Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Co to jest nieświeży oddech?

Większość ludzi w pewnym momencie zauważa, że ma nieświeży oddech. Pocieszające jest to, że nie jest to nic niezwykłego, ale prawdopodobnie wolelibyśmy tego uniknąć.

Nieświeży oddech to nieprzyjemny zapach z ust. Często zdarza się, że nieświeży oddech pojawia się rano, ale w takim przypadku nieprzyjemny zapach znika po zjedzeniu śniadania lub umyciu zębów. Nieświeży oddech daje się odczuć poprzez zapach z ust, ale może też oznaczać nieprzyjemny smak w ustach.


Jakie są przyczyny nieświeżego oddechu?

Przyczyn nieprzyjemnego zapachu z ust może być kilka. Najczęstszą przyczyną jest niewłaściwa higiena jamy ustnej, dlatego przyjrzyjmy się jej bliżej. Innymi przyczynami nieświeżego oddechu mogą być:  

  • Zapalenie dziąseł
  • infekcja związana z wyrzynaniem się zębów mądrości
  • Suchość w jamie ustnej (często wynikająca z przyjmowania leków)
  • Choroby (cukrzyca, choroby nerek, zaburzenia odżywiania)
  • Polipy lub przewlekła infekcja w nosie
  • Jedzenie lub używki
  • Leki 

5 pak produktów na biały nalot na języku
Kosmetyki na biały nalot na języku spowodowany przez bakterie lub grzyby na języku
+15.000 recenzji
Cena regularna 179,99 zl
Cena promocyjna 179,99 zl Cena regularna 219,99 zl
5 pak produktów na biały nalot na języku - Kosmetyki na biały nalot na języku spowodowany przez bakterie lub grzyby na języku

Pozbądź się nieświeżego oddechu: 7 kroków

W 90% przypadków nieświeży oddech ma swoje źródło w jamie ustnej, gdzie bakterie rozkładają resztki jedzenia i tworzą związki siarki. To właśnie związki siarki są przyczyną nieświeżego oddechu. Jeśli podejrzewasz, że nieświeży oddech nie pochodzi z jamy ustnej, zalecamy wizytę u lekarza pierwszego kontaktu.

1) Dokładnie szczotkuj zęby

Aby zmniejszyć ilość nieprzyjemnego zapachu kwasu siarkowego w jamie ustnej, należy myć zęby rano i wieczorem. Należy używać naszej pasty do zębów z Tea Tree olejkiem, który ma działanie przeciwzapalne.  

Upewnij się, że wszystkie powierzchnie zębów są wyszczotkowane, ale nie naciskaj zbyt mocno, ponieważ może to uszkodzić powierzchnię zębów i dziąsła.

Dziąsła powinny być jędrne i bladoróżowe. Jeśli są opuchnięte i zaczerwienione, może to być oznaką stanu zapalnego, który powoduje nieświeży oddech, a także jest bolesny. 

Pasta do zębów z olejkiem z drzewa herbacianym
Dla dobrej higieny jamy ustnej i pielęgnacji przy zapaleniu dziąseł oraz pleśniawek w jamie ustnej
+15.000 recenzji
Cena regularna 29,99 zl
Cena promocyjna 29,99 zl Cena regularna
Pasta do zębów z olejkiem z drzewa herbacianym - Dla dobrej higieny jamy ustnej i pielęgnacji przy zapaleniu dziąseł oraz pleśniawek w jamie ustnej

2) Używaj płynu do płukania ust, aby zapobiec nieświeżemu oddechowi

Po umyciu zębów możesz na zakończenie zastosować nasz płyn do płukania jamy ustnej z Tea Tree olejkiem, który pozostawia usta świeże i wolne od nieprzyjemnego zapachu. Płyn do płukania ust gwarantuje, że nie będziesz odczuwać nieprzyjemnego smaku lub zapachu z ust.

Płyn do płukania jamy ustnej
Przeciw nieświeżemu oddechowi i do pielęgnacji przy zapaleniu dziąseł, grzybicy i paradontozie
+15.000 recenzji
Cena regularna 69,99 zl
Cena promocyjna 69,99 zl Cena regularna
Płyn do płukania jamy ustnej - Przeciw nieświeżemu oddechowi i do pielęgnacji przy zapaleniu dziąseł, grzybicy i paradontozie

Co to jest Tea Tree olejek?

Nie jest łatwo określić, kiedy po raz pierwszy odkryto właściwości australijskiego olejku z drzewa herbacianego. Faktem jest jednak, że jego właściwości antybakteryjne są wykorzystywane od wielu lat.  

Najpierw używano liści w postaci surowej, a następnie z drzewa wyekstrahowano olejek. Tea Tree olejek to olejek eteryczny z drzewa Melaleuca alternifolia, które rośnie w wilgotnych subtropikalnych rejonach Australii.

Olejek z drzewa herbacianego jest stosowany w przypadku stanów zapalnych, kłucia, swędzenia, grzybów, trądziku i na włosy. Teraz ten fantastyczny produkt możesz także stosować w paście do zębów i płynie do płukania ust, aby zwalczać nieświeży oddech.

3) Dokładnie czyść język

Jeśli chodzi o higienę jamy ustnej, wiele osób zapomina o języku. Być może wyczyściłeś zęby, ale często bakterie znajdują się także na języku, więc poświęć mu trochę uwagi, zanim skończysz z płynem do płukania jamy ustnej.

Na szczoteczkę do zębów możesz nałożyć odrobinę pasty z Tea Tree olejkiem, gdy czyścisz język. Jeśli potrzebujesz więcej pomocy, możesz użyć skrobaczki do języka.  

4) Pamiętaj o przestrzeniach międzyzębowych

Szczoteczka do zębów nie jest w stanie sama wykonać swojej pracy. Pomiędzy zębami i w kieszonkach dziąsłowych mogą znajdować się resztki jedzenia, które tworzą małe, luksusowe siedliska dla bakterii. Sumiennie nitkuj zęby, a jeśli to konieczne, używaj szczoteczki indywidualnej, która dociera tam, gdzie zwykła szczoteczka nie może dotrzeć.

5) Pij dużo wody

Nie możemy przeżyć bez wody, więc naturalnie jesteśmy przekonani, że woda jest dla nas dobra. To prawda, ale w rzeczywistości woda jest również bardzo przydatna w zwalczaniu nieświeżego oddechu.

Pomaga ona utrzymać wilgoć w jamie ustnej i wypłukuje z niej część bakterii i resztek jedzenia.

Przyzwyczaj się do noszenia butelki wody w torebce, aby móc płukać jamę ustną w ciągu dnia.

6) Unikaj palenia, kawy i pikantnych potraw

Jeśli masz poważne problemy z nieświeżym oddechem, możesz dostosować swoje nawyki żywieniowe. Mocno aromatyzowane potrawy mogą powodować nieświeży oddech. To samo dotyczy kawy i papierosów. Jeśli nie możesz zrezygnować z tych produktów, możesz spróbować ograniczyć je na jakiś czas, aby sprawdzić, czy to one są przyczyną nieświeżego oddechu.  

Jeśli nastąpi poprawa, można rozważyć zmianę nawyków.  

7) Zwracaj uwagę na krążenie ślin

Suchość w ustach stwarza dobre warunki do rozwoju bakterii. Ślina chroni błony śluzowe jamy ustnej przed infekcjami, a zęby przed próchnicą. Hamuje również wzrost mikroorganizmów i zabija bakterie.

Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby utrzymać produkcję plwociny. Pij dużo wody, używaj gumy do żucia bez cukru lub stosuj inne środki, które mogą Ci pomóc. Pastylki lub nasz płyn do płukania jamy ustnej z Tea Tree olejkiem mogą pomóc w utrzymaniu krążenia śliny.  

5 pak produktów na biały nalot na języku
Kosmetyki na biały nalot na języku spowodowany przez bakterie lub grzyby na języku
+15.000 recenzji
Cena regularna 179,99 zl
Cena promocyjna 179,99 zl Cena regularna 219,99 zl
5 pak produktów na biały nalot na języku - Kosmetyki na biały nalot na języku spowodowany przez bakterie lub grzyby na języku

Wszystko zaczyna się od szczoteczki do zębów

Właściwa higiena jamy ustnej i walka z nieświeżym oddechem zaczynają się od szczoteczki do zębów i pasty do zębów z olejkiem z drzewa herbacianego. Jeśli zaprzyjaźnisz się ze swoją szczoteczką i będziesz regularnie ją odwiedzać, wkrótce zauważysz poprawę w higienie jamy ustnej.

Nawet zapalenie dziąseł można powstrzymać dzięki wyjątkowo dokładnemu szczotkowaniu zębów. Spróbuj zaprzyjaźnić się także z nicią dentystyczną, szczoteczką solo i płynem do płukania jamy ustnej. W ten sposób zyskasz niezawodny krąg dobrych przyjaciół na całe życie.   

Połącz dobrą higienę jamy ustnej z wizytą u dentysty

Nawet jeśli nabrałeś dobrych nawyków i codziennie dbasz o higienę jamy ustnej, używając produktów z olejkiem z drzewa herbacianego, powinieneś odwiedzić dentystę podczas corocznej lub półrocznej wizyty.

Przypomina to trochę przegląd samochodu, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku. Starzejemy się, a wraz z nami starzeją się nasze zęby. Musimy o nie dbać, aby służyły nam przez całe życie, a jednocześnie zapobiegały nieświeżemu oddechowi.

5 pak produktów na biały nalot na języku
Kosmetyki na biały nalot na języku spowodowany przez bakterie lub grzyby na języku
+15.000 recenzji
Cena regularna 179,99 zl
Cena promocyjna 179,99 zl Cena regularna 219,99 zl
5 pak produktów na biały nalot na języku - Kosmetyki na biały nalot na języku spowodowany przez bakterie lub grzyby na języku

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie