnie osusz skórę, raczej poklepując ręcznikiem niż szorując.
 6. Nawilżaj skórę odżywczym balsamem do ciała lub kremem do ciała.

Zestaw do ciała
3 produkty, które redukują sebum i wypryski
+15.000 recenzji
Cena regularna 169,99 zl
Cena promocyjna 169,99 zl Cena regularna 204,99 zl
Zestaw do ciała - 3 produkty, które redukują sebum i wypryski

Pozbądź się twardej skóry na stopach dzięki złuszczaniu naskórka

Wiele osób cierpi z powodu twardej skóry na stopach, a właśnie tam uzyskanie miękkiej, gładkiej skóry może być trudne. Na stopach zwykle będziesz potrzebować czegoś więcej niż zwykłego środka złuszczającego.

Możesz samodzielnie potraktować swoje stopy używając specjalnej złuszczającej maski do stóp w postaci pary skarpetek złuszczających, dzięki czemu Twoje stopy będą gotowe na lato bez konieczności wizyty u chiropodysty. Twoje stopy muszą pozostać w płynie złuszczającym w plastikowych skarpetkach dokładnie przez 90 minut. W tym czasie możesz się zrelaksować oglądając dobry film lub czytając książkę. W kolejnych dniach twarda skóra będzie odpadać płatkami, a po siedmiu do dziesięciu dniach Twoje stopy będą śliczne i miękkie jak stopy dziecka.


Specjalna uwaga dotycząca złuszczania na twarzy

Kiedy mowa o złuszczaniu, większość ludzi skupia się szczególnie na twarzy. Nawet jeśli potrzebujesz pielęgnacji na całej powierzchni, sensowne jest zwrócenie szczególnej uwagi na twarz. Twoja twarz jest niechroniona i wystawiona każdego dnia na działanie wiatru i pogody, zanieczyszczeń, a być może także makijażu.

PRZECZYTAJ TAKŻE: 10 dobrych rad dotyczących trądziku na twarzy

Jednocześnie skóra na twarzy jest bardziej delikatna niż skóra ciała, dlatego ważne jest, aby zawsze używać specjalnych produktów do pielęgnacji skóry na twarzy. Dotyczy to również sytuacji, gdy złuszczasz skórę. Tutaj należy użyć produktu, który jest specjalnie przeznaczony do cieńszej i bardziej delikatnej skóry twarzy. A kiedy już złuszczysz skórę, pamiętaj, aby zakończyć pracę dobrym kremem do twarzy.

Złuszczanie skóry twarzy - krok po kroku

 1. Oczyść skórę twarzy swoim zwykłym produktem oczyszczającym, np. płynem do mycia twarzy Australian Bodycare. Do oczyszczania twarzy polecamy szczoteczkę do twarzy. Szczoteczka do twarzy głęboko oczyszcza pory i usuwa bakterie, brud i pozostałości makijażu. Minimalizuje ryzyko wystąpienia problemów skórnych, takich jak wypryski i zaskórniki.
 2. Zwilż skórę twarzy letnią wodą. Możesz ewentualnie użyć ściereczki do twarzy, którą nakładasz na twarz i pozostawiasz na kilka sekund. Otwiera to pory i sprawia, że skóra jest bardziej podatna na złuszczanie.
 3. Następnie nałóż swój produkt złuszczający - może to być mydło złuszczające, złuszczający produkt oczyszczający lub krem złuszczający - delikatnymi okrężnymi ruchami. Możesz użyć gąbki, ale nie szoruj skóry. Polecamy maseczkę do twarzy od Australian Bodycare.
 4. Spłucz eksfoliant z twarzy letnią wodą. Ważne jest, aby usunąć go w całości, tak aby nie pozostały żadne pozostałości produktu.
 5. Następnie użyj na skórę toniku do skóry. Może to być na przykład tonik do twarzy od Australian Bodycare, który jest łagodnym, głęboko oczyszczającym tonikiem bez alkoholu.
 6. Nawilżaj skórę dobrym, odżywczym kremem do twarzy, dopasowanym do rodzaju skóry i jej szczególnych potrzeb.

Informacje dodatkowe: Maseczka do twarzy od Australian Bodycare to wielofunkcyjny produkt, który zarówno oczyszcza, jak i złuszcza skórę. Drobno pokruszone naturalne łupiny orzechów drzewa sandałowego wykonują mechaniczną eksfoliację, a produkt może być stosowany jednocześnie jako maska głęboko oczyszczająca, która wyciąga zanieczyszczenia z porów. Maska do twarzy pomaga usunąć martwe komórki i inne zanieczyszczenia, które mogą zatykać pory i tworzyć zaskórniki, plamy i trądzik.

Duży zestaw do twarzy dla cery trądzikowej
5 produktów oczyszczających dla skóry tłustej z wypryskami i zaskórnikami
+15.000 recenzji
Cena regularna 249,99 zl
Cena promocyjna 249,99 zl Cena regularna 314,99 zl
Duży zestaw do twarzy dla cery trądzikowej - 5 produktów oczyszczających dla skóry tłustej z wypryskami i zaskórnikami

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie