Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Co to jest liszaj twardzinowy?

Liszaj twardzinowy jest rzadką chorobą skóry, która powoduje zmiany na skórze wokół odbytu i narządów płciowych. Jest to choroba autoimmunologiczna, co oznacza, że Twój układ odpornościowy atakuje Twój organizm.

Ta choroba skóry trwa (w większości przypadków) do końca życia, dlatego nie można jej wyleczyć, a jedynie leczyć. Liszaj twardzinowy nie ma popularnej nazwy, ale czasami jest określany skrótem LS.


Kogo zazwyczaj dotyka liszaj twardzinowy?

W zasadzie każdy może zachorować na liszaj twardzinowy - także mężczyźni i dzieci (zazwyczaj dziewczynki). Jednak zazwyczaj to kobiety cierpią na liszaj twardzinowy w okresie menopauzy i po jej zakończeniu.

Tylko około 10% pacjentów z tą chorobą to dzieci lub młodzież. 

Nie wiadomo dokładnie, ile osób choruje na tę chorobę.

3 pak do pielęgnacji skóry z liszajem twardzinowym
Łagodzące produkty pielęgnujące i chroniące przed swędzeniem i bólem
+15.000 recenzji
Cena regularna 199,99 zl
Cena promocyjna 199,99 zl Cena regularna 244,99 zl
3 pak do pielęgnacji skóry z liszajem twardzinowym - Łagodzące produkty pielęgnujące i chroniące przed swędzeniem i bólem

Jakie są rokowania w przypadku liszaja twardzinowego?

Przede wszystkim liszaj twardzinowy nie jest groźny, nie przenosi się podczas stosunku płciowego ani przez kontakt. W rzadkich przypadkach może przekształcić się w raka skóry lub raka błon śluzowych - zdarza się to jednak u mniej niż 5% chorych.

Ważne jest, aby liszaja twardzinowego zdiagnozować jak najwcześniej, aby uzyskać jak najlepsze leczenie i rokowanie. Z tego powodu pacjenci z liszaj twardzinowy powinni być poddawani corocznym badaniom lekarskim w celu wykrycia niewykrytych zmian nowotworowych.

Jeśli choroba występuje u dzieci, często ma łagodniejszy przebieg i jest mniej uciążliwa niż u dorosłych. Wiele z nich nawet wyrasta z niej ponownie.


Jak dochodzi do powstania liszaja twardzinowego?

Nie ma jasnej przyczyny, dlaczego niektórzy ludzie chorują na liszaj twardzinowy. W niektórych rodzinach okazuje się, że choroba ta jest związana z innymi chorobami autoimmunologicznymi - na przykład z chorobami metabolicznymi.

Jest ona spowodowana "błędem" w odpowiedzi immunologicznej, która wytwarza przeciwciała przeciwko niektórym własnym tkankom organizmu.


Jakie są objawy liszaja twardzinowego?

Liszaj twardzinowy często objawia się jako plamiste, białe zmiany na skórze wokół odbytu i narządów płciowych.

Te zmiany skórne swędzą i są tkliwe. Po pewnym czasie skóra może stać się bielsza, cieńsza i pomarszczona. Oznacza to, że stosunek płciowy może być bolesny. 

Zmiany na skórze mogą również oznaczać, że tkanka kurczy się, a pochwa może być zwężona - ale choroba nie rozprzestrzenia się na samą pochwę. U niektórych pacjentek występują również płaty grubszej skóry, a jej kolor zmienia się z białego na szary.

Najczęstszym objawem choroby jest silne swędzenie, które może być tak intensywne, że zakłóca sen w nocy. Świądowi towarzyszy uczucie pieczenia lub kłucia, a drapanie może spowodować uszkodzenie skóry w dotkniętym obszarze.

Jeśli skóra wokół odbytu jest zmieniona chorobowo, istnieje ryzyko wystąpienia problemów z zaparciami lub oddawaniem stolca, częściowo z powodu bólu, a częściowo z powodu zwężenia odbytu. 

Jeśli u pacjenta występują objawy nietrzymania moczu, ważne jest, aby używać wkładek higienicznych, a nie podpasek, ponieważ zwykłe podpaski spowodują powstanie ciasnego i zamkniętego środowiska w obszarze dotkniętym chorobą.


Jak można leczyć liszaj twardzinowy?

Jak już wspomniano, liszaj twardzinowy jest chorobą skóry, która wymaga leczenia. Jest to choroba przewlekła, ale można ją ustabilizować, tak aby pozostawała w spokojnych fazach, choć zawsze może dojść do zaostrzenia. 

Liszaj twardzinowy jest często mylony z infekcją grzybiczą. Jednak leczenie grzybicy nie ma wpływu na liszaja twardzinowego. Jeśli zauważysz zmiany na skórze wokół odbytu i narządów płciowych, lekarz może pobrać próbkę tkanki, aby upewnić się, że zmiany te są spowodowane liszajem twardzinowym.

Nie ma metody leczenia, która mogłaby wyleczyć chorobę, ale leczenie może złagodzić dyskomfort i zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby. Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoczęcie leczenia. 

Leczenie powinno: 

 • złagodzić objawy i dyskomfort.
 • zapobiegać tworzeniu się tkanki bliznowatej.
 • zapobiegać dalszym zmianom w skórze i komórkach, które mogłyby przekształcić się w nowotwór.

Leczenie kremem i olejkiem

Leczenie liszaja twardzinowego może polegać na stosowaniu maści zawierającej co najmniej 70% tłuszczu, bez substancji zapachowych i innych substancji alergizujących. Dla odmiany można też stosować na zmianę z oliwką dla niemowląt.

Użyj ilości wielkości ziarnka grochu. Nakładaj na zmienione chorobowo miejsce co najmniej dwa razy dziennie. Najlepiej stosować na zmianę różne rodzaje kremów lub maści.

Leczenie za pomocą maści leczniczych

Chorobę tę często leczy się za pomocą silnie działającej maści leczniczej, którą może przepisać lekarz.

Leczenie laserowe

Liszaj twardzinowy może powodować zadrapania i pęknięcia skóry, które w niektórych przypadkach mogą się łatwo nie goić. Korzystne może być wtedy leczenie ich laserem.

Laser to specjalny rodzaj skoncentrowanego światła o zintensyfikowanych równoległych promieniach, które mogą wnikać głęboko w skórę pod precyzyjną kontrolą. Zwiększają one krążenie krwi i stymulują poszczególne komórki, pobudzając ich naturalne mechanizmy naprawcze. Dzięki temu rany i pęknięcia goją się lepiej i szybciej. 

Zabieg laserowy jest bezbolesny - niektórzy czują się jak pociągnięcie gumki. Terapeuta kontynuuje zabieg przez około dziesięć do dwudziestu minut, a zasadniczo można oczekiwać, że zabiegi będą przeprowadzane raz w tygodniu przez sześć do ośmiu tygodni.

Podobnie jak inne metody leczenia, terapia ta nie jest lekarstwem, ale łagodzi dyskomfort i objawy.

W razie jakichkolwiek wątpliwości co do tego, czy leczenie jest skuteczne, należy zawsze skonsultować się z lekarzem. 

Leczenie chirurgiczne

W większości przypadków operacja nie jest konieczna. Może być ona jednak możliwa, jeśli u pacjentki występuje wyraźne zwężenie pochwy lub odbytu. W takim przypadku zabieg chirurgiczny może je otworzyć. 

Ponownie, leczenie ma na celu skorygowanie zmian, ale zabieg nie jest lekarstwem.


Pielęgnacja uzupełniająca z użyciem żelu i kremu

Najlepiej jest zawsze dbać o nawilżanie i odżywianie tego obszaru, aby skóra była jak najbardziej elastyczna.

Możesz stosować Femi Daily firmy Australian Bodycare, który jest żelem do codziennej pielęgnacji okolic intymnych. Jest skuteczny w przypadku swędzenia, suchości skóry i podrażnień, a przy tym działa antybakteryjnie.

Femi Daily to żel na bazie wody, bez hormonów, który zapobiega i łagodzi dyskomfort intymny. Antybakteryjny Tea Tree olejek utrzymuje bakterie w ryzach - nie naruszając naturalnej flory bakteryjnej delikatnych okolic intymnych. Składniki zmiękczające zapobiegają wysuszeniu skóry i nawilżają ją przez cały dzień.

Stosuj raz lub dwa razy dziennie i pozostaw żel do wyschnięcia, zanim założysz ubranie. Nie należy go spłukiwać. 

Możesz go też uzupełnić o Krem barierowy, który skutecznie pielęgnuje skórę wrażliwą. Chroni i łagodzi delikatną i podrażnioną skórę, a także tworzy barierę ochronną przed zewnętrznymi czynnikami drażniącymi.

Zarówno żel, jak i krem zostały przebadane dermatologicznie, aby zapewnić, że są przyjazne dla skóry - nawet dla osób o delikatnej skórze.

3 pak do pielęgnacji skóry z liszajem twardzinowym
Łagodzące produkty pielęgnujące i chroniące przed swędzeniem i bólem
+15.000 recenzji
Cena regularna 199,99 zl
Cena promocyjna 199,99 zl Cena regularna 244,99 zl
3 pak do pielęgnacji skóry z liszajem twardzinowym - Łagodzące produkty pielęgnujące i chroniące przed swędzeniem i bólem

5 dobrych rad, jak żyć z liszaj twardzinowy

Liszaj twardzinowy może być trudny do życia. Jednak stosując się do kilku dobrych rad - oprócz stosowania kremów i leków - możesz utrzymać objawy i dyskomfort w ryzach. 

Dotyczy to na przykład:

 • Diety
 • Ubrań
 • Higieny
 • Podpasek i menstruacji
 • Zajęć rekreacyjnych

Porady dietetyczne

Te dziesięć ogólnych punktów porad dietetycznych jest jeszcze ważniejsze, gdy cierpisz na chorobę autoimmunologiczną, taką jak liszaj twardzinowy. Podstawowe zalecenia dietetyczne to:

 • Jedz zróżnicowaną dietę (nie za dużo) - i bądź codziennie aktywny fizycznie
 • Jedz owoce i warzywa
 • Jedz ryby
 • Jedz chleb razowy itp.
 • Jedz chude mięso i produkty mięsne
 • spożywaj niskotłuszczowe produkty mleczne
 • Ogranicz jedzenie tłuszczów nasyconych
 • Ogranicz spożywanie słonych pokarmów
 • Ogranicz spożywanie pokarmów zawierających cukier
 • Pij dużo wody 

Wskazówki dotyczące odzieży

Upewnij się, że twoje spodnie i bielizna nie są ciasne. G-stringi mogą nasilać problem, dlatego należy ich unikać. Unikaj bielizny nylonowej, a zamiast tego wybieraj modele z jedwabiu lub bawełny. Jeśli to możliwe, powinny być one bezszwowe, aby nic nie podrażniało wrażliwego miejsca.

Podczas prania bielizny najlepiej jest też unikać płynów do płukania tkanin i środków piorących z dodatkiem perfum.

Zadbaj o to, by do tego obszaru docierało dużo powietrza - i ewentualnie śpij bez majtek. Pomoże to w procesie gojenia.

Wskazówki dotyczące higieny osobistej

Jeśli masz liszaja twardzinowego, musisz uważać na używanie wody z mydłem. Woda może wysuszyć skórę, co jest niewskazane, gdy skóra jest już sucha i delikatna.

Obszar ten należy myć wodą tylko raz dziennie - najlepiej letnią wodą.

Unikaj kąpania się w wannie, mokrych chusteczek, perfum, mydła i intymnego golenia. Mydło może podrażniać skórę, więc pomijaj je w swojej higienie intymnej. Spróbuj użyć olejku przed kąpielą, aby zapewnić skórze najlepszą ochronę.

Porady dotyczące podpasek i menstruacji

Kiedy nadchodzi miesiączka, unikaj podpasek i wkładek higienicznych. Ryzykujesz “zamknięcie” tego obszaru, więc środowisko intymne jest hermetyczne.

Zamiast tego używaj kubeczka menstruacyjnego, ponieważ nie tworzy on takiego samego “zamkniętego” środowiska.

Wskazówki dotyczące spędzania wolnego czasu

Liszaj twardzinowy może być wyjątkowo niewygodny, jeśli jeździsz konno, na rowerze lub pływasz.

Spróbuj użyć siodełka przeznaczonego specjalnie dla kobiet. Posiada ono wycięcie, dzięki czemu jest puste w środku. Można też używać siodełka z żelowym wkładem, który przed użyciem należy schłodzić.

Zanim wskoczysz do basenu, użyj smaru na bazie silikonu jako ochrony przed chlorowaną wodą.

3 pak do pielęgnacji skóry z liszajem twardzinowym
Łagodzące produkty pielęgnujące i chroniące przed swędzeniem i bólem
+15.000 recenzji
Cena regularna 199,99 zl
Cena promocyjna 199,99 zl Cena regularna 244,99 zl
3 pak do pielęgnacji skóry z liszajem twardzinowym - Łagodzące produkty pielęgnujące i chroniące przed swędzeniem i bólem

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie