Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Czym są pryszcze na szyi?

Pryszcze na szyi, podobnie jak wypryski zlokalizowane na innych miejscach na skórze, wskazują na pojawienie się bakterii w skórze. Z medycznego punktu widzenia, wysypki pryszczy nazywane są trądzikiem - ale pryszcze plamy na szyi zwykle nie są oceniane jako trądzik. Jeżeli masz od 10 do 40 pryszczy, można to uznać za trądzik. Występowanie kilku plam na szyi jest dość powszechnych problem, ale mogą one kosmetycznie oszpecić skórę.

Wypryski na szyi (lub w jakimkolwiek innym miejscu na ciele) są wywoływane przez bakterie, które powodują stan zapalny skóry. Pryszcze na szyi to obrzęki na skórze, często występujące z żółtawą kulką ropą, która powoduje uniesienie, zaczerwienienie i stan zapalny skóry.

Wypryski a wysypka po goleniu

Często wypryski na szyi są mylone z inną infekcją skóry, a mianowicie wysypką na brodzie. Często jest to problem mężczyzn, którzy całkowicie golą włosy na szyi. Ale wysypka po goleniu różni się od wyprysków, ponieważ jest spowodowana przez włosy, które wyrastają krzywo ze skóry, tak że zostają w niej uwięzione i nadal rosną tuż pod jej powierzchnią. Zdarza się też, że mieszki włosowe są zatkane, co również może powodować stan zapalny, ale w tym przypadku jest on powodowany przez bakterie żółte gronkowca.


Dlaczego dostaję pryszczy na szyi?

Czy kiedykolwiek obudziłeś się i spojrzałeś w lustro, aby zobaczyć, że w nocy, na twojej szyi utworzył się czerwony, bolesny wyprysk? Nie jesteś sam. Ale dlaczego w ogóle masz pryszcze? Przyczyn może być kilka.

Sebum nie może wydostać się ze skóry

Na całej twarzy i szyi znajdują się gruczoły łojowe- wszędzie z wyjątkiem powiek. Gruczoły łojowe są ważne dla zdrowia naszej skóry, ponieważ wydzielają substancję tłuszczową zwaną łojem, która zapobiega wysychaniu skóry. W pewnym sensie jest to balsam, który ciało produkuje dla własnej skóry.

Zwykle łój jest wydzielany z gruczołów łojowych wzdłuż cienkich, małych włosków na twarzy. Ale kiedy te rurki zostaną zablokowane, sebum zacznie się gromadzić. Mimo to, gruczoły nadal wytwarzają nowe sebum, co prowadzi do powstawania wyprysków na gardle, szyi lub w innych miejscach, w których gruczoły łojowe nie mogą prawidłowo wydzielać sebum.

Zewnętrzna warstwa skóry stale się odnawia, zastępując martwe komórki skóry. Niestety, kiedy martwe komórki skóry sklejają się, mogą blokować sebum wewnątrz gruczołu. Mogą one następnie zostać zakażone bakterią skóry o nazwie Propionebacterium acnes, która odżywia się nadmiarem sebum. Bakteria ta powoduje stan zapalny skóry, tworząc czerwoną, zapalną plamkę.

Brak równowagi hormonalnej może powodować pryszcze na szyi

Wypryski i hormony są niezaprzeczalnie powiązane. Hormony to chemiczne środki sygnalizacyjne wytwarzane przez różne gruczoły. Wysyłają informacje chemiczne poprzez krew, aby regulować funkcje organizmu. Brak równowagi hormonalnej może objawiać się pryszczami na szyi, twarzy lub w innym miejscu na ciele. Ta nierównowaga hormonalna może być spowodowana stresem, złą dietą lub ciążą.

Dieta może powodować pryszcze

Być może słyszałeś, jak ktoś powiedział, że dostaje pryszcze za każdym razem, gdy zje chipsy. Coś w tym może być. Chociaż nie zostało to udowodnione naukowo, że tłuste i słodkie potrawy bezpośrednio powodują powstawanie wyprysków, duże ilości niezdrowej żywności mogą podnieść poziom cukru we krwi, co z kolei wpływa na produkcję hormonów, co może prowadzić do powstawania pryszczy na szyi, twarzy lub w innych miejscach.

Pijesz dużo mleka? W takim wypadku może to być również powód, dla którego pojawiają się pryszcze na szyi. Pryszcze mogą pojawić się, ponieważ duża ilość mleka może podrażniać skórę. Dzieje się tak, ponieważ mleko krowie zawiera hormony, które mogą wpływać na ludzką równowagę hormonalną i powodować pryszcze.

4 produkty dla skóry problematycznej
dla skóry problematycznej przeciwko zatkanym porom, pryszczom i zaskórnikom
+15.000 recenzji
Cena regularna 199,99 zl
Cena promocyjna 199,99 zl Cena regularna 234,99 zl
4 produkty dla skóry problematycznej

Kto miewa pryszcze na szyi?

Pryszcze na szyi mogą występować u każdego. Gruczoły łojowe prawie nie wytwarzają sebum, chyba że wytwarzane są hormony, które je do tego stymulują. To jest powód, dla którego dzieci nie miewają pryszczy.

Pryszcze pojawiające się w okresie dojrzewania

Dopiero u nastolatków poziom hormonów wzrasta. U obu płci poziom hormonów płciowych wzrasta i stają się one bardziej aktywne. Powoduje to wzrost gruczołów łojowych i zwiększenie produkcji sebum.

Łój sprawia, że ​​skóra staje się bardziej tłusta. Również gruczołom łojowym trudniej jest oddawać sebum. Prowadzi to do występowania wyprysków u wielu młodych ludzi w okresie dojrzewania. W rzeczywistości szacuje się, że nawet 80% młodych ludzi ma w pewnym stopniu problemy z pryszczami.

Wypryski pojawiają się również dorosłości

Nie tylko gdy jesteś nastolatkiem, możesz dostać irytującego wyprysku na szyi, czole lub w innym, niekomfortowym miejscu. Każdy dorosły może dostać pryszcza od czasu do czasu - niezależnie od wieku. Jednak częściej dotyczy to kobiet niż mężczyzn.

Około 5% kobiet w wieku 40 lat nadal ma problemy z pryszczami. W przypadku mężczyzn jest to około 1%. Dzieje się tak najprawdopodobniej, ponieważ kobiety są bardziej narażone na wahania poziomu hormonów, które mogą powodować pryszcze, na przykład z powodu cyklu miesiączkowego lub ciąży.


Objawy pryszczy na szyi

Objawy pryszczy na szyi pojawiają się (jak wszędzie na skórze) w postaci czerwonych, zapalnych obrzęków. Często pryszcz rozwija się, tworząc żółtawą masę pod skórą.

Pryszcz na szyi może objawiać się zarówno obrzękiem na powierzchni skóry, jak i głębokim guzkiem na skórze. Jeśli dotkniesz skóry wokół pryszcza, możesz poczuć obrzęk przypominający kulkę, który wnika głęboko w skórę. Często będzie towarzyszyć mu bolesność podczas dotykania pryszcza.

Twoje objawy będą stopniowo ustępować. Ciało wyleczy to miejsce i stan zapalny w sposób naturalny w ciągu kilku dni, w zależności od tego, jak duże i jak głębokie jest zapalenie. Wyprysk zniknie samoistnie po dłuższej chwili, ale nowe będą się pojawiać, jeśli nie będziesz aktywnie leczyć problemu.


Jak leczyć pryszcze na szyi?

Problem z pryszczami na szyi nie znika samoczynnie. Nowe będą pojawiać się, jeśli nie zastosujesz kuracji. Na szczęście istnieje wiele dobrych opcji skutecznego rozwiązania problemu.

4 produkty dla skóry problematycznej
dla skóry problematycznej przeciwko zatkanym porom, pryszczom i zaskórnikom
+15.000 recenzji
Cena regularna 199,99 zl
Cena promocyjna 199,99 zl Cena regularna 234,99 zl
4 produkty dla skóry problematycznej

Używaj odpowiednich produktów do pielęgnacji skóry

Najważniejsze w leczeniu pryszczy na szyi jest utrzymanie skóry w czystości. Aby to zrobić, należy odpowiednio dobrać odpowiednie produkty do pielęgnacji skóry. Takie, które mają za zadanie usunąć zanieczyszczenia, tłuszcz, brud, martwe komórki naskórka i bakterie, tak aby nie mogły one gromadzić się w gruczołach lub porach.

Kompletny face care kit od Australian jest specjalnie zaprojektowany, aby zmniejszyć i zapobiec pryszczom na szyi i twarzy. Zestaw zawiera Face Wash, Face Tonic, Face Cream and Spot Stick, z których wszystkie działają w celu oczyszczenia zatkanych porów skóry i wyprysków. Robią to, wykorzystując moc w 100% naturalnego, aktywnego Olejku z Drzewa Herbacianego, który dzięki swoim wyjątkowym właściwościom przeciwdziała atakom bakterii. Wszystkie te produkty pomagają nałożyć na skórę membranę, która skutecznie chroni ją przed bakteriami. Oznacza to, że bakterie nie mogą penetrować porów lub gruczołów łojowych i powodować zapalenia - a więc pryszczy.

Używaj łagodnego Face Wash do mycia twarzy i szyi rano i wieczorem, aby zachować czystość skóry w dzień i w nocy. Środek ten delikatnie myje, nie wysuszając skóry. Nie używaj go więcej niż dwa razy dziennie, ponieważ skóra może zostać podrażniona.

Po oczyszczeniu twarzy, użyj Face Tonic  do głębokiego oczyszczenia porów, pozostawiając cerę świeżą i czystą. Face Cream zapewnia ostatnią warstwę ochrony przed bakteriami i utrzymuje skórę miękką i elastyczną. Spot Stick to Twoja pierwsza pomoc w leczeniu pryszczy. Nałóż odrobinę na bolesne miejsce, gdy tylko poczujesz, że wyprysk zaczyna się rozwijać - składniki aktywne zadziałają kojąco na skórę i przyspieszą gojenie się podrażnionego miejsca.

Leczenie w ciężkich przypadkach

Jeśli masz kilka pryszczy na szyi, najskuteczniejszym zabiegiem jest utrzymanie skóry w czystości za pomocą odpowiednich produktów do pielęgnacji skóry. Ale jeśli jest to ostry atak trądziku, może zamiast tego wymagać leczenia.

W takim przypadku należy udać się do swojego lekarza, który wyśle Cię do dermatologa specjalizującego się w problemach skórnych. Lekarz może ocenić, które leczenie może Ci najbardziej pomóc. Mogą to być maści, tabletki lub ich połączenie.


Jak zapobiegać powstawaniu pryszczy na szyi

Najlepszym sposobem leczenia pryszczy na szyi jest po prostu zapobieganie im. Możesz to łatwo zrobić, wykonując kilka prostych czynności, które pomogą chronić gardło i szyję przed wypryskami.

Utrzymuj odpowiednią rutynę pielęgnacji skóry

Aby zapobiec ogniskom pryszczy na gardle, przede wszystkim ważne jest przestrzeganie odpowiedniej rutyny przy pielęgnacji skóry. Wyrób sobie nawyk oczyszczania skóry gardła i szyi zarówno rano, jak i wieczorem. Nie wystarczy po prostu umyć skórę wieczorem, po zmyciu makijażu. W nocy skóra wydziela również dużo sebum, które również należy zmyć po wstaniu.

Bierz krótkie kąpiele

Czy lubisz brać długie, gorące kąpiele, w czasie których woda opływa Twoje ciało? Większość z nas to robi. Ale gorąca woda może powodować problemy dla skóry. Szybko wysusza ona skórę, co z kolei zwiększa naturalną produkcję sebum. Rozwiązanie: bierz krótsze i chłodniejsze kąpiele.

Często zmieniaj pościel

Jak często zmieniasz pościel? Jeśli nie możesz odpowiedzieć na to pytanie, prawdopodobnie nie jest to wystarczająco często. W pościeli bardzo szybko gromadzi się dużo brudu, dlatego ważne jest, aby często ją zmieniać. Jeśli tego nie zrobisz, bakterie i brud z pościeli przedostaną się do Twojej skóry i mogą spowodować wypryski.

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie